Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Sabırlı olmak nasıl olur ??

Selamun aleykum arkadaşlar son bir aydır bazı sınavlardan geçiyorum ama aklımla konuşmak sonuç vermiyor sabır çok güzel meyvesini yemek zahmetli biliyorum sabretmeyen olgunlaşamaz bunuda biliyorum sabretmenin güzelligini yaşantımın dönem dönem her yılında diyim mükafatını aldım

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 02.10.2009, 09:54   #1
-Su Gibi-
Tam Üye

-Su Gibi- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 102
Teşekkürler: 51
28 Mesajına 55 kez Teşekkür Edildi
Standart Sabırlı olmak nasıl olur ??

Selamun aleykum arkadaşlar son bir aydır bazı sınavlardan geçiyorum ama aklımla konuşmak sonuç vermiyor sabır çok güzel meyvesini yemek zahmetli biliyorum sabretmeyen olgunlaşamaz bunuda biliyorum sabretmenin güzelligini yaşantımın dönem dönem her yılında diyim mükafatını aldım elhamdülillah ama sabır nereye kadardır acaba ? Bizim pes ettigimiz yerde bırakmak mı ? Yoksa devam etmek mi yıkılana kadar ? Birde önemli bir karar almışsınız bir yolda 2 kişi iki yürek bu yolun dönüşü yok ve her iki yürek bir yürek olabilir mi ? her kişi sorumluluklarını bilmesimi yoksa bir kişiyemi yüklemek yüklendiginde o kişi tıkanıyor ne yapmak lazım belki bu konuyu açmak bile çok saçma şu an aklıma geleni yaptım sadece düşünmeden ve inanıyorum ki bu konuyu yanlış yöne çekmeyen arkadaşlarımız yanıt verecek insAllah.......

-Su Gibi- isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 02.10.2009, 09:56   #2
Katre-i Matem
Men câle nâle.

Katre-i Matem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
İletiler: 4.272
Teşekkürler: 4.644
2.222 Mesajına 4.439 kez Teşekkür Edildi

Sabır nedir diye soruyor gönlüm…

Ağustos sıcağında… gökten çizgi gibi yere kadar uzanan incecik ipliklere asılı damlacıkların, kurumadan inebildiği kadar inişini bekleyip, susuzluğumuzu gidermeye çalışmak mı desem…

Güvercin kanadında… ak güvercin, yorgun güvercin kanadında, O’na ait kokuların, hüzünlerin… pencerenize konacağını bilerek, sessizliğe gömülmek mi desem..

Yıllar süren zindan hayatında, cebin kıvrımlarında gizlenmiş ufacık, biricik karanfil tohumunu, bahçenin en güneş alan yerine emanet edip… tomurcuklanacağı hayaliyle… karanfil kokulu şiirler karalamak mı desem…

Ve bir gün… dünkü rahat arzusu, idealsizlik, güvensizlik şerareleriyle, meteor fırtınasına saplanan dünyamızda… cennetlik duyguların dikenli tellerle sarıldığı dünyamızda... cehennemce korkaklığın herşeyimize hükmettiği dünyamızda… azıcık inancımız, şefkatimiz, dostumuz ve ağır işiten kulaklarımıza rağmen… dualarımıza gömülüp, vicdanımıza gömülüp… rahmet yamaçlarının kokusunu almayı öğrenebilmek mi desem..

Gülmeyi ihmal etmediğimiz… gözyaşı yağmurlarının altında bile… ansızın buhar olup başka kıtalarda, duru gönlüne çiçekler davet ettiği gündür… ayaklarımızdan eksik olmayan diken iltihaplarına aldırmaksızın… makamın, huzurun çıbanlaşmasını fırsat bilip, bâri ruhumuzu serinliğine atabilmek, vefasızlığımızı itiraf edebilmek için, vuslatın gölgesinden artık yüz çevirip, O’na doğru koşma anını kollamak mı desem..

Bu sürgün ülkesinde, bu bayrak mezarlığı, erdemin her gece her gündüz koparıldığı-budandığı ülkede… ardına bakmadan… birkaç çiçeğe su vererek, mataramızın son damlasına kadar… bir kaç gönle tebessüm ederek… ayak izlerimizi silmek isteyenlere de beddua etmeden güneşe doğru sessizce yürümek mi desem..

Uykusuzluk mu, içimizi dolduran lavlara tahammül mü… vefasız nefeslere alışmak mı desem…

Sabır nedir diye soruyor gönlüm. Bilmiyorum… ne desem...

Katre-i Matem isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.10.2009, 08:16   #3
-Su Gibi-
Tam Üye

Allah c.c. razı olsun katre ebeden ve daimen..sabretmek en hayirlısı Rabbim c.c. hakkımızda her daim hayirli olanı nasip eylesin cümlemizin insAllah...

Alt 03.10.2009, 08:24   #4
nurnesli
Mazi Kalbimde Yara.......

nurnesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: gönül ikliminden...
İletiler: 3.732
Teşekkürler: 2.338
1.846 Mesajına 3.120 kez Teşekkür Edildi

Allah razı olsun emeğinize sağlık...
Öyle bir uzaklaş ki karda kalmasın izin

nurnesli isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.10.2009, 08:51   #5
vakkas
O Şimdi Yasaklı

Nereden: karaman,almanya
İletiler: 7.032
Teşekkürler: 3.516
2.319 Mesajına 3.697 kez Teşekkür Edildi

Cahilin eziyetlerine sabretmek,ehil olanlara ciladir.Nerede bir gönül varsa sabırla cilalanır. (Mesnevi)

Konuşmak lazım... Bir düş lazım, içerisinde kirli bir geçmiş olmayan ya da geleceğe heves katan... Yürümek lazım umutluca... Düşünmek, istemek ve uzanmak lazım...

Susmak lazım... Görmezlikten gelmek, boyun eğmek lazım... Güvenmek ama aldanmamak lazım... Düşmeyi bildiğin gibi kalkmayı da öğrenmek lazım...

Bunca gereklilik arasında, yaşama sebebinin de farkında olmak lazım tabi ki... Küçük ya da büyük, bir etki lazım... Yalnızlığına paydaş, sessizliğinle çağdaş bir yaşam lazım...

Mesafelere alışmak, yanındakinin kıymetini bilmek lazım... Yapacak bir şey kalmadığında, yine de pes etmemek lazım... Dedim ya; düşünmek, istemek ve uzanmak lazım...

Sabır lazım, sabır... ' Belki ' demek lazım...

vakkas isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için vakkas'a Teşekkür Edenler :
-Su Gibi- (05.10.2009)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 04.10.2009, 20:12   #6
-Su Gibi-
Tam Üye

Yapacak bir şey kalmadığında, yine de pes etmemek lazım... Dedim ya; düşünmek, istemek ve uzanmak lazım...

Sabır lazım, sabır... ' Belki ' demek lazım...

Sabredilecek müsibetler olmasa insan istemeyide ögrenemez, sabır ve tefekkür en büyük nimet..Yaradan yarattıgı hiç bir varlıgı unutmuyor unutmadıgına samimi inanmak ve dayanmak lazım pes etmek yakışmıyor insanogluna

Seçenekler
Stil