Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Dini Içerikli Yazılar
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

ALLAHIN SEVGİLİ KULU (ibret verici güzel bir hikaye....

ALLAH’ın sevgili kullarından biri bir rüya görür; rüyasında kendisine şöyle denir: “Sabah olunca, karşına ilk çıkanı ye, ikinci çıkanı sakla, üçüncü çıkanın dileğini kabul et, dördüncü geleni üzme, beşinciden de kaç!” Sabah oldu; dışarı çıktı.

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 06.03.2009, 05:22   #1
*_NaZLı_*
(*_BABASININ_KIZI_*)

*_NaZLı_* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: AfyonKaraHisar
İletiler: 3.502
Teşekkürler: 4.271
1.353 Mesajına 2.344 kez Teşekkür Edildi
Icon16 ALLAHIN SEVGİLİ KULU (ibret verici güzel bir hikaye....

ALLAH’ın sevgili kullarından biri bir rüya görür; rüyasında kendisine şöyle denir: “Sabah olunca, karşına ilk çıkanı ye, ikinci çıkanı sakla, üçüncü çıkanın dileğini kabul et, dördüncü geleni üzme, beşinciden de kaç!” Sabah oldu; dışarı çıktı. Yola koyulup gitti. Karşısına bir dağ çıktı. Bu koca dağı görünce şaşırdı. Kendi kendine şöyle dedi: Rabbim bana bunu yememi emretti. Sonra şöyle dedi: Rabbim bana gücümün yetmeyeceği bir şeyi emretmez. Onu yemeye karar verdi. Dağa doğru yürüdü. Yaklaştıkça dağ küçüldü. Tam yaklaştığı zaman koca dağ bir lokmaya dönüşmüştü. Onu tutup yedi, baldan tatlı buldu. ALLAH’a hamdetti, yürüyüp gitti. Karşısına altından bir leğen çıktı. Şöyle dedi: Rabbim, bunu da saklamamı emretti. Bir çukur kazdı, onu gömdü. Yürüdü, az gittikten sonra dönüp baktı. Leğen toprak yüzüne çıkmıştı. Geri döndü, tekrar gömdü. Biraz gitti; baktı ki, yine çıkmış bir daha gömdü, yine toprak üstüne çıktı. Kendi kendine, “Ben emredileni yaptım.” diyerek bırakıp gitti. Karşısına bir kuş çıktı. Peşinden bir şahin onu kovalıyordu. Kuş ona şöyle dedi: “Ey ALLAH’ın sevgili kulu, beni sakla. Bana yardım et.” Onu aldı. Koynuna sakladı. Peşinden şahin geldi; şöyle dedi: “Ey ALLAH’ın sevgili kulu, ben açım. Sabahtan beri de bu kuşun peşindeyim. Onu yakalamak istiyorum. Kısmetime engel olma. Kendi kendine şöyle dedi: “Üçüncünün dileğini yapmam emri verildi, yaptım. Dördüncüyü üzmemem emredildi. Şimdi ne yapacağım? Bu işe şaştı. Sonra bıçak aldı; kendi uyluğundan bir parça et kesti, şahine attı; o da kapıp kaçtı. Daha sonra kuşu saldı. Bundan sonra, yürüyüp gitti. Kokmuş bir leş gördü. Onu da bırakıp kaçtı. Akşam olunca şu duayı yaptı: “Ya Rabbi, emrini yerine getirdim. Bu işlerin manası ne ise bana bildir.” Daha sonra, rüyasında şöyle anlatıldı: “Birinci görüp yediğin öfkedir. Önce koca bir dağ gibi görülür; sabırla öfke yutulursa, baldan tatlı olur. İkincisi iyi amelindir. Ne kadar saklarsan sakla; yine meydana çıkar. Üçüncüsü, sana bırakılan bir emanettir, ona hıyanet etme. Dördüncüsü şudur: Bir insanın sana bir dileği ulaşırsa, onu yerine getir; isterse sana lâzım olan bir şey olsun. Beşincisi gıybettir. İnsanların gıybetini edenlerden kaç. Şüphesiz her şeyi bilen ALLAH’tır...

*_NaZLı_* isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 06.03.2009, 05:53   #2
fatsalı
Onursal Üye

fatsalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.811
Teşekkürler: 56
548 Mesajına 708 kez Teşekkür Edildi

bacim elelrine sağlık paylaşım için sağ ol.......teşekkürler........

fatsalı isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için fatsalı'a Teşekkür Edenler :
*_NaZLı_* (11.03.2009)
Alt 06.03.2009, 06:44   #3
nurnesli
Mazi Kalbimde Yara.......

nurnesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: gönül ikliminden...
İletiler: 3.732
Teşekkürler: 2.338
1.846 Mesajına 3.120 kez Teşekkür Edildi

emeğine sağlık Rbbimrazı olsun
Öyle bir uzaklaş ki karda kalmasın izin

nurnesli isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için nurnesli'a Teşekkür Edenler :
*_NaZLı_* (11.03.2009)
Alt 06.03.2009, 08:49   #4
hakan55
Portal Yerlisi

hakan55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: samsun
İletiler: 2.488
Teşekkürler: 642
965 Mesajına 1.307 kez Teşekkür Edildi

Rabbim razı olsun çok güzeldi. Emeğine sağlık.
Tasavvuf, cemaat hâlinde ve birlik içinde Allah yolunda yürümektir,topluca tövbe etmektir,topluca Yüce Allah'ı zikretmektir,topluca Hak'ka yönelmek ve birbirini Hak yolunda desteklemektir,bir Kâmil Mürşid nezaretinde topluca Yüce Allah'ın ipine yani dinine, sünnete, takvaya ve ihlasa sarılmaktır

hakan55 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için hakan55'a Teşekkür Edenler :
*_NaZLı_* (11.03.2009)
Alt 06.03.2009, 09:31   #5
_SpOrTmEn_
Çırak

_SpOrTmEn_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
İletiler: 39
Teşekkürler: 0
7 Mesajına 9 kez Teşekkür Edildi

Yüreğine sağlık mükemmel bir paylaşım olmuş
Rabbim öfkesine sahip çıkanlardan, hayırlı ameli olanlardan, Emanete ihanet etmeyenlerden, hiç kimseyi kırmayanlardan (üzmeyenlerden), Gıybet etmeyenlerden eylesin...

''Yüreğimiz Kan Ağlasada Yine

Boynumuzu

Büker Gideriz''...

_SpOrTmEn_ isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için _SpOrTmEn_'a Teşekkür Edenler :
*_NaZLı_* (11.03.2009)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Etiketler
allahin sevgİlİ kulu

Seçenekler
Stil