Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Dini Içerikli Yazılar
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kadın Nasıl Olmalı?

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 15.03.2006, 13:13   #1
DuaM
cici anne :)
 
DuaM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01.09.2005
İletiler: 1.567
Aldığı Beğeniler : 32
Beğendiği Mesajlar : 15
Cool Kadın Nasıl Olmalı?

Kadın nasıl olmalı?

Kadın hakkında ne kadar çok şey yazılmıştır, bilinmez. Kadının nasıl olması icap ettiği de bu yazılanların bir kısmını teşkil eder. -Kadın nasıl olmalı? sorusu bana sorulsa, bir tek kelime ile cevap vermeyi kâfi görürüm : -Meczûbe..Bu da ne demek oluyor, diye merak ve tecessüsle birbirine sormaktan, lügat arayıp karıştırmaktan kurtarmak için manâsını da burada vereyim: Cenâb-ı Hakkın emirlerine, kendinden geçercesine, titizlikle itaat eden. Kadının hiç bir vasfı bu vasfından öncelikli olamaz; diğer vasıfları ancak bu vasfından sonra gelebilir ve dikkate alınması uygun olabilir. Bu şahsî bir tercih değil, Yaratanın koyduğu bir ölçüdür.

Kadın nasıl olmalı? sorusu, Sâliha Kadını da hatıra getirir. Mümin dünyada takvâdan sonra, sâliha kadın bir eş kadar hiç bir hayır ve mutluluktan faydalanmış değildir. Bir hadis-i şerifte : Sâliha kadından daha kıymetli bir dünya nimeti yoktur.buyurulmaktadır. Sevgi, itaat ve sadakat, sâliha kadının vasıflarıdır. Bunları ibadet bilecek, kocasını bu hususlarda memnun etmeyi kendisi için en büyük cihad olarak benimseyecek eş, sâliha bir kadındır. Diğer bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (SAV) sâliha kadının şu vasıflarını belirtmiştir : Yüzüne baktığı zaman kocasını sevindirir, emrettiği zaman itaat eder, yanında olmadığı zaman da kocasının haklarını korur. Mümine hanımların kendilerine örnek alabilecekleri Hz.Aişe validemiz, Hz.Peygamberin arzu ve isteklerini fevkalade bir hassasiyetle dikkate aldığı için, Hz.Peygamberin : -Sen gurab-ul-âsamsın. iltifatına mazhar olmuştur (Senin gibisine çok nadir rastlanabilir, manâsında).

Bazı sözlükler; sâliha kadın için uygun ve uyumlu eş demekle, manâsını çok geniş tutmuşlardır. Bu durumda, her aile reisinin kendi düşünce ve yaşayışına uygun, yani eşi ile uyumlu olan kadın, bu sözlüklere göre saliha kabul edilmiş olmaktadır. Ancak, aile reisinin kendi düşünce ve yaşayışı nın Yaratanın o*nun için çizdiği programa uygunluk göstermediği hallerde de eşi ile uyumlu olan bir kadına, Sâliha Kadın sıfatını yakıştırmak isabetli olabilir mi? Bu lügat manâsına itibar edilmeyip, saliha kadınlığın ancak Yaratanın insan için çizdiği program dahilinde söz konusu olabileceğini kabul etmek doğru olur.

Dünya hayatının saadeti, âhiret hayatının huzuru, dindar aile ve sâliha kadın ile yakından alâkalıdır.

Ahmet bin HANBELin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, Resulullah (SAV) efendimizin sâliha hanım, uygun mesken ve iyi bir bineği, insanoğlunun dünyadaki saadet vesileleri arasında saydığı ifade edilmektedir.

Hz.Ali(RA)nin Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil-âhireti haseneten ve kinâ azâben-nâr... duasını çeşitli kadın tiplerine göre yorumlayarak; Dünyada bir iyilik : Saliha eş, âhirette bir iyilik : Hurûl-iyn, bizi cehennemden koru : Eşine hükmetmeğe çalişan kadın ( el-Meret-üs selita) dan koru. manâsını verdiği rivayet edilmektedir (Tiybî).

Hem Saliha eş, hem de eşine hükmetmeye çalışan eş, her ikisi de bu dünya hayatı içinde kurulan aile topluluklarında olur. Aile, karı, koca ve çocuklardan meydana gelen fıtrî bağlar üzerine kurulan küçük fakat sosyal bir topluluk olarak tarif edilebilmektedir. Aile tipleri olarak ; 1-Ananın hâkim olduğu aile (Matriyarkal aile, Roma ailesi), 2- Babanın hâkim olduğu aile (Patriyarkal aile, Ataerkil aile), 3-Yalnız ana-baba ve çocuklardan ibaret aile (Modern aile,çekirdek aile, dar aile), 4- Büyük anne,büyük baba ve yakın akrabalar dahil olan aile (Geniş aile) den bahsedilmektedir. Bizim dinimize, köklü geleneğimize uygun olanı, ananın değil, babanın hâkim olduğu ailedir. Yüzyıllar boyunca geniş aile yapısını da muhafaza etmemize rağmen, sanayileşme ve kentleşme ile geniş aileden dar aile tipine geçiş olmaktadır.

Zamanımızda kitle iletişim vasıtaları fevkalade gelişmiş ve maalesef bunlar hayırdan ziyade şerrin propagandası için kullanılır hale gelmiştir. Güya kadın haklarını savunan, aslında kadını yaradılış programından, yüksek ahlâk ve seciyelerinden uzaklaştıran azgın feministlerin propaganda ve iğfallerine kapılmamak, kendilerini asıl değerli kılacak vasıfları kazanmağa ve yaşamağa çalışmak, bu zaman diliminde yaşayan kadınlarımızın ve kızlarımızın gayesi ve hedefi olmalıdır.

Bu zamanda müslüman ailelerine bile bulaşmış manevî hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici aşıları bilmeden ve kullanmadan, sadece yuva kurup aile olmayı düşünmek, basiretsizliktir, tedbirsizliktir; dünya ve âhiret saadetini tehlikeye atmaktır. -Kadın nasıl olmalı? sorusunu, erkeklerden önce o*nların karşı cinsleri düşünmeli ve gereğini yapmalıdır.


[BLINK]Prof. Dr. Mustafa NUTKU[/BLINK]

DuaM isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 16.03.2006, 08:30   #2
Onur
˚͜˚

 
Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01.10.2005
Nereden: Karaman
İletiler: 7.712
Aldığı Beğeniler : 3081
Beğendiği Mesajlar : 954
Standart

Paylaşımınız için teşekkürler..
__________________
İletişim:
Yönetim : www.yenidendogus.net/forum/iletisim
Şahsi : onur{at}windowslive.com

Onur isimli üye şu anda  çevrimiçi.  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.03.2006, 08:31   #3
hakan_48
Yenidendogus Üyesi
 
Üyelik tarihi: 22.09.2005
İletiler: 580
Aldığı Beğeniler : 15
Beğendiği Mesajlar : 1
Icon17 Selam: Kadın Nasıl Olmalı?

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : DuaNur
Dünya hayatının saadeti, âhiret hayatının huzuru, dindar aile ve sâliha kadın ile yakından alâkalıdır.[/BLINK]
Allah razı olsun çok yerinde ve güzel bir konu ne bir erkek ne de bir kadın tek başına ne ahiretini ne de dünyasını kurtarabilir,birbirimize muhtacız...

hakan_48 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.03.2006, 09:26   #4
silaucan
Portal Yerlisi
 
Üyelik tarihi: 09.09.2005
İletiler: 1.967
Aldığı Beğeniler : 20
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

Hakka layık Kul olabilmek sadece kadınlar için değil tüm insanlık için geçerli...Ben kulluk noktasında kadın erkek ayrımından ziyade tüm herkesin Allah için ve Allah'ın emirlerini bilerek uygulayarak yaşaması taraftarıyım...

Yazıda da belirtildiği üzre bizim toplumumuz Ataerkil yani erkek egemen aile anlayışı sürdürmekte,dolayısıyla evin erkeğinin İslamı uygulama ve uygulatma konusunda daha söz sahibi olduğunu düşünüyorum...Ama yine bir ayrım olmadan herkesin kulluk bilinciyle yaşamasını diliyorum...

silaucan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.03.2006, 10:31   #5
Onur
˚͜˚

 
Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01.10.2005
Nereden: Karaman
İletiler: 7.712
Aldığı Beğeniler : 3081
Beğendiği Mesajlar : 954
Standart

Kadın dedigin istanbul gibi olmalı fethi zor fatihi tek olmalı (Alıntıdır)
__________________
İletişim:
Yönetim : www.yenidendogus.net/forum/iletisim
Şahsi : onur{at}windowslive.com

Onur isimli üye şu anda  çevrimiçi.  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, , , , , , , , , ,


Saat : 02:18 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica