Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Nasip varsa gelir yemenden ,nasip yoksa ne gelir elden

Gencin birisi Kâbe'de hep, "Ey dogrularin yardimcisi olan Allahim, ey haramdan sakinanlarin yardimcisi olan Allahim, sana hamdü sena ederim" diye dua eder. Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi, (Neden hep ayni duayi yapiyorsun, baska bir

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 03.04.2006, 05:26   #1
rumeysa
Onursal Üye

rumeysa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 3.169
Teşekkürler: 9
81 Mesajına 167 kez Teşekkür Edildi
Standart Nasip varsa gelir yemenden ,nasip yoksa ne gelir elden

Gencin birisi Kâbe'de hep,

"Ey dogrularin yardimcisi olan Allahim, ey haramdan sakinanlarin yardimcisi olan Allahim, sana hamdü sena ederim" diye dua eder.

Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi, (Neden hep ayni duayi yapiyorsun, baska bir sey
bilmiyor musun?) der.

O da anlatir: 7-8 sene önce yine Kâbe'de iken içi altin dolu bir torba buldum. Tam 1000 altin vardi. Içimden bir ses (Bu altinlarla, sunlari sunlari yaparsin)diyordu. Hayir dedim kendi kendime, bu benim degil, baskasinin mali, kullanmam haram olur dedim.

Bu sirada birisi, "söyle bir torba bulan var mi?" diye bagiriyordu. Çagirdim onu, nasil bir torbaydi, içinde ne vardi diye sordum. Torbayi tarif etti ve içinde 1000 altin vardi dedi. Al öyleyse torbani diyerek verdim. Adam torbayi açip içinden bana 30 altin verdi.

Pazara gittim. Temiz yüzlü genç bir esiri överek satiyorlardi.Gencin temizligi dikkatimi çekti.
Yanlarina gittim, bu köle için ne istiyorsunuz dedim. 30 altin dediler. Adamdan aldigim 30 altini verip genci satin aldim.Bir iki yil geçti. Genç çok çaliskan, çok edepli idi. Onu aldigima çok memnun olmustum.

Bir gün onunla giderken karsidan iki üç kisi geliyordu. Genç bana dedi ki, -Efendim, ben Fas emirinin ogluyum. Bu gelenler babamin adamlari. Beni buldular. Senden beni satin almak isterler. Sen iyi bir insansin, onlara 30 bin altindan asagiya satma) dedi.O kisiler yanima geldi, bu esiri bize satar misin dediler. Satarim dedim. 60 altin verelim dediler. Olmaz dedim. Iyi ama sen bunu 30 altina almadin mi? Biz sana iki mislini veriyoruz
dediler. Öyleyse gidin pazardan alin dedim. Artira artira 20 bin altina kadar çiktilar. 30 binden asagi olmaz dedim.
Çaresiz kabul ettiler. Altinlari verip, genci alip gittiler.

Ben o 30 bin altinla isyerleri açtim, ticaret yaptim, daha çok zengin oldum.

Bir gün bana arkadaslar, "çok zengin bir ailenin iyi bir kizi var. Babasi yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim" dediler. Ben de "olur" dedim. Nikah kiyildi. Deve yükleri çeyizini getirdiler. Çeyiz arasinda bir torba dikkatimi çekti. Kiza, "bu nedir" dedim. Içinde 970 altin var, babam Kâbe'de bunu kaybetmis, bulan gence 30 unu vermis. Kalanini da bana hediye etti, çeyizine koyarsin dedi".

Demekki buldugum altinlar benim rizkim imis, vermese idim haram yoldan gelecekti, simdi helal yoldan yine bana geldi. Bana yardim edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan

eden yüce Rabbime hamd ederim.

rumeysa isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 03.04.2006, 05:36   #2
sifaderyasi
ESKİ DOST

sifaderyasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Asl: Trabzon İkamet: Hatay
İletiler: 222
Teşekkürler: 62
17 Mesajına 40 kez Teşekkür Edildi

Gerçekten çok ibret verici bir hikaye... paylaşımınız için teşekkürler.
Şâfî-i Hakîm-i Zülcelâl, küre-i arz (yeryüzü) olan eczahane-i kübrâsında (büyük eczahane) , her derde bir devâ istif etmiş. O devâlar ise dertleri isterler. Her derde bir derman halk etmiştir (yaratmıştır). Tedavi için ilâçları almak, istimal etmek (kullanmak) meşrudur; fakat tesiri ve şifayı Cenâb-ı Haktan bilmek gerektir. Derdi O verdiği gibi, şifayı da O veriyor.

sifaderyasi isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 06:52   #3
silaucan
Portal Yerlisi

İletiler: 1.967
Teşekkürler: 0
11 Mesajına 16 kez Teşekkür Edildi

bu hikayeyi her okuyuşumda "nasip" ve "nasipsizlik" kavramlarına ve herşeyin allah'tan geldiğine sonsuz inanç getiriyorum......Allah'ım dünyada ve ahirette hayırlı kısmetlerle kısmetlendirsin bizleri........Yediğimiz lokmadan,aldığımız havaya kadar herşeyin hayırlısı......

silaucan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 07:21   #4
Necmeddin
Onursal Üye

Necmeddin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Batman
İletiler: 10.533
Teşekkürler: 120
2.609 Mesajına 5.142 kez Teşekkür Edildi

ALLAH razı olsun....

çok güzel...

RABBIM rızası için sevenlerden etsin bizleri

MEVLAM her iki cihandada güzellikler ihsan etsin..

Necmeddin isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 07:30   #5
Bayram
LA İLAHE İLALLAH

Bayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ankara
İletiler: 7.404
Teşekkürler: 2.513
1.447 Mesajına 3.450 kez Teşekkür Edildi

Allah razı olsun çok güzel bir hikaye rabbim anlayıp kavrayıp öğüt alanlardan etsin. Amin

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner

Bayram isimli üye şu anda çevrimdışı  

Alt 03.04.2006, 07:31   #6
Mehmet E
Tam Üye

İletiler: 280
4 Mesajına 4 kez Teşekkür Edildi

Nice nimetler ihsan eden yüce Rabbime hamd ederim.

İçtiğimiz o sıcacık çaylar yediğimiz o mis gibi temiz yiyecekler Rabbimizin bizlere bu dünyada ki ikram ve izzetidir. Hiç ummadığımız bir yerde ve hiç beklemediğimiz bir anda Rabbimizin bu İkramı bir anda önümüze gelir. Biz onu bir dosttan veya bir arkadaştan geldiğini sanırız veya bir lokantadan elde ettiğimizi sanarız halbuki o dostlar,arkadaşlar ve nimetlerin ikram edildiği ortamlar ancak birer vesilelerdir. Bir aracıdırlar. Nimetin asıl sahibi olan yüce Rabbimiz ise bizim gerçek dostumuz ve tek sahibimizdir. Rabbimizin bizlere hesapsız olarak hiç bitmeyen ( her gün ekmek yiyoruz ekmekler bitiyor mu ? su içiyoruz tükeniyor mu ? )bu sonsuz nimetler için Yüce Rabbimize Sonsuz şükürler etmemiz, Namaz kılmamız ,ibadet ve taatlerde bulunmamız gerekmez mi ? Alemlerin Rabbi olan Allah'a (cc) Sonsuz hamd ve senalar olsun.

Mehmet E isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 08:19   #7
HACI BORAN
Portal Yerlisi

İletiler: 2.204
5 Mesajına 5 kez Teşekkür Edildi

ALLAH RAZİ OLSUN..

HACI BORAN isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 09:08   #8
fzehra
Onursal Üye

fzehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
İletiler: 9.547
Teşekkürler: 2.602
936 Mesajına 1.418 kez Teşekkür Edildi

EVET ALLAH RAZİ OLSUN
RABBİM CÜMLEİZEDE HELALINDAN RIZIKLAR KAZANMAYI İNFAK ETMEYİ NASİP ETSİN

fzehra.blogcu.com

fzehra isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 09:55   #9
kardelenn
Tam Üye

İletiler: 180

Çok güzel bir hikayeydi.Rabbim helalinden kazanmayı ve tüketmeyi nasip etsin.

kardelenn isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 03.04.2006, 12:53   #10
VeRDa
Tam Üye

İletiler: 255

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : fzehra
EVET ALLAH RAZİ OLSUN
RABBİM CÜMLEİZEDE HELALINDAN RIZIKLAR KAZANMAYI İNFAK ETMEYİ NASİP ETSİN
amin amin..
Allah razi olsun..

VeRDa isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
nasip varsa gelir , nasip varsa gelir yemenden , nasip varsa gelir yemenden elden , nasip varsa gelir yemenden elden yoksa ne gelir elden , nasip varsa , nikahim kiyildi ama kizi aldilar , nasip ederse mevlam gelir elden yemenden , varsa yiyecek ekmek gelir yemenden , nasip yoksa , nasip yoksa yemende ,

Saat : 06:14 |