Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Soru - Cevap Köşesi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kaza borcu olan nafile namaz kılamaz...

Kaza borcu olan nafile namaz kılamaz Sual: Kaza namazı borcu olan, nafile namaz kılabilir mi? CEVAP Kazası olan nafile namaz kılamaz. İmam-ı Gazali hazretlerinin Dürret-ül Fahire kitabındaki hadis-i şerifte (Kazaya kalmış namaz borcu bulunanın, nafile

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 06.10.2005, 06:27   #1
blue
Kalfa

İletiler: 90
Teşekkürler: 0
2 Mesajına 2 kez Teşekkür Edildi
Exclamation Kaza borcu olan nafile namaz kılamaz...

Kaza borcu olan nafile namaz kılamaz

Sual: Kaza namazı borcu olan, nafile namaz kılabilir mi?

CEVAP
Kazası olan nafile namaz kılamaz. İmam-ı Gazali hazretlerinin Dürret-ül Fahire kitabındaki hadis-i şerifte (Kazaya kalmış namaz borcu bulunanın, nafile namazı kabul olmaz) buyuruldu.

Ahmed Cami hazretlerinin, Miftah-un-necat kitabındaki hadis-i şerifte, (Ya Ali, halk nafile ile meşgul olurken, sen farzları tamamla) buyuruldu.

Hz. Ali’nin rivayet etti i hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Farz borcu olan, kaza etmeden, nafile kılarsa, boş yere zahmet çekmiş olur, kazasını ödemedikçe, nafile namazları kabul olmaz) [Fütuh-ul Gayb m. 48]

Başka bir hadis-i şerifte de (Farzları eda ve muhafaza etmek cihadın en faziletlisidir) buyuruldu. (Taberani)

Hadis-i Kudside (Farz yapmakla bana yaklaşıldı ı gibi, hiçbir ibadetle yaklaşılamaz) buyuruldu. (Beyheki)

Abdülkadir-i Geylani hazretleri buyuruyor ki:

(Farz borcu varken nafile ile meşgul olmak ahmaklıktır. Kaza borcu olanın nafile kılması, alacaklıya, borçlunun hediye götürmesine benzer ki, elbette kabul olmaz. Mümin, bir tüccara benzer, farzlar sermayesi, nafileler kazancıdır. Sermaye kurtarılmadan kâr olmaz.) [Fütuh-ul Gayb m. 48]

İki niyetli namaz
Farz namaz borcu olan, sünnetleri kılarken kazaya da niyet etmelidir.

Sünnet yerine kaza kılan, sünneti terk etmiş olmaz. Fakat sünnetin sevabına kavuşmak için, kazayı kılarken, sünneti kılmaya da niyet etmelidir. Vaktin farzını kılarken, sünnete de niyet edilirse, sünnet sahih olmaz. Fakat, kaza kılarken sünnete de niyet etmek sahih olur. (Eşbah)

Büyük âlim İbni Nüceym'e soruldu ki, kaza namazı olan kimse, sünnetleri kılarken kazaya niyet ederek kılsa, sünnetleri terk etmiş olur mu? Cevabında, (Sünnetleri terk etmiş olmaz. Çünkü sünnetleri kılmaktan maksat, o vakit içinde farzdan başka bir namaz daha kılmaktır. Kaza kılmakla, sünnet de yerine getirilmiş olur.) [Nevadir-i fıkhiyye fi mezheb-il-eimmet-il Hanefiyye s. 36]

Dürr-ül-muhtar'ın, (Nafile kılmak isteyen, önce namaz kılmayı adamalı, sonra, nafile yerine, bu adak namazı kılmalıdır. Sünnet namazları nezr ettikten sonra kılan, bu sünnetleri kılmış olur) ifadesini, İbni Abidin hazretleri açıklarken, (Nezr edilen namazı kılmak vacip oldugu için, vacip sevabı hasıl olur. Sünnet yerine, nezr olunan namaz kılınınca, sünnet de kılınmış olur) buyuruyor.

Sünnetleri önceden nezr edip de, nezr olarak kılmanın daha iyi oldugu Halebi'de ve (Tahtavi)nin (Merakıl-felah) haşiyesinde yazılıdır. Böylece, ögle sünnetini kılmadan önce (Dört rekat namaz kılmak nezrim olsun) dese, sonra adak olarak niyet edip, kılsa, hem vacip sevabı kazanır, hem de ögle namazının sünnetini kılmış olur. Kulun, kendine vacip ettigi namazı kılması ile, sünnet terk edilmiş olmayınca, Allah’ın farz kıldıgı kaza namazı kılınınca, sünnet terk edilmiş olmaz. Hem kaza, hem de sünnet kılınmış olur.

Sual: Kaza namazı olan kimse, nafile bir namaz kılarken, mesela kuşluk, evvabin, teheccüd gibi nafile bir namazı kılarken nasıl niyet etmesi gerekir?

CEVAP

Kazası olanın nafilesi kabul olmaz. Bunun için, iki rekat kuşluk namazı kılarken, (İlk kazaya kalmış sabah namazının farzına ve kuşluk namazına) diye niyet eder. Abdesti yeni almış ve o abdestle başka namaz kılmamışsa, sübha namazına da, e er mescidde kılıyorsa, tehiyyet-ül-mescide de, yolculu a da çıkıyorsa, tehiyyet-ül-menzile de niyet eder. Yani beş namaza aynı anda niyet etmiş olur. Böylece hem kazası ödenmiş, hem de bildirilen nafile namazların sevabına kavuşulmuş olur.

NAMAZ İLE İLGİLİ BİR ÇOK SUALE CEVAPLAR...???

http://www.dinibilgiler.org/birbilen...alcevaplar.htm

blue isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için blue'a Teşekkür Edenler :
semerkand (24.04.2011)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 06.10.2005, 09:17   #2
x_usta
Çırak

İletiler: 75

allah razı olsun güzel bir konuya temas etmişsin bizde arkadaşlar la aramız da bu konuyu baya bir tartışmıştık .
Ben de kaza namazı varken nafile kılınmaz diye biliyorum bu konuda kimsanin itirazıda yok zaten ancak kaza namazı konusu biraz tartışmalı.
Bir insan diyelim otuz yaşına gelmiş ve bu yaşa kadar hiç namaz kılmamış ve bu yaştan sonra namaza başlamışsa bu yaşa kadar kılmadıgı namazlar ı kaza etmesimi gerekir .
Benim bildigim namaz kılmamak büyük bir günah bu yaşa kadar bu günahı işlemiş olabilir ancak tövbe edip namaza başladıgın da Allah günahın dan vazgecip tövbe edenlerin geçmiş günahlarını affedecegini kesin olarak bilidrdigin egöre önceki namazları artık affedilmi,ş olmuyormu.
Kaza ancak uyku ,iş güç veya başkabir nedenle gaflete dalıp kılınmayan namaz için sözkonusu olailir böle bir namazı olan bir kimse mesela sabah namazını uykuda geçirip daha sonra bu namazın kazasını kılmadan kuşluk namazı kılınmaz tabiki sünnet kılınması konusu ise tartışmalı ben şahsen sünnetimide kılarım dahan sonra kaza namazımı kılarım ve bunun da bir mahsuru olmadıgını düşünüyorum.

ALLAH yar ve yadımcımızn olsun.

x_usta isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 06.10.2005, 09:40   #3
*perwerder*
Portal Yerlisi

*perwerder* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2.978
Teşekkürler: 13
66 Mesajına 128 kez Teşekkür Edildi

Bir yıl boyunca kaza namazlarını kılmayıp bunu sadece yılda bir gelen Ramazan Teravihlerinde kılan insanlara şaşarım dogrusu.....

MADEM ÖLÜM TEK BİR DEFA GELECEK ODA NEDEN ALLAH(CC) İÇİN OLMASIN

*perwerder* isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 10.10.2005, 04:59   #4
blue
Kalfa

İletiler: 90

Alıntı:

Orjinal Yazarı x_usta
allah razı olsun güzel bir konuya temas etmişsin bizde arkadaşlar la aramız da bu konuyu baya bir tartışmıştık .
Ben de kaza namazı varken nafile kılınmaz diye biliyorum bu konuda kimsanin itirazıda yok zaten ancak kaza namazı konusu biraz tartışmalı.
Bir insan diyelim otuz yaşına gelmiş ve bu yaşa kadar hiç namaz kılmamış ve bu yaştan sonra namaza başlamışsa bu yaşa kadar kılmadıgı namazlar ı kaza etmesimi gerekir .
Benim bildigim namaz kılmamak büyük bir günah bu yaşa kadar bu günahı işlemiş olabilir ancak tövbe edip namaza başladıgın da Allah günahın dan vazgecip tövbe edenlerin geçmiş günahlarını affedecegini kesin olarak bilidrdigin egöre önceki namazları artık affedilmi,ş olmuyormu.
Kaza ancak uyku ,iş güç veya başkabir nedenle gaflete dalıp kılınmayan namaz için sözkonusu olailir böle bir namazı olan bir kimse mesela sabah namazını uykuda geçirip daha sonra bu namazın kazasını kılmadan kuşluk namazı kılınmaz tabiki sünnet kılınması konusu ise tartışmalı ben şahsen sünnetimide kılarım dahan sonra kaza namazımı kılarım ve bunun da bir mahsuru olmadıgını düşünüyorum.

ALLAH yar ve yadımcımızn olsun.
...Beş Vakit Namazı Cemaatle Kılmanın 27 kat fazla sevabı olduguna ve Hadis-i Şerif Mealinde keyfi olarak cemaatle namazı es geçenlerin evde kılacakları namaz hakkında dair çok sert uyarılar var buna deginerek camilerdeki cemaatlerin gençlerden mahrumiyetine veya çok az olmasına deginmek istiyorum...

Evlerde sadece nafile namaz kılınır...veya geçmişe dair olan ve namaz vakti dışında kaza borçları kılınır...

Teravih Namazı veya vakit namazını camide cemaatle kılmadan önce (örnek olarak) yatsının geçmiş kazasını kılarız ondan sonra o günün (yatsı-vitir)-teravih namazını cemaatle kılar...!...öglenin kazasını kılar camide ve sonra ezandan sonra cemaatle o günün ögle namazını kılar...

Günahın vazgeçip,tövbe eden ve dosdo ru ö renip ,Kılınamayan namazların kazası dosdogru olarak kılınarak borcu ödenmiş olur...inşallah ...

Kaza namazı bahsi epey sorularla dolu bir mevzu...

Sünnet'lerin kazası kılınır mı...?
Hangi vaktin sünnetleri kılınmak zorundadır...?
Namazda sünnetleri kılmayanlar Sevgili Peygamber Efendimizin(S.A.V) şefaatinden mahrum kalırlar mı_?...
Tek niyetle hem sünnet ve farz kılınırmı_?
Tövbe edip ,kaza namazlarını kılan kişi mesela 1 senelik kaza borçları en kısa zamanda nasıl bitirebilir...?...
Aynı günde birden fazla günün kaza namazı kılınabilir mi_?
Kılınan kaza namazlarının niyet içerigi nasıldır_?

...bu sorularada bir açıklık getirecegiz inşallah...?

blue isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 10.10.2005, 08:08   #5
TebessüM
Portal Yerlisi

İletiler: 1.559
16 Mesajına 23 kez Teşekkür Edildi

Bir yıl boyunca kaza namazlarını kılmayıp bunu sadece yılda bir gelen Ramazan Teravihlerinde kılan insanlara şaşarım dogrusu.....

haklısın bende öyle düşünüyorum

TebessüM isimli üye şu anda çevrimdışı  

Alt 15.05.2009, 05:13   #6
mambo15
Yeni Üye

İletiler: 1
0 Mesajına 0 kez Teşekkür Edildi
Icon16

blue´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
...Beş Vakit Namazı Cemaatle Kılmanın 27 kat fazla sevabı olduguna ve Hadis-i Şerif Mealinde keyfi olarak cemaatle namazı es geçenlerin evde kılacakları namaz hakkında dair çok sert uyarılar var buna deginerek camilerdeki cemaatlerin gençlerden mahrumiyetine veya çok az olmasına deginmek istiyorum...

Evlerde sadece nafile namaz kılınır...veya geçmişe dair olan ve namaz vakti dışında kaza borçları kılınır...

Teravih Namazı veya vakit namazını camide cemaatle kılmadan önce (örnek olarak) yatsının geçmiş kazasını kılarız ondan sonra o günün (yatsı-vitir)-teravih namazını cemaatle kılar...!...öglenin kazasını kılar camide ve sonra ezandan sonra cemaatle o günün ögle namazını kılar...

Günahın vazgeçip,tövbe eden ve dosdo ru ö renip ,Kılınamayan namazların kazası dosdogru olarak kılınarak borcu ödenmiş olur...inşallah ...

Kaza namazı bahsi epey sorularla dolu bir mevzu...

Sünnet'lerin kazası kılınır mı...?
Hangi vaktin sünnetleri kılınmak zorundadır...?
Namazda sünnetleri kılmayanlar Sevgili Peygamber Efendimizin(S.A.V) şefaatinden mahrum kalırlar mı_?...
Tek niyetle hem sünnet ve farz kılınırmı_?
Tövbe edip ,kaza namazlarını kılan kişi mesela 1 senelik kaza borçları en kısa zamanda nasıl bitirebilir...?...
Aynı günde birden fazla günün kaza namazı kılınabilir mi_?
Kılınan kaza namazlarının niyet içerigi nasıldır_?

...bu sorularada bir açıklık getirecegiz inşallah...?

http://www.hakikatkitabevi.com/turkc...id=1230&own=16
kaza namazı: sünnetlerde kaza niyeti edilip kılınabilir.
linki tıklayıp dinleyin...

mambo15 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 29.10.2010, 12:25   #7
YeNi
Yenidendogus Üyesi

YeNi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 393
Teşekkürler: 41
187 Mesajına 306 kez Teşekkür Edildi

Namaza cok gec basladim. Yaklasik 9 10 yil kaza namazim var. Dua ediyorum Rabbim kaza namazlarimi kilabilecek kadar uzun ömür nasip eylesin diye. Ama bu durumda 9 10 sene nafile namaz kilamayacakmiyim ?

YeNi isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 26.11.2010, 18:25   #8
hamuşş
Yeni Üye

İletiler: 2
Teşekkürler: 2

YeNi´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Namaza cok gec basladim. Yaklasik 9 10 yil kaza namazim var. Dua ediyorum Rabbim kaza namazlarimi kilabilecek kadar uzun ömür nasip eylesin diye. Ama bu durumda 9 10 sene nafile namaz kilamayacakmiyim ?
bende ara ara namaz kıldım ancak nefis belkide seytanın vesveseleriyle namazımı terk ettim şimdi yeniden ve daha bilinçli karralı olarak başldım bu sefer öğrenerek anlıyarak yapıyorum ibadetimi ama bu başlığı görünce kafam karıştı evet kaza namazlarım çok onları yerine getirene kadar nafile namazlarımı kılamayacakmıyız lütfen bi açıklama cvp veririmisiniz

hamuşş isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 02.03.2011, 17:33   #9
Shahlo
Yeni Üye

İletiler: 1
Teşekkürler: 1

baska dinden yada ateistken islama girenler hic kaza namaz kilmayacaklar diye biliyorum, bu ne kadar dogru?

Shahlo isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 02.03.2011, 17:51   #10
KanDamLaSi
Ubeyd

KanDamLaSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 7.684
Teşekkürler: 3.410
1.522 Mesajına 2.732 kez Teşekkür Edildi

Shahlo´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
baska dinden yada ateistken islama girenler hic kaza namaz kilmayacaklar diye biliyorum, bu ne kadar dogru?
ba$ka dinden (meseLa hristiyanLiktan) müsLümanLiga geci$ yapan karde$Lerimiz geci$ yaptikLari yani keLime-i $ehadeti getirdikLeri günden itibaren namaz kiLmaLari gerekiyor.. namaz müsLümanLara farz kiLinmi$tir... bu sebepLede müsLüman oLmadikLari zaman icin kaza namazi kiLmaLari gerekmiyor...

KanDamLaSi isimli üye şu anda çevrimdışı  
Bu Mesaj için KanDamLaSi'a Teşekkür Edenler :
Shahlo (02.03.2011)

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
kaza namazı varken nafile kılınırmı , http wwwyenidendogusnet forum soru cevap koethesi 1511 kaza borcu olan nafile namaz kylamazhtml , kaza namazında sünnet kılınırmı , kaza namazı varken sünnet kılınırmı , nafile namaz vakitleri , kaza namazı varken nafile kılınır mı , kaza namazı varken nafile namaz kılınır mı , kaza namazlarında sünnet kılınırmı , teravih namazı evde kılınırmı , sünnet yerine kaza namazı kılmak ,

Saat : 23:50 |