Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Hadis Atlası
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Namazla ilgili hadisler

Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM Konu : Namazda safları sık ve düzgün tutmak Ravi : Abdullâh b. Abbâs Baslik : BÜLÛĞ ÇAĞINA VARMIYAN ÇOCUĞUN MÜKELLEF OLMADIĞINA DÂİR İBN-İ ABBÂS RİVAYETİ Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 15.10.2009, 08:28   #1
Leyla_Mecnun
Üye

Leyla_Mecnun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 15
Teşekkürler: 13
6 Mesajına 10 kez Teşekkür Edildi
Standart Namazla ilgili hadisler

Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Namazda safları sık ve düzgün tutmak
Ravi : Abdullâh b. Abbâs
Baslik : BÜLÛĞ ÇAĞINA VARMIYAN ÇOCUĞUN MÜKELLEF OLMADIĞINA DÂİR İBN-İ ABBÂS RİVAYETİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem Minâ`da sütresiz olarak namaz kıldırdığı sırada dişi bir merkebe râkiben karşıdan geldim. O zaman sinn-i bülûğa yaklaşmıştım. Saflardan birinin önünden geçtim. Merkebi otlasın diye salıverdim. Ondan sonra saffa girdim. Bu (yaptığıma) kimse ses çıkarmadı.
HadisNo : 68

Fasil : KİTÂBÜ`L-VUDÛ`
Konu : Mest üzerine mesh
Ravi : Abdullâh b. Ömer
Baslik : MESTLER ÜZERİNE MESHİN CEVÂZI HAKKINDA İBN-İ ÖMER HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in mestler (i) üzerine mesh buyurduğunu Sa`d b. Ebî Vakkâs (radiya`llâhu anh) bana söyledi. Bunu (babam) Ömer (radiya`llâhu anh) den sordum da Ömer (radiya`llâhu anh): "Evet (mesh buyurdu). (Hem de) Sa`d (radiya`llâhu anh) Nebiyy-i Ekrem sall`allâhu aleyhi ve sellem`den rivâyeten sana birşey söylerse onu artık başkasına sorma." cevâbını verdi.
HadisNo : 152

Ravi : Amr b. Ümeyye ed-Damrî
Baslik : ABDESTLİ İKEN GİYİLEN MESTLER ÜZERİNE MESHİN CEVÂZI HAKKINDA RİVÂYETLER
Hadis : Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in mestler(i) üzerine mesh ettiğini gördüğü rivâyet olunuyor.
HadisNo : 153

Ravi : Amr b. Ümeyye ed-Damrî
Baslik : ABDESTLİ İKEN GİYİLEN MESTLER ÜZERİNE MESHİN CEVÂZI HAKKINDA RİVÂYETLER
Hadis : "Nebiyy-i Muhterem salla`llâhu aleyhi ve sellem`in sarığına ve mestlerine mesh buyurduğunu gördüm." dediği rivâyet olunuyor.
HadisNo : 154

Ravi : Muğîre b. Şu`be
Hadis : Şöyle demiştir: Bir seferde Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem ile birlikte idim. (Abdest aldığı sırada) mestlerini çıkarmağa davrandım. "İlişme. Zîrâ ben ayaklarımı tâhir (yâni abdestli) iken (mestlerimin) içine soktum." buyurdu. Ve (mestleri) üzerine meshetti.
HadisNo : 155

Fasil : KİTÂBU`S-SALÂT
Ravi : Cerîr b. Abdullâh el-Becelî
Baslik : MESTLER ÜZERİNE MESHİN CEVÂZINA DÂİR CERÎR İBN-İ ABDİLLÂH HADÎSİ
Hadis : (Sened-i muttasıl ile) rivâyet olunuyor ki, (bir def`a) su döktükten sonra abdest aldı ve mestleri üzerine meshetti. Sonra kalkıp namaz kıldı. (Niçin böyle yaptın? diye) sordular. "Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in böyle yaptığını gördüm (de onun için)." cevâbını verdi. Râvî der ki: Bu hadîs pek hoşlarına giderdi. Çünkü Cerîr (Sahâbe içinde) en son Müslümân olanlardan biridir.
HadisNo : 253

Fasil : KİTÂBU MEVÂKÎTİ`S-SALÂT
Konu : Namaz vaktini beklemek
Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : "SİZ NAMAZA MUNTAZIR OLDUKÇA HEP NAMAZ İÇİNDESİNİZ" HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Siz namaza muntazır oldukça hep namaz içindesiniz.
HadisNo : 355

Fasil : BÂBU BED`İ`L-EZÂN
Konu : Sabah namazının sünneti
Ravi : Ümmü`l-Mü`minîn Hafsa bint-i Ömer b. el-Hattâb
Baslik : RESÛL-İ EKREM (SALLA`LLÂHU ALEYHİ VE SELLEM) İN FECR-İ SÂDIKIN HULÛLÜNDEN (FECİR AYDINLIĞI İYİCE BELİRDİKTEN SONRA EZÂN İLE İKÂMET ARASINDA İKİ REK`AT NAMAZ KILDIĞINA DÂİR HAFSA (RADİYA`LLÂHU ANHÂ) HA
Hadis : Şöyle demiştir: Müezzin sabah vaktini bekleyip sabah belir(diğini gör)ünce Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem (farz) namaz ikâme olunmazdan evvel (hemen) hafif iki rek`at (namaz) kılardı.
HadisNo : 368

Ravi : Nu`mân b. Beşîr
Baslik : NAMAZDA SAFLARIN DÜZGÜN VE SIKI OLMASI HAKKINDA NU`MÂN İBN-İ BEŞÎR VE ENES İBN-İ MÂLİK (RADİYA`LLÂHU ANHÜMÂ) HADÎSLERİ
Hadis : Şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Ya saflarınızı düzeltiniz, ya Allâhu Teâlâ`nın yüzlerinizi ayrı ayrı taraflara çevireceğini muhakkak bilesiniz." buyurdu.
HadisNo : 409

Ravi : Enes b. Mâlik
Baslik : BU HUSUSTA DİĞER RİVÂYETLER
Hadis : Şöyle demiştir: (Bir def`a) Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem: "Namaz saflarınızı doğrultunuz ve sımsıkı birbirinize yapış(ıp aranızda boşluk bırakma)yınız. Zîrâ ben sizi arkamdan (da) görüyorum." buyurdu.
HadisNo : 410

Konu : Namaz tekbirleri;Namazda tekbir
Ravi : İmrân İbn-i Husayn
Baslik : RESÛL-İ EKREM (SALLAH`LLÂHU ALEYHİ VE SELLEM) İN NAMAZI TA`RİF EDERKEN HER KALKIP İĞİLDİKÇE "ALLÂHU EKBER" DEDİĞİNE DAİR İMRAN İBN-İ HUSAYN HADİSİ
Hadis : (Sened-i Muttasıl ile) mervîdir ki, (vak`a-i Cemel`den sonra bir def`a), İmrân b. Husayn(-ı Huzâl) radiya`llâhu anh, Basra`da Alî (b. Ebî Tâlib) radiya`llâhu anh`in ardında namaz kılmış. (Namazdan sonra râvî Mutarrif b. Abdullâh`a "Vallâhi bu zât Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem ile birlikte kıldığımız (o güzelim) namaz(lar)ı bize hatırlattı" deyip (namazı ta`rîf ederken) Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in her kalkıp her eğildikçe "Allâhu Ekber" dediğini zikretmiştir.
HadisNo : 438

Konu : Namaz tekbirleri;Namazda tekbir
Ravi : Ebû Hüreyre
Baslik : RESÛL-İ EKREM (SALLA`LLÂHU ALEYHİ VE SELLEM) İN NAMAZDA NERELERDE TEKBÎR ALDIĞINA DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem namaza kalktığında ayakda iken (ihram) tekbîr(ini) alırdı. Sonra rükûa varırken tekbîr alırdı. Sonra rükû`dan belini doğrulttuğunda ... sonra ayakta iken ... derdi. "Sonra (secdeye) inerken tekbîr alır; sonra secdeden başını kaldırırken tekbîr alır; sonra (ikinci) secdeye varırken tekbîr alır; sonra (bir daha) başını kaldırırken tekbîr alır; sonra tamâm edinceye kadar bütün namazda böyle yapardı. İkinci rek`atı bitirip oturduktan sonra ayağa kalkarken de tekbîr alırdı"
HadisNo : 439

Konu : Namazda yanılmak;Sehiv secdesi
Ravi : Abdullâh İbn-i Buhayne
Baslik : PEYGAMBER EFENDİMİZ`İN SECDE-İ SEHVİNE DÂİR ABDULLÂH İBN-İ BUHAYNEA HADÎSİ
Hadis : (Sened-i muttasıl ile) Ravi`nin -ki Ashâb-ı Nebî salla`llâhu aleyhi ve sellem`den idi -şunu naklettiği rivâyet edilmiştir: Nebiyy-i Ekrem salla`llâhu aleyhi ve sellem kendilerine (bir def`a) öğlen namazı kıldırmış. Bu namazda ilk iki rek`attan sonra (teşehhüde) oturmaksızın (secdeden üçüncü rek`ata) kalkmış, nâs da (iktidâen) birlikte ayağa kalmışlar ve namazı bitirip de -halk, selâm vermesine intizâr eyledikleri sırada- oturduğu yerden tekbîr alıp selâm vermeden (sehv için) iki kere secde buyurmuş ve sonra selâm vermiş.
HadisNo : 458

Fasil : İSTİHÂRE HADÎSİ VE DUÂSI
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : RESÛL-İ EKREM EFENDİMİZ`İN NÂFİLE NAMAZLAR ARASINDA SABAH NAMAZININ İKİ REK`AT SÜNNETİNE ŞİDDETLE MUHÂFAZAKÂR OLDUKLARINA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : "Nebî salla`llâhu aleyhi ve sellem, nevâfilden hiç bir namâz hakkında sabah namâzının iki rek`at sünneti derecesinde şiddetle muhâfazakâr değildi" dediği rivâyet edilmiştir.
HadisNo : 599

Fasil : İSTİHÂRE HADÎSİ VE DUÂSI
Ravi : Ümmü`l-mü`minîn Âişe
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN SABAH NAMAZININ SÜNNETİNİ EDÂ EDERKEAN KIRÂAT VE EF`ÂL-İ SALÂT CİHETİYLE TAHFİF BUYURDUKLARINA DÂİR HAZRET-İ ÂİŞE HADÎSİ
Hadis : Hazret-i Âişe demiştir ki: Nebî salla`llâhu aleyhi ve sellem sabah namâz (ının farz)ından evvelki o iki rek`at (sünnet)i, (kırâet ve ef`âl-i salât cihetiyle o kadar) hafifletirdi (ki) hattâ ben (gönlümde) kat`î olarak: acabâ Resûlullâh Fâtiha`yı okudu mu? der idim.
HadisNo : 600

Fasil : NAMAZDA SEHİV BAHSİ
Konu : Namazda yanılmak;Sehiv secdesi
Ravi : Abdullâh b. Mes`ûd
Baslik : RESÛL-İ EKREM`İN NAMAZDA SEHİV İÇİN SECDE BUYURDUKLARINA DÂİR ABDULLÂH İBN-İ MES`ÛD HADÎSİ
Hadis : (Bir kerre) Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem öğle namâzını beş rek`at kılmıştı da kendilerine: - Namâza ziyâde mi kılındı? diye soruldu. Resûl-i Ekrem de: - Bu nasıl suâldir? buyurdu. Sonra Sahâbî de: - Namâzı beş rek`at kıldınız, demesi üzerine Resûl-i Ekrem, selâm verdikten sonra (sehiv için) iki def`a secde eyledi.
HadisNo : 615

Sahih-i Buhari

Leyla_Mecnun isimli üye şu anda çevrimdışı  
Sağ taraftaki 3 üye yazdığınız bu mesaj için size teşekkür ediyor.
Katre-i Matem (15.10.2009), Nur'u dilara (21.10.2009), Onur (15.10.2009)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 15.10.2009, 08:31   #2
Leyla_Mecnun
Üye

Leyla_Mecnun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 15
Teşekkürler: 13
6 Mesajına 10 kez Teşekkür Edildi

Fasil : NAMAZDA İSTİÂNE BAHSİ
Konu : Namazda istiâne (başka şeyle meşgul olmak);Selâmlaşmak
Ravi : Câbir b. Abdullâh
Baslik : NAMAZDA SELÂM HAKKINDA CÂBİR İBN-İ ABDİLLÂH HADÎSİ
Hadis : Hazret-i Câbir demiştir ki: Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem (Benî Mustalik seferinde) beni bir işe göndermişti. Gittim. Sonra o işi görerek geri dönüp Nebî salla`llâhu aleyhi ve sellem`e mülâkî oldum. Ve Resûl-i Ekrem`e selâm verdim. Fakat Resûl-i Ekrem selâmımı bana reddetmedi. Bunun üzerine kalbimde öyle şiddetli bir hüzün hâsıl oldu ki, onun mâhiyyetini (yalnız) Allah bilir. İçimden dedim ki; zannedersem Resûlullâh salla`llâhu aleyhi ve sellem bana darıldı; bu işi ağır gördüğüme hükmetti. Sonra Resûl-i Ekrem`e (tekrar) selâm verdim. Yine Resûl-i Ekrem, selâmıma mukâbele buyurmadı. Bu def`a gönlümde birinci def`akinden daha şiddetli bir hüzün vâkı` oldu. Sonra Resûl-i Ekrem`e (üçüncü bir daha) selâm verdim. Bu def`a (namâzdan fâriğ olarak) selâmımı karşıladı. Ve dedi ki: Beni sana redd-i selâm etmekten, mücerred benim namâz kılar bulunmaklığım men` etmiştir. Bu sırada Resûl-i Ekrem, devesi üzerinde kıble cihetinden başka bir istikâmete müteveccih olarak gidiyordu.
HadisNo : 613

Leyla_Mecnun isimli üye şu anda çevrimdışı  
Sağ taraftaki 3 üye yazdığınız bu mesaj için size teşekkür ediyor.
Katre-i Matem (15.10.2009), Nur'u dilara (21.10.2009), Onur (15.10.2009)

Seçenekler
Stil