Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Sahabeler
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Aşere-İ Mübeşşere

AŞERE-İ MÜBEŞŞERE Hayatta iken Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Cennet'le müjdelenen ashabın ileri gelenlerinden on kişi için kullanılan bir tabir. Kur'an-ı Kerîm'de bu hususta herhangi bir delil mevcut olmamakla birlikte, Resulullah'ın sahîh hadisleriyle sabit olan bu

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 06.01.2007, 04:35   #1
sürmeli
Bir_Katre

sürmeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 3.331
Teşekkürler: 15
91 Mesajına 114 kez Teşekkür Edildi
Standart Aşere-İ Mübeşşere

AŞERE-İ MÜBEŞŞERE

Hayatta iken Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Cennet'le müjdelenen ashabın ileri gelenlerinden on kişi için kullanılan bir tabir.

Kur'an-ı Kerîm'de bu hususta herhangi bir delil mevcut olmamakla birlikte, Resulullah'ın sahîh hadisleriyle sabit olan bu ashabın Cennetlik oluşları, İslâm'ın genel prensipleri dahilinde gayet tabi bir olaydır. Aşere-i Mübeşşere tabirinin yanısıra "el-mubeşşirun bi'l-Cenneh" tabiri de bu sahabeler hakkında kullanılmıştır. Bu meşhur on sahabi şunlardır: Hz. Ebû Bekr (ö. 634), Hz. Ömer (ö. 643), Hz. Osman (ö. 655). Hz. Ali (ö. 660), Hz. Abdurrahman b. Avf (ö. 652), Hz. Ebû Ubeyde b. el-Cerrâh (ö. 639), Hz. Talha b. Ubeydullah (ö. 656), Hz. Zubeyr b. Avvam (ö. 656), Hz. Sa'd b. Ebi Vakkâs (ö. 674), Hz. Said b. Zeyd (ö. 671).

Bu büyük sahabilerin kendilerine has özellikleri vardır. Meselâ: Mekke'de ilk müslüman olan bu şahsiyetler Hz. Peygamber'e ve İslâm davasına büyük katkıları olan kişilerdir. Bu büyük sahabilerin hepsi İslâm devletinin müşriklere karşı giriştiği ilk büyük cihat hareketi olan Bedir gazvesinde bulundukları gibi, Hz. Peygamber'e, O'nu ve İslâm'ı sonuna kadar koruyacaklarına dair Hudeybiye gününde ağaç altında Bey'at etmişlerdir. İslâm akidesi için Allah yolunda en yakın akrabalarına karşı çarpışmaktan geri durmamışlardır. Hadis âlimlerinden bazıları eserlerine bu on sahabinin rivayet ettikleri hadîslerle başlamışlardır. Ayrıca sırf Aşere-i Mübeşşere'nin hayatlarını konu alan müstakil eserler kaleme alınmıştır. Bunların faziletleri ve Resulullah tarafından Cennet'le müjdelendikleri sahih hadis kaynak ve mecmualarında sabittir. (Tirmizî, Menâkıb, 25; Ahmed b. Hanbel, I, 193)

sürmeli isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 06.01.2007, 06:50   #2
Bir_Katre
RAHMETLE ANIYORUZ DEĞERLİ KARDEŞİM

Bir_Katre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ağrı
İletiler: 5.650
Teşekkürler: 0
496 Mesajına 719 kez Teşekkür Edildi

Allah razı olsun kardeşim güzel bilgilerdi yüreğine sağlık....

MEKANIN CENNET OLSUN

http://www.yenidendogus.net/vb/duyurular/21725-selamun-aleykum-kardeslerym-11.html#post183264

"Milletimin imanını selamette görürsem,
Cehennem'in alevleri arasında yanmaya razıyım."

Bediüzzaman Said-i Nursi

Bir_Katre isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 06.01.2007, 10:39   #3
FurkanCan
Portal Yerlisi

İletiler: 1.778
19 Mesajına 23 kez Teşekkür Edildi

ALLAH cc razı olsun.

FurkanCan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 05.04.2007, 20:09   #4
Cabir_
Üye

İletiler: 16
Standart Selam: Aşere-İ Mübeşşere

[quote]ORiJiNAL YAZARI : nak$i
[FONT=comic sans ms]AŞERE-İ MÜBEŞŞERE

Hayatta iken Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Cennet'le müjdelenen ashabın ileri gelenlerinden on kişi için kullanılan bir tabir.

------------------------------------------------

Ahkaf Suresi 9. De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."

Ayetten açıkça anlaşıldığınagöre peygamberimiz Ahirette kendisine ve ashabına, hatta bizlere de ahirette ne yapılacağı konusunda bir bilgi sahibi deyildir. Bu bilgiyide peygamberine veren Allahtır.

Gerek peygamberler gerekse bütün insanlar mutlaka sorguya çekilecektir. Bunun kaynağı da yina Kur'andır.

A'raf Suresi 6. Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz; gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.

Nahl Suresi 56. Tutuyor, kendilerine verdiğimiz rızıklardan hiçbir şeyin farkında olmayanlara pay çıkarıyorlar. Allah'a yemin olsun ki, iftira edip durduğunuz şeylerden kesinlikle hesaba çekileceksiniz.

Nahl Suresi 93. Allah dileseydi, elbette ki sizi birtek ümmet yapardı. Ama O, dilediğini saptırıyor, dilediğini de iyiye ve güzele kılavuzluyor. Yapıp ettiklerinizden mutlaka sorgu-suale çekileceksiniz.

Tekasür Suresi 8. Sonra o gün, nimetten kesinlikle sorguya çekileceksiniz!

A'raf Suresi 188. De ki: "Ben kendi nefsime, Allah'ın dilediğinden başka ne bir yarar sağlayabilirim ne de bir zarar verebilirim. Eğer gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapardım. Ama bana kötülük dokunmamıştır bile. Ben, inanan bir topluluk için bir uyarıcı ve müjdeciden başkası değilim."

Bütün bu ayetlerden analaşılan gerçek şudur ki, Peygamber Allahın kendisine Kur'an da bildirdiklerinin dışında birşey bilmemektedir. Cennet; bu gaybî bilgiler dahilindedir. Allahın rasulü kendisine nasıl bir muamele yapılacağını blmezken, dünyada birilerini cennetle nasıl müjdeleyecek.?

Bazı uydurma hadislerde Bedir eshabını cennetle müjdelerler. Diğer uydurmalardan birisinde bu rakam on kişiyle kayıtlanır. Daha başka uydurmalarda da bunları yalanlarcasına değişik kimseler cennetle müjdelenir fakat, Nedense Rasulullah bu müjdelenenler içerisinde bir türlü yerini alamaz. Ne dersiniz acep onun durumu ashabından daha mı tehlikede...Haşa.

Cabir_ isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 05.04.2007, 20:14   #5
MuhacirEnsar
Onursal Üye

MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.522
Teşekkürler: 161
292 Mesajına 452 kez Teşekkür Edildi

allah razi olsun.....

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
, aserei mubessere , asereyi mubessere , , asirei mubessere , , , , , ashabi mubasere ,

Saat : 13:42 |