Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Efendimiz (S.A.V) > Hayatı
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Hz. Muhammed (sav)in ve Ashabının Şakaları ve Latifeleri

Üye Etiketleri


Like Tree19Beğeni
  • 6 Mesaj Yazan İman-ı İcmali
  • 2 Mesaj Yazan enqin
  • 1 Mesaj Yazan İman-ı İcmali
  • 1 Mesaj Yazan İman-ı İcmali
  • 2 Mesaj Yazan İman-ı İcmali
  • 2 Mesaj Yazan *zehra*
  • 2 Mesaj Yazan loreS
  • 2 Mesaj Yazan ArorA
  • 1 Mesaj Yazan İman-ı İcmali
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 21.02.2011, 17:49   #1
İman-ı İcmali
Özel Üye
 
İman-ı İcmali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.01.2011
İletiler: 752
Aldığı Beğeniler : 467
Beğendiği Mesajlar : 470
Standart Hz. Muhammed (sav)in ve Ashabının Şakaları ve LatifeleriHz. Enes, Allah Rasûlü (sav)’nün hanımlarıyla beraber olduğu zaman insanların en hoşu ve en şakacısı olduğunu aktarmıştır.

Peygamber Efendimiz ile ashabının hayatını hep büyük olaylar ve önemli dinî meseleler etrafında okuyageldik. Siyer denildiği zaman ciddiyet sınırlarının üst düzeye taşındığı, gündelik hayatın, “küçük” hadiselerin neredeyse tamamen göz ardı edildiği bir hakikat anlatısı canlandı(rıldı) zihinlerimizde. Oysaki gündelik hayatın, küçük hikâyelerin de hakikatli sahneleri vardı “Siyer”de.

Mesela O’nun hayatına doğru yapacağımız bir yolculukta, beşer-peygamber olarak Hz. Muhammed (sav)’in ashabıyla şakalaştığını, sık sık tebessüm edip/ettirdiğini de görebiliriz.

Şakalaşmanın fıkhî hükmü etrafındaki tartışmalar bir kenara, ölçülü ve yerinde olan şakayı Hz. Muhammed (sav) de tasvip etmiştir. Müslümanların biricik örneği Hz. Muhammed (sav) zaman zaman şakalaşır ancak; “Ben sadece doğruyu konuşurum, haktan başka bir şey söylemem” buyururdu. Hz. Peygamber’in yaptığı şakalar, kırıcı ve yalan içermeyen şakalardı. Hz. Muhammed (sav) tebessüm etmeyi ve nezaketle şaka yapmayı severdi.

İşte Hz. Peygamber’in çevresine tebessüm ettirdiği hadiseler:


Enes b. Mâlik [aktarıyor]: Bir adam, Hz. Muhammed (sav)’in yanına geldi, onu devesine bindirmek istedi, Rasûlullah da, "Biz de seni dişi devenin yavrusuna bindirelim" dedi. Adam, "Ya Rasûlüllah, devenin yavrusuna nasıl bineyim?" diye sorunca, Hz. Peygamber, "Bütün develeri dişi deve doğurmaz mı?" buyurdu.

Hz. Enes'den [rivayetle]: Zahir adında bir bedevî, çölden Hz. Muhammed (sav)’e hediyeler getirmişti. Dönüp gitmek isterken, Hz. Peygamber de ona hediyeler verdi ve; "Zahir, bizim çölde yaşayanımızı temsil eder, biz de onun şehirde yaşayanını temsil ederiz" buyurdu. O, çirkin biri olduğu halde, Hz. Peygamber onu çok severdi. O, alışveriş ederken Rasûlullah arkasından gelir, onu kucaklar, kendisini adama göstermez ve "Ben kimim?" diye sorardı. Adam döndüğü zaman Hz. Muhammed (sav)’i tanır, sırtını O’nun göğsünden ayırmazdı. Hz. Peygamber "Bu köleyi kim satın alacak" diye sorar, adam da "Ya Rasûlullah, o halde beni değersiz buluyorsun" derdi. Hz. Muhammed (sav) "Allah katında değersiz değilsin, onun katında değerin yüksektir" buyururdu.

Hz Süheyb [aktarıyor]: Gözüm ağrıdığı halde hurma yiyordum. Bunu gören Hz. Peygamber: "Gözün ağrıdığı halde hurma mı yiyorsun?" dediler. Ben de: "Ey Allah'ın Rasûlü, ben ancak ağrımayan tarafla yiyorum" cevabını verince Rasûlullah (sav)’ın azı dişleri görünecek derecede tebessüm ettiğini gördüm.
Müslümanların biricik örneği Hz. Muhammed (sav) zaman zaman şakalaşır ancak; “Ben sadece doğruyu konuşurum, haktan başka bir şey söylemem” buyururdu.

İbn Abbas [aktarıyor]: Bir adam, "Allah Rasûlü şaka yapar mıydı?" diye sordu. "Evet" diye cevap verdim." Peki Rasûlullah nasıl şaka yapardı?" deyince "Hz. Peygamber hanımlarından birisine geniş bir elbise giydirdi:"Bu elbiseyi giy, Allah'a şükret, eteğini de gelin eteği gibi sürü" buyurdu, dedim."

Hz. Enes [aktarıyor]: Allah'ın Rasûlü, insanların en güzel ahlâka sahip olanı idi. Ebu Umeyr adında bir kardeşim vardı. Hz. Peygamber gelip kardeşimi görünce "Ebû Umeyr, kuş ne yapıyor?" diye sorardı. Kardeşim kuşla oynardı. Bazı namaz vakitlerinde Rasûlullah bizim evde olur, bir seccade serilmesini emreder, seccadeyi süpürür ve sular, sonra üzerinde namaza dururdu. Biz de arkasında namaz kılardık. Seccade, hurma lifinden yapılmıştı.

Hz. Muhammed (sav) Enes bin Malik’e “iki kulaklı” diye takılırdı.
*zehra*, mystery, AtiLLA* ve diğer 3 kişi bu mesajı beğendi.
__________________
Ey Hak yolcusu!
Gerçeği öğrenmek istiyorsan;
Mûsâ da, Firavun da ölmediler;
bugün senin içinde yaşıyorlar,
senin varlığına gizlenmişler,
senin gönlünde savaşlarına devâm ediyorlar!
Bu sebeple birbirine düş*man olan bu iki kişiyi kendinde araman gerekir!”

HZ MEVLANA

İman-ı İcmali isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 21.02.2011, 17:59   #2
enqin
... Bir_Katre ...
 
enqin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.05.2008
Nereden: istanbuL
İletiler: 2.383
Aldığı Beğeniler : 2899
Beğendiği Mesajlar : 3061
Standart

ALLAH Razı olsun inşaallah
İman-ı İcmali ve Gülistan bu mesajı beğendi.
__________________

ALLAH'ım! Kederden ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç yükünden ve insanların kahrından sana sığınırım.
Ebû Davud, "Sâlat", 367


www.islamibilinc.com


"ALLAH(Celle Celaluhu) duada ısrar edenleri sever."
RESULALLAH (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

enqin isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2011, 18:03   #3
İman-ı İcmali
Özel Üye
 
İman-ı İcmali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.01.2011
İletiler: 752
Aldığı Beğeniler : 467
Beğendiği Mesajlar : 470
StandartEşleri ve Torunları ile Şakalaşırdı

Hz. Peygamber ashabı ile şakalaştığı gibi, eşleriyle, sokakta oynayan çocuklarla ve ihtiyar kadınlarla da şakalaşırdı. Hz. Enes, Allah Rasûlü (sav)’nün hanımlarıyla beraber olduğu zaman insanların en hoşu ve en şakacısı olduğunu aktarmıştır.

Hz. Aişe [aktarıyor]: Bir gün Allah'ın Rasûlü benimle koşarak yarıştı ve ben kendisini geçtim. Zamanla şişmanladığımda benimle tekrar koştu ve bu sefer beni o geçti.

Yine bir gün Hz. Aişe Hz. Sevde, Hz. Peygamber ile bir yemekte bulamaç aşını yerken Hz. Sevde "Bu yemeği sevmiyorum" dedi. Hz. Aişe: "Yemezsen yemeği yüzüne sürerim" dedi. Bu konuşma esnasında önce Hz. Aişe, Hz. Sevde'nin yüzüne, sonra Hz. Sevde, Hz. Aişe'nin yüzüne birer parmak bulamaç sürerek şakalaştı. Hz. Peygamber de bunları devamlı bir gülümsemeyle izledi.

Bir yolculukta bazı eşyaları taşıması için isminin anlamı gemi ile denk olan Sefine [=gemi] adlı hizmetçinin üzerine yüklediler. Bunu gören Hz. Muhammed (sav): “İşte şimdi gerçekten sefine oldun” dedi.

Bir gün bir yaşlı kadın Hz. Peygamber’e gelerek: “ Ey Allah’ın Elçisi! Dua ediver de Allah beni cennetine koysun” dedi. Peygamberimiz de: “Yaşlılar cennete giremez” şeklinde cevap verince kadın ağlayarak geri döndü. Hz. Peygamber bunun üzerine hemen şu açıklamayı yaptı: “Ona söyleyin; insan cennete ihtiyar değil, gençleşir de öyle girer.”

Bir yolculukta bazı eşyaları taşıması için isminin anlamı gemi ile denk olan Sefine [=gemi] adlı hizmetçinin üzerine yüklediler. Bunu gören Hz. Muhammed (sav): “İşte şimdi gerçekten sefine oldun” dedi.
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
Ey Hak yolcusu!
Gerçeği öğrenmek istiyorsan;
Mûsâ da, Firavun da ölmediler;
bugün senin içinde yaşıyorlar,
senin varlığına gizlenmişler,
senin gönlünde savaşlarına devâm ediyorlar!
Bu sebeple birbirine düş*man olan bu iki kişiyi kendinde araman gerekir!”

HZ MEVLANA

İman-ı İcmali isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2011, 18:06   #4
İman-ı İcmali
Özel Üye
 
İman-ı İcmali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.01.2011
İletiler: 752
Aldığı Beğeniler : 467
Beğendiği Mesajlar : 470
Standart
Şakalarıyla Meşhur Sahabe Nuayman


Hz. Peygamber sahabelere şaka yaptığı gibi ashabı da zaman zaman O’na şaka yapıyordu. Nuayman el-Ensarî şakacı bir sahabeydi. Hz. Muhammed (sav)’i çok sevdiği için Medine'ye taze meyve, bal, süt gelince hemen onlardan alıp getirerek "Ey Allah’ın Rasûlü, bunu senin için satın aldım ve sana hediye ettim" derdi. Birkaç gün sonra malın sahibi Nuayman'dan malının bedelini istediği zaman, o kişiyi Hz. Muhammed (sav)’e getirip: "Ey Allah'ın Rasûlü, şu adamcağızın mallarının bedelini versene" derdi. Hz. Peygamber de "Ey Nuayman, sen onu bize hediye etmedin mi?" diye sorduklarında, Nuayman: "Ya Rasûlullah, alırken onun parası yanımda yoktu. Senin de ondan yemeni istiyordum, onun için alıp getirdim" deyince, Hz. Peygamber güler ve parasını verirdi.

Avf bin Malik [aktarıyor]: Tebük seferinde Peygamberimiz’in yanına gittim. Küçük bir deri çadırda bulunuyordu. Kapıdan selam verdim. Selamımı aldı ve bana: “İçeri gir” dedi. Ben de: “Bütün vücudumla mı gireyim?” dedim. Hz. Muhammed bunun üzerine “Bütün vücudunla gir” diye cevap verdi.

Sahabeler kendi aralarında da şaka yaparlardı. Bir defasında Hz. Ebu Bekir başkanlığında Nuayman ve Süveybit’in de aralarında bulunduğu bir grup ticaret için Busrâ’ya gittiler. Nuayman bir ara eşyaların başında bekleyen Süveybit’e gelip ondan yiyecek bir şeyler vermesini istedi. O da: “Ebu Bekir gelmeden önce olmaz” dedi. Bunun üzerine Nuayman: “Seni kızdıracak bir iş yapacağım, haberin olsun” dedi. Nuayman az ileride bulunan deve tüccarlarına giderek: “Benim çok becerikli bir kölem var. Satın alır mısınız? Fakat o çok konuşkandır. Belki de size ‘Ben köle değilim.’ diyebilir. Eğer almayacaksanız yanına hiç varmayın, boşuna aranızı bozmayın” dedi. Tüccarlar: “Onu on deve karşılığında alırız.” dediler. Nuayman develeri aldı ve Süveybit’i göstererek: “İşte buyurun alın” dedi. Süveybit olaya dirense de tüccarlar alıp onu götürdü. Daha sonra Hz. Ebu Bekir eşyaların başına geldi. Durumu öğrenince tüccarların yanına varıp meseleyi anlattılar. Develeri verip Süveybit’i kurtardılar.

Medine’ye dönüşte olay duyulunca Hz. Peygamber ve ashabı hatırladıkça bu duruma güldüler.
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
Ey Hak yolcusu!
Gerçeği öğrenmek istiyorsan;
Mûsâ da, Firavun da ölmediler;
bugün senin içinde yaşıyorlar,
senin varlığına gizlenmişler,
senin gönlünde savaşlarına devâm ediyorlar!
Bu sebeple birbirine düş*man olan bu iki kişiyi kendinde araman gerekir!”

HZ MEVLANA

İman-ı İcmali isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2011, 18:10   #5
İman-ı İcmali
Özel Üye
 
İman-ı İcmali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.01.2011
İletiler: 752
Aldığı Beğeniler : 467
Beğendiği Mesajlar : 470
StandartYalan ile Eş Anlamlı ve Kırıcı Şakaları Yasakladı

İnsan şahsiyetini, onurunu rencide eden bütün söz ve hareketler, kul hakkını çiğnemektir. Toplum düzeni, bütün fertlerin haklarına riayet etmekle sağlanır. Kendi hakkının çiğnenmesini arzu etmeyen insanın, bir başkasının hakkını gözetmesi kaçınılmazdır. Yalanla eş anlamlı şakalar, bizzat yalan olduğu için haramdır. Ancak şaka, yalan, alay, hakaret gibi aşağılayıcı manada olmamak ve aşırı gitmemek kaydıyla yapılırsa buna müsaade edilmiştir. Muhatabı küçük düşürecek şekilde yapılan fiilî ve sözlü şakalar da Hz. Peygamber'in hadisi ile yasaklanmıştır:

Hz. Peygamber bir grup Müslüman ile birlikte bir yolculuğa çıkmıştı. Akşam namazı kılındıktan sonra, yorgunluktan uyuyanlar oldu. Birisi bir urgan alıp yanında uyuyan arkadaşının ayağına bağladı ve çekti. Neye uğradığını anlamayan o kişi korkup bağırdı. Hz. Muhammed (sav) bu hareketten hoşlanmadığı için: “Hiçbir Müslüman’a, diğer bir Müslüman’ı korkutmak helal değildir” diye buyurdu.


Bu yazı Prof. Dr. Abdurrahman Çetin'in Örneklerle Peygamberimiz adlı eserinden faydalanılarak hazırlanmıştır.

Gülistan ve enqin bu mesajı beğendi.
__________________
Ey Hak yolcusu!
Gerçeği öğrenmek istiyorsan;
Mûsâ da, Firavun da ölmediler;
bugün senin içinde yaşıyorlar,
senin varlığına gizlenmişler,
senin gönlünde savaşlarına devâm ediyorlar!
Bu sebeple birbirine düş*man olan bu iki kişiyi kendinde araman gerekir!”

HZ MEVLANA

İman-ı İcmali isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 21.02.2011, 18:35   #6
*zehra*
Özel Üye
 
*zehra* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.10.2009
İletiler: 2.253
Aldığı Beğeniler : 2271
Beğendiği Mesajlar : 3663
Standart

allah razı olsun...
İman-ı İcmali ve Gülistan bu mesajı beğendi.
__________________
Her gün yalnız namazdan namaza uyanayım;

Bir dilim kuru ekmek; acı suya banayım.

Ve tekrar uyuyayım ve kalkayım ezanla!

Yaşayadursun insan, hayat dediği zanla.

.

Necip Fazıl*zehra* isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2011, 19:57   #7
loreS
"ALLAH dE KaLBiM"
 
loreS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.08.2010
Nereden: 09
İletiler: 4.455
Aldığı Beğeniler : 5849
Beğendiği Mesajlar : 4554
Standart

Rahman razı olsun kardeşim değerli paylaşımın için emeğine sağlık
İman-ı İcmali ve Gülistan bu mesajı beğendi.
__________________

loreS isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.02.2011, 23:45   #8
ArorA
Attractive-Heart
 
ArorA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.02.2011
Nereden: Ankara-DanÖteKöyYok!
İletiler: 1.922
Aldığı Beğeniler : 2716
Beğendiği Mesajlar : 1285
Standart

Alıntı:

Şakalaşmanın fıkhî hükmü etrafındaki tartışmalar bir kenara
bu cümleyi anlamakta güçlük çekiyorum zira Efendimiz yaptıysa ki bukadar örnekleme yapılmış o zaman o işte tartışma olamaz...
Alıntı:

Yalan ile Eş Anlamlı .....Yasakladı

eyvAllah elbette doğru lakin Nuayman'dan örnekleme yapılırken verilen bu ifade yalan değil midir ?.... kaldı ki burada zikredilmemiş ama Nuayman'dan benzer örneklerde var ..aklım karıştı.

Alıntı:

Nuayman az ileride bulunan deve tüccarlarına giderek: “Benim çok becerikli bir kölem var. Satın alır mısınız? Fakat o çok konuşkandır. Belki de size ‘Ben köle değilim.’ diyebilir
İman-ı İcmali ve Gülistan bu mesajı beğendi.
__________________


Doğru olanı yapmak, hiç yanlış olmamıştır.
Mark Twain

ArorA isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 22.02.2011, 00:28   #9
İman-ı İcmali
Özel Üye
 
İman-ı İcmali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.01.2011
İletiler: 752
Aldığı Beğeniler : 467
Beğendiği Mesajlar : 470
Standart

Alıntı:

Şakalaşmanın fıkhî hükmü etrafındaki tartışmalar bir kenara
Alıntı:

bu cümleyi anlamakta güçlük çekiyorum zira Efendimiz yaptıysa ki bukadar örnekleme yapılmış o zaman o işte tartışma olamaz...


Bu konuda kitabı bütünüyle okumanın ve tam olarak ne anlatılmak
istediğini düşünmenin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. Belkide
okumuşsunuzdur bilemem.Zira sizin anlamakta güçlük çekiyorum
dediğiniz cümleleri. Kendi ifadenizde doğrulamışsınız.
Evet tartışma olamaz. Çok haklısınız. Cümlenin devamını okuduğumuzda.
Dr. Abdurrahman Çetin'in bu konuyla ilgili fıkhî hükümlere önem vermediği anlaşıyor.

Nuayman'dan örnekleme verilmesi çok normal geldi bana. Bildiğimiz gibi
şakacı olarak tanınan, tarihe geçen sahabilerimizden.
Alıntı yaptığınız ifadelerin devamında farettiyseniz Hz. Ebû Bekr (r.a)
durumu düzeltiyor orda adı geçen Süveybit’i köleyi kurtarma anlatılıyor.
Ve hoş bir anı olarak hep hatırlanması var. Yani kısacası sevgili
arkadaşım kafanız karışmasın inş. Cümlemizi şeffatlerine nail kılsın
Rabbimiz. Peygamberimiz (s.a.v)'in ve tüm şefaat edeceklerin inş. Dua ile
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
Ey Hak yolcusu!
Gerçeği öğrenmek istiyorsan;
Mûsâ da, Firavun da ölmediler;
bugün senin içinde yaşıyorlar,
senin varlığına gizlenmişler,
senin gönlünde savaşlarına devâm ediyorlar!
Bu sebeple birbirine düş*man olan bu iki kişiyi kendinde araman gerekir!”

HZ MEVLANA

Konu İman-ı İcmali tarafından (22.02.2011 Saat 00:47 ) değiştirilmiştir..

İman-ı İcmali isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 17.03.2011, 20:20   #10
Gülistan
İMAM HATİP'Lİ
 
Gülistan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.11.2010
İletiler: 1.066
Aldığı Beğeniler : 1144
Beğendiği Mesajlar : 7496
Standart

selamün aleyküm .çok teşekkür ederim bilgilerimize bilgi ekledik Allah sizlerden razı olsun.Allah'a emanet olun.
__________________
İbâdet tahtımdır, hidâyet tâcım,
Başka hiçbir tâca, yok ihtiyacım,
Her an, her mekânda Sana muhtâcım,
Kapında secdesiz, bırakma beni!

Gülistan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Dünyanın en güzel '1 Nisan' şakaları... blackholes Paylasmak Istediklerim 2 01.04.2009 14:56
Sevgili Peygamberimiz(a.s.m)'in Lâtifeleri.. menzil_gülü Efendimiz (S.A.V) 3 30.03.2009 12:04
Peygamberizmiz s.a.v'in latifeleri esencemrem Efendimiz (S.A.V) 3 10.07.2007 06:28
Peygamber Efendimizin Şakaları DuaM Efendimiz (S.A.V) 8 18.03.2006 14:08


Konu Etiketleri
peygamberimizin latifeleri , , , , , , hz muhammedin latifeleri , , hz muhammed sav , ,


Saat : 12:43 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica