Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Risale-i Nur > Bediüzzaman Said Nursi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Bediüzzaman Said Nursi Üstad Bediüzzaman hakkında merak ettikleriniz

bediüzzaman said nursi efendinin gercek isminin bediüzzaman said kurdi oldugu söyleniyo...

s.a büyük üstat bediüazzaman said nursi efendinin gercek ismi bediuzzaman said kurdi oldugu söyleniyo bunun gerceklik payi var mi? varsa dahi neden gercek ismi söylenmiyor. Bu konuyu arkadasimla tartistim ama bi sonuc alamadim.Kaynaginiz varsa sunuarsaniz

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 12.10.2005, 16:14   #1
Günes
Yenidendogus Üyesi

İletiler: 555
Teşekkürler: 1
5 Mesajına 21 kez Teşekkür Edildi
Standart bediüzzaman said nursi efendinin gercek isminin bediüzzaman said kurdi oldugu söyleniyo...

s.a büyük üstat bediüazzaman said nursi efendinin gercek ismi bediuzzaman said kurdi oldugu söyleniyo bunun gerceklik payi var mi? varsa dahi neden gercek ismi söylenmiyor. Bu konuyu arkadasimla tartistim ama bi sonuc alamadim.Kaynaginiz varsa sunuarsaniz sevinirim...

Günes isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 12.10.2005, 21:24   #2
hayrunisa
Misafir

İletiler: n/a

bediüzzaman said nursi

gerçek adı degildir. said gerçek adı olabilir. nurs kasabasında dogdugu için said nursi olmustur.

bediüzzaman__ ÇAGIN GÜZELLİGİ DEMEKTİR. asrın en büyük evliyası oldugu için bu adı almıştır.

gerçek isminin söylenmesi okadar öenmli degil. önemli olan yaptıgı hizmetler degilmi?

haz. ebubekirin ebu hureyrenin de gerçek isimleri bunlar degildir ama hep bunlar la hitap edilmiştir.

neden ismine takılıp kaldın bende bunu merak ettim.

ismi nedir den daha öenmli bilgileri var üstadın . örnegin lahikalarında yada şualarında ne diyor neyden bahsediyor gibi....

Alt 13.10.2005, 02:33   #3
Hasbi
Yenidendogus Üyesi

İletiler: 317
Teşekkürler: 0
4 Mesajına 5 kez Teşekkür Edildi

Alıntı:

Orjinal Yazarı hayrunisa
bediüzzaman said nursi

gerçek adı degildir. said gerçek adı olabilir. nurs kasabasında dogdugu için said nursi olmustur.

bediüzzaman__ ÇAGIN GÜZELLİGİ DEMEKTİR. asrın en büyük evliyası oldugu için bu adı almıştır.

gerçek isminin söylenmesi okadar öenmli degil. önemli olan yaptıgı hizmetler degilmi?

haz. ebubekirin ebu hureyrenin de gerçek isimleri bunlar degildir ama hep bunlar la hitap edilmiştir.

neden ismine takılıp kaldın bende bunu merak ettim.

ismi nedir den daha önemli bilgileri var üstadın . örnegin lahikalarında yada şualarında ne diyor neyden bahsediyor gibi
..
..
+ 1

Hasbi isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 13.10.2005, 06:07   #4
Hekimoglu
Portal Yerlisi

Hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Amerika
İletiler: 1.968
Teşekkürler: 51
84 Mesajına 182 kez Teşekkür Edildi

Üstada "Kürdi" denilmesi nedendir?

Osmanlı döneminde do u illerine "Kürdistan" deniliyordu. Bu isim herhangi bir ırki mana taşımıyordu. Yalnızca co rafi bir bölgeye verilen bir ismi ça rıştırıyordu. Pakistan, Afganistan gibi O bölgeden olan insanlara ise "kürdi" denilmekteydi.
Yine bu, şahsın o bölgeden oldu unu gösteren bir aidiyet ihsas ediyordu. Erzurumi, Konevi, Bursevi gibi Bu manada Üstad hazretleri de, Osmanlı döneminde bu nam ile ça rılıyordu. Fakat bu aidiyetin daha sonra farklı manalar ihsas etmesi sebebiyle, Üstad hazretleri Osmanlı sonrasında kendi köyüne nisbetle "Nursi" soyadını almış ve bunu kullanmıştır.

Bazıları aşa ıdaki cümlesi sebebiyle üstadı kürtçülükle itham ediyorlar:
"Ey Asurilerin, Keydanilerin cihangirlik zamanında pişdar kahraman askerleri olan Aslan Kürtler. Beş yüz senedir yattınız. Yeter artık uyanınız"
Konunun aslı nedir? Bu cümle nasıl de erlendirmeli?

Üstadın İslam milliyetçisi oldu una bütün eserleri delildir. Buradaki cümle Üstadın "eski Said" tabir etti i dönemdeki yazdı ı bir eserinde geçer. Kişi ailesine fıtraten taraftar oldu u gibi, mensup oldu u ırka fıtri bir taraftarlı ı olur, milletinin ilerlemesini ister. Cehalet, fakirlik, ihtilaf gibi problemlerle asırlarca mübtela olan hemşehrilerine böyle hitap etmesi onları gaflet uykusundan uyarmak içindir.

Kürtler İslam milletleri içinde bir gruptur. Üstad da bu millet içinde dünyaya geldi. Nurcular ırk realitesini kabulle beraber -her sa duyulu müslüman gibi- ırkçılı ı şiddetle reddederler. Bunun adı ister Türkçülük ister Arapçılık ister Kürtçülük olsun farketmez.

Kaynak: SorularlaRisaleiiNur.com

Do not put Question(?) mark where Allah put a period(.)...

Hekimoglu isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 13.10.2005, 06:49   #5
Habibemsin
Bilgili Üye

İletiler: 1.059
5 Mesajına 5 kez Teşekkür Edildi

Bediuzzamani iyi tanimaniz icin "Bilinmeyen Taraflariyle SAID NURSI" isimli Kitabi okumanizi tavsiye ederim.
Bu konuya biraz daha aciklik getirmek icin bazi kisimlari aktarayim.

NURS köyünde 1876 yilinda seher vaktinde bir cocuk dünyaya geldi.
...bakislari yanindakileri adeta korkutmustu.Aglamiyordu aglamayi erkekligin sanina layik görmemis gibiydi. Kulagina Ezan-i Muhammed ile beraber ismi verildi: SAID

Yani Said Nursinin ismi Said ve Nurs köyünde dogdugu icin Nursi deniliyor.
Nurs Köyü Bitlis vilayetinin Hizan kazasina bagli Isparti nahiyesinin Nurs köyüdür.

Bediüzzaman isminin verilmesi..

1894 Yilina kadar Molla Said diye cagirliyordu.
Vana gitmisti ve orada Tahir Pasanin Konaginda bütün ilimleri arastirdi.
Kisa zamanda tarih cografya matmatik jeoloji fizik kimya astronomi ve felsefe gibi ilimleri ögrendi.
Sadece 24 Saat icerisinde cografya kitabini ezberledi ve ayni sekilde bes günde inorganik kimyayi ögrenerek kimya ögretmeni ile yaptigi münazarada(bilim yarismasinda) kazandi.
Genc yasta onun bu zeka ve kabiliyeti herkezi hayrette birkamisti. Bir kitabi ezeberlemesi icin bir defa okumasi yetiyordu.
Bütün bilimler kendisinde toplanmisti.
Molla Fetullah Efendi Molla Saide "Bediüzzaman" ünvanini vermisti ve bu isimle anilmasina sebeb oldu.

Habibemsin isimli üye şu anda çevrimdışı  

Alt 13.10.2005, 08:17   #6
Günes
Yenidendogus Üyesi

Öncelikle sunu belirtmek istiyorumki tabiki isim önemli degildir, önemli olan tabiki sahsiyet ne yaptiklaridir. Burda beni yanlis anlamayin sakin ben bu konuyu su nedenden actim cünkü arkadasimla bu konuyu istisare ediyorduk. Bana Bediüzzamam Said i Nursi efendimizin gercek adinin Bediuzzaman Said i Kurdi oldugunu söyledi ve bende Habibemsin kardesim gibi nurs kasabasinda dogdugu icin Said i Nursi oldugunu söyledim bana sen tarihi öne aliyosun dedi ve Hekimoglu kardesimizin dedigi gibi osmanli döneminde Said i Nursi degilde Said i Kurdi oldugunu sonradan Said i Nursi olarak degistigini söyledi tabiki bu konuda cok bilgim olmadigindan ona karsi aciklama yapamadim ve aklima siz geldiniz cok sagolun ilginiz icin...

Yani tarihe bakinca sunu anliyoruzki iki isimde söyleniyor benim anladigim kürtler osmanli döneminde Said i kurdi denildigi icin Said i kurdi türkler hekimoglu kardesimizin belirttigi gibi bazi nedenlerden degistigi icin said i nursi diyor. zaten isimin önemi de yok önemli olan kim oldugudur.(sahsiyet bakimindan tabi).Ben kürt türk cerkez bütün herkezi severim ayirtta etmemRabbim de bunu emretmiyor mu?salih kullar her zaman sevilir, Allah cümlemizi salih kullarindan eylesin...

Ayrica cok tesekkür ederim kaynak icin hekimoglu kardesim allah razi olsun hepinizden...

Alt 13.10.2005, 10:53   #7
Maximillian
Tam Üye

İletiler: 231
5 Mesajına 10 kez Teşekkür Edildi

İsimlere takılmayalım. milliyeti ön plana alarak bazı şahsiyetleri ne kadar ön plana almak yanlışsa aynı şekilde arka plana atmak da o kadar yanlıştır. Allah yolunda Kim Taş taş üstüne koymuşsa Allah kendilerine cennette konaklar ihsan etsin.Fransız ihtilali ile ümmetçi bu millet de parçalandı.bari Önemli şahsiyetlere ve yaptıklarına de er verelim ve baş tacı yapalım.Kaldı ki Said-i Kurdi olsa ne olur ki...Yani o kadar mı şovenistçe düşünülüyor.yalnız Hekimo lu Kardeşimizin dedikleri do ru Bir zamanlar mezopotamya bölgesi osmanlıda kürdistan diye bilinirmiş.Bediuzzaman da Bitlis do umlu yani o co rafyada do du u için kurdi lakabı da kullanılmıştır.

Maximillian isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 13.10.2005, 15:28   #8
Günes
Yenidendogus Üyesi

Alıntı:

Original von Maximillian
İsimlere takılmayalım. milliyeti ön plana alarak bazı şahsiyetleri ne kadar ön plana almak yanlışsa aynı şekilde arka plana atmak da o kadar yanlıştır. Allah yolunda Kim Taş taş üstüne koymuşsa Allah kendilerine cennette konaklar ihsan etsin.Fransız ihtilali ile ümmetçi bu millet de parçalandı.bari Önemli şahsiyetlere ve yaptıklarına de er verelim ve baş tacı yapalım.Kaldı ki Said-i Kurdi olsa ne olur ki...Yani o kadar mı şovenistçe düşünülüyor.yalnız Hekimo lu Kardeşimizin dedikleri do ru Bir zamanlar mezopotamya bölgesi osmanlıda kürdistan diye bilinirmiş.Bediuzzaman da Bitlis do umlu yani o co rafyada do du u için kurdi lakabı da kullanılmıştır.
allahin sevgili ve salih kullari yaptiklariyla ve gecmisleriyle bilinir ve tanilinir ve bununlada gurur duyulunurki ben said i nursi zati cok seven ve saygi duyan biriyim ben aciklamistim neden bu konuyu actigimi sizden sadece bilgi almak istemistim yoksa benim ismine takildigim yok yanlis anlasilmakta istemem...

Alt 13.10.2005, 21:22   #9
YaMusaB
Portal Yerlisi

YaMusaB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.717
Teşekkürler: 3
74 Mesajına 105 kez Teşekkür Edildi

VeAleykumSelam...

Cevaplar verilmiş, Allah razı olsun bilgilendik...

YaMusaB isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 14.10.2005, 00:17   #10
Habibemsin
Bilgili Üye

İletiler: 1.059
5 Mesajına 5 kez Teşekkür Edildi

Günes hangi sebeble sormus olursa olsun bence cok yerinde ve dogru bir sey yapmis.
Tabiki isim önemli deyil ama deger verdigimiz sahsiyetin bu ismi ne zaman aldigini hangi isimler kullanmis oldugunu neden degistigini v.s bilmememiz dogrumu? Katildigi toplumlarda Bediuzzaman Hz. lerini savunurken bu lakabi neden kullandigini bilmezse ne sekil savunma yapacak merak ediyorum.
Bundan yola cikarak Günes bu soruyu bizlere yöneltmistir ve bilmedigini ögrenmis bu konuda bilgi sahibi olmustur.

Habibemsin isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
, , , said nursi efendi , saide kurdi , , , , , ,

Saat : 08:55 |