Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Soru - Cevap Köşesi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kredi kartı ile kurban almak, kesmek caiz mi ? ...

Üye Etiketleri


Like Tree4Beğeni
  • 2 Mesaj Yazan Gölge
  • 1 Mesaj Yazan Acizane
  • 1 Mesaj Yazan hakan55
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 05.12.2008, 09:04   #1
Gölge
Dost İstersen Allah Yeter
 
Gölge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01.11.2005
Nereden: İstanbul - Eyüpsultan
İletiler: 4.724
Aldığı Beğeniler : 2302
Beğendiği Mesajlar : 1548
Question Kredi kartı ile kurban almak, kesmek caiz mi ? ...
Kurban bayramı yaklaşırken, kurum ve kuruluşların kredi kartıyla vekaleten kurban kesmesi ilahiyatçıları ikiye böldü. Ancak diyanet son noktayı koydu:Kurban bayramı yaklaşırken, kurum ve kuruluşların kredi kartıyla vekaleten kurban kesmesi ilahiyatçıları ikiye böldü. Ancak diyanet kredi kartıyla kurban kesimi konusunda son noktayı koydu, "Kredi kartı ile kurban kesimi caizdir" dedi.

Kurban bayramı yaklaşırken, "kredi kartıyla kurban kesilir mi?' tartışması da yeniden gündeme geldi. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, ANKA'ya yaptığı açıklamada, kurumların kredi kartıyla vekaleten kurban kesmelerine karşı çıkarak "Kredi kartıyla borçlanarak ibadet yapılmaz. Çünkü hac gibi kurban gibi malla yapılan ibadetler kişinin temel ihtiyaçlarının ötesinde bir birikimi, varlığı söz konusuysa yapılabilir" dedi. Akdeniz İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, kredi kartıyla kurban kesmenin dinen uygun olmadığını söyleyerek "Kurban kesen insanların büyük bir kısmı ya orta sınıftan ya da ortanın altında fakirlik sınırında yaşayan insanlar. İlla da kurbandan kan dökmek, ya da et dağıtmak şeklinde kendini zorunlu hissetmek doğru değil" dedi. Profesör Filiz ayrıca, şahsi yapılan bir ibadetin kurumlara havale edilmesinin de doğru olmadığını savunarak şunları söyledi:

"Çünkü ibadet kurumsallaştıkça bu sefer sahtekarlıklar, hırsızlıklar, istismarlar özellikle din istismarı alıp başını gidiyor. Sakın bireysel ibadetinizi imkanınız yoksa borçlanarak yapmayın. Dinde böyle bir zorunluluk yok. Sakın ola kendi mahallenizde fakirler yoksullar varken bu bireysel ibadetinizi kurumlara havale etmeyin. Bir ibadet kesinlikle tekele girmez. Kurumların tekeliyle ibadet yapılmaz."

"KREDİ KARTI GÜNÜMÜZÜN ALIŞ VERİŞ ARACI"

İlahiyat Profesörü Zekeriya Beyaz ise, kredi kartıyla ibadet olmaz gibi bir yaklaşımın yanlış olduğunu söyleyerek " O da bugün para yerine kullanılan bir yöntemdir. Kredi kartı günümüzde bir alış veriş aracıdır. Para aracıdır" dedi. Borçlu olan bir kimsenin de kurban kesebileceğini ifade eden Beyaz, "Kesse ne olur. Bir şey olmaz. Kişi kendi üzerine farz olmadığı şart olmadığı halde çoluğuna çocuğuna karşı, çevreye karşı kurbanını kesiyor. Bunları saygıyla karşılamak lazım. Normaldir" diye konuştu. İlahiyat Profesörü ibadetin kurumlara devredilmesine ilişkin olarak ise şunları söyledi:

"Din de kurum yok mudur? Din de insanlar şahsi ibadetlerini toplu halde, kurumsal halde camide yapmıyor muyuz? Kurumdan uzaklaşmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Bugün 10 milyonların bir araya toplandığı bir yerde, kim fakir kim yoksul bunları ancak kurumlar ve belli görevliler tespit eder. Dolayısıyla bu türlü hayır kurumlarının oluşması eşyanın tabiatı olarak, zaruret olarak ortaya çıkmıştır. Kurumlar, vakıflar, dernekler de günün ihtiyaçlarından doğmuş kurumlardır. Alırlar, kurbanı keserler, gerekli yerlere hediye ederler. Bunlar da aracı kurumlardır, gayet güzeldir."

DİYANET: "KREDİ KArTIYLA KURBAN KESİLEBİLİR"

İlahiyatçıları bölen tartışmaya Diyanet "Kredi kartı ile kurban kesimi caizdir" diyerek noktayı koydu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin yaptığı açıklamada, kredi kartıyla alış veriş yapmanın caiz olduğuna ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kararı olduğunu söyleyerek "Kişiler kredi kartıyla alış veriş yaparlarsa ödemeleri gereken tutarı zamanında ödedikleri takdirde bunda herhangi bir sakınca söz konusu değildir. Bu çerçevede bu kartlarla kurban almanın da normal bir alış veriş olması bakımından hiçbir dini sakıncası yoktur" dedi. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Keskin şunları söyledi: "Dolayısıyla eğer vatandaşlarımızı kurban kesmekle yükümlü iseler, söz gelimi varlıklı bir kimse ama elinde hali hazırda nakit parası yok. O zaman kredi kartıyla kurban alabilir. Caizliği konusunda tereddüt yoktur. İnsanlarımız kredi kartıyla kurban alabilir, kesebilir. İbadetini bu şekilde yerine getirebilir."

"KİŞİ İBADETİNİ HAYIR KURUMLARI ARACILIĞIYLA DA YERİNE GETİREBİLİR; ANCAK İSTİSMARCILARA DİKKAT"

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, kişinin ibadetini kendisi bizzat yerine getirebileceği gibi bunu hayır kurumları aracılığıyla da vekaletini vererek yerine getirebileceğini ifade etti. Bu işi üstlenen bazı hayır kurumları, vakıflar olduğunu belirten Keskin, şöyle devam etti:

"Vatandaşa belli bir tutar karşılığında kurbanlarını vekalet yoluyla kesebileceklerini deklare ediyorlar. Vatandaşlar da bu kurumlardan herhangi birini tercih ederek kurbanlıklarını bunların açtırdıkları hesaplara belirlenen fiyatın karşılığındaki parayı yatırarak vekalet vermiş oluyor. Bu kurumlar da onun bu vekaletine uyarak onun adına kurbanını kesebilirler. Ve bu kurbanın geçerliliğine ilişkin de herhangi bir şüphe duyulmaması gerekir. İnsanlarımız dilerlerse hayır kurumları aracılığıyla kurbanlarını kestirebilirler. Öte yandan sadece kurban da değil diğer ibadetlerde de zaman zaman istismarlar yaşanabiliyor. Siz kurbanınızı bir hayır kurumuna belli bir tutarı onların hesabına yatırdığınız takdirde siz kurbanınızı kesme yükümlülüğünden kurtulmuş olursunuz. Bir vecibeyi yerine getirmiş olursunuz. Ama o organizasyonun yetkilileri, idarecileri kendilerinin hesabına yatırılan bu paraları amacı dışında kullanacaklarsa bunun sorumluluğu onarlın olacaktır. Kendileri Allah katında sorumlu olacaklardır. O nedenle vatandaşlar da bu kurumları araştırmalı, hangi kuruma güveniyorsa özellikle toplumun büyük çoğunluğunun yöneldiği kurumlara vermeli, tercihini o yönde kullanmalıdır."


ANKA
Acizane ve @Cihan** bu mesajı beğendi.
__________________

Allah'a dayan,hikmete ram ol.
Yol varsa budur
Bilmiyorum başka yol ....
Herhangi bir kimsede, gizli bir aşk derdi yoksa, o yaşıyormuş gibi görünse de, onun gönlü ve canı yoktur. O âdeta gezen, dolaşan bir ölüdür. Eğer aklın varsa, git de Hak'dan derd iste, çünkü derdsiz olmak, aşk derdine düşmemek, tedavisi imkansız bir hastalıktır.

Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.)

Gölge isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 05.12.2008, 12:32   #2
Acizane
hizmet..hicret..sehadet..
 
Acizane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15.10.2007
Nereden: ankara
İletiler: 3.176
Aldığı Beğeniler : 1519
Beğendiği Mesajlar : 1931
Standart

rabbim c.c. hosnut olsun...
Gölge isimli üye bu mesajı beğendi.

Acizane isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 05.12.2008, 12:55   #3
hakan55
Portal Yerlisi
 
hakan55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 26.02.2008
Nereden: samsun
İletiler: 2.488
Aldığı Beğeniler : 1309
Beğendiği Mesajlar : 642
Standart

Bizleri aydınlattığınız için Rabbim razı olsun inşallah.
Gölge isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
Tasavvuf, cemaat hâlinde ve birlik içinde Allah yolunda yürümektir,topluca tövbe etmektir,topluca Yüce Allah'ı zikretmektir,topluca Hak'ka yönelmek ve birbirini Hak yolunda desteklemektir,bir Kâmil Mürşid nezaretinde topluca Yüce Allah'ın ipine yani dinine, sünnete, takvaya ve ihlasa sarılmaktır

hakan55 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Kurban Kesmek Kİmlere Vacİptİr... fzehra Fıkıh Kösesi 2 06.12.2007 10:36
Kurban kesmek kime vaciptir optional98 Soru - Cevap Köşesi 1 28.12.2005 18:36
Kredi Kartı caiz mi ???* *perwerder* Fıkıh Kösesi 5 06.12.2005 15:04
Kredi Kartları Hakkinda Soru ve Cevaplar x_usta Soru - Cevap Köşesi 8 18.10.2005 23:45


Konu Etiketleri
kurban kimlere caiz , kredi ile kurban kesmek , , vekaletle kurban kesimi caiz mi , vekaleten kurban kestirmek , , , kredi ile kurban kesilirmi , kredi ile kurban kesmek caizmi , ,


Saat : 07:31 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica