Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Yetim Kızın Mektubu

Bir babaydi; çocuğum derken çakmak çakmakti gözleri… Bir çocuktu; babam haykirişinda nur saçardi sözleri… Gün geldi baba gitti, çocuk bir daha hiç gülmedi… Hem öyle bir gidiş ki; apansiz, yangin dolu, sanci yülü bir gidiş…

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 07.10.2008, 09:35   #1
sümeyya
SüKuT

sümeyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Bursa-Tokat
İletiler: 4.736
Teşekkürler: 1.974
1.398 Mesajına 2.340 kez Teşekkür Edildi
Arrow Yetim Kızın Mektubu

Bir babaydi; çocuğum derken çakmak çakmakti gözleri… Bir çocuktu; babam haykirişinda nur saçardi sözleri… Gün geldi baba gitti, çocuk bir daha hiç gülmedi… Hem öyle bir gidiş ki; apansiz, yangin dolu, sanci yülü bir gidiş… Canim babaciğim!adini ben doğduğum gün sineme kazimiştim. ne güzeldi sana baba diye seslenmek, adini anmak, koynunda uyumak, kokunu ciğerlerimde hissetmek..

Ne güzel ve ne kadar özel bir babaydin sen.. Hala öylesin, sen benim babamsin, babam… şimdi herkes benim için yetim diyor; kokunu bir daha duyamayacakmişim.. Yazik çok yazik… Bilmiyorlar ki onlar senin kokunu her daim kalbimde duyuyorum.. Her gece yatağima uzandiğimda buram buram tütüyor dört bir yanda hasretin… Bana kizim diye seslenirken; yüreğindeki sevginin gözlerinde şekillenmesini, alnindaki şefkat emarelerini her an bir film gibi izliyor, yine seninle dolduruyorum giderken kalbimde biraktiğin o kocaman boşluğu.. Hani bazen özlemin kalbimi yakip kavurduğunda ve seni sarmak isteyen kollarim boşlukta yapayalniz asilikaldiğinda; yüreğimdeki yangin tüm azalarimi kapladiğinda; aklima hemen habib-i zişan efendimiz geliyor…

Her konuda tek önder; acinin, hüznün, yetimliğin, öksüzlüğün, terkedilmişliğin en bariz örneği Efendimiz… Onun kadar kim duyduki yüreğinde yetimliğin izdirabini… Daha görmeden babasini,baba kokusunu duymadan daha ayrilmişti babasindan…onu düşününce yetimliğimin acisina bir kat daha izdirap ekleniyor.. Peygamberimin yüreğinde duyduğu baba özlemi de bağrimda alevleniyor…sonra düşünüyorum:evet bir veda bile etmeden gitmiş olabilirsin ama ahiret inancim, birgün vuslat olacaği gerçeği kalbime büyük bir inşirah veriyor.. Vuslat gelecek inşaallah; yine sen benim babam, ben senin o çok sevdiğin, herşeyin en güzelinin benim olmasini istediğin biricik kizin olacağim…

Belki bu dünyada sana doyamadim ama burasi doyma yeri değilki… tadimlik bu dünya; burada numuneler ukbada ebedi saadetler… zaten kimlere doyuldu ki? ne anaya ne babaya ne vatana doyulmuyor. bu dünya kana kine kavgaya hiç değmiyor… dünya hayati bir oyun ve oyalanma… makam,mevki. şan, şöhret hepsi bahane.. hani kisralar nerde karunlar… ne izleri kaldi ne de sözleri… bir ağaç altinda gölgelenip sonra yola devam edecek kadar kisa değil mi şu ömür serüveni?...

işte bu inançla dua ediyorum Rabbime; birgün seninle baba-kiz daha güzel meclislerde hasbihal edelim diye… ve yanimizda kainatin en güzel babasi: Efendimiz(sav)… güzel babaciğim! fani kollarim tam dokuz aydir saramadi seni, öyle sicak simsicak… hiç gitmedin sen benden, hiç sensiz düşlemedim kendimi… özlemini kalbimin en mahrem köşesinde barindiriyorum. miraç sabahi uçtun rabbine ve inşaallah miracini tamamladin diyorum. annem sensizliğe bir türlü alişamasa da onu teselli etmek yine bana düşüyor. Bir tek seni sevmişti annem hani seninde aşik olduğun tek kadindi. otuz yil ayni yastiğa baş koydunuz, birlikte ağladiniz ve birlikte güldünüz…

Annemin yaslandiği kocaman bir duvardin babaciğim… senin gidişini uçurumdan düşüş olarak algiliyor.”dayandiğim duvarim yikildi”diyor. Haksizda sayilmaz hani… o kadar seviyordun ki annemi bir sabah köydeki evimizde çocuklar gürültü yapip onu uyandirmasinlar diye; onlari alip bahçemize götürmüş.ordaki fidanlari sularkende çocuklarla çocuklaşmiş oyunlar oynatmiştin…ve şairin değişiyle; susmak gerek söz yangina düşünce…

Ama ben susturamiyorum yüreğimi… içimde kocaman bir volkan; sizimsizim bir inilti… hangi güzel yanini anlatacağimi bilemiyorum. seninle yaşadiğimiz her an bizim için paha biçilmez bir cevherdi… haykirmak istiyorum tüm mahlukata o engin şefkatini… takvani, dürüstlüğünü,adaletini, tertemiz yüreğini… hepimizin dert ortaği, sirdaşi, arkadaşi, hatta annesi idi benim babam… benim babam ana yürekli bir babaydi… çok doğru ve dürüst bir adamdi benim babam… fakir fukaraninda babasiydi can babam… sabahlari onun Kur’an okuyuşlariyla; o nazenin sesiyle uyanirdik. Başinda takkesi, kuşluk namazlarinda karşilaşirdik onunla. Dünyalik sözler sikardi onu,manevi ortamlara koşardi daima…

Hele bir dua edişi vardi ki; israrla çalardi rabbimizin kapisini haya ile isterdi, semalara değil arşa uzanirdi isterken o nur elleri… benim babam çok mert bir adamdi; Rabbimizin bizlere en güzel armağaniydi… şehid oldu inşaallah;babam… babaciğim….

Adini cesur, kahraman yiğit bir cengaverden almişti. Halid bin Velid yürekliydi benim babam… babamdi işte; canimdan bir parçaydi canim babam… gidişin… ah o gidişin… kabrinde toprağini koklayişim… ve toprağinda baba kokusunu duyuşum… Ey benim yetimliğim! başimi okşayacak ellerin nerde? Nerdesin babaciğim nerde?sende benibir miraç kandilindebirakip o özlediğin diyarlara giderken;canimin yarisinida alip götürmüştün oysa…kaç yarinlar geçti biliyor musun? Sen zamansizlik yurdunda;yarisi yetim, yarisi öksüz kaldik biz burda.küçük kardeşim sensiz bir an duramiyordu da;şimdi yusufçuk kuşu gibi sensizliğin nağmelerini fisildayip duruyor. Damarlamizda kanin dolaşiyor; bahtiyariz babaciğim… evimizin direği, gözümüzün bebeği, bacamiz bile artik sensiz gözü yaşli tütüyor. Geceydi… sana öldü demişlerdi… gökyüzünde tüm yildizlar sönüktü, ay soluk ve kalbimiz boğuktu… boş bir arazide yüzlerce insan; az ilerde büyük bir kabristan… makineler bir mezar kaziyorlar; bu hazirlik kimin için söyleyin? yoksa,yoksa babam mi gidiyor? uzaklardan geliyordu cenazen; bir ambulans yanik yanik çaliyor. Loş bir işik tepesinde; mübarek bir yolcuyu taşiyor.ve işte burdasin; “keko,keko “ diye çağiriyoruz seni; duyuyor musun? biz sana “keko”derdik hatirlar misin?” ağabeyim, kardeşim manasinda…ama ben sana baba derdim baba?her ne kadar her şeyim olsanda…yanimizdasin;annemin haykirişi tüm geceyi sariyor” mate Resulullah,mate Resulullah”… O bile vefat etti, kainatin en sevgilisi gül Nebi dahi gitti”…(sav)…
Sabir kaynağimiz Efendimizdi… yusufçuk ambulansta, göstermediler son kez gül yüzünü babaciğim… yeşil örtüne bürünmüş, saklanmiştin bizlerden… görmedim nur yüzünü her şeyim… işiklar aydinlatmişti geceyi; kiyametin kopmuştu senin babam… kürek kürek topraği saldilar üzerine; seni mezarina emanet ettiler babam… ben seni Rabbime emanet ettim; birakmadilar baş ucuna geleyim… sen olsan izin verirdin değil mi babam? nede çabuk bitirdiler işini, o gece kiyamet gecesiydi… simsicak yorganini rüzgar savurdu babam… her gece o geceyi yaşiyorum ; ben seni toprağa değil sineme gömdüm babam…

şimdi dalindan kopmuş sapsari bir yaprağim… boynu bükük karanfil,sürüden uzaklaşmiş bir kuzu… seni yazdim taa doğduğum gün kalbime;kanimin mürekkebi ile… kalbimin satirlarina adini yazdim; silinmemecesine…

Kabrin nur, mekenin cennet, akibetimiz vuslat olsun Allah(cc)senden ebeden razi olsun. her şeyim! Benim en özel ve güzel sevdiğim! özlemim !
Bağrindaki korla vuslati bekleyen; ve seni çok ama çok özleyen kizin…

ESMA ÖZERDEM
ŞİMDİ SUS GÖNLÜM!SUS VE TESLİM OL!FANİ UMUTLARLA TÜKENMEKTEN VAZGEÇ.DÜNYA BUNA DEĞMEYECE KADAR KISA.SABIR ZAMANI KISA.BİR ŞİMŞEK PARILTISI KADAR KISA!UNUTMA EY GÖNÜL,BURASI DÜNYA!SEFASI DA FANİ,CEFASI DA..NE OLUR GÖZLERİN YAŞARSADA,DİLİN ANCAK RABBİNİN RAZI OLDUĞU SÖZ SÖYLESİN.SABRET GÖNLÜM!PES ETME!!!

BİR_KATRE

sümeyya isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için sümeyya'a Teşekkür Edenler :
Geceler (07.10.2008)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 07.10.2008, 12:58   #2
Geceler
Sükut_u Sonbahar

Geceler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 21.152
Teşekkürler: 27.734
10.179 Mesajına 14.973 kez Teşekkür Edildi

Sümeyya canim cok güzel etkileyici bir paylasimdi kalbi tesekkürler
Cenab-i Hak herdaim razi olsun insaAllah
Selam ve Dualarimla........

Suskunluğumu Bağışla, Tüm Sözcüklerim Sana Duâda...

Henüz Resmedilmemis Bir Hüznün Cizgilerini Tasir Suretim...
Iste Bu Yüzdendir Icten Ice Döküntülerim...

Geceler isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için Geceler'a Teşekkür Edenler :
sümeyya (08.10.2008)

Seçenekler
Stil