Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Bilim ve Teknoloji
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

3D yazıcılar

3D yazıcılar yiyecek meta üretebilirler (mesela ekmek, makarna); gıda (et, buğday), endüstrinin malzemeleştirdiği hayvan salgısı (süt) ve tabi canlılığı (ağaç, hayvan, toprak) üretemezler. Üretim için metal ya da plastik kullanabilirler. Seri üretim dönemini tarihe gömecek
User Tag List

Like Tree2Likes
  • 2 Post By turangida
Paylaş Seçenekler Stil
Okunmamış 24.12.2016, 11:43   #1
turangida
Özel Üye

İletiler: 1.013
Aldığı Beğeniler : 1952
Beğendiği Mesajlar : 1468
Standart 3D yazıcılar

3D yazıcılar yiyecek meta üretebilirler (mesela ekmek, makarna); gıda (et, buğday), endüstrinin malzemeleştirdiği hayvan salgısı (süt) ve tabi canlılığı (ağaç, hayvan, toprak) üretemezler. Üretim için metal ya da plastik kullanabilirler. Seri üretim dönemini tarihe gömecek olan bu teknoloji, nihayette teknolojik rasyonelleşmeyi yani insan aklını (cogito erga sum) Tanrıyı "dışarı itecek" şekilde öne çıkarmaktadır.
İslâm düşüncesinde alet ve araç "şey" kelimesinin çoğulu olan "eşya" ile kavramlaştırılır. Ancak "şey" sadece alet/araç değildir. “O’nun zâtı müstesna her şey yok olacaktır” âyetinde geçen (el-Kasas 28/8 "şey" nedeniyle insan elinden çıkmayan, imalata konu olmayan varlık da "şey"dir. Demek ki İslâmî nazar, insanın elinden çıkan varlık'ı, Allah'ın yaratmasıyla hayat bulan varlıklara verdiği ismin aynısıyla adlandırmıştır. Yani dünya/güneş gibi bir gezegen de "şey"dir; şimşir ağacından oyulan kaşık da "şey"dir. İnsan, "eşya"sını kainatla uyumlu kılmalı ve kainata "bozgunculuk" yapmamalıdır.
3D yazıcılar, meta/emtia üretmenin aracıdır. Kullandığı hammadde, petrol/plastik ve metaldir. Bu maddeler ısıl işlemden geçmeye mecburdur. Yani yüksek enerji sarfiyatına neden olur. Oysa "eşya" tasavvurunda emtiaya ulaşmak için yüksek enerjiye yani teknolojiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Zanaat ile emeğin bileşimiyle "şey" "şeyleştirilebilir" (eşyaya dönüştürülebilir).
Bu ise bilginin tekno-meta olan bir araç dışında insan-insan arasında doğrudan meşk edilmesiyle dolaşıma açılır. Tekno-araçcı imalat düşüncesini savunanlar "açık arşiv"i öne çıkarırken dahi bilgiyi insandan alıp "teknolojiye depolamayı" kaçınılmaz görüyor, teklif ediyorlar. Oysa bilgi, kutsal ve emanettir. Bilgi meşk edilerek aktarılabilir. Bilgiyi alacak kişinin niyeti muallimce sürekli denetlenir. Bilginin kainattaki dengeyi bozacak şekilde kullanımına müsaade edilmez.
3D kapsamında bilginin bu türden bir ahlâk meselesi yoktur. 3D teknolojisini (yazıcısını) kitleselleştirmeyi teklif eden bu yeni nesil endüstriyel akıl, bu teknoloji yayılırsa üretimin denetlenemeyeceğinin farkında değildir. Bu teknolojinin kapitalizmi yok edeceği varsayımı da hayaldir. Çünkü emtiayı kişiye özel kılacak olan bu teknoloji emtianın hammaddesinin stoklanması ve sermayenin hammadde üzerindeki tekelinin katmerleşmesini "gözetmekte"dir. Ayrıca bu teknoloji 3D yazıcı basan yazıcı arayışına girecek ve bu yazıcıların "tanrılaştırılması"na yani Musa'nın kavminin yakalandığı "böğüren öküz" buhranına yakalanmasına yol açacaktır. Bilindiği üzere bu öküz, İsrailoğullarının çölde kaybolmasına ve eşyasız kalmalarına yol açmıştı

l.bergen
Onur ve İsrâ bu mesajı beğendi.

turangida isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Seçenekler
Stil

Saat : 08:28 |