Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Efendimiz (S.A.V) > Hadisleri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Din Kardeşini Sevmek Üzerine Hadisler

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 03.08.2009, 01:49   #1
Gülyüzlüm
Özel Üye
 
Gülyüzlüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.07.2009
İletiler: 9.051
Aldığı Beğeniler : 6808
Beğendiği Mesajlar : 1249
Icon16 Din Kardeşini Sevmek Üzerine Hadisler

Din kardeşine hakaret etmek, kötülük olarak Müslüman ‘a yeter.(Buhari,Edep;57)

ALLAH için birbirlerini sevenler, Cennette odalarını doğudan ve batıdan doğan yıldızlar gibi parlak olduğunu görecekler. Cennette, “Bunlar kimlerdir?” diye sorulur. Şöyle cevap verilir; “Bunlar ALLAH için birbirlerini sevenlerdir.” (Fethü ‘r Rabbani,19,156;2

Bir kimse; “İnsanları mahvoldu, perişan oldu.” Derse, asıl mahvolan kendisidir.(Tac,5;137 Taberani ‘den)

Sevdiğin kimseyi ölçülü sev. Bir gün gelir, düşmanın olabilir. Düşmanlık yaptığın kimseye de aşırı kin besleme. Bir gün gelir, o da dostun olabilir.(Tirmizi,Birr;60)

Kim bir mü ‘mine lanet ederse, onu öldürmüş gibi olur.(Buhari,Edep;44)

Kim bir mü ‘mine küfür isnat ederse, o da onu öldürmek gibidir.(Müslim,İman;176)

Resulullah (a.s.m.) bir adamı başkasına aşırı derecede överken işitti. Bunun üzerine; “Onu mahvettiniz. Adamın belini kırdınız.” Buyurdu.(Bıhari,Edep;54)

Kamil ve sadık bir mü ‘mine lanetçi olmak yakışmaz.(Müslim,Birr;84)

İki Müslüman birbirleri ile karşılaştığında musafaha yaparlar, ALLAH ‘a hamd edip istiğfarda bulunursa, ALLAH da onları affeder.(Ebu Davud,Edep;142)

Mü ‘minler birbirlerini sevmek, birbirlerine şefkat göstermek ve iyilik yapmakta bir vücut gibidir. O vücudun bir uzvu hastalanırsa, diğer uzuvlar da hastalığın acısını duyar, uykusuzluk ve ateşine iştirak ederler.(Buhari,Edeb;37)

Geçmiş ümmetlerin iki hastalığı size de bulaştı; “Haset ve kin” Bunlar birer ustura gibidir. Bunlar, “Saçı tıraş eder.”demek istemiyorum. “Dinin kökünü kazır.” Demek istemiyorum.(Tirmizi,Kıyame;56)

Hayatımı kudret altında tutan ALLAH ‘a yemin ederim ki, iman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçekten iman etmiş olamazsınız. Size bunu temin edebilecek haberi vereyim mi? Aranızda selamlaşmayı yayınız. Birbirlerinize bol bol selam veriniz.(Tirmizi,Kıyame;56)

Mü ‘min mü ‘mine bağlılığı, parçaları birbirine kuvvet ve destek veren binalar gibidir. Resulullah (a.s.m.),-bu sözünü te ‘yid etmek için-işaret parmaklarını bir birine geçirmişti.(Buhari,Salat;8

Kim bir Müslüman ‘ı bir lokma karşılığında kötülerse, ALLAH, bu yemeğin bir mislini ona Cehennemde yedirir. Kim, bir Müslüman ‘ı çekiştirir ve bunun karşılığında kendisine bir elbise giydirilirse, ALLAH da, ona Cehennemde ateşten bir elbise giydirir. Kim, birisini bir menfaat umarak methederse, Kıyamet Günü ALLAH onu yalancı ve iftiracı olarak teşhir eder.(Ebu Davud,Edep;40)

ALLAH katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşlarına; komşuların en hayırlısı da komşularına iyilik yapandır.(Tirmizi,Birr;2

Kim bir mü ‘mini, bir münafığın şerrinden korursa, Kıyamet Günü ‘nde ALLAH ona vücudunu Cehennem ateşinden koruyacak bir melek gönderir. Kim bir Müslüman ‘ı kötülemek maksadıyla ona laf atarsa, söylediği sözü ispat edinceye kadar ALLAH onu Cehennem köprüsü üzerinde tutar.(Ebu Davud,Edep;39)

Bir Müslüman ‘ın diğer bir Müslüman kardeşine üç geceden fazla dargın kalması helal değildir. Onlar birbiri ile karşılaştıkları zaman, biri yüzünü bir tarafa, diğeri de yüzünü öbür tarafa çevirir. Bunlardan en hayırlısı, ilk önce selam verip barışandır.(Buhari,Edep;57)

Aişe (r.a.) rivayet ediyor; Resulullah ‘a (a.s.m.), “ Ya Resulullah, iki komşum var. Bir hediye verecek olsam, önce hangisini tercih edeyim?” diye sordum. Resulullah(a.s.m.); “Kapısı sana en yakın olana…” buyurdu.(Ebu Davud,Edep;123)

Sana inanan bir kardeşine yalan söylemenden dahi büyük bir hıyanet yoktur.(Ebu Davud,Edep;79)

Resulullah (a.s.m.); “Gıybet nedir, bilir misiniz?” diye sordu. Sahabiler; “ALLAH ve Resulü bunu daha iyi bilir.” Dediler. Resulullah (a.s.m.); “Gıybet, bir Müslüman kardeşini onun hoşlanmayacağı şekilde anmaktır.” Buyurdu. “Eğer söylediğim şeyler kardeşimde varsa?” denildi. Resulullah (a.s.m.); “Eğer söylediğin hususlar kardeşinde varsa onun gıybetini yapmış, şayet yoksa iftira etmiş olursun.” Buyurdu.(Tirmizi,Birr;23)

Zalim de olsa mazlum da olsa, kişi kardeşine yardım etsin. Eğer din kardeşi zalim ise, zulmüne engel olsun. Çünkü engel olmak ona yardımdır. Şayet mazlum ise onu koruyarak yardım etsin.(Buhari,Mezelim;4)

ALLAH, içine şifanı koymadığı hiçbir hastalık vermemiştir.(Buhari,Tıp;1)

Hediyeleşiniz. Çünkü hediye kalpteki kiri giderir.(Tirmizi,Vela;6)

Müslüman, Müslüman ‘ın kardeşidir. Ona haksızlık yapmaz. Tehlikeli bir durumda kalsa yalnız bırakmaz. Kim, bir Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını karşılarsa, ALLAH da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman ‘ın üzüntüsünü giderirse, ALLAH da Kıyamet Günü onun üzüntüsünü giderir. Kim bir Müslüman ‘ın ayıbını örterse, ALLAH da Kıyamet Günü onun ayıbını örter.(Buhari Mezalim;3)

“İnsanlar bize iyilik yaparsa biz de iyilik yaparız. Eğer haksızlık yaparsa biz de haksızlık yaparız.” Diyen şahsiyetsiz insanlardan olmayın! Tam tersine, kendinizi, insanlar iyilik yaparsa iyilik yapmaya, kötülük yaparlarsa da haksızlık yapmamaya alıştırın. (Tirmizi,Birr;62)

Bir Mü’min diğer ,Mü’min ile üç günden fazla küskün olması helal değildir. Üç günden sonra, dargın olduğu kimseye selam versin. Eğer selam verilen kimse, selama karşılık verirse, sevaba ortak olur. Yoksa günaha o girmiş ve selam veren dargınlıktan çıkmış olur.(Ebu Davud,Edep;47)

Başkalarına su-i zan etmekten sakınınız. Çünkü su-i zan yalan sözdür. Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayınız. Birbirinizin özel ve mahrem hayatını da araştırmayınız. Dünya menfaati için hırs göstererek yarışmayın. Birbirinizi çekiştirmeyin. Birbirinizden nefret etmeyin. Birbirinize sırt çevirmeyin. Ey ALLAH ‘ın kulları, kardeş olunuz.(Buhari,Edep;57)

Kim bize karşı silah çekerse bizden değildir. Bizi aldatan da bizden değildir.(Buhari,Fite;7)

Mü’min, başkalarının kusurlarını başa kalkan lanet eden, kaba, çirkin söz ve davranışlarda bulunan adaba aykırı konuşan değildir.(Tirmizi,Birr;4

Resulullah ‘ın (a.s.m.) huzurunda iki kişi birbirlerine sövüp saydılar. Birisi öylesine kızdı ki, gözleri kıpkırmızı olup şahdamarı şişmeye başladı. Bunun üzerine Resulullah(a.s.m.); “Ben öyle bir söz biliyorum ki, eğer bu adam onu söylerse, duyduğu öfke gider. O söz, ‘Eüzü Billahi Mineşşey-tanir-racim’ dir.” Buyurdu.(Buhari,Edep;76)

ALLAH Kıyamet Günü ‘nde şöyle buyurur; “Yalnız benim rızam ve büyüklüğüm için birbirlerini sevenler nerede? Arşımın gölgesinden başka bir gölgenin bulunmadığı bir günde, Ben onları kendi gölgem-Himayem- altına alırım.(Müslim,Birr;37)

Bir şeyi aşırı sevmen, seni kör ve sağır eder.(Ebu Davud,Edep;112)

Resulullah ‘ın huzuruna biri geldi ve; “Ya Resulullah, henüz aralarına katılmamış olduğu halde bir topluluğu seven kimse hakkında ne buyurursunuz?” diye sordu. Resulullah(a.s.m.); “Kişi sevdiği ile beraberdir.” Buyurdu.(Buhari,Edeb;96)

Bir kişi Resulullah ‘a (a.s.m.)gelerek; ” Ya Resulullah, Kıyamet ne zaman kopacak?” diye sordu. Resulullah(a.s.m.); “onun için ne hazırlığın var?” buyurdu. Bedevi; “Ya Resulullah!Namaz, oruç ve sadaka olarak pek bir şeyim yok. Fakat ben ALLAH ve Resulünü seviyorum.” Diye cevap verdi. Resulullah(a.s.m.); ”Öyle ise sen sevdiklerinle berabersin.” Buyurdu. (Buhari,Edeb;95)

Ruhlar grup gruptur. Birbirini benzeyenler kaynaşır; benzemeyenler de ayrı düşerler. (Buhari,Embiya;19)

İnsan arkadaşının ahlakı üzerinedir. Öyle ise sizden biri, kiminle arkadaşlık yapacağına dikkat etsin. Tirmizi,Zühd;45)

Mü’min ‘in Rabbi ‘ne karşı hüsn-ü zanda bulunması, ibadetinin güzelliğindendir. (Ebu Davud,Edep;81)

Kim bir Mü’min kardeşinin aleyhinde konuşulduğunda onun şeref ve namusunu savunursa, ALLAH da Kıyamet Günü onu Cehennem ateşinden korur.(Tirmizi,Birr;20)

Mü’min, Mü’min ‘in aynasıdır. Mü’min, Mü’min ‘in kardeşidir. Onun malını, mülkünü korur. Bulunmadığında da ona ait her şeyi korur. (Ebu Davud,Edeb;49)

Peygamberimiz(a.s.m.) bir sahabisiyle birlikte idi. O sırada oraya başka birisi geldi ve; “Ey ALLAH ‘ın Resulü, ben şu kişiyi çok seviyorum.” Dedi. Resulullah(a.s.m.); “Kendisini sevdiğini ona bildirdin mi?” buyurdu. O kişi; “Hayır!” dedi. Peygamberimiz(a.s.m.); “Öyle ise bildir.” Buyurdu. Bunun üzerine yanındaki zat diğerine yaklaşarak; ” Ben seni ALLAH için seviyorum.” Dedi. O da; ” Beni kendisi için sevdiğin ALLAH da seni sevsin.” Diye karşılık verdi. (Ebu Davud,Edeb;113)


alıntı
__________________Gülyüzlüm isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 03.08.2009, 02:37   #2
Necmeddin
Onursal Üye
 
Necmeddin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.01.2006
Nereden: Batman
İletiler: 10.533
Aldığı Beğeniler : 5146
Beğendiği Mesajlar : 120
Standart

ALLAh cc razı olsun bu güzel paylaşımınız icin
__________________

Necmeddin isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.08.2009, 03:04   #3
Gülyüzlüm
Özel Üye
 
Gülyüzlüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.07.2009
İletiler: 9.051
Aldığı Beğeniler : 6808
Beğendiği Mesajlar : 1249
Standart

ecmain kardeş
__________________Gülyüzlüm isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.08.2009, 03:10   #4
mehmet said
Onursal Üye
 
mehmet said - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.07.2009
Nereden: İSTANBUL
İletiler: 700
Aldığı Beğeniler : 347
Beğendiği Mesajlar : 359
Standart

emeğine sağlık.sağol........
__________________
EN GÜZEL VUSLATA ALLAHA GİDEN YOLDUR ÖLÜM......BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ

mehmet said isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
hadisler SansiZ Peygamberler 1 24.06.2009 14:48
Kardeşini günahla baş başa bırakan hıyanet etmiş olur... Kıtmîrinim Dini Içerikli Yazılar 8 19.03.2009 19:31
hadisler kdgd_yakup Hadis Atlası 2 17.08.2007 07:43
Kardeşini Nefsine Tercih Etmek mihru vefa Tasavvuf 3 07.04.2007 05:24
Kötülükler kum üzerine,iyilikler kaya üzerine yazılır... silaucan Paylasmak Istediklerim 2 12.11.2005 08:15


Konu Etiketleri
, , , , sevmek hadis , ruhlar grup gruptur , , , , arkadaslik hadisleri ,


Saat : 10:58 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica