Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kulluk Kitabı

Üye Etiketleri

Like Tree12Beğeni
  • 2 Mesaj Yazan turangida
  • 2 Mesaj Yazan ...vuslat

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 13.07.2018, 21:23   #1
turangida
Özel Üye

İletiler: 2.443
Aldığı Beğeniler : 5228
Beğendiği Mesajlar : 4042
Standart Kulluk Kitabı

Kâh düşerim, kâh sarhoş gibi sallana sallana kalkarım. Bıçak, kılıç kullanmadan ne kanlar dökerim. Bana bir dönüp bak; zira içinde yaşadığım asırla savaşıyorum.
...
Fakirim; her ne istersem senden isterim. Benim saman çöpümden bir dağın bağrı yarılır.
Hakimlerin dersleri bana baş ağrısı verdi. Zira ben, nazar feyzi ile yetişmiş insanım.
Ne molla, ne de sufî ile hem-bezm olurum. Sen bilirsin ki ben ne oyum, ne de bu. Gönlümün levhasına “Allah” yaz. Zira ben hem kendimi, hem de onu açıkça görürüm.
Mollanın gönlü, gam nedir, bilmez. Bir bakışı vardır ama gözü hiç yaşarmaz... Ben ve molla, din tirkeşinden çekilmiş iki okuz. Buyur, o mu hedef buldu, yoksa ben mi?
... Beni bu hararetsiz, aşk ve heyecansız asırda yarattılar. Toprağıma fırtınalı bir can nefhettiler. Hayat boynumda bir ipe benziyor. Sanki beni darağacına çektiler.
Bugünkü ilmin tılsımını bozdum. Danesini alıp tuzağını işe yaramaz hale getirdim. İbrahim gibi, onun ateşine nasıl fütursuz oturduğumu Allah bilir...
... Küstahlık olmasın, sözü kısa keseyim: Çırpındım, yarattım, huzura kavuştum.
...
İçinde yaşadığım her hali güzel terennüm ettim. Her mananın yüzündeki örtüyü kaldırdım. Fakat sorma; dost ile bir an beraber, bir an ayrı olmaktan ne kadar ıstırap çekiyorum. Lâlenin derdine, yanışına ortak idim. Hayatın kalbini açıp görmüştüm. Şevkin ince sırrını bilmem kime söyledim. Zira yalnızdım ve yalnızca terennüm ettim. /Muhammed İkbal- Kulluk Kitabı
...vuslat ve Geceler bu mesajı beğendi.

turangida isimli üye şu anda  çevrimiçi.  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 13.07.2018, 21:28   #2
turangida
Özel Üye

Onun gözünde ne ışık, ne sevinç vardır. Gönlü göğsünde sabırsızlıkla çırpınmaz. Huzursuz bir canın verdiği ıstırap içinde ölen ümmete Allah yardım etsin.

Müslüman evlâdı, ama ölümle aşina değil. Ölünceye kadar ölüm korkusu içinde tir tir titriyor. Yarılmış göğsünde bir gönül görmedim. Sadece bitkin bir nefes ve ölüm kederi...
... Müslümanın ordusu, askeri yoktur ama kalbi hükümdar kalbidir.
... Müslümanlar kendileri ile mücadele halindedirler: Gönüllerinde ikilikten başka bir mefhum yoktur. Kendilerinin kaçtıkları mescidden biri bir tuğla alsa feryada başlarlar.

... Bir gece Rabbimin huzurunda ağladım, sızlandım: Ya Rabbi, niçin müslümanlar sefalet içinde böyle hor hakir oldular? Cenab-ı Hak’tan şu nidayı işittim: “Bilmiyor musun ki, onların gönülleri var ama sevgilileri yok!”
...
Açıkladığım sırrı anlamadılar. Benim dalımdan hurma yemediler. Ey seyyid-i kâinat (Hz. Muhammed), sana sığınıyorum. Dostlarım beni, gazeller yazan bir şair yerine koydular.
Gönül bağlayarak vücuda getirdiğim bu eserler şiir değildir. Ben bunlarla mana ipindeki düğümleri çözdüm (ince meseleleri hallettim). Aşk bunlara bir iksir çalıp altın haline getirir, ümidiyle bu müflis insanların bakırını parlattım.
... Hiçbir rüzgârdan su ve renk aramıyorum. Senin güneşinin feyzi ile yetişiyorum. Bakışın Ay’dan, Ülker yıldızından çok yüksektir. Kimsenin hoşuna gitsin diye söz söylemem./Muhammed İkbal- Kulluk Kitabı
Geceler ve ...vuslat bu mesajı beğendi.

Alt 13.07.2018, 21:37   #3
...vuslat
Özel Üye

...vuslat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: "Türkiye" hemşehirlim
İletiler: 1.284
Aldığı Beğeniler : 3098
Beğendiği Mesajlar : 4992

Hmm🤔
🕊
turangida ve Geceler bu mesajı beğendi.

...vuslat isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 13.07.2018, 22:45   #4
...vuslat
Özel Üye

Ikinci bölüm /de Hayy/li manidar

Söz/de iyiyizde öz/de ne derece samimiyiz?

Nereye dek ahım/ıź sürecek ne zamana dek sürecek?
🕊

Alt 19.07.2018, 21:25   #5
turangida
Özel Üye

Eğer gönlü bilgili, kalbi saf ise bir fakir, bütün yoksulluğuna rağmen bir emirdir. Fakat dinsiz ve bilgisiz bir zenginin sırtındaki elbise değil, ipekten yapılmış bir palandır.
...
Hatırlıyorum, bir ihtiyar bana şu iki nasihati vermişti: İnsan ancak kendi canı ile yaşamalıdır. Canını rehine koyup yalnız teni ile yaşayan değersiz insandan hazer et (sakın).
...
Frengin hâkimiyetinde gönül denen şey yoktur. Onun sahip olduğu bütün mülktür, din değildir...
...
Müstağni gönül, bu fâni toprağa mensup değildir. Gecesi, gündüzü göğün dönmesine bağlı değildir. Kıyam zamanını kendin tâyin et. Aşk ve sarhoşluk namazının ezanı yoktur.
...
Müslümana “Levlâke”1•remzini kendinde açıkça görmek, kâfi bir irfan ve idrâktir. Allah bizim kıyas ve idrâkimize sığmaz. Onu bırak. Sen “Ma Arefnâke”(seni bilemedim) diyen Hz. Peygamberi tanı, kâfi.../ Muhammed İkbal- Kulluk Kitabı
...vuslat ve Geceler bu mesajı beğendi.

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 19.07.2018, 22:00   #6
...vuslat
Özel Üye

...🕊

Seçenekler
Stil