Portal
Geri git   Yenidendogus > Edebiyat Konulari > Hikayeler
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Üç Arkadaşın Hikayesi

Üç arkadaş, birgün birlikte yola çıkarlar : Yolda giderlerken, çok şiddetli bir yagmura yakalanırlar ve yagmurdan kurtulmak için bir magaraya sıgınırlar. Tam bu sırada bir şimşek çakar ve magaranın girişi büyük bir kaya parçası tarafın

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 06.10.2005, 11:44   #1
x_usta
Çırak

İletiler: 75
Teşekkürler: 0
2 Mesajına 2 kez Teşekkür Edildi
Standart Üç Arkadaşın Hikayesi

Üç arkadaş, birgün birlikte yola çıkarlar :
Yolda giderlerken, çok şiddetli bir yagmura yakalanırlar ve yagmurdan kurtulmak için bir magaraya sıgınırlar.
Tam bu sırada bir şimşek çakar ve magaranın girişi büyük bir kaya parçası tarafın dan kapanır.
Bu üç arkadaş magaradan çık manın bir yolunu bulamayınca :
Bizi bu durumdan ancak Allah kurtarır herbirimiz sırayla hayatımızda daha önce yaptıgımız büyük bir iyiligi Allaha sunarak ondan yardım isteyelim Allah da belki yaptıgımız bu iyilik sebebiyle bizi burdan kurtarır derler ve başlarlar .
Birincisi:Allahım benim iyice yaşlan mış ana ve babam vardı yanımda, ben her gece onları yedirmeden kendim ve evlatlarımı yedirmezdim .yine birgün eve geç geldim anam ve babam uyumuşlardı çocuklarım da iyice acıkmışlardı ancak ben yinede anamı babamı uyarmaya kıyamadım onların uyanmasını bekledim baş uçlarında, acıkan çocuklarımın alaması üzerine uyandılar ve neden çocukları mı yedirmedigimi sordular
Bense onları yedirmeden çocuklarımı bile yedirmeyecegimi söledim.
Allahın anama ve babama olan bu hürmetimin katın da bir degeri varsa bizi bu sıkıntıdan kurtar der.

Kaya biraz kımıldar gibi yapar ancak magara nın önü açılmaz.

İkincisi ise bir zamanlar yanımda işciler çalışırdı maaş zmanı geldiginde onlara maaşlarını dagıtırken içlerinden biri;
Bu maaş az diyerek verdigim maaşı almadı ve çekip gitti.
Ban se onun o almadıgı maaşı malıma katmadım onun adına işlettim anun la koyunlar aldım o koyunlar üredi sürü oldu ve giderek çogaldılar pek çok deve ve koyun sürüleri oldu
Sonra birgün bu adam geldi ve ben den alacagı olan bu maaşını istedi ben de ona göz alabildigine uzanan sürüleri gösterip bunlar senin dedim adam da bana bunun nasıl oldugunu sordu ben de durumu anlattım.
Allahım bu yaptıgım iyiligin katında degeri varsa bizi bu sıkıntıdan kurtar diyerek dua etti.
Bunun üzerine kaya biraz daha kımıldar ancak magara hala açılmamıştır.

Üçüncüsü ise ben fakir bir adamdım köyümüzde zengin bir kız vardı ben onu istedim fakat o beni istemedi.
Daha sonra durum tersine döndü onlar fakir ben ise çok zengin olmuştum.
Birgün bu kız kapıma geldi ve benden hasta anne babası için yiyecek birşeyler istedi,Bende kendisine olan meylimi söleyip benim olursan sana istedigini veririm dedim.
Oda bana; sen Allah dan korkmazmısın benim bu durumumu kullanmayaçalışıyorsun deyince bende sırf senin rızan için ona istedigini verdim ve ben istegimden vaz geçtim.
Allahım eger benim bu davranışımın katın da bir degeri var ise bizi bu sıkıntıdan kurtar der ve kaya büyük bir gürültüyle yuvarlanır magaranın önüde açılır.
Böylecen magaradan kurtulurlar.

x_usta isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 06.10.2005, 11:48   #2
KAMELYAM
Yenidendogus Üyesi

İletiler: 461
Teşekkürler: 0
5 Mesajına 7 kez Teşekkür Edildi

DAHA ÖNCE OKMUSTUM TEKRAR OKUMAK GÜZELDİ SAGOLUN..

KAMELYAM isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
üç arkadaş hikayesi , 3 arkadaş hikayesi , üç arkadaşın hikayesi , 3 arkadaşın hikayesi , mağaradaki 3 arkadaşın hikayesi , üç mağara arkadaşı , 3 arkadaş masalı , üç arkadaş masalı , 3 arkadas hikaye , üc mağara arkadaşın hikayesini oku ,

Saat : 15:57 |