Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Hakikat Incileri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

içimizdekii şeytanı taşlamak...

Üye Etiketleri

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 15.02.2008, 11:08   #1
Hafız_70
Onursal Üye

Hafız_70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 7.885
Aldığı Beğeniler : 5125
Beğendiği Mesajlar : 2504
Standart içimizdekii şeytanı taşlamak...

İnsan önce yüreğindeki Kâbe yi bulmalı, ondan sonra düşmeli hac yoluna. Gideceği yolu bilmeyenler, kıblesine henüz karar vermeyenlerin gidebileceği bir yer yoktur. Başını taştan taşa vurarak akan sular yatağı doğru değilse gedeceği yerde bir bilinmezdir. Yanlış yol, kırılmış ve yıkılmış kalpler bırakır hüzünlü mazide.

Nerede, nasıl hangi mevkide olursa olsun insan önce gideceği yönü bulup pusulasını ona yöneltmeli. Sonra revan olmalı yollara.

Doğru yönü bulmak kadar doğru yolda ilerlemek, yürümek için çaba göstermek gerekir. Yürümek için içinde bir aşk yangını her gün yanmalı. Yürekte yangın yoksa yol çekilmez olur. En küçük engeller insanı yolundan döndürebilir. Küçük bir çakıl taşı, yoldaki bir tümsek, açılmış bir çukur yada yanlış bir işaret yada işaretçi yoldan çıkarabilir insanı.

Kıblesini bulup yoluna revan olan varmak istediği yere geldiğinde çektiği zahmet kadar kıymet arz eder vardığı yer. Kolaylıkla elde edilenin kıymeti yoktur. Yollarda çekilen ıstırabı, vuslatta rahmete dönüştürmekte önemlidir.

Varılmak istenen Kâbe ye varıldığında sevgiliye kavuşulmanın verdiği heyecanla buyur denilmeli. Yüreğinin seni çağırdığı yerde olmanın mutluluğuna gözyaşı ırmağı karışmalı.

Dönmeli bir Mevlevi semazen gibi ellerini açıp yüreğindeki Kâbe nin etrafında. Kendinden kaçıp kendini bulmalı. Kendinden uzaklaşıp, kendine yaklaşmalı. Açılmalı içindeki demir perdelerle kapalı gönül kapısı. Herkesi, her şeyi kucaklayacak kadar genişlemeli. Yıkmalı içindeki putları kendinden öncekiler gibi. Eğmeli başını gökten toprağa eğilen güneş gibi. Toprakta bir gölge olmalı, gölgede hiç.

Gidip gelmeli içindeki vicdan vadisinde, zemzem ırmağını bulmak için. Pişmanlık duvarlarını yıkıp içindeki günah vadisine bir beyaz ihramla yol almalı.

İçindeki gecenin siyah örtüsünün arkasından ağarırken gün ellerini açıp vakfede durmalı. Kalabalık bir mahkemenin önünde sanık sandalyesinde yalnız yargılamalı kendisini. Bütün günahlara karşı durur gibi dik ama bir o kadarda mütavazi bir el açmalı sevgilisine.

İbrahim gibi bütün putları kırıp kendi boynuna asmalı gerektiğinde baltayı. Sonra en büyük nefis putunu devirmeli. Ateşi, ateşe atıp, ateşi yakmalı ateşle. Yandığında pişmeli, piştiğinde yanmalı. Alevlerden geriye kalan korlar güllün kırmızılığına dönüşmeli. Yürekte bir tomurcuk yetim ve öksüz açmalı. Kendinden hicret edip gönül dünyasında bir muhacir olmalı.

Bulmalı araya araya kaybolmuş merhameti, aşkı, şefkati, sabrı, çileyi, emeği, umudu

Tam arındım demeden, günahları geride bırakıp, gitmeye hazırlanmadan önce içindeki şeytanı taşlamalı. Başkalarının şeytanlarına söz söylemeden önce en büyük taşı içindeki şeytana atmalı.

Sonra sıyrılmalı bütün benliğini kuşatmış günah esaretinden. İhramını çıkartarak ana rahmine yeni düşmüş bebek gibi masum kalmalı ömrünün her deminde.

Bir muhacir hüznü ile geldiği bu aşk mabedinden münevver bir şehrin yoluna revan olmalı. Bir aşk nurunun bahçesinde mecnun olmalı. Dünyada bir muhacirken, yüzünü sürdüğü topraklar, eğildiği secde, kırdığı putlar, yaktığı benlik onu ensarlığa terfi ettirmeli.

Gittiği yer yöne, vardığı her yere, karşılıksız, çıkarsız güller götürmeli. Kendi bahçesinde yetiştirdiği gülleri karamsarlık girdabındaki yüreklere sunmalı. Dünyada gül açmayan bahçe kalmayıncaya kadar yürümeli. Bir karınca misali varamasa da her gönle, tutamasa da her uzatılan eli, gidemese de çağrılan her yere, ölmeli yolunda.

Arayan bulur Kâbe sini, bulan koşar sevdiğine, arınır toprağın yağmurla arındığı gibi günahlarından, kendinden. Bir muhacir gibi yaşadığı dünyada bir ensar yüreği ile çalar her sabah bütün kapalı kapıları.

Nice kervanlar çölün sıcağına, susuzluğuna, zahmetine rağmen tutmuşlar gül şehrinin ve gül neslinin yolunu. Geride kalanlar, birkaç gün daha müsaade bekleyenler, işlerini bitirip, evlatlarını yetiştirme telaşına düşenler, tali yolarda tökezleyenler, benlikleri ayaklarına takılanlar, bir keşke gününe kadar özgürlüklerinin köleliğini sürecekler.

Ne mutlu içindeki şeytanı taşlayıp, Kâbe sini bulanlara.

Hafız_70 isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 15.02.2008, 11:39   #2
AFYONUNGÜLÜ
Çırak

İletiler: 77
Aldığı Beğeniler : 3
Beğendiği Mesajlar : 1

allah razı olsun

AFYONUNGÜLÜ isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 15.02.2008, 13:16   #3
ilminur
Onursal Üye

ilminur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 9.167
Aldığı Beğeniler : 6652
Beğendiği Mesajlar : 9500
Standart Selam: içimizdekii şeytanı taşlamak...

Ne mutlu içindeki şeytanı taşlayıp, Kâbe sini bulanlara.
Evet ne mutlu onlara inşaallah bizlerde onlardan oluruz .Rabbim razı olsun hafız kardeş.Yüreğine gönlüne sağlık.

Konuşsam Dilim Yanar ...Sussam Kalbim ... (N.F.K)

Gönül ile aklı koydum kafese .. Biri "UMUT" diyor ,biri "KES " diyor . Çırpındıkça kaldım nefes nefese.. Biri "DAYAN" diyor , biri "PES" diyor.. Yüreğim döndükçe döndüm ak kora , sabrım demir aldı , yelkenler fora. Gitmek istiyorum çok uzaklara . Biri "CAN " diyor , biri "ES " diyor...

ilminur isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 15.02.2008, 13:33   #4
Gölge
Dost İstersen Allah Yeter

Gölge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul - Eyüpsultan
İletiler: 4.724
Aldığı Beğeniler : 2302
Beğendiği Mesajlar : 1548

Ne mutlu içindeki şeytanı taşlayıp, Kâbe sini bulanlara nayil olmak duasıyla ...
Rabbim razı olsun ...

Allah'a dayan,hikmete ram ol.
Yol varsa budur
Bilmiyorum başka yol ....

Herhangi bir kimsede, gizli bir aşk derdi yoksa, o yaşıyormuş gibi görünse de, onun gönlü ve canı yoktur. O âdeta gezen, dolaşan bir ölüdür. Eğer aklın varsa, git de Hak'dan derd iste, çünkü derdsiz olmak, aşk derdine düşmemek, tedavisi imkansız bir hastalıktır.

Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.)

Gölge isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 15.02.2008, 18:15   #5
adogan
Üye

adogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 22
Aldığı Beğeniler : 1
Beğendiği Mesajlar : 62

Allah razı olsun..

adogan isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 16.02.2008, 01:58   #6
Hafız_70
Onursal Üye

Amiiin,ecmeıyn olsun inş.

Güzel yorumlarınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşlerim.

Fi emanillah.

Alt 16.02.2008, 03:42   #7
Acizane
hizmet..hicret..sehadet..

Acizane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: ankara
İletiler: 3.176
Aldığı Beğeniler : 1519
Beğendiği Mesajlar : 1931

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : Gölge
Ne mutlu içindeki şeytanı taşlayıp, Kâbe sini bulanlara nayil olmak duasıyla ...
Rabbim razı olsun ...
amin amin amin
rabbim ebediyyen razı olsun hafız kardeşim
dua ve muhabbetle
selamunaleyküm

Acizane isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 21.02.2008, 12:02   #8
Loya
O Eskidendi.....

Loya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: RİZE
İletiler: 2.295
Aldığı Beğeniler : 414
Beğendiği Mesajlar : 161

Müthiş bir yazı olmuş..Bana göre insan beniliği aksi ve çok farklı bir dille kaleme alınmış..Kalbi kötü(şeytan) aslında ''ben''liğine kapılandır...Bilinçsiz bir ''ben''lik insanın hem bu dünyasını hemde ahiretini heba etmiş olur...Bu yüzden insa önce kendi ''ben''liğinden,narsistleşmiş beliğinden sıyrılmalı ki,kendine giden...kalbindeki kabeye giden yolu bulsun...yol bulunursa yolcu zaten o yola taliptir...
Çünkü biliriz ki; Rabbini bilen kendini bilir..
Bizde bu yolun yolcusuyuz inşl..
İnşl...azığımız;dürüstlük,samimiyet,sevgi ve merhamet olsun...

Yüreği kabe abim...yazını çok beğendim...İnan tefekkürler ve şifa niyetine okudum...
Allah razı olsun..
Güzel yüreğinin ,güzel sahibine emanetsin..

Loya isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 21.02.2008, 19:12   #9
Hafız_70
Onursal Üye

[[I][B]quote]ORiJiNAL YAZARI : Loya
Müthiş bir yazı olmuş..Bana göre insan beniliği aksi ve çok farklı bir dille kaleme alınmış..Kalbi kötü(şeytan) aslında ''ben''liğine kapılandır...Bilinçsiz bir ''ben''lik insanın hem bu dünyasını hemde ahiretini heba etmiş olur...Bu yüzden insa önce kendi ''ben''liğinden,narsistleşmiş beliğinden sıyrılmalı ki,kendine giden...kalbindeki kabeye giden yolu bulsun...yol bulunursa yolcu zaten o yola taliptir...
Çünkü biliriz ki; Rabbini bilen kendini bilir..
Bizde bu yolun yolcusuyuz inşl..
İnşl...azığımız;dürüstlük,samimiyet,sevgi ve merhamet olsun...

Yüreği kabe abim...yazını çok beğendim...İnan tefekkürler ve şifa niyetine okudum...
Allah razı olsun..
Güzel yüreğinin ,güzel sahibine emanetsin..
[/quote]

Sevgili loya kardeşim.Gerçekten duygulandım.Allah sizin yüzünüzü iki cihandada güldürsün inş.
Diyecek kelime yazacak cümle bulamıyorum.
Ellerinize ve yüreğinize sağlık.
Allah c.c. ebeden razı olsun.

Seçenekler
Stil

Saat : 05:19 |