Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Eğitim Köşesi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

cocuklarimiz ilahi bir emanettir

HEKIMOGLU ISMAIL cocuklarimiz ilahi bir emanettir Cocuklarin kendilerine mahsus hususi dünyalari,genis hayalleri vardir. Kalpleri henüz günah kirleri ile sâfiyetini kaybetmemiştir. Ruhları bembeyaz bir kâğıt gibi her türlü nakışı işlemeye müsaittir. Gözlerini dünyaya yeni açan bu
User Tag List

Like Tree6Likes
  • 1 Post By DuaM
  • 1 Post By MeLeK
  • 1 Post By Aysecan
  • 1 Post By sbetül
  • 1 Post By MuhacirEnsar
  • 1 Post By simge
Paylaş Seçenekler Stil
Okunmamış 10.12.2006, 16:25   #1
DuaM
cici anne :)

DuaM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.567
Aldığı Beğeniler : 32
Beğendiği Mesajlar : 15
Icon15 cocuklarimiz ilahi bir emanettir

HEKIMOGLU ISMAIL

cocuklarimiz ilahi bir emanettir
Cocuklarin kendilerine mahsus hususi dünyalari,genis hayalleri vardir.
Kalpleri henüz günah kirleri ile sâfiyetini kaybetmemiştir. Ruhları bembeyaz bir kâğıt gibi her türlü nakışı işlemeye müsaittir. Gözlerini dünyaya yeni açan bu masum varlık, bize en büyük İlahî bir emanettir. Bu emaneti ihmal etmek ise en büyük hıyanettir!..

Çocuk, daha erken yaşlarda çevresini taklitle hayata başlar. Taklit ettiği şeyler ne kadar mükemmel, ne kadar İslamî yaşayışa uygun olursa, edineceği alışkanlıklar da o derece mükemmel ve İslamî olur.
Doğan çocuğun kulağına ezan okumanın sünnet oluşunda derin hikmetler vardır. Bu belki telkinde ilk merhaledir.
Ailenin İslamî bir hayat yaşaması, çocuğun yetişmesinde en tesirli unsurdur. Bu hususu dikkate alarak ebeveynin, küçük de olsa şahsî kusurlarını çocuklarından gizlemesi, onlara kötü örnek olmaması gerekir. Misafir kabul etmek istemediği zaman çocuğuna, "Kapıya git, babam evde yok, de." diyen baba, evladını yalancılığa ve sahtekârlığa alıştırdığının farkında mı?.. Çocuk terbiyesi hususunda başvurulması gereken yolları şöylece sıralamak mümkündür:
Çocuğa daha küçük yaşlarda yavaş yavaş birtakım dinî telkinler yapılmalıdır. Allah ve Peygamber sevgisi çeşitli vesilelerle kalbine yerleştirilmelidir. Bunu temin etmek için imanla ilgili vecize ve metinler ezberletilebilir. Bunlar hayat boyunca çocuğun ruhunda derin izler bırakır.
5-6 yaşından itibaren Kur'an-ı Kerim öğretilmeye başlanmalı, bazı sûreler ezberletilmelidir.
7 yaşından itibaren dinin amelî vecibeleri öğretilmeli, tatbikine gidilmeli. Bunun başında namaz gelir.
Bugün çocukların elinde dolaşan kitaplar, İslamî terbiye ve ruhtan çok uzak, ahlaksızlığı, anarşiyi teşvik eden eserlerdir. Bunların yerine İslamî kahramanlık destanları, mertlik, fedakârlık gibi ulvî duyguları telkin edecek eserler verilmelidir. Çocuk okumalı ki soru sorsun.
Çocuğun hareket tarzı üzerinde arkadaşın mühim tesiri malumdur. İyi örnek olabilecek çocuklarla gezmeli, oynamalı. Bazen iyi bir arkadaş; ana-baba, öğretmen kadar hatta daha fazla gençlerin hayatına müessir olur.
Çocuğun yaşı biraz ilerleyince ona bir şahsiyet vermek gayesi ile konferanslara, dinî sohbetlere götürmekte fayda vardır.
Çocuğu dövmek, onu terbiye etmek yerine onu ya aptallaştırır ya da korkunç bir adam haline getirerek isyan etmesine sebep olur. Zaten ileride işe yarayacak olan çocuk yaramaz olur. Yaramaz olması zekâsının alametidir. Çocuk masumdur. Hayırsız çocuk yoktur. Allah hayırlı ana-baba versin.
Babam okula gidip öğretmenlerimle konuşmak istemezdi. Ben sınıfta kalınca kızdı, bağırdı, çağırdı. Halbuki ben okula başladığım andan itibaren babam okula gelip sık sık durumumu sormalıydı. Başarısızlığımın sebebini öğrenmeliydi. Bütün öğretmenler zekâmı överlerdi; amma ben ders çalışmıyordum. Babam neden ders çalışmadığımın sebebini öğrenmeliydi. Bir komşumuz vardı. Çocuğuna okulda bir problem sormuşlar: "Çözemedik. Yardım edin." diye ağlayarak yalvarmıştı kadın. Çocuğa anlattım nasıl çözeceğini. "Ne zaman istersen gel." dedim. Dikkatimi çekmişti. Anne-baba çocuklarına yardım edemeyince üzülmüşlerdi. Yardım edecek adamı arayıp bulmuşlardı. Çocuk baskıyı sevmez. Torunlarıma tek söylediğim, "İnşallah siz İslam'a hizmet edeceksiniz." "İnşallah!" diyorlar. Başka ne desem "İnşallah." demezler. İnsanların en gururlusu çocuklardır. Çocuğa "Sus be!" diye bağırsam öyle ağlar ki... Niye? Gururu incindi... Kundaktaki çocuğa bile annesi sert baksa, çocuk ağlar. Bir gün kızımla pazara gitmiştik. "Kızım elini ver, kaybolursun." dedim. "Niye kaybolayım? Ben yolumu biliyorum!" diye bağırdı. Biraz sonra dedim ki, "Kızım elimi tut. Ben buraları bilmiyorum. Sen biliyorsun. Kaybolmayayım." Çocuk hemen elimi tuttu. İşte oldu! "Uslu ol, yaramazlık yapma." diyorlar. Onlar mı çocuk, biz mi? Ağacı diktik. Sonra, "Yahu ağaç, hadi meyve versene." desek, itsek, tekmelesek, ağaç kurur. Fidan parmak kadar boyda, "Meyve vermedi." diyorlar. Ahmaklık... Çocuk bu!.. Biz neci oluyoruz da Allah'ın planını değiştirmeye kalkıyoruz?
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

DuaM isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Okunmamış 13.12.2006, 12:43   #2
MeLeK
Benim aşkım askı Verene!

MeLeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: DuA taşan YüreK
İletiler: 5.575
Aldığı Beğeniler : 964
Beğendiği Mesajlar : 477

cocuklarımız cıdden ılahı bır emanettır emanete hıyanet edenlerden olmamak duasıyla
Allah razı olsun canm

Görelim Mevlam Neyler / Neylerse Güzel Eyler!!!

MeLeK isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 21.03.2007, 12:05   #3
Aysecan
Tam Üye

İletiler: 210
Aldığı Beğeniler : 2
Beğendiği Mesajlar : 0

Hayirsiz cocuk yoktur. Allah cc hayirli ana-baba versin !

Allah c.c razi olsun ins., ellerinize saglik.

Selam ve duâ ile

Aysecan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 21.03.2007, 15:42   #4
sbetül
Özel Üye

İletiler: 925
Aldığı Beğeniler : 118

RABBİM YAZIDAKİ GİBİ HAYIRLI ANA BABA OLMAYI CÜMLEMİZE NASİB ETSİN.

sbetül isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 21.03.2007, 20:59   #5
MuhacirEnsar
Onursal Üye

MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.536
Aldığı Beğeniler : 468
Beğendiği Mesajlar : 161

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : sbetül
RABBİM YAZIDAKİ GİBİ HAYIRLI ANA BABA OLMAYI CÜMLEMİZE NASİB ETSİN.
allah razi olsun......

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Okunmamış 01.04.2008, 12:41   #6
simge
Yeni Üye

İletiler: 2
Aldığı Beğeniler : 1

eline yüregine saglık çok güzel anlatmışsınız allah razı olsun.bizede böyle güzel çocuk yetiştirme fikirleri versin yarabbim.

simge isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 19.04.2011, 17:07   #7
Gülistan
İMAM HATİP'Lİ

Gülistan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.066
Aldığı Beğeniler : 1143
Beğendiği Mesajlar : 7496

Esselamü Aleyküm.mevlam razı olsun.Rabbim bizleri hayırlı evlatlar yetiştiren kullarından eylesin inşallah amin.Cümleten Allah'a emanet olunuz.
Kapında secdesiz, bırakma beni!

Gülistan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 20.08.2012, 16:17   #8
Can_Ammar
Ehlen Ve Sehlen

Can_Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: ßitlis/Tatvan
İletiler: 1.700
Aldığı Beğeniler : 1603
Beğendiği Mesajlar : 4590

ALLAH Razı Olsun Çok Hoş ßir Şey ....

www.yenidendogus.net

Can_Ammar isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
islamda egitim ve cocukyetistirme hekimoglu ismail , ,

Saat : 03:38 |