Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Türkiye'de Gündem > Bölge Haberleri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Bölge Haberleri Bölge ve illere göre Haberler

Güneydoğu'nun dil haritası çıkarıldı

Üye Etiketleri


Like Tree1Beğeni
  • 1 Mesaj Yazan Davam
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 03.05.2009, 05:40   #1
Davam
Yenidendogus Üyesi
 
Davam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.02.2009
Nereden: Dün-ya
İletiler: 751
Aldığı Beğeniler : 587
Beğendiği Mesajlar : 62
Icon16 Güneydoğu'nun dil haritası çıkarıldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da konuşulan dillerin coğrafi dağılımını gösteren bir harita var artık. Bölgede kullanılan diller üç aşağı beş yukarı bilinir; ama bu mevzu spekülasyonlara açıktır yine de... Kimileri Türkçenin, kimileri Kürtçenin hâkimiyetinden söz eder.

Evet, Zazacanın ve Arapçanın farkındadır herkes; ama Ermenice, Süryanice ve Keldanicenin de haritada bir renge karşılık gelecek kadar kullanıldığı pek bilinmez. Prof. Ahmet Buran'ın hazırladığı 'Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun Dil Atlası' bölgede kullanılan dillerin coğrafi dağılımı konusunda zihinleri netleştirmekle beraber, 'çok net' bir cevap vermekten kaçınıyor. Çünkü hangi şehirde kaç kişinin hangi dili anadili, hangisini iletişim dili olarak kullandığına dair istatistikî bir çalışma henüz yok. Bu durumda, dil atlasını nasıl okumamız gerektiği sorulabilir. Haritayı açalım önümüze ve Prof. Buran'ın yardımıyla okuyalım; kırmızılar Türkçeyi, yeşiller Kürtçeyi simgeliyor. Renklerin yoğunluğu 'anadil'e işaret ediyor. Şöyle ki, bir bölgede yeşiller çoğunluktaysa o bölgede anadili olarak Kürtçeyi konuşan insanların çoğunlukta olduğunu anlıyoruz. Yine aynı bölgede kırmızılar da varsa, Türkçenin ikinci dil yani iletişim dili olarak kullanıldığı sonucuna varıyoruz. Şehirlerin ya da ilçelerin üzerinde gördüğümüz renklere de pek aldırmıyoruz; yani Şemdinli üzerinde sadece yeşil gördüğümüz zaman "Hımm demek burada sadece Kürtçe konuşuluyormuş" demiyoruz, zira renkler birebir örtüşmek yerine o civarda hangi dilin yaygın kullanıldığını gösteriyor yalnızca.

Harita böyle okunuyor; ama acaba bize ne söylüyor? Prof. Buran, "Üzerinde durmamız gereken iki husus var" diyor: "Harita hem anadil coğrafyasını hem de iletişim dili coğrafyasını gösteriyor. Türkçe, anadil olarak kullanılmadığı bölgelerde ikinci dil, yani iletişim dili olarak oldukça yaygın kullanılıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu nüfusunun yüzde 85-90'ının Türkçeyi anladığı ve konuştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz." Atlasta iç içe geçmiş renkler, dışarıdan bakan bir göz için hayli enteresan olabilir; bölgenin her yanına serpiştirilmiş gibi duran sarı, mavi, kırmızı, lacivert, yeşil ve siyah, kendi anadillerini yaşatan zengin bir topluluğa da işaret ediyor aslında. Ülke genelinde Türkçenin kesin hâkimiyeti söz konusu iken burada tek bir dilin hâkimiyetinden söz etmek imkânsız.

Daha somut bilgiler ışığında daha detaylı bir dil atlası çıkarmaya hazırlanan Prof. Ahmet Buran, bölge halkına en son 1960 nüfus sayımında sorulan 'Anadilin nedir?" sorusunu yineleme vaktinin geldiğine inanıyor: "Bölgedeki demokratik açılımlar, akademik çalışmaları kolaylaştıracaktır. Güvenli bir ortamda, suçlanmayacağımızı bilerek çalışmak güzel olacak."

semerkand isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
Şöhretin gitti, ancak bir an kaldı.
Zamanın geçti; kabirden başka mekanın var mı?
Biçare! Aczine ve fakrına bir had var mı?”
VanAsyaNur

Davam isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 03.05.2009, 06:38   #2
semerkand
Onursal Üye
 
semerkand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.07.2008
Nereden: Başakşehir-istanbul
İletiler: 4.485
Aldığı Beğeniler : 5854
Beğendiği Mesajlar : 5625
Standart

emeğine sağlık Rabbim razı olsun
__________________

semerkand isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.05.2009, 06:59   #3
Davam
Yenidendogus Üyesi
 
Davam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.02.2009
Nereden: Dün-ya
İletiler: 751
Aldığı Beğeniler : 587
Beğendiği Mesajlar : 62
Standart

semerkand´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
emeğine sağlık Rabbim razı olsun
cümlemizden

Güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum.
Türkiye, içinde barındırdığı kültürel ve sosyal çeşitliliği sindirebilir ve bunu avantaja çevirebilirse eldeki malzemelerle ortaya güzel şeyler çıkabilir kanısını taşıyorum. Bu çeşitlilikten bir şeyler elde etmeye çalışan -kurnaz-ları tabi ki desteklemiyorum. Üzerinde yaşadığımız topraklar kıymeti bilinmeyen pırlanta gibi. Buradaki kültür ve medeniyet dünyanın hayran olacağı kadar güzel maşaAllah. Rabbim bunu anlamayı ve doğru yolda kullanmayı nasip etsin. Amin.
__________________
Şöhretin gitti, ancak bir an kaldı.
Zamanın geçti; kabirden başka mekanın var mı?
Biçare! Aczine ve fakrına bir had var mı?”
VanAsyaNur

Davam isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Türkiye'nin 'Hurafe haritası' çıkarıldı Gölge Türkiye'de Gündem 1 23.03.2009 17:55


Saat : 12:40 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica