Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Islamda Aile Hayatı
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Akrabalık bağlarını koparmak

Yüce Allah bir hadis-i kutside “Ben Rahmanım. Rahimi, yani akrabalığı ben yarattım ve akrabalığı rahman ismimin tecellisi kılıp ona rahîm adını verdim... Kim akrabasına iyilik ederse ben de ona iyilik ederim. Kim de ondan ilgiyi
User Tag List

Like Tree2Likes
  • 2 Post By fadikhatun
Paylaş Seçenekler Stil
Okunmamış 14.10.2014, 16:07   #1
fadikhatun
Özel Üye

fadikhatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: adana kozan
İletiler: 553
Aldığı Beğeniler : 831
Beğendiği Mesajlar : 496
Standart Akrabalık bağlarını koparmak

Yüce Allah bir hadis-i kutside “Ben Rahmanım. Rahimi, yani akrabalığı ben yarattım ve akrabalığı rahman ismimin tecellisi kılıp ona rahîm adını verdim...
Kim akrabasına iyilik ederse ben de ona iyilik ederim. Kim de ondan ilgiyi keserse ben de ondan iyiliği keserim” buyurdular.
akrabalık gider gelirsen çok yakın ..gitmez birbirini aramazsan çok uzak ..insan birbirini unutup gidiyor ..halbuki resulullah buyuruyorki,, kim akrabasını ziyaret etmezse aramazsa hakiki mümin olamaz.
.---Kötü idareciler iş başına geldiği zaman yeryüzünü fesada verir, akrabalık bağlarını keserler” (Muhammed, 47:22) ayeti nazil olduğu zaman peygamberimiz (sav) buyurdular:- - “Yüce Allah mahlukatı yarattığı zaman Rahim/Akrabalık ayağa kalktı. Yüce Allah “Niçin kalktın?” dedi. O da “Benim kalkışım akrabalık bağlarını kesenin kalkışıdır” dedi.
-Yüce Allah buyurdu: “Sana ilgi gösterene ilgi gösteririm, senden ilgiyi kesenden ilgimi kesmeme razı olmaz mısın?” buyurdu. Rahim, razı oldum ey Rabbim!” diye cevap verdi. --------Yüce Allah “Bu senin hükmündür” buyurdu. Yani, “Sıla-i Rahim” mal ile yardım etmek, işini görmek, zararı ortadan kaldırmak, akrabadan gelen eziyete güler yüzle mukabele etmek ve onlara gıyaben dua etmek şeklindedir.
--Ebû Hureyre naklediyor. Allah Resulü buyuruyor ki: “Âdemoğlunun amelleri her perşembe akşamı Allah’a sunulur. Cenâb-ı Hak, yakınlarıyla alakasını kesenin amelini kabul etmez.”
-Enes b. Malik (ra) diyor ki: “Bir gün ben annem ve teyzem Ümmü Haram ile Resulullah’ın (sav) evine gittik. Peygamberimiz (sav) geldiler. Peygamberimiz (sav) geldi ve “Size namaz kıldırayım mı?” dedi. Namaz vakti değildi. Biz kabul ettik. Beni sağ tarafına durdurdu. Annem ve teyzem arkada durdular. Sonra bize namaz kıldırdı. Sonra bize ve ehl-i beyte dua etti.
Annem “Enes senin hizmetçindir, ona da dua et!” diyince “Allah’ım! Bunun malını ve evlatlarını çoğalt ve kendisine mal ve evladında bereket ver!” diye dua etti. Bu dua bereketiyle Hz. Enes 90 yaşına kadar yaşadı, pek çok çocuğunu kendi eliyle defnetti ve pek çok hayırlı evlada sahip oldu, malının da haddi hesabı yoktu
---Bunca ikaz ve teşvikten sonra biz inananlara, inandığımız Allah ve Resulü’nün rızası istikametinde davranmak düşer. Şimdi, küs olduğumuz akrabalarımız varsa, bir telefon edelim gönlünü alalım . Bir çay içmeye gidelim. Zor da olsa bunu yapalım. Hiç hal hatır sormadığımız yakınlarımız varsa, hemen bugün bir telefon açıp hatırını soralım bir mail, bir mesaj da olsa gönül alalım. Böylece gitmek için can atacağımız cennete gidiş yollarını kolaylaştırmış olalım. Allah yâr ve yardımcımız olsun.
(Allahümme veffiknâ ilâ mâ tühibbu ve terdâ) Allahım bizi, sevdiğin ve razı olduğun işleri yapmaya muvaffak eyle. bizleri ebrar olan kullarından eyle..Amin....
AskSairi ve Geceler bu mesajı beğendi.

fadikhatun isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Okunmamış 16.10.2014, 12:35   #2
Geceler
Sükut_u Sonbahar

Geceler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 23.423
Aldığı Beğeniler : 17979
Beğendiği Mesajlar : 31956

Aminnnn
Cenab-i Hak razi olsun kardesim emegine saglik tesekkürler
Selam ve Dualarimla.....

Suskunluğumu Bağışla, Tüm Sözcüklerim Sana Duâda...

Henüz Resmedilmemis Bir Hüznün Cizgilerini Tasir Suretim...
Iste Bu Yüzdendir Icten Ice Döküntülerim...

Geceler isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil