Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Islamda Aile Hayatı
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kaçarak Evlenmek...

Annenin, babanın razı olmamalarına rağmen kızları sevdigi erkeğe kaçar ve dinî nikâh kıydırırlarsa bu nikâh geçerli olur mu? Hanefi mezhebine göre geçerli olur. Ancak kız ergin değilse, ya da dengini bulamamışsa, velisi nikâhı onaylamayabilir. Onaylamayınca

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 25.08.2008, 05:55   #1
BeyAz_İnci
Çırak

BeyAz_İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: SEVGİNİN DOĞDUĞU YER
İletiler: 76
Teşekkürler: 18
21 Mesajına 37 kez Teşekkür Edildi
Thumbs up Kaçarak Evlenmek...

Annenin, babanın razı olmamalarına rağmen kızları sevdigi erkeğe kaçar ve dinî nikâh kıydırırlarsa bu nikâh geçerli olur mu?

Hanefi mezhebine göre geçerli olur. Ancak kız ergin değilse, ya da dengini bulamamışsa, velisi nikâhı onaylamayabilir. Onaylamayınca da nikâhı geçerli olmaz: Ama kız ergin ise ve nikâhlandığı erkek dengi ise, baba ya da veli izin vermese ve nikâhı onaylamasa da nikâh geçerlidir. Fakat Şâfîî mezhebine göre velinin bizzat bulunup onaylamadığı nikâh geçerli değildir.

BeyAz_İnci isimli üye şu anda çevrimdışı  
Sağ taraftaki 2 üye yazdığınız bu mesaj için size teşekkür ediyor.
ilminur (25.08.2008), Uhuda_Sevdalı (25.08.2008)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 25.08.2008, 11:46   #2
Uhuda_Sevdalı
....Sonun Başlangıcı....

Uhuda_Sevdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Bitlis - İstanbul
İletiler: 2.577
Teşekkürler: 802
551 Mesajına 779 kez Teşekkür Edildi

Fakat Şâfîî mezhebine göre velinin bizzat bulunup onaylamadığı nikâh geçerli değildir.

paylaşım için teşekkürler

Uhuda_Sevdalı isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 25.08.2008, 12:19   #3
ilminur
Onursal Üye

ilminur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 9.162
Teşekkürler: 9.501
4.266 Mesajına 6.663 kez Teşekkür Edildi

Konun içinde cevaplar verilmiş zaten Ama bazı aileler vardırki seven iki kişi için hayatı zorlaştırırlar ozaman da kız mecbur kalır ve kaçar nedense hatalarını görmek yerine onu evlatlıktan red etmeyi tercih ederler...Mutluysada hayat onundur mutsuzssada illa onaylı olunca mutluluk olmuyor önemli olan ahlakı temiz ve iman sahibi birine rast gelmek buda bir şans olsa gerek...

Konuşsam Dilim Yanar ...Sussam Kalbim ... (N.F.K)

Gönül ile aklı koydum kafese .. Biri "UMUT" diyor ,biri "KES " diyor . Çırpındıkça kaldım nefes nefese.. Biri "DAYAN" diyor , biri "PES" diyor.. Yüreğim döndükçe döndüm ak kora , sabrım demir aldı , yelkenler fora. Gitmek istiyorum çok uzaklara . Biri "CAN " diyor , biri "ES " diyor...

ilminur isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 25.08.2008, 16:30   #4
BeyAz_İnci
Çırak

ilminur´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Konun içinde cevaplar verilmiş zaten Ama bazı aileler vardırki seven iki kişi için hayatı zorlaştırırlar ozaman da kız mecbur kalır ve kaçar nedense hatalarını görmek yerine onu evlatlıktan red etmeyi tercih ederler...Mutluysada hayat onundur mutsuzssada illa onaylı olunca mutluluk olmuyor önemli olan ahlakı temiz ve iman sahibi birine rast gelmek buda bir şans olsa gerek...
önemli olan ahlakı temiz ve iman sahibi birine rast gelmek
EVET ASIL OLAN BU AMA EVLENMEK İSTEYEN KIZ BUNUN VARLIĞINI YADA YOKLUĞUNU GÖREMEZ ZATEN O AN HERŞEY PEMBEDİR ONA..KARŞI ÇIKAN AİLELERDE ZATEN O İNSANIN ÖYLE OLMADIĞINA KANAAT GETİRDİĞİ İÇİNDİR..BENCE EN İYİSİNİ ANA BABA BİLİR...ANA BABA RIZASI OLMAYAN HİÇBİŞEYİN HAYRI YOKTUR..ANA BABA EVLADININ İYİLİĞİNİ İSTER..
ALLAH HAYIRLI İNSANLAR ÖNÜNÜZE ÇIKARIR İNŞ..BÖYLE DURUMLAR HİÇ YAŞANMAZ İNŞ HİÇ.

SELAM İLE DUA İLE.

Alt 25.08.2008, 16:36   #5
ilminur
Onursal Üye

ilminur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 9.162
Teşekkürler: 9.501
4.266 Mesajına 6.663 kez Teşekkür Edildi

BeyAz_İnci´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
önemli olan ahlakı temiz ve iman sahibi birine rast gelmek
EVET ASIL OLAN BU AMA EVLENMEK İSTEYEN KIZ BUNUN VARLIĞINI YADA YOKLUĞUNU GÖREMEZ ZATEN O AN HERŞEY PEMBEDİR ONA..KARŞI ÇIKAN AİLELERDE ZATEN O İNSANIN ÖYLE OLMADIĞINA KANAAT GETİRDİĞİ İÇİNDİR..BENCE EN İYİSİNİ ANA BABA BİLİR...ANA BABA RIZASI OLMAYAN HİÇBİŞEYİN HAYRI YOKTUR..ANA BABA EVLADININ İYİLİĞİNİ İSTER..
ALLAH HAYIRLI İNSANLAR ÖNÜNÜZE ÇIKARIR İNŞ..BÖYLE DURUMLAR HİÇ YAŞANMAZ İNŞ HİÇ.

SELAM İLE DUA İLE.
Haklı olabilirsin fakat sadece kendi menfaatinide gözeten anne ve babalarda var başlık parası yada kendi çıkarları uğruna zor evlilik yaptıranlara doğrusunu biliyoruz diyemeyiz malesef tabiki böyle durumlar hiç yaşanmasın ve yaşatılmak zorunda bırakılmasın..

Konuşsam Dilim Yanar ...Sussam Kalbim ... (N.F.K)

Gönül ile aklı koydum kafese .. Biri "UMUT" diyor ,biri "KES " diyor . Çırpındıkça kaldım nefes nefese.. Biri "DAYAN" diyor , biri "PES" diyor.. Yüreğim döndükçe döndüm ak kora , sabrım demir aldı , yelkenler fora. Gitmek istiyorum çok uzaklara . Biri "CAN " diyor , biri "ES " diyor...

ilminur isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için ilminur'a Teşekkür Edenler :
BeyAz_İnci (25.08.2008)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 25.08.2008, 16:47   #6
BeyAz_İnci
Çırak

tabiki bu konu çokk başkaa..oda ana babaların ayıbı günahı..öyle aileleri ALLAH (c.c.) ISLA ETSİN İNŞ. ALLAH'IM KİMSEYE YAŞATMASIN..

Seçenekler
Stil