Yeniden Doğuş

• 🍂🍃Bu çağdan etinizle, kemiğinizle nefret edeceğinize bir şeyler yapın 🍃 Güzel bir şeyler 🍃Yerdekiler ve göktekiler desin ki "Orada güzel şeyler yapan birileri var. .🍂🍃

fzehra

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1,489
bu köşeyi devam ettirelim inşallah arkadaşlar..

Kur'ân-i Kerimden Ey Ogul Ögütieri

"Ey ogul" ö üdünün birinci ve asıl kayna ı Kur'ân-ı Kerimdir. Bir nasihat, zikir ve ö üt kitabı olan Yüce Kitabımız bu konuda da bizlere mükemmel bir örnek ve kılavuz olmaktadır. Kur'ân'da geçen bu mânâdaki ö ütler peygamberlerden o ullarına olmaktadır. Bu peygamberlerin başında da Hz. İbrahim, Hz. Yakup ve Hz. Lokman gelmektedir. Bilindi i gibi ilk iki peygamberin o ulları kendileri gibi birer peygamberdi. Dolayısıyla bu ö ütlerin bir kısmı peygamber babadan, peygamber o ula olmaktadır ki, çok hayati bir mahiyet arz etmektedir.

Hz. İbrahim ve Hz. Yakub'un ogullarına ö ütleri:

"İbrahim ve Yakup kendi o ullarına 'Ey evlatlarım' diye tavsiyede bulunmuştu. 'Allah sizin için bu dini seçti. Siz de sebat edin ve ancak Müslüman olarak ruhunuzu teslim edin.

"Yakub'a ölüm gelip çattı ında siz orada mıydınız? Hani o o ullarına 'Benden sonra neye ibadet edeceksiniz?'

diye sormuş, onlar da şöyle cevap vermişlerdi. 'Biz senin ilâhın ve ecdadın İbrahim'in, İsmail'in ve İshak'ın ilâhı olan bir tek Allah'a ibadet edece iz. Biz yalnız Ona teslim oluruz."1

Hz. Yakub'un oglu Hz. Yusuf a ö ütleri:

"Babası, 'Rüyanı sakın kardeşlerine anlatma yavrum," dedi. "Yoksa sana bir tuzak kurarlar. Şüphesiz ki şeytan insanın ap açık bir düşmanıdır.

"Rabbin seni böylece seçkin kılacak, sana rüya tabirini ö retecek ve bundan önce ataların İbrahim ve İshak üzerine peygamberlik nimetini tamamladı ı gibi, senin ve Yakup o ullarının üzerine de nimetini tamamlayacak. Muhakkak ki Rabbin her şeyi hakkıyla bilir, her işi hikmetle yapar."2

Hz. Yakub'un di er ogullarına ö ütleri:

"Sonra dedi ki: 'Ogullarım! Şehre bir kapıdan girmeyin. Ayrı ayrı kapılardan girin. Gerçi Allah'ın takdir etti i birşeyi ben sizden geri çeviremem. Hüküm ancak Allah'ındır. Ben Ona tevekkül ettim. Tevekkül etmek isteyenlerde Ona güvensin."3

"Ogullarım!

"Gidip Yusuf ve kardeşi hakkında haber araştırın. Allah'ın rahmetinden de ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler güruhundan başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez."4

1. Bakara Suresi, 132-133

2. Yusuf Suresi, 5-6

3. Yusuf Suresi, 67

4. Yusuf Suresi, 87

Hz. İbrahim'in oglu Hz. İsmail'e ögütleri:

"Oglu İsmail kendisiyle beraber iş yapacak yaşa gelince İbrahim ona dedi ki:

'Oglum, ben rüyamda seni kurban etti imi gördüm. Sen buna ne dersin?' İsmail ise, 'Babaca ım,' dedi. 'Sen emrolundu un şeyi yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın."5

Hz. Nuh'un ogluna ögütleri:

"Gemi onlarla beraber da lar gibi dalgalar içinde akıp gidiyordu. Nuh ayrı bir yere çekilmiş bulunan o luna, 'Haydi yavrum, bizimle beraber gemiye bin ve kâfirlerden olma' diye seslendi."6

5.Saffat Suresi, 102.

6.Hud Suresi, 42.

fzehra

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1,489
Sevgili Peygamberimiz en büyük nasihatçı ve en güzel, en özlü konuşan bir insan. Başta on yıl hizmetinde bulunan çocuk yaştaki Hz. Enes olmak üzere ve yine aynı yaşlarda olan amcasının o lu Hz. Abdullah İbni Abbas'a "Ey o ul!" manasına gelen hitaplarda bulunarak ö ütler vermiştir. Bir örnek olması açısından bunlardan birkaçını sunmak istiyoruz.

Enes bin Mâlik Resülullahın (a.s.m.) kendisine şöyle buyurdu unu rivayet eder:

"Ey o ul! Gücün yetti i kadar kalbinde kimseye karşı kötü bir şey olmaksızın sabahlamaya ve gecelemeye çalış.

"Ey o ul! Bu benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimi ihya eder, yaşatırsa beni sevmiş olur; kim de beni severse, Cennette benimle beraber bulunur."7

7. Tirmizi, edeb:63

Enes bin Malik rivayet ediyor: Resulullah (a.s.m.) bana şöyle buyurdu:

"Ey o ul! Evine girdi in zaman evdekilere selam ver. Verdi in bu selâm hem sana, hem de ailene bereket getirir."8

Abdullah bin Abbas rivayet ediyor:

Birgün Resülullahın (a.s.m.) terkisinde bulunuyordum.

"Ey o ul, sana bazı şeyler ö reteyim" dedi ve şöyle buyurdu:

"Sen Allah'ın emir ve yasaklarım koru ki, Allah da seni korusun.

"Allah'ın emir ve yasaklarına riayet et ki, Onun yardım ve inayetim devamlı yanında hazır bulasın.

"Bir şey isteyece in zaman Allah'tan iste. Bir yardım dileyece in zaman Allah'tan yardım dile.

"Şunu da iyi bil ki: Bir hususta yardım etmek maksadıyla bütün millet biraraya gelse Allah'ın senin için takdir etmiş oldu undan öte bir yardımda bulunamazlar.

"Sana zarar vermek maksadıyla hepsi biraraya gelseler, yine Allah'ın senin hakkında takdir etti inden öte bir zarar veremezler.

"Kalemler kaldırılmış, sahifeler kurumuştur. Meydana gelecek her şey önceden tesbit ve takdir edilmiştir."9

8. Tirmizi, istîzan:10

9. Tirmizi, Sıfatü'l-Kıyame:5

Habibemsin

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
Bu Kitap bendede var ve Mehmet Paksu hocamizin kitaplarini severek okuyorum. Cok sükür kendisiyle bizzat tanisma firsatimiz oldu evmizde agirladik...

Üst Alt