Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Bunları Biliyor muydunuz?
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Bunları Biliyor muydunuz? Aklımızın bir köşesinde bulunması gereken bilgiler.

Gözlerimizi Neden Kırpıyoruz?

İstem dışı yaptığımız hareketlerin en dikkat çekenlerinden biridir göz kırpmak.Hatta bazen gözlerini öyle sık kırpanlarla karşılaşırız ki,karşımızdakinin bir rahatsızlığı olduğunu bile düşünebiliriz. Peki,bu istem dışı hareketin nedeni nedir? Gözlerimizi kırpmamızın en önemli nedeni,gözlerimizi temizlemek ve
User Tag List

Like Tree1Likes
  • 1 Post By İsrâ

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 14.04.2013, 23:05   #1
İsrâ
Livechillâh

İsrâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ereğli Zonguldak
İletiler: 4.814
Aldığı Beğeniler : 6642
Beğendiği Mesajlar : 6804
Standart Gözlerimizi Neden Kırpıyoruz?

İstem dışı yaptığımız hareketlerin en dikkat çekenlerinden biridir göz kırpmak.Hatta bazen gözlerini öyle sık kırpanlarla karşılaşırız ki,karşımızdakinin bir rahatsızlığı olduğunu bile düşünebiliriz.

Peki,bu istem dışı hareketin nedeni nedir?

Gözlerimizi kırpmamızın en önemli nedeni,gözlerimizi temizlemek ve göz üzerini nemlendirmektir. Çünkü göz küremizin dış kısmı gün boyunca etraftan gelen toz zerreciklerinin etkisine maruz kalır.Bu sebeple gözlerimizi her kapattığımızda,gözyaşı bezlerimizden bir tuzlu su salgılanarak,gözümüzü dezenfekte eder.

Normal koşullarda iki göz kırpma arasında ortalama 4-6 saniye gibi bir süre geçer.Ancak bulunduğumuz ortamın koşulları bu süreyi değiştirebilir.Örneğin gözümüze bir şey kaçmışsa,dumanlı ya da tozlu bir ortamdaysak,daha sık göz kırpmaya başlayabiliriz.Bu şekilde gözlerimizin kurumasını da önlemiş oluruz.

Bu nedenlerin dışında,yabancı maddelere karşı korumak için de gözlerimizi kırpabiliriz. Bazen göz kapaklarımız ya da kirpiklerimiz refleks olarak kapanır ve bu şekilde,yabancı maddelerin gözlerimize girmesini engellemiş oluruz.

Burda da gördüğümüz gibi Allah(c.c) vücudumuzda mükemmel bir sistem yaratmıştır..
zisaan42 isimli üye bu mesajı beğendi.

İsrâ isimli üye şu anda  çevrimiçi.  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Seçenekler
Stil