Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Islamda Aile Hayatı
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Evlilik problemleri nasıl çözülür?

Evlilik problemleri nasıl çözülür? Her evlilikte birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Eşlerin birbirlerini tanımaları ve uyum sağlamaları esnasında bazı pürüzler olabilir. Sevginin yıpranmaması ve mutluluğun zedelenmemesi için dikkat edilmesi gereken husus; bu sıkıntıları probleme dönüştürmeden aşmaktır. 1)
User Tag List

Like Tree28Likes
Paylaş Seçenekler Stil
Okunmamış 16.03.2010, 20:53   #1
Bayram
LA İLAHE İLALLAH

Bayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ankara
İletiler: 7.402
Aldığı Beğeniler : 3437
Beğendiği Mesajlar : 2512
Icon16 Evlilik problemleri nasıl çözülür?

Evlilik problemleri nasıl çözülür?

Her evlilikte birtakım sıkıntılar yaşanabilir.

Eşlerin birbirlerini tanımaları ve uyum sağlamaları esnasında bazı pürüzler olabilir. Sevginin yıpranmaması ve mutluluğun zedelenmemesi için dikkat edilmesi gereken husus; bu sıkıntıları probleme dönüştürmeden aşmaktır.

1) Problem kitabı değil, çözüm anahtarı olun

Evlilikteki problemi çözmenin tek yolu problem çıkarmamaktır. Çünkü problem kitabının olmadığı yerde çözüm kitapçığı da olmaz. Ancak insan iradesi olmadan çıkan problem karşısında çözüme odaklanmak, problem kitabı olmak yerine cevap anahtarı olmak gerek.

2) Çözüme harcayacağınız enerjiyi panikle tüketmeyin

Problem karşısında problemi çözmeye harcayacağınız enerjiyi panikle tüketmeyin. Tıpkı düşman askeri gelmeden düşmana saldırıp mermisini tüketen asker gibi olmayın. Su-i zanlarla ve “ben öyle tahmin etmiştim. Eee, ben şöyle sanmıştım” cümleleriyle anlayıp dinlemeden hareket etmeyin. Problem yokken problem varmış gibi davranmayın. Unutmayın ki, tahrip kolay, tamir zordur. Bir sözle eşinizin kalp sarayını yıkabilirsiniz. Fakat bin sözle tamir edemezsiniz.

3) ‘Keşke’ dememeye çalışın

Sürekli yanlış yapıp, problem çıkararak eşinizi canından bezdirmeyin. “Artık canıma yetti senin kaprislerini çekemeyeceğim” dedirterek sevgisini kaybetmeyin. “Keşke şunu yapmasaydım, keşke bunu söylemeseydim. Keşke şimdiki aklım olsaydı” vb. sözleri söylemek zorunda kalmayın. Çünkü sevgi güneş gibidir. Siz gönül pencerelerinizi sonuna kadar açarsanız o güneş içeriye bol bol girer. Pencerelerinizi sıkı sıkıya kapatırsanız yol bulup içeriye giremez. “Benim güneşim bir yolunu bulup girer” demeyin. Sonuna kadar açık olan gönül pencerelerinden birine kayabileceğini göz önünde tutun.

4) ‘Ama’ silahından uzak durun

Hata yapmayan bir melek gibi davranmayın. Hep kendinizi müdafaa etmeyin. Eşiniz “şunu neden şöyle yaptın?” dediği zaman “ama” silahına sarılmayın. Ya da sürekli “ama ben öyle söylememiştim. Ama, ama” diye “ama” silahının arkasına gizlenerek eşinize ateş etmeyin. Karşınızda ateş edecek düşman değil, sevgisini kazanmanız gereken dostunuz var. Unutmayın “dostun attığı gül” düşmanın attığı silahtan daha çok yaralar.

5) Kendinizi polis hafiyesi sanmayın

Kimi eşler, eşlerinin yanlışlarını yüzlerine karşı dobra dobra söylerler. Kendilerini eşlerinin yanlışlarını araştırmakla görevli polis hafiyesi gibi görürler. Sebebi sorulduğunda “ben doğruyu söylüyorum. Onun yanlışını gösteriyorum. Onun iyiliğini düşünüyorum” diyerek kendilerini müdafaa ederler. Halbuki, her doğru her yerde söylenmez. Her doğruyu söylemek insanın görevi değildir. Bir lokma ekmek bile çiğnenmeden yutulmaz. Önce ağızda çiğnenir, mide özsuyuyla parçalanır. Sonra ince bağırsakta süzülür. Şayet çiğnenmeden yutulursa ya boğaza oturur ya da mideye.

6) İnatlaşmayın

Kimi eşler evlilikte çıkan problemlerde bir türlü çözüme yanaşmaz, inatlaşırlar. “Böyle yapayım da bu ona ders olsun” havasına girerler. Acaba hangi öğrenci “ben bu problemi çözmeyeyim de öğretmene ders olsun” diyebilir? Bu düşünceyle öğretmenle inatlaşarak “ben bu problemi çözmem” diyen öğrenci sınıfta kalmaya mahkûmdur.

7) Kindar olmayın

Problemlerin çözümünde kilit nokta kindarlıktır. Eşler arasında bir sıkıntı yaşanmış geçmiştir. Eşlerden birisi olayı unuturken diğeri günlerce “neden sen bana öyle söyledin? Neden şöyle davrandın? Niye bana hakaret ettin?” vb. sözlerle olayı günlerce gündemde tutarlar. Halbuki evlilikte problem olduğu zaman “şu an matematik dersindeyiz. Önümüzde bir problem var. Bunu çözmeliyiz” diyerek problem çözülmeli. Sonra da “zil çaldı ve matematik dersi bitti” diyerek matematik dersinden çıkılmalıdır.

8 )Affedici olun

İnsan olmak hasebiyle eşiniz hata yapabilir. Sonra bunun farkına varıp özür dileyebilir. Affedici olun “Neden öyle yaptın?” vb. sözlerle hesaba çekmeyin. Kim affedici olursa o daima kazanır. Nitekim ayette de:
“Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki), Allah da çok affedicidir, her şeye hakkıyla gücü yetendir.” (4.149) buyruluyor.

9) Evliliği çözüm bekleyen problem değil, yaşanması gereken mutluluk olarak görün

Yüzünüzde tebessüm gülleri açsın…Lisan-ı haliniz mutluluğun şarkısını mırıldansın. Mutluluk tülleri evinizin her yanını sarsın. Eviniz saadet sarayı, siz iyilik perisi eşiniz de o sarayın sevgili prensi olsun.

Gülay Atasoy
Ailem, Sayı: 246

Geceler, O-N-U-R, Yoriyos ve diğer 9 kişi bu mesajı beğendi.

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner

Konu Bayram tarafından (17.03.2010 Saat 03:01 ) değiştirilmiştir..

Bayram isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Okunmamış 16.03.2010, 21:03   #2
dilsitan
Ya HaY

dilsitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 14.067
Aldığı Beğeniler : 9168
Beğendiği Mesajlar : 11532

Allah c.c razi olsun
Bayram isimli üye bu mesajı beğendi.

dilsitan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 16.03.2010, 23:04   #3
Geceler
Sükut_u Sonbahar

Geceler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 23.310
Aldığı Beğeniler : 17766
Beğendiği Mesajlar : 31551

Güzel bir paylasimdi emegine saglik Bayram bey kardesim tesekkürler
Cenab-i Hak razi olsun
Selam ve Dualarimla......

Suskunluğumu Bağışla, Tüm Sözcüklerim Sana Duâda...

Henüz Resmedilmemis Bir Hüznün Cizgilerini Tasir Suretim...
Iste Bu Yüzdendir Icten Ice Döküntülerim...

Geceler isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 17.03.2010, 07:21   #4
Acizane
hizmet..hicret..sehadet..

Acizane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: ankara
İletiler: 3.176
Aldığı Beğeniler : 1519
Beğendiği Mesajlar : 1931

gönül insanların dediği gibi yanyana oturun ne senin dediğin olur ne de benim ((Allah ın dediği olur )) diye baslar iseniz nefis kalkar sorun var ise çözüme kavusur
Bayram ve O-N-U-R bu mesajı beğendi.

Acizane isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 17.03.2010, 09:21   #5
*_NaZLı_*
(*_BABASININ_KIZI_*)

*_NaZLı_* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: AfyonKaraHisar
İletiler: 3.502
Aldığı Beğeniler : 2337
Beğendiği Mesajlar : 4272

Yüzünüzde tebessüm gülleri açsın…Lisan-ı haliniz mutluluğun şarkısını mırıldansın. Mutluluk tülleri evinizin her yanını sarsın. Eviniz saadet sarayı, siz iyilik perisi eşiniz de o sarayın sevgili prensi olsun.

Allah razı olsun güzel ve manidar paylaşım için teşekkürler
selam ve dua ile...

*_NaZLı_* isimli üye şu anda çevrimdışı  

Okunmamış 17.03.2010, 12:38   #6
fatsalı
Onursal Üye

fatsalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.818
Aldığı Beğeniler : 716
Beğendiği Mesajlar : 60

Güzel bir paylasimdi emegine saglik Bayram bey kardesim .............emeğine sağlık..

fatsalı isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 12.09.2010, 13:53   #7
makbergülü
~~makbergülü~~

makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 772
Aldığı Beğeniler : 630
Beğendiği Mesajlar : 412

Evlilikte Sevgi Nasıl Canlı Tutulur?

"20 yıllık evliyiz" dedi kadın. "Eşimin geleceği saatte kal bim hâlâ çarpar. O da beni görmek için koşarak gelir."

Belki kimilerine garip gelebilir. "Böyle bir şey olabilir mi? Günümüzde sevgi mi kaldı? Deliler gibi seviyorum, diyen nice çiftler, üç-beş ay sonra mahkeme kapısını çalıyor" diye bilirsiniz.

Peki, bu çift, sevgilerini nasıl korumuş ve canlı tutmayı başarmış olabilir? Bunun sırrı ne?

Evet, sevgi kâinatın mayası olduğu gibi evliliğin de özü dür. Eğer bir şeyin özüne bakarsanız dış kabuğunun iyi-kötü-çirkin güzel olması, sizi fazla ilgilendirmez.

Mesela cevizin kabuğuna değil, özüne talip olan, ondan faydalanır. Şayet erkek, sevgisini eşinin dış güzelliğinden ziyade iç. gü zelliğine, yani güzel ahlâkına, şefkatine, nezaketine bina eder ve en önemlisi onu kendisine arkadaşlık edecek latif bir hediye olarak görürse o zaman samimi sevgi ortaya 'çıkar. Eşi de ona ciddi ve samimi hürmet ve sevgiyle karşılık verir.

Yıllar geçip ihtiyarlasalar bile sevgileri eskimez ve eksil mez, tam tersine taze ve canlı kalır. Önemli bir zattan gelen hediyenin maddî değerinden çok manevî değerine kıymet verilir. Bu hediye, o zatın somut bir iltifatı olduğu için yıllar geçse de o sevgide bir azalma olmaz.

Tam tersine antika bir hediye olarak kıymeti daha da ar tar. Bir padişahtan gelen elmanın içinde, lezzetinden çok padişahtan gelmesinin zevkinin olması bunun içindir.

Eşler de birbirlerini hayat fırtınaları arasında dayanacak ları, koruyup kollayacakları, yalnızlıklarını, elem, keder, sı kıntı ve mutluluklarını paylaşacak bir hediye olarak sevme lidir.

Eşler birbirini, kırılacak bir vazo, kuruyacak bir çiçek de ğil, daima canlı, ruhlu, hisli, heyecanlı, zevkli, latif ve eşsiz birer hediye olarak görmelidir ya da kendilerine verilen bir emanet gözüyle bakmalıdırlar.

O zaman bu sevgi, bir nevi ölümsüzlük sırrına erer. Böyle bir arkadaşlık zahirî ve dün yevî maksatlardan öteye geçer. Menfaatler çerçevesinde ol madığı ve araya riya girmediğinden halis, canlı ve daimi olur. Çünkü onlar, sevginin eskimeyen boyutunu yakaladık*larından yıllar, onların sevgilerini yıpratmak yerine canlan dırır.

Yazar: Gülay Atasoy
_JADE_, Beste ve Bayram bu mesajı beğendi.

Cânım diyeceğim...
Canımdan geçerek cânânıma ereceğim...
Bu can cânânındır zaten
Can içinde bileceğim...
Hz. Mevlana

makbergülü isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 12.09.2010, 17:38   #8
*zehra*
Özel Üye

*zehra* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2.253
Aldığı Beğeniler : 2268
Beğendiği Mesajlar : 3663

allah her şeyin hayırlısını versin emeğinize sağlık

Bir dilim kuru ekmek; acı suya banayım.

Ve tekrar uyuyayım ve kalkayım ezanla!

Yaşayadursun insan, hayat dediği zanla.

.

Necip Fazıl

*zehra* isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 12.09.2010, 19:56   #9
makbergülü
~~makbergülü~~

makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 772
Aldığı Beğeniler : 630
Beğendiği Mesajlar : 412

duygu37´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
allah her şeyin hayırlısını versin emeğinize sağlık
amin..rabbim razı olanlardan eylesin inş..

Cânım diyeceğim...
Canımdan geçerek cânânıma ereceğim...
Bu can cânânındır zaten
Can içinde bileceğim...
Hz. Mevlana

makbergülü isimli üye şu anda çevrimdışı  
Okunmamış 22.10.2010, 10:59   #10
İsrâ
Livechillâh

İsrâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ereğli Zonguldak
İletiler: 4.710
Aldığı Beğeniler : 6382
Beğendiği Mesajlar : 6439

Dediğiniz gibi her evlilikte problemler oluyor. Bende yaşadım açıkçası. Şimdi kendimi daha bilinçli hissediyorum. Allah razı olsun kardeşim.

İsrâ isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil