Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Kurân-ı Kerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Fatiha Sûresinin faziletleri...

Peygamber Efendimiz (asm), Fatiha Sûresi ile ilgili birçok müjdeli haberler vermiştir. Birkaçını numune olarak alalım: 1-Ebu Saîd İbnu'l-Muallâ (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ben Mescid-i Nebevî'de namaz kılıyordum. Resûlullah Aleyhissalatu Vesselâm beni çağırdı. Fakat namazda olduğum için

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 30.08.2007, 13:17   #1
Bir_Katre
RAHMETLE ANIYORUZ DEĞERLİ KARDEŞİM

Bir_Katre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ağrı
İletiler: 5.650
Teşekkürler: 0
496 Mesajına 719 kez Teşekkür Edildi
Standart Fatiha Sûresinin faziletleri...

Peygamber Efendimiz (asm), Fatiha Sûresi ile ilgili birçok müjdeli haberler vermiştir. Birkaçını numune olarak alalım: 1-Ebu Saîd İbnu'l-Muallâ (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ben Mescid-i Nebevî'de namaz kılıyordum. Resûlullah Aleyhissalatu Vesselâm beni çağırdı. Fakat namazda olduğum için mübarek çağrısına derhal cevap veremedim. Namazdan sonra yanına vararak:

"Ey Allah'ın Resûlü, namaz kılıyordum. Bu sebeple cevap veremedim" diye özür beyan ettim. Bana:

"Allah, Kitab'ında: "Ey iman edenler, Allah ve Resûlü sizi çağırdıkları zaman hemen cevap verin" buyurmuyor mu?"1 buyurdu ve arkasından ilave etti:

"Sen mescidden çıkmazdan önce, sana Kur'ân-ı Kerim'in en büyük sûresini öğreteyim mi?" buyurdu ve elimden tuttu. Mescidden çıkacağı sırada ben:

"Ya Resulallah! Bana en büyük sûreyi öğretecektiniz" dedim. Resûlullah (asm) bana:

"O sure "Elhamdü lillâhi Rabbi'l-âlemin'dir ki, bu, namazlarda tekrar tekrar okunan yedi âyetten ibarettir" buyurdu.2

2-Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) bildiriyor ki, Peygamber Efendimiz (asm): "Nefsimi kudret elinde tutan Zât-ı Zü'l-Celâl'e yemin ederim ki, Allah, Fâtiha'nın bir mislini ne Tevrat'ta, ne İncil'de, ne Zebur'da, ne de Furkân'da indirmemiştir" buyurdu.3

3-İbnu Abbâs radıyallahu anhü anlatıyor: "Hz. Peygamber Aleyhissalâtu Vesselâm yanında Cebrail Aleyhisselâm bulunduğu bir sırada, yukarıda kapı sesine benzer bir ses işitti. Başını göğe doğru kaldırdı. Cebrail (aleyhisselâm) dedi ki:

"İşte gökten bir kapı açıldı, bugüne kadar böyle bir kapı asla açılmamıştı."

Derken oradan bir melek indi. Cebrail (aleyhisselâm) tekrar konuştu:

"İşte arza bir melek indi, şimdiye kadar bu melek hiç inmemişti."

Melek selâm verdi ve Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm'a dedi ki:

"Ya Resulallah! Sana verilen iki nuru müjdeliyorum. Bunlar, senden önce başka hiçbir peygambere verilmemişlerdi: Onların biri Fatiha Sûresi, diğeri de Bakara Sûresi'nin son kısmı. Onlardan okuduğun her harfe mukabil sana mutlaka büyük sevap verilecektir."4

4-Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Fatiha-i şerife sûresini okumadan namaz kılarsa bilsin ki bu namaz nakıstır, eksiktir. (Bu sözü üç kere tekrarladı.)"

Ebû Hüreyre'ye (radıyallâhu anh):

"Biz imamın arkasında bulunuyorsak (ne yapalım)?" diye sorulmuştu. Ebu Hüreyre (ra) şu cevabı verdi:

"Yine de içinden oku. Zira ben Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm)'ın şöyle buyurduğunu işittim: "Allah Teâlâ hazretleri (bir hadis-i kudsîde) buyurdu ki: "Ben kıraati kulumla kendi aramda iki kısma böldüm, yarısı bana ait, yarısı da ona. Kuluma istediği verilmiştir: Kul: "Elhamdülillâhi Rabbi'l-âlemîn. (Hamd alemlerin Rabbine aittir)" deyince, Azîz ve Celîl olan Allah: "Kulum bana hamdetti!" der. Kul, "Er-Rahmânirrahîm" deyince, Allah: "Kulum bana senada bulundu" der. Kul, "Malik-i yevmiddîn (âhiretin sahibi)" deyince, Allah: "Kulum beni büyük bildi" der. Kul, "İyyâkena'budü ve iyyâkenesta'în" (Yalnız Sana ibâdet eder, yalnız Senden yardım isteriz) deyince, Allah: "Bu benimle kulum arasında bir taahhüddür. Kuluma istediğini verdim" der. Kul, "İhdina'ssırâta'lmüstakîm sırâtallezîne en'amte aleyhim gayr'ilmağdûbi aleyhim ve la'ddâllîn" (Bizi doğru yola sevket, o yol ki kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoludur, gadaba uğrayanların ve dalâlete düşenlerin değil) dediği zaman, Allah: "Bu da kulumundur, kuluma istediği verilmiştir" buyurur."5

5-Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İmam "âmin" deyince, siz de "âmin" deyin. Zira kimin âmin'i meleklerin âmin'i ile birleşirse geçmiş günahları affedilir."6

Nitekim birçok âyeti ve hadisi bir arada değerlendiren Bediüzzaman Hazretlerine göre de, nasıl insan şu koca kâinat kitabının bir küçücük misâli ise, bir özü ve özeti ise, bir çekirdeği ve meyvesi ise; Fatiha Sûresi de, Kur'ân-ı Azimüşşan'ın bir münevver timsâlidir, nurlu bir özüdür, özetidir, nurânî bir çekirdeğidir ve meyvesidir.7

Dipnotlar: 1- Enfal Sûresi: 24 2- Buhârî, Tefsir 1; Nesâî, İftitâh 26; Ebû Dâvud, Vitr 15. 3- Kütüb-ü Sitte, 2/438 4- Müslim, Müsâfirin 254; Nesâî, İftihah 25 5- Kütüb-ü Sitte, 8/2531 6- Kütüb-ü Sitte, 8/2538 7- Sözler, s. 45

(Süleyman KÖSMENE)

MEKANIN CENNET OLSUN

http://www.yenidendogus.net/vb/duyurular/21725-selamun-aleykum-kardeslerym-11.html#post183264

"Milletimin imanını selamette görürsem,
Cehennem'in alevleri arasında yanmaya razıyım."

Bediüzzaman Said-i Nursi

Bir_Katre isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için Bir_Katre'a Teşekkür Edenler :
1TebessümyeteR (07.07.2008)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 30.08.2007, 15:14   #2
Beyaz_Gül
Yenidendogus Üyesi

İletiler: 449
3 Mesajına 3 kez Teşekkür Edildi

Allah razi olsun

Beyaz_Gül isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 30.08.2007, 16:15   #3
MuhacirEnsar
Onursal Üye

MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.522
Teşekkürler: 161
292 Mesajına 452 kez Teşekkür Edildi

Allah razi olsun....

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 30.08.2007, 18:35   #4
Gülistan34
Tam Üye

Gülistan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 279
5 Mesajına 5 kez Teşekkür Edildi

5-Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İmam "âmin" deyince, siz de "âmin" deyin. Zira kimin âmin'i meleklerin âmin'i ile birleşirse geçmiş günahları affedilir."6

Gülistan34 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 31.08.2007, 03:37   #5
Necmeddin
Onursal Üye

Necmeddin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Batman
İletiler: 10.533
Teşekkürler: 120
2.609 Mesajına 5.142 kez Teşekkür Edildi

ALLAH razı olsun.

Necmeddin isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 31.08.2007, 06:57   #6
setre
Tam Üye

setre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 261
Teşekkürler: 10
9 Mesajına 19 kez Teşekkür Edildi

Kul, "İyyâkena'budü ve iyyâkenesta'în" (Yalnız Sana ibâdet eder, yalnız Senden yardım isteriz) b

Burası namazda dikkat edilmesi gereken hususlardan birtanesidir,zira burayı okuken uyanık omalıdır.dilimiz bu kısmı okurken aklımız kalbimiz başka şeyi düşünürse haşa düşündüğümüz şeye ibadet etmiş oluruz.

Allah razi olsun

setre isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 31.08.2007, 08:59   #7
GözYaslarım
Hasretim Yollarına

GözYaslarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: тÜяκİує/αитακуα
İletiler: 4.257
Teşekkürler: 2.623
888 Mesajına 1.340 kez Teşekkür Edildi

Hak razı olsun
...iŞte onLar...
şiMdi böL qeCeyi ve hoŞ buyuR (ya)sakLadığıM "qöLqe"mdekiLeRe
"qöLqe"mdekiLeR Mi?
tastikLeNmiş biReR qöZyaŞı sadeCe

GözYaslarım isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 01.09.2007, 09:19   #8
Bayram
LA İLAHE İLALLAH

Bayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ankara
İletiler: 7.404
Teşekkürler: 2.513
1.447 Mesajına 3.450 kez Teşekkür Edildi

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : setre
Kul, "İyyâkena'budü ve iyyâkenesta'în" (Yalnız Sana ibâdet eder, yalnız Senden yardım isteriz) b

Burası namazda dikkat edilmesi gereken hususlardan birtanesidir,zira burayı okuken uyanık omalıdır.dilimiz bu kısmı okurken aklımız kalbimiz başka şeyi düşünürse haşa düşündüğümüz şeye ibadet etmiş oluruz.

Allah razi olsun
Haklısın kardeşim Allah razı olsun hatırlattığın için

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner

Bayram isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 01.09.2007, 11:48   #9
mukaddes_soker
Çırak

İletiler: 35
0 Mesajına 0 kez Teşekkür Edildi

Mevlam razı olsun

mukaddes_soker isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
fatiha suresinin fazileti , fatiha suresinin faziletleri , fatiha faziletleri , fatihanın fazileti , 41 fatiha fazileti , fatihanın faziletleri , fatiha suresi fazileti , fatiha fazileti , fatiha suresi faziletleri , fatiha süresinin fazileti ,

Saat : 16:13 |