Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Eğitim Köşesi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Moskova Fatihi Hasan ARIKAN

Üye Etiketleri


Like Tree1Beğeni
  • 1 Mesaj Yazan fzehra
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 30.12.2007, 16:17   #1
fzehra
Onursal Üye
 
fzehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.08.2005
Nereden: İstanbul
İletiler: 9.551
Aldığı Beğeniler : 1432
Beğendiği Mesajlar : 2619
Standart Moskova Fatihi Hasan ARIKAN

Moskovada Kuran Kursu Açarak Müslamanlara Hizmet Veren Hasan Arıkan Hoca Takaya konuk oldu.
Hasan Arıkan Kimdir?


1937 Antalya-Alanya doğumlu olan Hasan Arıkan tahlisini İstanbulda tamamladıktan sonra uzun yıllar ülkemize din adamı olarak hizmet etti. Görev yaptığı illerde ve beldelerde binlerce talebe yetiştirmiş, aynı zamanda dini eserler yazmış ve bu görevlerine halen 5 yıldır, yurtdışında (Moskovada) devam etmektedir. Doğu Karadeniz ve özellikle Trabzonda 23 yıl vaizlik ve din hizmetleri ile sevilen bir şahsiyet oldu. Hasan Arıkan hocayı ramazan bayramı sebebiyle ziyarete geldiği Trabzonda bulduk ve güzel bir sohbet yapma şansını yakaladık.

iki ülke yakınlaşıyor

Rus çocukları bizim kursta okuyorlar. Anası babası geliyor diyor ki, Sizde okuyunca daha bir hürmetkar oluyor. O anne ve babada islam dinine ayrı bir ilgi duyuyor. Rusyada Moskovada, mükemmel bir ortam var. İnanıyorum ki bizler, 2 ülkenin daha da yakınlaşması için önemli bir misyon üstlenmişizdir. Devlet Başkanı Putin, iç siyasete karışmadıktan sonra müslümanlara büyük ilgi gösteriyor.

Bugünkü konuğum emekli vaiz Hasan Arıkan. İlim adamı olan ve birçok kitaba imza atan Hasan Arıkan hoca din hizmetlerine Rusyanın başkentti Moskovada kuran kurslarında devam ediyor. Arıkan ziyarette sorularımızı cevaplarken, Moskova da önemli bir hizmet verdiklerinin altını çizdi. İş adamlarımıza da, ihracaat konusunda uyarılarda bulundu:


TAKA: Hocam Trabzon, Erzurum ve ardından Moskovaya gittiniz. Her yerde önemli bir kitle buluyorsunuz, sizde bir mıknatıs mı var?


ARIKAN: Rusyanın Türk Cumhuriyetleri ayrıldıktan sonra ki nüfusu 145 milyon resmi kaynaklara göre bunun 23 milyonu Müslüman. Hatta halkın ifadesine göre 37 milyon Müslüman var. Moskova 16 milyon nüfuslu bir metropol. Bunun 2 milyonunun müslüman nüfus olduğu biliniyor. Onlara din hizmeti veriyoruz. Bu hizmetimize Rusyadaki Türkler büyük destek oldu, Ruslar da ilgi duydu.


TAKA: Artık Hasan Arıkan hoca Moskovada biliniyor öyle mi?

ARIKAN: Moskovada 6 cami var, kurslar da var. Öyle zaman oluyor ki bizim camimiz de yaklaşık 1000 kişiyle Cuma namazını kılıyoruz. Buradan gelen işadamlarımız bu manzara karşısında gözyaşı döküyorlar ve şükrediyorlar.

TAKA: İbadete sınırlama yok mu Rusyada?

ARIKAN: Putin gölgesinden korkan bir lider değil. İçişlerine karışmama konusunda kararlı. Ama diğer türlü Türkmen olsun Tatar olsun, Azeri olsun herkesin dinini öğrenmesine müsaade ediyor ve bu konuda bölge müftülerine destek oluyor.

TAKA: Sıkıntılarınız oluyor mu, 1988 öncesinde adım atmakta zorlandığımız Moskovada şimdi din eğitimi veriyorsunuz, kolay mı bu?


ARIKAN: Zaman, zaman zorluk çektik. İlk zamanlar Suudi Arabistan vahhâbileri gelmiş. Onlar İçişlerine karışmışlar. Çeçenistanda ki savaş gibi. Onların pasaportlarına kırmızı damga vuruldu ve sınır dışı edildiler. Onlar giderken bazı tahribatlar da yaptılar. Rus hükümeti haklı olarak kızdı. Müslüman halk orada İslam kimliğinden vazgeçmemiş. Çocuklarını okutmaya çalışıyorlar, bizde onlara yardımcı oluyoruz.

TAKA: Sizi de incelediler mi, yüz yüze görüştüler mi, kimsiniz nereden geldiniz diye?

ARIKAN: Orada istihbarat çok güçlü. Birkaç kez geldiler. Ben kendilerine İslam dininin müdahaleci olmadığını ve Kuran da sizin dininiz sizin, bizim dinimiz bizim diye ayet olduğunu ifade ettim. İkna oldular. Bakıyorlar, inceliyorlar ve karar veriyorlar. Türkiyeye gelmeden önce Vlademirde mescit açılışına gittim. Büyük bir vilayet ve merkez. Moskovaya 500 kilometre mesafede..Müslüman halk var. Vali hazırlık yapmış. Müftüler dini elbiseleriyle gelmiş. Cüppelerinde de lale var. Bende merak etmiştim. Lalenin seçilmesini? EBCED hesabıyla Allah anlamına geliyor. Laleyi sembol olarak kullanmışlar. Hepsinin yakalarında var. Vali bizi şehir dışında karşıladı. Valinin yanında Emniyet Müdürü, Belediye Başkanı var. Orada gelen misafirlere tepside ekmek ve tuz tutuyorlar, adetleriymiş!... Mescit yapılmış ve hazırlanmış. Minarenin başına âlem konulacak.

Başına hilal konulmuş. Bütün dünyada İslamiyeti temsil eder Hilal. Bunu minarenin başına oturtmak için vinç getirmişler. Bu hilal minarenin tepesindeki yerine oturtulduğunda inanın duygulandım ve ağladım. Kurban kestiler. Papaz 2 yıldır mescidin açılmasına karşı çıkıyordu, Müslümanlara zorluk çıkarmış. Ancak Putin burada da tavrını koymuş ve açtırmış..


TAKA: Yeni din adamlarına ihtiyaç var mı Rusyada?


ARIKAN: Hem de çok. İslama karşı büyük ilgi var. Bazı Rus vatandaşlar hatta Kaymakamlar da dinimizi öğrenmek istiyor. Tataristanda Bolgar denen büyük bir kent var. Orada her yıl İslamın kabul edilmesi sebebiyle şükran günü yapılıyor. Tüm Kafkaslardan ve Rusyadan Müslümanlar toplanıyor.

Sakal-ı Şerif getiriliyor ve onun altında 10 binlerce kişi toplanıyor ve 1 saat süren şükran duası yapılıyor. Namaz kılınıyor yemekler yeniyor. Çok feyizli ve güzel bir gün oluyor. Rusya müspet ilime destek veriyor. Putin yönetiminin şu ana kadar İslama yönelik bir baskısı söz konusu değil.

Bolgar nükleer denizaltıların bulunduğu bir kent. Yeni yeni halka açılıyor. Böyle bir kentte, şükran günün tertip ettik. Çok şükür.


TAKA: Rusyadaki bu çalışmalarınız basından destek buluyor mu?


ARIKAN: Yusuf bey inanır mısınız, Rusyada gazeteler manşet attı, Bolgarda ki şükran günüyle alakalı: Kalplerin ısıtıldığı gün!... Rusyada çok esnaf ve tüccarımız var. İki ülke yakınlaşıyor. Bizde bu yakınlaşmaya destek olacak olan adımları atıyoruz.


TAKA: Bizim iş adamlarımızı nasıl buluyorsunuz, başarılılar mı?


ARIKAN: Şöyle. Rusyada büyük bir pazar var. Bu pazarın önemli bir kısmını sebze ve meyve ithalatı oluşturuyor. Rusya çok soğuk bir ülke. Özellikle Sibirya tarafında sebze ve meyve yetişmiyor. Sürekli olarak ithalat yapılıyor. Ama üzüldüğüm bir nokta var. Rusya pazarı Hollandanın elinde. Neden diye merak ettim? Hollanda meyve ve sebzesini kargo uçaklarıyla getiriyor ve meyve örselenmiyor, tazeliğini kaybetmiyor. Marketlerde bozulmadan tüketime sunuluyor. Bizim sebze ve meyve Antalya bölgesinden Trabzona, oradan feribotla Sochi veya Rusyaya, Moskovaya gelinceye kadar 10 ila 15 gün geçiyor, meyve bu sürede hasar görüyor

Bu bizim için çok büyük bir dezavantaj ve bizde kargo taşımacılığı sistemine dönebilmeliyiz. Bizim idarecilerimiz bununla ilgili çalışma yapmalılar. Bu şartlara rağmen yinede geliyor sebze ve meyvelerimiz. Moskova halinde Türk esnafları var. Yazıhaneleri var. Forkliflerle indiriliyor. Klimalı depolar var. Ama daha etkin olmalıyız.TAKA:
Peki Rusyanın soğuğu bu yaşta sizi etkilemedi mi, nasıl alıştınız?


ARIKAN: Alıştık soğuğuna. 3-4 aylık bir süre yaz yaşıyoruz. Orası serin oluyor, Rusyada Moskovadan geçen nehir donuyor ve nehir taşımacılığı yapılamıyor. Kar temizleme çalışmaları mükemmel, sanki bir kar temizleme ordusu var! Yolları hemen açıyorlar, sıkıntı yoktur. Evler merkezi sistem ısıtmalıdır. Doğalgaz ile ısıtma ve daima sıcak su mevcuttur.

TAKA: Hasan Arıkan hocaya karşı bir ilgi geliştiğini biliyoruz, bundan rahatsız olan var mı, yoksa memnunlar mı?

ARIKAN: Müslümanlar tarihlerinde kimseye baskı yapmadılar. İslam da zorlama yoktur. Dinde zorlama yoktur. Tebliğ var. Anlatacaksın. İster kabul eder ister etmez. Biz bununla görevliyiz. Akıl ve mantık dinidir İslamiyet. Avrupada düşünen insanlar Müslüman oluyor Tataristan ve Rusya Müslümanları kendi arzularıyla dinimizi seçtiler. Müslümanlar fetih için gittikleri yerde bile zorlamada bulunmadılar.

Kudüs Hz Ömerin zamanında sulhla fethedildi. Hazreti Ömer zorlamadı. Vergi aldı sadece. O da lazım. Askerini bakacak ve koruyacak. Fakat daha sonra haçlılar ne yaptı? Bütün Müslümanları kılıçtan geçirdiler. Yahudileri sinagoglarıyla yaktılar. Daha sonra İslam kumandanı Selahattin Eyyûbî döneminde 2.kez Küdüs fethedildi ve katliam yapılmadı!... Dileyenlere istediği yere göç etme hakkı da tanındı. Müslümanlar hiçbir zaman zulmetmediler.

Düşünenler, ABDde Rusyada Müslüman olan birçok insan var. 50 bin Rus müslüman oldu. Rus çocukları bizim kurslarda okuyorlar, hoca oluyorlar!... Küçük çocukları okutuyoruz. Anası babası geliyor diyor ki, Sizde okuyunca daha bir hürmetkâr oluyorlar. O anne ve babada İslam dinine ayrı bir ilgi duyuyor. Rusyada Moskovada mükemmel bir ortam var. İnanıyorum ki bizler, İki ülkenin daha da yakınlaşması için önemli bir misyon üstlenmişizdir.

TAKA: Değerli hocam, Türkiye zor bir süreçten geçiyor neler söyleyeceksiniz, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var?

ARIKAN: Bizi bölmek parçalamak isteyenler her dönem olmuştur. Son yaşanan terör saldırılarını Ulus olarak kınıyoruz. Şehitlik mertebesi çok büyük bir mertebedir. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. En büyük mertebede onlar var. Türkiyenin birlik bütünlüğe ihtiyacı var. Bu birlik bütünlüğü sağlamak için imanlı ahlaklı bir neslin yetiştirilmesi lazım. İlime önem vermemiz lazım. Tarihimizi çok iyi bilmemiz lazım. toplumun büyük bir çoğunluğu maalesef tarihimizi okumuyor.

TAKA: Trabzonu nasıl buldunuz?

ARIKAN: Bayağı gelişmeler var. Özellikle sahil yolu çok değiştirdi Trabzonu. Trabzon bizim sevdamızdır. Trabzon daha da gelişecek ve biz bununla her zaman gurur duyacağız.

TAKA: Hocam son mesajınız ne olacak?

ARIKAN: Taka Gazetesinin merkezini çok modern buldum. Trabzon bölgesine böyle bir tesisi kazandıranları tebrik ediyorum. Doğrusu bölge basınının lokomotifi olmuş. HÜRYOL Gazeteside var. Fikir hayatı ne kadar gelişirse toplumlar o ölçüde gelişirler.

http://www.takagazete.com/haber.php?id=4970
vakkas isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________


fzehra.blogcu.com

fzehra isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 31.12.2007, 05:23   #2
Necmeddin
Onursal Üye
 
Necmeddin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.01.2006
Nereden: Batman
İletiler: 10.533
Aldığı Beğeniler : 5146
Beğendiği Mesajlar : 120
Standart

ALLAH razı olsun ablam.
__________________

Necmeddin isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.2007, 05:55   #3
Acizane
hizmet..hicret..sehadet..
 
Acizane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15.10.2007
Nereden: ankara
İletiler: 3.176
Aldığı Beğeniler : 1519
Beğendiği Mesajlar : 1931
Standart

ARIKAN: Yusuf bey inanır mısınız, Rusya da gazeteler manşet attı, Bolgar da ki şükran günüyle alakalı: Kalplerin ısıtıldığı gün!... Rusya da çok esnaf ve tüccarımız var. İki ülke yakınlaşıyor. Bizde bu yakınlaşmaya destek olacak olan adımları atıyoruz.
ÇOK ŞÜKÜR
ALLAH RAZI OLSUN ABLAM
SELAM SEVGİ VE DUA İLE
__________________


Acizane isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.2007, 09:14   #4
Bayram
LA İLAHE İLALLAH
 
Bayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01.09.2005
Nereden: Ankara
İletiler: 7.402
Aldığı Beğeniler : 3440
Beğendiği Mesajlar : 2512
Standart

Allah razı olsun abla rabbim oradaki kardeşlerimize yardımcısı olsun gerçekten insanlara islama susamış oralarda
__________________
İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner

Bayram isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.2007, 15:00   #5
MuhacirEnsar
Onursal Üye
 
MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31.10.2005
Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.536
Aldığı Beğeniler : 468
Beğendiği Mesajlar : 161
Standart

Allah razi olsun....

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 01.01.2008, 07:25   #6
setre
Tam Üye
 
setre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.05.2007
İletiler: 261
Aldığı Beğeniler : 19
Beğendiği Mesajlar : 10
Standart

Allah razı olsun ablacım,ne güzel hizmettir nasıl bir aşktır onlardaki bunları duyunca bizim yaptığımız hizmet nedir ki deyiveriyor insan

setre isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08.11.2008, 18:47   #7
vakkas
Sonsuzluk Yolcusu
 
vakkas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.10.2008
Nereden: karaman,almanya
İletiler: 7.032
Aldığı Beğeniler : 3701
Beğendiği Mesajlar : 3517
Standart

arikan agabeyimizi cok metetmislerdi ve hakkindada cok iyi seyler duydum
rabbim yar ve yardimcisi olsun kendileri ,,,, ihvanatlardandir.

cok seviyom o, aga beyimizi
__________________

ATMASINA IZIN VERDIGIN SU KALBIM:SENIN.ASKINLA ATSIN SENIN ASKINLA DURSUN YARABBIM:


vakkas isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 11.07.2010, 19:09   #8
turharun
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: 11.07.2010
İletiler: 1
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

Moskova'ya gitmeden önce yapılması gerekenler
Sevgili arkadaşlar gideceğiniz ve göreceğiniz ender güzellikteki sanat ve tarihin buluştuğu yer Moskova
kendine munasır hoş bir yer. gidecek arkadaşlara 2 tavsiyem var bunlardan birincisi otel konusunda
sakın arkadaşlar otel rezervasyonu yapmayın yaptıysanızda iptal edin studyo tarzı 1+1 yada 2+1 biçiminde evler var günlüğü 45 usd başlıyor.
şehir merkezine olan yakınlığa göre fiyatları artmaktadır otele göre çok daha uyguna kalabilirsiniz.
diğer konu ise uçak bileti alma konusunda hep kafamız karışır. sebebi ise fiyatlar arasında çok fiyat farkları bulunmaktadır eger istanbulda yaşıyorsanız aksaray daki seyahat acentalarından Moskova ve hatta tüm eski doğu bloku ülkelerin
uçak biletini ucuza alabilirsiniz ve birde kesinlikle uçak biletini son haftaya bırakmayın mümkunse en az 1 öncesinden rezervasyon yapiın. istanbul dışındaki arkadaşlara da 2 web sitesi öneriyorum
1- http://www.packagetoursturkey.com
2- http://www.touroperatoristanbul.com
bu firmadan yuzde 10-15 indirimli uçak bileti bulabirsiniz.

saygılarımla

turharun isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 01.08.2010, 13:34   #9
privatetur
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: 01.08.2010
İletiler: 1
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

İlk yurt dışı deneyimi Moskova olacak arkadaşlara ufak bir kaç tavsiyeler..

Ben size 2 şey üzerinde duruyorum size belki saçma sapan geleçek biri tuvalet diğeri ise yemek konusunda...
Garip gelecek ama..

1- Tuvalet ciddi bir sorun arkadaşlar suprizlere açık olun. bu konuda bilgi almanızı tavsiye ederim.

2- Diğer konu ise yemek konusu. türk mutfağı kendine has lezzetin oldugu ve Moskova ile hiç alakasi olmayan bir tat o yüzden Moskova
gidecek olan arkadaşlar orda yemek konusunda sıkıntı çekebilirler. gideceginiz ülkeye gitmeden önce internetten turk resturantlari araştırırsanız
sizin faydaniza ola ki gittiğiniz yerde türk resturanti bulamadiniz size tavsiyem italyan veya ispanyol resturantlari tavsiyye ediyorum..
domuz eti yemekten çekiniyorsaniz . gittiğiniz her yerde vejeteryanim demenizi tavsiye ederim. kazayla domuz eti yemenin önüne geçmiş
olursunuz.. size uçak bileti konusunda da http://www.privatetoursinistanbul.com bu adresi öneriyorum. ben bilet alırken internetten daha ucuza aldim..

herkese selamlar..

privatetur isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.12.2010, 15:21   #10
hargallipoli
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: 16.12.2010
İletiler: 1
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

size bu siteyi öneriyorum bilmem ne kadar yardimci olur??
TTG Travel önerim

Konu hargallipoli tarafından (16.08.2012 Saat 12:48 ) değiştirilmiştir..

hargallipoli isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, , , hasan arikan , , , , moskova fatihi hasan arikan , , ,


Saat : 09:27 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica