Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Efendimiz (S.A.V)
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

PEYGAMBER EFENDiMiZiN VEDA HUTBESi

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 26.08.2005, 09:53   #1
hayrunisa
Misafir
 
İletiler: n/a
Aldığı Beğeniler :
Beğendiği Mesajlar :
Standart PEYGAMBER EFENDiMiZiN VEDA HUTBESi


Efendimizin vefatından evvelki son hac ziyareti sırasında)

Bismillahirrahmanirrahim

"Ey insanlar! "

Sözümü iyi dinleyiniz!

Biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayaca ım.

"İnsanlar!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (mekke)nasıl bir mubarek şehir ise, canlariniz,mallariniz, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

"Ashabım!

Muhakkaki Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi yaptıklarınızdan dolayi sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayiniz! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki burada bulunan kimse ,bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

"Ashabım!

"Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin.biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdı ım faizde Abdulmuttalibin o lu (amcam)abbasın faizidir. Lakin ana paranız size aittir, ne zulmediniz nede zulme u rayınız.

"Ashabım!

"Dikkat ediniz ,cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır , aya ımın altındadır. cahiliye devrinde güdülen kan davalarıda tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdı ım ilk kan davası Abdulmuttalibin torunu ilyas bin rabianın kan davasıdır.

"Ey insanlar!

"Muhakkakki şeytan şu topra ınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardanda sakınınız .

"Ey insanlar!

"Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emeneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emri ile helal kıldınız . Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yata ınızı hiç kimseye çi netmemeleri ,hoşlanmadı ınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. E er gelmesine müsade etmedi iniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınlarında sizin üzerinizdeki hakları ,meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey müminler!

"Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşyımazsınız. O emanetler Allah'ın kitabı Kur' an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

"Müminler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman müslümanın kardeşidir ve böylece bütün müslümanlar kardeştirler. Bir müslümana kardeşinin kanıda, malıda helal olmaz. Fakat malını gönül hoşlu u ile vermişse o başkadır.

"Ey insanlar!

"Cenab-y Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesi ayrılmyştır. Mirascıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşe inde do muş ise ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allah'ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine u rasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve Şehadetlerini kabul eder .

"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir .Babanızda birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın arap olmayana arab olmayanında arab üzerine üstünlü ü olmadi i gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlü ü yoktur. Asıl üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. "Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse sizi Allah'ın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz. "Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba o lunun suçu üzerine o luda babasının suçu üzerine suçlanamaz. "Dikkat ediniz! şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız: Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldı ı canı haksız yere öldürmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız. İnsanlar "la ilahe illallah" deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar .Hesapları ise Allah'a aittir.

"İnsanlar!

"Yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? Sahabei kiram hep birden şöyle dediler; "Allahın elçili ini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye şehadet ederiz". Bunun üzerine Resul'i Ekrem Efendimiz şehadet parma ını kaldırdı, sonrada cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu;

"Şahid ol yarab! Şahid ol yarab! Şahid ol yarab!" 
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 27.05.2009, 20:12   #2
Nas
Aciz Kul
 
Nas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28.05.2009
İletiler: 55
Aldığı Beğeniler : 10
Beğendiği Mesajlar : 4
Standart

Rabbim Habibine layik ümmet eylesin
Allah razi olsun

Nas isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2009, 20:05   #3
2dklazimiste
Tam Üye
 
Üyelik tarihi: 23.09.2009
İletiler: 101
Aldığı Beğeniler : 25
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

Paylaşım için teşekkür ederim.

2dklazimiste isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, peygamber efendimizin veda hutbesi , , , , , peygamberimizin veda hutbesi , , , ,


Saat : 02:18 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica