Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Soru - Cevap Köşesi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kur'an'ı Kerim nasıl kitap haline getirildi ?

Üye Etiketleri


Like Tree2Beğeni
  • 1 Mesaj Yazan Gölge
  • 1 Mesaj Yazan enqin
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 23.01.2009, 19:46   #1
Gölge
Dost İstersen Allah Yeter
 
Gölge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01.11.2005
Nereden: İstanbul - Eyüpsultan
İletiler: 4.724
Aldığı Beğeniler : 2302
Beğendiği Mesajlar : 1548
Question Kur'an'ı Kerim nasıl kitap haline getirildi ?
Mehmet Paksu, 'Hz. Muhammed (s.a.v), yaşadığı dönemde Kur'an-ı Kerim'i neden bir kitap haline getirmedi?' diye soran bir okuyucusuna şu gerçekleri açıkladı.Mehmet Paksu'nun yazısı

Kur'an'ı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi?

Merhaba hocam, ben size Rusya'dan yazıyorum. Eşim kısa bir zaman önce İslam dinini kabul ederek Müslüman oldu.
Benim herhangi bir zorlamam olmadan, ama daha tam olarak her şeye bizim gibi bir kültür içinden gelmiş insanların yaptığı gibi tam bir teslimiyet içinde değil, sürekli sorulara cevap aramaya çalışıyor. Benim için normal olan ve daha bugüne kadar aklıma dahi getirmediğim, nedenini sorgulamadığım olayları sorgulamaya çalışıyor, tabi ki ben bunu doğal karşılıyorum. Bana geçenlerde bir soru sordu.

Mesela Hz. Muhammed (s.a.v), yaşadığı dönemde Kur'an-ı Kerim'i neden bir kitap haline getirmedi? Nasıl oluyor da kendinden sonraki insanlar bunları sure sure bir dizin haline getiriyorlar?

"Bu kadar çok ince düşünen bir insan bunu neden yapmadı?" diyor. Ben buna bir cevap veremedim. Sizin cevabınızı bekliyorum. (Ahmet Apa) Kur'an-ı Kerim'in inişi Peygamberimiz'in (a.s.m.) zamanında tamamlandığı gibi, kayda geçmesi ve ezberlenmesi de Peygamberimiz hayatta iken gerçekleşti.

Kur'an-ı Kerim ayet ayet veya sûreler halinde vahiy oldukça Peygamberimiz vahiy katiplerinden birisini çağırır ve hemen yazdırırdı. Yeni nâzil olan ayeti, daha önce gelen sûre ve ayetlerin neresine konacağını bildirirdi. Ancak gelen bu vahiyler kronolojik bir sıraya göre değil de, Kur'an'ın kendisine özgü üslûbuna göre sıralanırdı. İnen bütün ayet ve sûreler bizzat Peygamberimiz'in (a.s.m.) huzurunda yazılırdı.

Bu arada vahiy kâtipleri bir nüsha da kendileri için yazardı. Bu şekilde ayetlerin kaydı ve zabtı sağlanmış olurdu. Yazılan ayetler daha sonra Peygamberimiz'e okunur, gözden geçirilir; yazım hatası varsa düzeltilirdi. Bundan sonra ilk yazılan nüsha Peygamberimiz'in evinde bulundurulurdu. Yazılan nüshalar Peygamberimiz'in (a.s.m.) evinde muhafaza edilirdi.

O zamanlar yeterli miktarda kâğıt bulunmadığından, gelen vahiyler tabaklanmış derilere, tahta levhalara, develerin kürek kemiklerine, beyaz yassı taşlara, hurma dallarına, kâğıt parçalarına ve porselenlere yazılırdı. Ayetlerin düzenlenmesi, kesin bir emir ve hükümle yapılıyordu. Hz. Cebrail, Peygamberimiz'e, "Falan ayeti falan yere koyun" diye tarif eder, Peygamberimiz de ona göre sırasını ve düzenlemesini yaptırırdı.

Pek çok İslam alimine göre, "sûrelerdeki ayetlerin düzenlenmesi Hz. Cebrail'in tarifiyle Resulullah tarafından yapılmıştır." Sûrelerin düzenlenmesi ayetlerde olduğu gibi vahye dayalı olarak yapılmıştır. Zaten her yönüyle vahiy eseri olan Kur'an-ı Kerim'in düzenlenmesinin de vahiy sonucu olarak yapılması gerekirdi.

Çünkü Peygamberimiz'in (a.s.m.) zamanında pek çok Sahabi tarafından Kur'an'ın tamamı ezberlenmişti.

O zamanlar çok sayıda Kur'an hafızı mevcuttu. Sahabilerin bu okuyuşu da belli bir sıraya göreydi. Kur'an'ın Peygamberimiz tarafından düzenlendiği ayrıca Kur'an'da da yer alıyor: "Onu toplamak ve okutmak bize aittir. O halde biz onu sana okuduğumuz zaman okunuşunu takip et." 11 Peygamberimiz'in zamanında Kur'an-ı Kerim bizim bildiğimiz şekliyle bir cilt halinde değildi. O zaman böyle bir şeye ihtiyaç duyulmamıştı. Çünkü henüz vahiy kesilmişti ve Peygamberimiz hayattaydı.

Peygamberimiz'in vefatından sonra Yemame Savaşı gibi yetmiş kadar hafızın şehit olması ve benzeri olaylar Kur'an'ın müstakil bir cilt halinde derlenmesi zaruretini ortaya çıkardı.

Hz. Ebû Bekir'in halifeliği günlerinde bu görev vahiy kâtiplerinden Zeyd bin Sâbit'e verildi. Hz. Zeyd de çeşitli maddeler üzerine yazılan Kur'an ayetlerini topladı, hepsini bir araya getirdi. İşte ilk defa meydana getirilen bu Kur'an'a "Mushaf" ismi verildi. (Bu konuda daha geniş bilgiyi "Hayatımızdaki Kur'an" isimli kitabımızda bulabilirsiniz.)

1. Kıyâme Sûresi, 17-18.

Bugün
enqin isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________

Allah'a dayan,hikmete ram ol.
Yol varsa budur
Bilmiyorum başka yol ....
Herhangi bir kimsede, gizli bir aşk derdi yoksa, o yaşıyormuş gibi görünse de, onun gönlü ve canı yoktur. O âdeta gezen, dolaşan bir ölüdür. Eğer aklın varsa, git de Hak'dan derd iste, çünkü derdsiz olmak, aşk derdine düşmemek, tedavisi imkansız bir hastalıktır.

Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.)

Gölge isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 24.01.2009, 09:06   #2
enqin
... Bir_Katre ...
 
enqin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.05.2008
Nereden: istanbuL
İletiler: 2.383
Aldığı Beğeniler : 2899
Beğendiği Mesajlar : 3061
Standart

Önemli bi konu gerçekten. Tarihimizi geçmişimizi, neye neden inandığımızın delillerle ifade edilmesi çok güzel. ALLAH razı olsun kardeşim eyvallah ...
Gölge isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________

ALLAH'ım! Kederden ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç yükünden ve insanların kahrından sana sığınırım.
Ebû Davud, "Sâlat", 367


www.islamibilinc.com


"ALLAH(Celle Celaluhu) duada ısrar edenleri sever."
RESULALLAH (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

enqin isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 26.01.2009, 19:27   #3
Acizane
hizmet..hicret..sehadet..
 
Acizane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15.10.2007
Nereden: ankara
İletiler: 3.176
Aldığı Beğeniler : 1519
Beğendiği Mesajlar : 1931
Standart

Rabbim c.c. razi ve hosnut olsun kitabımız Kuranin ahlakı ile ahlaklandirsin cümlemizi ebeden çok değerli bilgilerdi ....
__________________


Acizane isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Keşke kur'an'ı tam duyabilsek ihda Yürek Esintileri 5 09.07.2008 07:16
"vay haline!...." sseeniyye Paylasmak Istediklerim 3 10.04.2008 07:04
bir defa da haline şükret ! Mehmet E Yürek Esintileri 13 01.09.2007 19:03
Amel etmeyenlerin vay hâline !!!... Gölge Dini Içerikli Yazılar 4 29.08.2006 09:00
dogrusu bu müslümanların haline şaşılır keremm Serbest Kürsü 1 28.09.2005 13:02


Saat : 03:52 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica