Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Pakistan’da ramazan

Üye Etiketleri

Like Tree4Beğeni
  • 2 Mesaj Yazan turangida
  • 2 Mesaj Yazan ...vuslat

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 03.06.2018, 23:32   #1
turangida
Özel Üye

İletiler: 2.365
Aldığı Beğeniler : 5069
Beğendiği Mesajlar : 3910
Standart Pakistan’da ramazan

PAKİSTAN’DA RAMAZAN

Bu yazıyı yazmak için bugüne kadar bekledim ki ortamı iyice görüp ve anlayıp ona göre mümkün mertebe eksik birşey bırakmamayayım dedim.
1- Öncelikle herkesin aklına gelecek sorunun cevabını vereyim: Pakistan’da Ramazan ayını iliklerinize kadar hissedersiniz. Orucu aleni bir şekilde yiyene bugüne kadar rastlamadım. Toplumda oruç tutmayanların varlığından haberdarım ve bir-iki defa sigara dumanı hissettim ama açıktan kendi gözümle görmedim.
2- Ramazan ayında lokantalar gündüz çalışmıyor ve kapalı. En azından kendi gördüğüm kadarıyla böyle. Geçenlerde büyük bir AVM’ye gittiğimde yemek mekanlarında ve cafelerde bir kişiyi bile görmedim.
3- Birçok kurum Ramazana hürmeten daha az çalışıyor. Beni en çok şaşırtan özel bir bankanın öğlene kadar çalışması oldu. Kapitalizmin kalesi olan bu kurumun Ramazan ayında yarım gün çalışması hayli garip bir durum. Gerçi bütün bankaları kapsayıp kapsamadığını bilmiyorum ama bir tanesine şahit oldum.
4- İftar burada ayrı bir dünya. Pakistanlılar iftarı ikiye ayırıyor. Birinci kısımda ön sıcaklar dediğimiz şeylerden yiyip sonra cemaatle namaz kılıyorlar. Sonra ana yemeklerle iftar kaldığı yerden devam ediyor. İlk gün acemiliğime denk gelmişti ve ön sıcaklarla karnımı doyurmuştum.
5- Pakistanlı kardeşlerim iftarda biraz çok vakit geçirip fazla yiyorlar ama daha sonra da fazlasıyla hakkını veriyorlar. Duyduğum kadarıyla burada hatimsiz teravih kıldıran yok. Bizdeki gibi de öyle ciddi bir cemaat azalması görmedim. Ayrıca Kadir gecesine kadar bir hatim bitirip kalan üç günde de bir hatim yapıyorlar. Şayet sizin cami imamı Ramazan ayının içinde Umreye falan gidecekse bir hatim yapmadan yakanızı bırakmaz. Adamlar işi şansa bırakmıyor.
6- İslamabad’ın simgesi olan Faysal cami haricinde kadınları camilerde göremezsiniz. Teravih için de aynı durum geçerli. Öyle hemen yaftalama falan yapmaya kalkamayın. Kadın burada saygın ve itibarlı bir konumdadır. İslamabad özelinde konuşacak olursak kadın her işini rahatlıkla yapacak kapasitede ve özgürlükte. Ancak cami kültürü kadınlar için pek oluşmamış. Fakat Faysal camisine gittiğinizde ayrı bir dünya görüyorsunuz. Orada kadınıyla erkeğiyle bütün vakit namazlarında çok renkli bir manzara görüyorsunuz.
7- Gündüz sıcak olduğu için mümkün mertebe kimse çıkmıyor. Hayat akşamdan sonra başlıyor. Alışveriş noktaları ve gezme yerleri bayağı kalabalık oluyor.
8- Burada bizdeki mukabele geleneği yok. Ancak camilerde bireysel Kur’an okuyan çok var. Hatta bir yerde “acaba mukabele mi okuyorlar” diye düşünmüştüm fakat yaklaştığımda herkesin bireysel okuduğunu gördüm.
9- Birçok cami yanında veya caddelerde fakir-fukara için sofralar açılıyor. Bizdeki iftar çadırları gibi şaşaalı ve organize değil. Sıradan, samimi ve rastgele. Bir fakirin yemeğine engel olmayacağımdan emin olsam kendimi birgün o sofraya atacam ama yüreğim elvermiyor.
10- Televizyon programları da Ramazan ayında bayağı renkli geçiyor. Her kanalda özel bir program görüyorsunuz. Fakat bazı kanallarda bayan ilahi okuyucuları görmek beni bayağı şaşırttı. Pakistanın farklı iklimine alıştıkça artık birçok şey sizi şaşırtmıyor ama bunun için belli bir süreci geçirmek gerekiyor. Birçok zıtlığı ve farklılığı içinde barındırıyor fakat Pakistanlı kardeşlerimin geniş dünyası onları çoğu zaman içinde eritebiliyor. Elbette hazmedemeyenler de var ama kanaatimce çoğunluk böyle değil.

Şimdilik bu kadar...
Allah hafız.

(Seracettin Yıldız, İslamabad
...vuslat ve Geceler bu mesajı beğendi.

turangida isimli üye şu anda  çevrimiçi.  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 04.06.2018, 00:07   #2
...vuslat
Özel Üye

...vuslat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: "Türkiye" hemşehirlim
İletiler: 1.204
Aldığı Beğeniler : 2928
Beğendiği Mesajlar : 4805

Yurt dışında yaşayan Can Dostum geçen yillarda izne geldiğinde ramazan ayıydı.Cann ne oluyor bize?dedi.Orda çalışma ortamında müslüman olmasada biz oruç tutarken yanımızda su dahi içmiyorlar.Memleketim/de bu nerdeyse yok gibi.
Her daim inandığımız islâm ;güzel ahlâktan geçiyorsa...
İbadetlerimiz aslım/ıza özüm/üze inmedikçe hakikaten ziyandayız .
Oruç ibadeti yalnızca yeme/den içme/den kesilmek degil muhakkak,manen/de sakın/a/bilmek,
Namazın/da sadece tekbir kıyam kıraat rükuu secde/den ibaret olmadığı gibi,
Maddi manevi verilen nimetlerin rızıkların infakı zekâtı ,
Surette yöneldiğimiz kıbleye kalben de yönelebilmek,İlahi huzurda olduğumuzun şuuruna var/a/bilmek,
Bizlere "oku"emri ile vahyettiği Mukaddes Kelâmını anlamak için gayret azimde olabilmek,
Mukaddes Kelâmıyla ahlâkını tamam eylediği elçisi peygamberine "aleyhis salatu ves selam "uymamızı istediği Rabbimize
Hakkıyla şehadet getirebilmek.
Sözlerim evvela nefsime kendimedir muhakkak.
Rabbim bir aya işaret ettiği oruc ibadetini manevi boyutta/da ömrümüze yayanlardan eylesin bizleri.

🕊☄
turangida ve Geceler bu mesajı beğendi.

...vuslat isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil