Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Suların Sonsuza Aktığı Dem

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 05.07.2006, 09:09   #1
rumeysa
Onursal Üye
 
rumeysa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.10.2005
İletiler: 3.169
Aldığı Beğeniler : 169
Beğendiği Mesajlar : 9
Standart Suların Sonsuza Aktığı Dem

Abdest: Suların sonsuza aktığı dem


Suya vardığında, aslında ateşi kucaklamaya gidiyorsun. Zira suyun aslı ateştir. Suyun yapıtaşlarından biri yakar, biri yanar.

Yakan ile yananın bir araya geldiği yere elini hiç endişesiz değdiriyorsan, ateşin ortasından sana serinlik lûtfeden Rabbinin takdirine güveniyorsun demektir. Bil ki, ateşi sana serinlik eyleyen, senin için suyu da paklık vesilesi eyliyor. Ona kul olmazsan yeryüzünde hiçbir su aklamaz seni.

Suya vardığında, aslında avucuna gökleri sığdırıyorsun. Zira su sana indirilir. Sana indirilen senin erişemeyeceğin yerde demektir. Göklerde bulutlara bindirilen, rüzgârların önü sıra gezdirilen, yağmurlardan damla damla süzülen, ince ince alnına değdirilen lûtufla tanışıyorsun şimdi. Sana hiç erişemeyeceğin yerden nimetler indiren Rabbin, her şeyin gelip geçtiği, her bulduğunun bitip tükendiği, her güzelin bırakıp terk ettiği yerde, sana sonsuzluk çağrısı yapıyor. Eline dokunan su, tenini serinletmekle kalmıyor, sonsuz sevdalar yüklü kalbine teselliler yağdırıyor.

Abdeste hazırlanıyorsun. Gövdeni kutlu bir paklığın gölgesine çekiyorsun. Sanki Leylâ vurgunu bir Mecnun gibi çölde suya kanıyorsun. Şadırvanda su şakırtısı bir vaha serinliği değil mi sana?

Abdeste niyetleniyorsun. Kalbini Sevgililer Sevgilisinin [sas] kalbine yanaştırıyorsun. Suların bile yolunda akarak paklandığı Sevgilinin [sas] yolunda akıyorsun. Resûlün [sas] pak niyetine dudağını değdirerek, suyun serinliği ile değil, rahmetle ıslanıyorsun.

İşte abdeste başlıyorsun. Önce ellerini yıkıyorsun.

Terk-i dünya ile yıka ellerini! Ellerinle biriktirdiklerinden yu kendini... Varlığının suların akışı gibi gelip gittiğini bil evvelâ. Eline avucuna sığan bir şey yok şu fani dünyada. Parmakların arasından kayıp gidiyor sevdiklerin ve biriktirdiklerin. Ne onlar sana kalıyor, ne sen onlara kalıyorsun. Bunu bil ki, eline değen abdest suyuyla, elini şerden çek; hayra yanaştır. Elini fani olanlardan çevir; sonsuza eriştir. Elinle ettiklerinden tövbe et. Dünyanın kirini avuçlarından akıt.

Anmakla yıka dilini, damağını ve dudağını! Yalanı yıka ağzından. Boş sözden arındır dilini damağını. Tattıklarının su gibi gelip geçtiğini bil. Dudağına suyu değdiren Rabbindir. Dudağını dudağına dokunduran Rabbinin rahmetidir. Dudağının dudağına değmesi, billûr sulardan daha serindir. Suyu sana verdiği gibi suya hasret dudağı da veren Odur. Suyun paklığını damağına değdirirken, Rabbini anmakla tatlandır ağzını. Dilini suyla serinletirken, yalan ve gıybetin, boş söz ve lakırdının tortularını da yak!

Kibirden arınmakla temizle burnunu! Ne efsunkârdır güzel koku! Burnunun dikine gidenleri bile ardı sıra sürükler. Uzakta kalmış hatıralar, unutulmuş bahçeler ince bir kokuyla hatırlanır hemen. Burnuna değen su, cennetin kokusunu hatırlatsın sana. Burnuna çektiğin su, gülleri gül eyleyen Muhammedin [sas] gül kokusuna yanaştırsın seni.

Yüzünü hayâ ile temizle! Yüzün ki varlığının odağıdır, ruhunun billûr âyinesidir; abdest niyetiyle yüzüne değen su seni Rabbinin vechine yönlendirir. Abdeste niyet, yüzünü Allaha teslim etmek gibidir. Ben Onu görmesem de, O beni görüyor! diyenlerin işidir abdest. Kimsenin görmediği yerde, kimsenin bilmediği kuytularda, kimsenin tanık olmadığı yalnızlıklarda, sırf Onu razı etmek için yüzünün her noktasında suların serinliğini hisseden, yüzünün her noktasını Rabbinin nazarına tutar; Rabbine teslim eder. Yüzünden sular süzülürken, sen de Ona bakarmışçasına hayânı kuşan. Onun nazarında olduğunu bil ki, aynalardan utanma. Onun seni gördüğünü bilerek yaşa ki, kendini kendine mahcup etme. Yüzündeki serinliği Onun seni bildiğine tanık bil ki, başkalarını razı etme telaşından kurtar kendini. Yüzünü Rabbine teslim et.

Kollarını tevekkül ile yıka! Yapıp ettiklerini kendinden bilme. Elini işlere eriştiren de, işlerini sonuca ulaştıran da Rabbindir. Tembellik edip elini işten çekme; çünkü tevekkül sana düşeni yapmanı gerektirir. Kibirlenip elinin işlere yettiğini de sanma; çünkü tevekkül elinden geleni yaptıktan sonrasını Rabbine havale etmeni gerektirir. Öyle yıka ki kollarını, tembellik de kibir de akıp gitsin parmak uçlarından.

Kulaklarını söz dinlemekle ve sözün güzeline tâbi olmakla yıka! Dinlemek edebin de, öğrenmenin de başıdır. Kulağını hakka açmayan, dudağını hakka değdiremez. Dosta kulak vermeyen dost sahibi olamaz. Öyle yıka ki kulağını, boş söz ve yalandan, gıybet ve lakırdılardan temizle; güzeli duymaya ayarla. Çirkinliğe sağır ol.

Ayaklarını Ondan başkasından vazgeçmekle yıka! Nasılsa bir gün ayakların yerden kesilecek, adımların bitecek, bir adın kalacak yeryüzünde. İki ayağını birden yıkarken de, buraya geldiğini ama burada kalmayacağını hatırlat kendine. Sular ayaklarına değdikçe, bir yolcu edâsı dolsun yüzüne. Ayaklarını yerden kes; sırata değdir. Öylece at adımlarını. Düşmekten kork! Öylece yürü. Ateşten çekin! Ona razı ol ki, O da sana razı olsun.


Senai Demirci
Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu arttırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın
Buhâri, Vudû3, Müslim, Tahâret 35
__________________
Gülüme Gül Ol Götür Gülüm Ol Rasulüme Götür Beni..

rumeysa isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 16.07.2006, 05:26   #2
MeLeK
Benim aşkım askı Verene!
 
MeLeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29.11.2005
Nereden: DuA taşan YüreK
İletiler: 5.575
Aldığı Beğeniler : 966
Beğendiği Mesajlar : 477
Standart

Suya vardığında, aslında ateşi kucaklamaya gidiyorsun. Zira suyun aslı ateştir. Suyun yapıtaşlarından biri yakar, biri yanar.

Yakan ile yananın bir araya geldiği yere elini hiç endişesiz değdiriyorsan, ateşin ortasından sana serinlik lûtfeden Rabbinin takdirine güveniyorsun demektir. Bil ki, ateşi sana serinlik eyleyen, senin için suyu da paklık vesilesi eyliyor. Ona kul olmazsan yeryüzünde hiçbir su aklamaz seni.


super bır yazı aha
hayranım senaı demırcının yurek dıllendırısıne...Allah razı olsun canım ablammm cok guzel paylasım ııkı yazmıssın
__________________
Görelim Mevlam Neyler / Neylerse Güzel Eyler!!!

MeLeK isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.07.2006, 07:28   #3
busenem19-
Çırak
 
Üyelik tarihi: 09.07.2006
İletiler: 37
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

[HIDE]
(Abdest üzerine abdest, nur üzerine nurdur.) [İ.Gazali]
(Güzel abdest alıp camiye giren Allahın misafiri olur. Allahü teâlâ da misafirine mutlaka ikram eder.) [Beyheki]
Allah razı olsun guzel bır makale.selam ve dua ıle
[/HIDE]

busenem19- isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.07.2006, 15:05   #4
*sümeyye*
Kalfa
 
*sümeyye* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.03.2006
İletiler: 99
Aldığı Beğeniler : 4
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

ELLERINE SAGLIK GERCEKTEN ABDESTIN

FAYDALARINI GUZEL IFADE EDIYOR

RABBIM LE DEVAMLA İRTİBAT HALINDE

ABDEST HALINDE OLMAMIZ LAZIM
__________________
GİDEN GİTMİŞTİR GİDERKEN BİTMİŞTİR..

*sümeyye* isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 27.10.2007, 06:18   #5
Bir_Katre
RAHMETLE ANIYORUZ DEĞERLİ KARDEŞİM
 
Bir_Katre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.08.2006
Nereden: Ağrı
İletiler: 5.650
Aldığı Beğeniler : 722
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart Selam: Suların Sonsuza Aktığı Dem

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : rumeysa
[SIZE=16][B]Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu arttırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın
Buhâri, Vudû3, Müslim, Tahâret 35
Allah (cc) razı olsun ablam benim harika bir yazıydı...
emeğine sağlık...dua ile...
__________________
YENİDENDOĞUŞ AİLESİ OLARAK SENİ RAHMETLE ANIYORUZ DEĞERLİ KARDEŞİM

MEKANIN CENNET OLSUN

http://www.yenidendogus.net/vb/duyurular/21725-selamun-aleykum-kardeslerym-11.html#post183264"Milletimin imanını selamette görürsem,
Cehennem'in alevleri arasında yanmaya razıyım."

Bediüzzaman Said-i Nursi

Bir_Katre isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 27.10.2007, 11:51   #6
gamzelim
Özel Üye
 
gamzelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.10.2007
İletiler: 382
Aldığı Beğeniler : 74
Beğendiği Mesajlar : 6
Standart

Allah razı olsun çok güzeldi..

gamzelim isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 28.10.2007, 11:00   #7
Ahiretime Duamsın
***AHİRETİME DUAM'SIN***
 
Ahiretime Duamsın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.06.2007
Nereden: тÜяκİує/αитακуα
İletiler: 4.311
Aldığı Beğeniler : 1453
Beğendiği Mesajlar : 2666
Standart

Allah razı olsun yüreğine sağlık
__________________

Ahiretime Duamsın isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
StilSaat : 17:05 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica