Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Dini Içerikli Yazılar
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

islamda hosgörü

Bugun Müslumanlar arasinda Hosgörü o kadar yaygindirki, Hiristiyanlara, kafirlere hatta yahudilere dahi hosgörü ile yaklasilmasi gerekildigi fikrine sahibler. Bu fikir ümmette daha önceleri mevcut degildi. Sonradan baskalari tarafindan asilandi. Tabiykisi kafir düsmanlarimizin bu konudaki roli
User Tag List


Cevapla
Paylaş Seçenekler Stil
Okunmamış 19.09.2005, 16:37   #1
efekiz
Üye
 
Üyelik tarihi: 01.09.2005
İletiler: 16
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart islamda hosgörü

Bugun Müslumanlar arasinda Hosgörü o kadar yaygindirki, Hiristiyanlara, kafirlere hatta yahudilere dahi hosgörü ile yaklasilmasi gerekildigi fikrine sahibler. Bu fikir ümmette daha önceleri mevcut degildi. Sonradan baskalari tarafindan asilandi. Tabiykisi kafir düsmanlarimizin bu konudaki roli cok buyuktu ama ne acidirki bu fikri Müslumanlara asiliyanlarin arasinda , Müsluman (devlet) hocalarida mevcuttu. Bu sahislar yaptiklari toplantilarda, yazdiklari kitablarda, verdikleri vaazlarda her seferinde Islam´in bir hosgörü dini oldugu söylendi ama Neyi?, Neden?, Nasil? Ve kime hosgörulu olunulacagina hic deyinilmedi .
Ve bu fikir Müslumanlarin zihinlerine öyle bir yerlestirildiki, onu yikmak bazen cok güc olabiliyor. Belkide müslumanlarda var olan bu düsuncenin olusmasinin sebebi, Hosgorunun manasini tam olarak idrak edemediklerindendir. O halde Hosgörü Nedir?

Hos kelimesinin manasi: Begenilen, duygular1 oksayan, zevk verene denir.
Hosgörü ise; aldiris etmemek, umursamamak, kusur saymamak ve herseyi anlay1sla kars1layarak olabildigi kadar hos görmek

Hosgörünun Islamda yer almiyacagini kelimenin anlamindan direk olarak anliyabiliyoruz. Peki bu anlama göre islam nasil Hosgörülu olabilir..??
Bu anlama göre eger ki Islam hosgörüluyse o halde islam; küfrü, sirki, harami, münkeri kusur görmuyor yada umursamiyor. Ayni sekilde kafiri, müsriki, tagutu, fasigi, zalimi hos görüyor ve anlayis gösteriyor demektir. Bu fikre sahib olan insanlarin ya gercekten saf Cahil olmalari gerek yada Islami yok etmek icin calisan bir hain..!!

O, Allah´in inkar eden kafirelere, islami yok etmek icin caba gösteren hainlere, zalimlere, fasiklara kafir, zalim, hain demeyin onlarda insandir. Onlari sevin, onlara hosgöru ile yaklasin, onlara islami sevdirin diyen cahiller Allah´in bir cok Ayetlerini unutmus olamalilar.

Islam; kafirleri ve onlarin yolunda gidenleri hosgörmeyip aksine onlari cogu ayetinde pis olarak adlandirirken ayni zamanda onlara köpekler diye hitab etmekte hatta hayvanlardanda daha sapik olduklarini bildirmektedir.

´Ey iman edenler! Müsrikler ancak bir Pisliktir. (Tevbe: 28 )

Onlardan yüz cevirin. Cunku onlar murdardirlar. Kazanmakta olduklarina (kötü islerine) karsilik ceza olarak varacaklari yer cehennemdir. (Tevbe 95)

Allah katinda yaratiklarin en kötüsu kafir olanlardir. Cunku onlar iman etmezler. (Enfal 55)

onlarin durumu tipki köpegin durumu gibidir. Eger üstüne varirsan dilini cikartip solur, biraksanda dilini sarkitip solur. Iste ayetlerimizi yalanlayan toplumun durumu budur. Bu kissayi anlat umulutki dusunur, ibret alirlar.! (Araf 176)

Heva ve hevesini kendisine ilah edineni gördünmu? Simdi ona senmi kafil olacaksin? Yoksa sen onlarin cogunun gercekten soz dinleyecegini yahut akillanacagini mi saniyorsun? Gercekte onlar hayvanlar gibidirler. Hatta onlar daha saskin haldedirler. (Furkah 43,44)

Allah gunahkar kafirlerin hicbirisini sevmez. (Bakara 276)

Deki; Allaha ve Rasule itaat edin. Eger yuz cevirirlerse bilsinler ki Allah kafirleri sevmez (Ali imran 32)

Allah zalimleri sevmez (Ali imran 57)

Evet, Allah swt kafirleri, musrikleri, zalimleri hicte hos görmemektedir. Peki Allah´in hos gormedigini, kul nasil hos gorebilir ?.. Allah´in sevmedigini Kul nasil sevebilir..?? Allah swt onlari hos gormeyi degil, onlardan yüz cevirmeyi ve yeryuzunden onlarin iktidarindan kaynaklanan küfür fitnesini ortadan kaldirip Allah´in dinini hakim kilmak icin Jihad etmeyi emretmistir.

´Onlardan yüz çevirin. Cünkü onlar murdard1rlar.´ (Tevbe : 95)

´Süphesiz ki küfredenler (inkar edenler) mallar1n1 (insanlar1) Allah1n yolundan al1 koymak için harc1yorlar. Daha da harcayacaklar! (Ama) sonunda bu onlara yürek sanc1s1 olacak ve en sonunda malup olacaklard1r. Kafirlikte 1srar edenler ise cehenneme sürükleneceklerdir.´ (Enfal : 36)
´(Yeryüzünde) fitne kalmay1ncaya ve din tamamen Allah1n oluncaya kadar onlarla sava_1n!´ (Enfal : 39)
´Kendilerine kitap verilenlerden Allaha ve ahiret gününe inanmayan, Allah ve Rasulünün haram k1ld11n1 haram saymayan ve hak dini din edinmeyenlerle, küçülmü_ler olarak güçleri yettiince cizye verinceye kadar sava_1n.´ (Tevbe : 29)

efekiz isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Okunmamış 20.09.2005, 03:12   #2
salihin_cy
Tam Üye
 
Üyelik tarihi: 01.09.2005
İletiler: 133
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

Eskiden işgallerle ülkeler sömürülürdü...

Şimdi öyle mi?

Diyalog,sempozyumlarla beyinleri uyuşturulan ülkeler globalleştirilerek....

Yabancı sermaye girişi sayesinde ülke kaynakları peşkeş çekilir....

Haraç mezaç satılan memleketimin ..sanayi devleri,bankalar,gıda sektörü ülkenin işgali anlamına gelir....

Anlayana...

salihin_cy isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 20.09.2005, 03:33   #3
zeyno
Portal Yerlisi
 
zeyno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.09.2005
Nereden: Gümüşhane
İletiler: 1.700
Aldığı Beğeniler : 85
Beğendiği Mesajlar : 1
Standart

Bu yazı bir kere daha açılmıştı aynı kişi tarafından.Ben cevaplamıştım, fakat konu pek be enilmemiş olacak ki yorum yapılmadı.Gayet güzel bir konu ,gönderi için tşk.
__________________
zeyno
http://my.opera.com/zeyno29/blog/

zeyno isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, , , , , , , , , ,


Saat : 10:23 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.3.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.
Yandex.Metrica