Yenidendogus

Yenidendogus (http://www.yenidendogus.net/forum/index.php)
-   Paylasmak Istediklerim (http://www.yenidendogus.net/forum/paylasmak-istediklerim/)
-   -   İslam da tesadüf yoktur... (http://www.yenidendogus.net/forum/paylasmak-istediklerim/12610-yslam-da-tesaduef-yoktur.html)

MeLeK 13.08.2007 16:15

İslam da tesadüf yoktur...
 
İslam da Tesadüfler yoktur !!


Yaşam tesadüflerden oluşur sanır bazıları,oysa hiçbir şey tesadüf değildir dinimizce.Hangi yolu tercih edersek orada yaşayacaklarımız bellidir.Biz bir yerlere giderken oralara gönderildiğimizin farkında değilizdir çoğu zaman.
Bir iyilik yaparken,aç bir hayvanı doyururken,bir otobüse yetişemezken,bir yaşlıya yardım ederken,olur olmadık yerlerde bir şeyler konuşurken,yaptıklarımızın veya söylediklerimizin kimlere kadar ulaşacağını kimlerin hayatını değiştireceğini,bizi nelerden koruyacağını bilemeyiz.Geçtiğimiz ramazanın ilk günü her salı çekim için gittiğim İsatnbul'dan gece 00:15 otobüsüyle Ankara'ya dönecektim,otobüsü 5 dakika ile kaçırdım.(Her hafta en az birkaç yolculuk yaptığım için otobüs ve uçak hosteslerinin büyük bir bölümü ayıptır söylemesi beni yakinen tanır.)Epeyce kızdım kendi kendime,beni geç getiren arabanın sürücüsüne,beş dakika beni beklemeyen otobüse (bekleyi verseysdi canım biz bazen onları beklemiyor muyuz?) Çaresiz aynı irmanın 45 dakika sonraki otobüsüne bindim ve derhal uyudum.Öyle yorgun oluyordum ki salı geceleri.Aradan epey bir zaman geçti,Bolu'yu geçmişiz,bir bağrışma bir panik hali,ne olduğunu anlayamadım,gözümden uyku akıyor, " ne oldu " diye sordum yanımdakilere "kaza var" dediklerini hayal meyal hatırlıyorum.Arada bir gözümü hafifçe aralayıp etrafa bakıyorum,koridorun sol tarafında oturan adam acayip huzursuzlanıyor.
Bu arada yola devam ediyoruz ve ben kendi kendime " Ne kadar pimpirikli bir adam ,neden hiç uyumuyor"diye söylenip dururyorum.Meğer aynı anda o da benim için " ne kadar gamsız kadın,otobüste ayağımızın altında ceset götürüyoruz,hanım horul horul uyuyor" diyormuş.
Kaçırdığım ve kaçırdığım için kahrolduğum otobüs kza yapmış,gencecik,henüz papayonu bile boynunda duran muavinin cenazesi de bizim arabaya koridoa yatırılıvermiş.Olayı Ankara terminaline geldiğimizde çok acı bir şekilde öğrendim Otobüs durur durmaz inmeye kalkıştım,koridorda cenazeyi gördüm.Herkes üzerinden atlayıp otobüsten inmek zorunda kaldı.Zavallıcığın koyulacak bir ceset torbası bile yoktu otobüste.Ve elbette çocuk yolcuların halini düşünün bir de.Eve gelmek için servis aracına bindiğimde tir tir titriyordum ama inanaın korkudan değil.Hem o firmanın insan hayatına,kendi çalışanına hiç önem vermediğini görmek çok actmıştı beni. )Bir daha o firma ile yolculuk yapmadım zaten)Hem de Allah'ın benim için hazırladığı senaryoya kızıp hayıflanmam beni utandırmıştı.İşte dedim , bu ! Tesadüf değil TEVAFUK..Şimdi durup düşünmenizi istiyorum sizden,neler yaşadınız ve değmeyecek şeylere ne denli çok üzüldünüz??
İkbal GÜRPINAR - İÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ 'den alıntıdır.

bypolat 13.08.2007 16:54

İşte dedim , bu ! Tesadüf değil TEVAFUK..Şimdi durup düşünmenizi istiyorum sizden,neler yaşadınız ve değmeyecek şeylere ne denli çok üzüldünüz??


hayata hep bu yönüyle bakmak gerek zaten ablam, ben de beklemeyi sevmeyenlerdenim ama herşeyin hayırlısını dilemek lazım geliyor işte...

MuhacirEnsar 13.08.2007 19:18

paylaşım için sağol ellerinize sağlık...

MeLeK 14.08.2007 03:44

sızlerde saolun ;)

Bir_Katre 14.08.2007 07:52

Allah (cc) razı olsun Melek kardeşim emeğine sağlık...

yagmurunkızı 14.08.2007 08:59

Allah razı olsun canım..Güzel paylaşımın için saol..Bu arada beni tanıdın mı?..

Başak 14.08.2007 11:55

Meleğim çok güzel bir paylaşım Allah cc razı ve memnun olsun,
hakikat hayatta hiç birşey tesadüf değil.Rabbim hatalarımıza bakıp bizi cezalandırmasın, rahmetiyle güzel tevafuklar versin inş...

Beyaz_Gül 14.08.2007 15:14

İslam da Tesadüfler yoktur !!

elline sağlık

hilalumut 14.08.2007 15:57

paylaşımınız için teşekkürler...

@Cihan** 14.08.2007 22:27

tesekurler bu guzel paylasim icin ...
malesef cogu kisinin bilgisi eksik oldugu konu ..

cogu seye tesaduf deriz..
bu yazida gece olayda guzel bir ornekti ..

tekrardan tesekurler..


Saat : 02:06 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1