Portal
Geri git   Yenidendogus > Spor > Genel Spor Haberleri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

'Futbolcu olmasam mühendis olurdum'

Üye Etiketleri

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 02.09.2006, 13:03   #1
Hekimoglu
Portal Yerlisi

Hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Amerika
İletiler: 1.968
Aldığı Beğeniler : 186
Beğendiği Mesajlar : 51
Standart 'Futbolcu olmasam mühendis olurdum'

Türkiyenin nadir yetiştirdiği futbolculardan birisidir Ertuğrul Sağlam. Futbolu kadar özel hayatıyla da hep olumlu söz ettirdi kendinden. Sergilediği efendi tavırlarıyla örnek oldu milyonlarca gence. 6 yıl top koşturduğu Beşiktaşta attığı mükemmel gollerle ayakta alkışlandı.

Samsunsporda aktif futbol yaşamına veda eden Sağlam, sahadaki başarısını teknik direktörlüğe taşıdı. Hayat felsefem, başarıdan çok, iyi örnek olmak.diyen ünlü futbolcu, şimdilerde Kayserisporlu futbolculara hem abilik hem de teknik direktörlük yapıyor. 19 Kasım 1969da Zonguldakta doğan Ertuğrul Sağlam, 4 çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu. İlk, orta, lise öğrenimini Ereğlide tamamladı. Futbola ilk kez Ereğli Erdemirsporda adım attı. Burada minik, yıldız, genç, amatör takımlarda top koşturdu. Daha sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümünü kazandı. Aynı yıl Fenerbahçenin altyapısında görevli olan Yılmaz Yücetürkün tavsiyesi ile Fenerbahçenin genç takımına girdi. Aynı zamanda Genç Milli Takımda da görev yaptı. Bir sezon sonra Fenerbahçeden ayrılınca 1986 yılında Gaziantepspora transfer oldu. Böylece ilk profesyonel futbol hayatı başladı. Gaziantepte bir sene daha oynadıktan sonra 89-90 sezonunda Samsunspora geçti. Burada 5 sezon oynadıktan sonra o dönemde Türk futbol tarihinin en fazla ücretiyle Beşiktaşa transfer oldu. 6 sene sonra tekrar Samsunspora dönüş yaptı. 2002-2003 sezonu sonunda ise futbol hayatına son noktayı koydu. Futbolu bırakır bırakmaz antrenörlüğe geçiş yaptı. Profesyonel futbol hayatı boyunca Türkiye liglerinde 128 gole imza atan, Milli Takımda ise 26 maçta 11 gol atma başarısını gösteren Ertuğrul Sağlamla hayat felsefesini, futbol serüvenini ve hedeflerini konuştuk.

Futbolla tanışmanız nasıl oldu?

İlkokul 4. sınıfta okullar arası turnuvaya katıldım. Oynadığım futbolu beğenen Ereğli Erdemirsporun yöneticileri beni minik takımına aldı. Böylece 10 yaşında lisanslı sporcu oldum.

İlgi duyduğunuz başka sporlar var mıydı?

Küçükken basketbola da ilgi duyuyordum. Basketbol mu? Futbol mu? derken kendimi Genç Milli Takımın içinde buldum. Genç Milli Takıma seçildikten sonra, Ben artık ciddi ciddi bu işi düşünebilirim ve bundan sonrasıyla alakalı da spor hayatımda büyük hedefler koyabilirim. dedim.

Futbolcu olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Sporcu olmasaydım, metalurji mühendisliği bölümünü okuyarak baba mesleğini devam ettirecektim. Profesyonel olarak futbola adım atınca eğitimimi yarım bırakmak zorunda kaldım. Ancak daha sonra 19 Mayıs Üniversitesi Spor Akademisini okuyarak öğrenimimi tamamladım.

Örnek aldığınız sporcular var mı?

Galatasaray kalecisi Eseri kişilik olarak, Beşiktaşlı Zekeriyayı ise futbolu ve davranışlarıyla örnek almışımdır. Küçükken onların, ciklet ve gazoz kapaklarında çıkan resimlerini biriktirirdim.

İyi futbolcu sadece iyi top koşturan mı demek?

Ne zaman spora başladım, herkesin takip ettiği insan haline geldim, o zaman şunu gördüm ki bizim sorumluluğumuz çok daha fazla. Çünkü futbolcunun işi, sadece sahaya çıkıp, top oynayıp, performansı üst seviyeye çıkarmak değil. Ülkemizde her yüz insandan 90ı futbola ilgi duyuyor. Çocuklar, tuttuğu takımın yıldız oyuncusunu tepeden tırnağa her şeyiyle taklit ediyor. Saç sitilinden giyimine, davranışlarına, mimiklerine kadar. Dolayısıyla bir sporcunun en az futbolu kadar özel hayatında da örnek davranışlar sergilemesi gerekiyor.

Futbolcular bazen sahada agresif tavırlar sergiliyor, hatta birbirlerine küfür ediyorlar. Sizi çileden çıkaran anlar oldu mu?

90 dakikalık maç esnasında sinirlerinizi yıpratan anlar tabii ki oluyor. Böyle durumlarda çoğu zaman kendimden tavizler vererek tartışmaya girmemeye çalışıyordum. Çocukluk ve gençlik dönemimde de Şunu böyle dövdüm., Buna böyle yumruk attım. söylemlerine hep karşıydım. Bence spor bir centilmenlik oyunu. Sahada ne kadar çekişirseniz çekişin son dakika düdüğü çaldığında rakip oyuncuları skor ne olursa olsun tebrik etmek lazım.

Kayserispor sizinle ligde büyük başarılara imza attı. Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Bu sezon yine ilk 8 içerisinde yer almayı hedefliyoruz. Kayserispor olarak futbol kalitemizi devam ettirip ilk 8 içerisinde yer aldığımız takdirde önümüzdeki yıl, hedefimizi büyütürüz. Geçmek istediğimiz takımlar da belli: Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Vestel, Gençlerbirliği. Ancak şunu unutmamak lazım, bu takımların hepsi transferde 20-60 milyon dolar harcama yapıyor. Biz 6-7 milyon dolarla onları geçmeye çalışıyoruz. Bu şuna benziyor: Savaş meydanına çıkartıyorsunuz iki orduyu. Birisine otomatik silah, diğerine ok veriyorsunuz. Hadi mücadele et diyorsunuz. Yine de kendi şartlarımızla üst sıralara çıkmamız lazım.

Peki gençlere tavsiyeleriniz?

En önemli çağrım; yaptıkları işi sahiplensinler. Hangi mesleği yaparlarsa yapsınlar, işlerini en iyi ve en başarılı şekilde yapmanın mücadelesini versinler. En önemlisi meslekte geldikleri nokta ile yetinmesinler.

ZAMAN

Do not put Question(?) mark where Allah put a period(.)...

Hekimoglu isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 02.09.2006, 13:37   #2
ExELaNcE
Onursal Üye

ExELaNcE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 3.491
Aldığı Beğeniler : 117
Beğendiği Mesajlar : 15

Türkiye'de kişiliğini ahlakiliğini en svdiğim futbolculardan birisiydi Ertuğrul Sağlam..Günümüz genç sporcularının örnek alması gereken birisi..İnşallah her daim başarılı olur..

Ölüler gibi donmuş bizlere de Belki Mescid-in ateşinden bir köz düşer de Buzlarımız çözülür
ey yahudi..
Sezai Karakoç

ExELaNcE isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 02.09.2006, 19:03   #3
@Cihan**
Onursal Üye

@Cihan** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Sinop&Egypt
İletiler: 4.181
Aldığı Beğeniler : 716
Beğendiği Mesajlar : 1325

benimde sevdigim kisiligini uslubunu begendigim nadir futbolculardan ..

boyle efendi durust kisiler her zaman gelmez..
rabbim islerinde kolayliklar versin ..

@Cihan** isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 22.09.2006, 23:17   #4
MuhacirEnsar
Onursal Üye

MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.536
Aldığı Beğeniler : 468
Beğendiği Mesajlar : 161

evet gerçekten çok iyi bir futbolcudur......vede çok iyi bir kişiliğe sahip......allah iyi kişiliğini bozmasın inş....

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
, , , , , , , , , ,

Saat : 17:02 |