Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Islamda Aile Hayatı
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Evlenirken eş seçiminde neye dikkat etmeli?

Üye Etiketleri


Like Tree8Beğeni
  • 4 Mesaj Yazan LeyL
  • 1 Mesaj Yazan Geceler
  • 1 Mesaj Yazan S&S 15
  • 1 Mesaj Yazan hazan mevsimi
  • 1 Mesaj Yazan sümeyya
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 29.10.2009, 08:13   #1
LeyL
Bismihû
 
LeyL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.09.2007
Nereden: Ankara/Almanya
İletiler: 1.808
Aldığı Beğeniler : 1702
Beğendiği Mesajlar : 2064
Standart Evlenirken eş seçiminde neye dikkat etmeli?
Evlenirken eş seçiminde neye dikkat etmeli?
İslam, hayatı düzenleyen kurallar bütünü içinde evliliğe çok büyük önem atfetmiştir. Evlilikle kurulan aile yuvasının, tüm toplumun huzurunu ve ahengini sağlayacağını belirtmiş, insanın 'yaratılış' itibariyle evlenmesi gerekliliğini ısrarla açıklamıştır. Bakara, Nisa, Enfal, Nur, Furkan, Ahzap ve diğer bazı surelerdeki evlenme ve aile ilgili ayetler, İslam'ın evliliğe verdiği önemi göstermektedir.
"Allah katındaki en sevimli bina"Meşru nikâh sayesinde meydana gelen İslâmî aile, öyle sağlam ve öyle değerli bir müessesedir ki Resulullah : "Allah nezdinde evlenme ile kurulan binadan daha sevimli bir bina yoktur" buyurmuştur.


İslam'ın dışında başka hiçbir din, ideoloji, anlayış ve çevre evliliğe ve aile yuvasına bu denli önem vermemiştir. Bir imtihan âlemi olan dünyada da hayatının kodlarını İslam'a göre belirlemek isteyenler, evliliğe önem atfetmektedirler. İslam, evlenme ve eş seçimi konusunda, geniş geniş izahatlar getirmiştir. Konuyla ilgili ayetler ve hadisler meseleyi birçok yönüyle ele almışlardır.

"Evlen yoksa hatalılardansın"Evlilik konusunda İslam'ın ilk ve en öncelikli tavsiyesi, bekârlığın terk edilip bir yuva içinde aile olunması yönündedir. Allah'ın Resulü bir keresinde yanına gelen bir adama şöyle buyurmuştur: "Evlen, yoksa hatalılardansın. Evlen, yoksa günahkârlardansın" İslam'a göre, hiçbir şey, evlenmek ve nesli sürdürmek için bir yuva tesis etmekten daha sevimli değildir. Bekârlık birçok hadiste belirtildiği kadarıyla eksiklik sayılmaktadır.
Fikir birliği şart ama yetmez!Evlilik sürecinde dikkat edilmesi gereken hususların ilki hiç şüphesiz, tarafların birbirleriyle uyuşup uyuşamayacakları konusu gelmektedir. Hayatı birlikte yaşayacağınız ve birlikte bir aile yuvası tesis edeceğiniz kişinin, hayata nasıl baktığı, hedeflerinin ve değer yargılarının neler olduğu, fedakârlıktan ve feragatten neleri anladığı, çizgilerinin ve yaklaşımlarının neler olduğu üzerinde düşünülmesinde fayda vardır.


Evliliğin sosyal boyutu, aile ve akraba ilişkileri, kültür ve zihin düzeyini göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı hassasiyetleri paylaşmak ve aynı ölçülere sahip olmak elbette önemlidir. Fikir birliğinden, gelecek idealizminden ve uyuşmaktan kastımız budur. Fikir birliği elbette önemlidir.Sizin elinize aldığınızda bile heyecanlandığınız bir kitaba eşiniz hiç ilgi göstermiyorsa, siz bazı akşamlar birlikte 'hadis okumaları' yapmaktan söz ederken o uyuklamakla meşgul ise ortada yürüyebilecek bir yapı kalmayacak demektir. Bu haliyle zaten eşler birbirlerinden uzaklaşmış olurlar. Ancak fikir birliği tek başına yetmeyecektir.Zira biliyoruz ki, idealleri ve endişeleri aynı olanlar dahi, bir yuva altında uyuşamama gibi problemler yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla aynı dünya görüşünü ve aynı endişe birlikteliğini sağlamış olmanız evlilik için tek yeterli sebep değildir. Karakter ve aile uyumuna dikkat göstermek zorundasınızdır.

Ne istenildiği belirlenmelidir!Büyük ideallerden ve büyük isteklerden vazgeçmeniz evlilik süreciniz için faydalı olacaktır hiç şüphesiz. Ne istediğinizi net olarak kafanızda belirlemiş olmanız gerekir. Nasıl bir eş istediğinizi belirlerken, 'nasip' anlayışını gözden kaçırmadan kendi kişiliğinizi, eğilimlerinizi ve yönelimlerinizi iyice netleştirmeniz gerekmektedir. Puanlama olarak ifade edecek olursak, siz dörtken on üzerinden on, bir eş adayında diretiyor olmanız sıkıntıdır aslında.


Kendinizi tanıyarak yola çıkmanızda fayda vardır. Önce kendinizi tanıyın sonra zihninizde beklentilerinizi, ihtiyaçlarınızı ve şartlarınızı sıralayın. Ancak istekleri ve beklentileri fazlasıyla abartmak da çözüm değil açıkçası. Çok yaygın bir hikaye şöyledir:İki arkadaştan biri diğerine sorar:- Evlenmiyor musun hafız?- Şartlarıma uyan birini bulursam evleneceğim.- Ne istiyorsun ki?- Güzel olsun, akıllı olsun, zeki olsun, dindar olsun, zengin olsun, kültürlü olsun, şefkatli olsun, ciddi olsun, itaatkâr olsun, bir de esprili olsun.- Ama hafız demiş öteki, birden fazla evlilik artık yasak!

Ailesine bakın!Birini anlamanın en iyi yollarından biri de çoğunlukla o kişinin ailesidir. Evlilik düşüncesinde iken, eş adayınızın ailesine bakarak onun hakkında doğru fikirler edinebilir ve süreci doğru okuyabilirsiniz. 'Annesine bak kızını al' sözü boşuna söylenmiş değildir.


Eş adaylarının ailelerinin uyumu da göz ardı edilmeyecek hususlardan biridir. Evlilik kararlarında ve eş seçiminde, genel toplumsal örf ve geleneklerin ve usullerin yıkılmamasına hassasiyet göstermek gerekir.

Bir bilene danışın!Eş adayını belirleme ve evlilik sürecinde, akil ve doğru kararlar alabilmenin ve süreci doğru yorumlayabilmenin ilk şartlarından bir diğeri de durumu ve düşüncelerinizi bir büyüğünüze danışmanızdır. Hayatla ve insanlarla ilgili doğru yorumlara varabilecek birine danışmak eş adayları için doğru kararın kapısını açacaktır. Ancak danışılan kişi, adayların arkadaşlarından biri değil, sözüne ve ahlakına güvenilir bir büyük olmalıdır.
Sizden kimin evlenmeye gücü yetiyorsa hemen evlensinAbdullah bin Mesûd'un (ra) Alkame'den rivayet ettiğine göre, Alkame şöyle dedi:


Ben Mina'da Abdullah bin Mesûd ile beraber yürüyordum Derken, Osman bin Affan Abdullah'a rastladı ve onunla konuşmaya başladı.Osman bin Affan, ona: "Ey Ebu Abdurrahman! Seni genç bir hanımla evlendirsek, olur ki sana geçen zamanından gençliğinin ve kuvvetinin bir kısmını hatırlatır" dedi.Abdullah cevap olarak: Sen böyle söylediysen Resulullah da bize şöyle buyurmuştur: "Ey gençler topluluğu! Sizden kimin evlenmeye gücü yetiyorsa hemen evlensin. Zira evlilik gözü (haramdan) daha çok uzaklaştırıcı, iffeti de çok daha koruyucudur. Evlilik külfetine güç yetiremeyenler ise oruç tutsun. Çünkü oruç, şehveti kıran bir şeydir" [Müslim, 2485]
Milli Gazete
Geceler, hazan mevsimi, dilsitan ve diğer 1 kişi bu mesajı beğendi.
__________________

bir bakıyorsun ki bitmiş..

LeyL isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 29.10.2009, 08:44   #2
Geceler
Sükut_u Sonbahar
 
Geceler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.04.2007
İletiler: 23.665
Aldığı Beğeniler : 18759
Beğendiği Mesajlar : 34392
Standart

Cenab-i Hak razi olsun kardesim paylasimin icin tesekkürler
Selam ve Dualarimla........
LeyL isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________

Suskunluğumu Bağışla, Tüm Sözcüklerim Sana Duâda...

Henüz Resmedilmemis Bir Hüznün Cizgilerini Tasir Suretim...
Iste Bu Yüzdendir Icten Ice Döküntülerim...

Geceler isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2009, 11:38   #3
S&S 15
EHLİ HİZMET
 
S&S 15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 23.04.2009
Nereden: İstanbul-Başakşehir
İletiler: 804
Aldığı Beğeniler : 864
Beğendiği Mesajlar : 628
Standart

allah razı olsun çok güzel bilgiler paylaşmışsın kardeşim , bekar bir müslüman olarak bakalım mevla kimi çıkartacak karşımıza.

ben şunu hep söylerim allaha tevekkül et gerisinden korkma ,

daha bir bebekken anne memesine sütü gönderip bizi besleyen , rızkımızı anne memesinden gönderen allah elbette ilerki yıllarda da farklı sebeplerle rızkımızı gönderecektir Bu dünya endişesi niye ben anlamıyorum.
LeyL isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
allahım sen affedicisin affetmeyi seversin benide affeyle

S&S 15 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 30.10.2009, 19:32   #4
LeyL
Bismihû
 
LeyL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.09.2007
Nereden: Ankara/Almanya
İletiler: 1.808
Aldığı Beğeniler : 1702
Beğendiği Mesajlar : 2064
Standart

Geceler´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Cenab-i Hak razi olsun kardesim paylasimin icin tesekkürler
Selam ve Dualarimla........
rica ederim, amin ecmainssofi´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
allah razı olsun çok güzel bilgiler paylaşmışsın kardeşim , bekar bir müslüman olarak bakalım mevla kimi çıkartacak karşımıza.ben şunu hep söylerim allaha tevekkül et gerisinden korkma ,


daha bir bebekken anne memesine sütü gönderip bizi besleyen , rızkımızı anne memesinden gönderen allah elbette ilerki yıllarda da farklı sebeplerle rızkımızı gönderecektir Bu dünya endişesi niye ben anlamıyorum.
güzel bir örnek, Allah var keder yok misali bir mümin hayatinda her birseyde Allaha siginarak yapmali zaten riski veren Allah sadece istemeyi bilmeli ve niyetleri halis tutmali
yorumun icin Allah c.c. razi olsun
__________________

bir bakıyorsun ki bitmiş..

LeyL isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.10.2009, 02:43   #5
hazan mevsimi
İdi Amin Dada
 
hazan mevsimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.10.2009
Nereden: Baş Kurdistan
İletiler: 3.272
Aldığı Beğeniler : 2076
Beğendiği Mesajlar : 1712
Standart

Allah cc razı olsun kardeşim
Rabbim hakkımızda herşeyin hayrlısını versin inşAllah ...
LeyL isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
Baş parmağım sağcı,
İşaret parmağım solcu,
Yüzük parmağım türk,
Serçe parmağım kürt,
Sonuç...
hangisini kessem acıyor...

Muhsin YAZICIOGLU

hazan mevsimi isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 31.10.2009, 05:06   #6
dilsitan
Ya HaY
 
dilsitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.08.2009
İletiler: 14.068
Aldığı Beğeniler : 9182
Beğendiği Mesajlar : 11532
Standart

Rabbim razi olsun.. cok faydali güzel paylasimlarin var..
__________________

*****

dilsitan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.10.2009, 06:56   #7
LeyL
Bismihû
 
LeyL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.09.2007
Nereden: Ankara/Almanya
İletiler: 1.808
Aldığı Beğeniler : 1702
Beğendiği Mesajlar : 2064
Standart

hazan mevsimi´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Allah cc razı olsun kardeşim
Rabbim hakkımızda herşeyin hayrlısını versin inşAllah ...
amin, Rahman cümlemizden razi olsun
__________________

bir bakıyorsun ki bitmiş..

LeyL isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.10.2009, 07:07   #8
sümeyya
SüKuT
 
sümeyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 07.04.2007
Nereden: Bursa-Tokat
İletiler: 4.736
Aldığı Beğeniler : 2339
Beğendiği Mesajlar : 1974
Standart

Allah razı olun kardeşim.paylaşım içn teşekkürler.
LeyL isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
ŞİMDİ SUS GÖNLÜM!SUS VE TESLİM OL!FANİ UMUTLARLA TÜKENMEKTEN VAZGEÇ.DÜNYA BUNA DEĞMEYECE KADAR KISA.SABIR ZAMANI KISA.BİR ŞİMŞEK PARILTISI KADAR KISA!UNUTMA EY GÖNÜL,BURASI DÜNYA!SEFASI DA FANİ,CEFASI DA..NE OLUR GÖZLERİN YAŞARSADA,DİLİN ANCAK RABBİNİN RAZI OLDUĞU SÖZ SÖYLESİN.SABRET GÖNLÜM!PES ETME!!!

BİR_KATRE

sümeyya isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31.10.2009, 09:03   #9
LeyL
Bismihû
 
LeyL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.09.2007
Nereden: Ankara/Almanya
İletiler: 1.808
Aldığı Beğeniler : 1702
Beğendiği Mesajlar : 2064
Standart

sümeyya´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Allah razı olun kardeşim.paylaşım içn teşekkürler.
rica ederim, amin ecmain
__________________

bir bakıyorsun ki bitmiş..

LeyL isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Eş Seçiminde Sizce Önemli Olan Nedir? [KaYRa] Anket 34 27.10.2010 13:42
Islamda insanlari nasil ikaz etmeli vakkas Dini Içerikli Yazılar 0 15.06.2009 14:43
NeYe YaRaR... Uhibbu Dini Içerikli Yazılar 7 26.04.2009 02:05
Peygamberimizin (asm) şahsiyet-i mâneviyesini idrak etmeli... Bir_Katre Risale-i Nur Külliyatı 1 31.01.2008 08:14
Hz Aişe(r.a) Peygamberimiz ile evlenirken kaç yaşındaydı? ExELaNcE Soru - Cevap Köşesi 2 28.03.2007 17:49


Konu Etiketleri
, , , , , evlenirken dikkat edilmesi gerekenler , , evlenirken nelere dikkat edilmeli , , ,


Saat : 06:45 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica