Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Soru - Cevap Köşesi
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Şeytan Niçin Yaratılmıştır?

Soru : Şeytan niçin yaratılmıştır? Cevap: Bu sorunun iki yönü var. Birisi şeytanın yaratılış gayesi, di eri ise yaratılış hikmeti. Önce gaye üzerinde kısaca duralım. Bilindi i gibi şeytan cin türünden bir varlıktır. "Ben cinleri

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 30.08.2005, 01:19   #1
Hekimoglu
Portal Yerlisi

Hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Amerika
İletiler: 1.968
Teşekkürler: 51
84 Mesajına 182 kez Teşekkür Edildi
Exclamation Şeytan Niçin Yaratılmıştır?

Soru : Şeytan niçin yaratılmıştır?

Cevap:

Bu sorunun iki yönü var. Birisi şeytanın yaratılış gayesi, di eri ise yaratılış hikmeti. Önce gaye üzerinde kısaca duralım. Bilindi i gibi şeytan cin türünden bir varlıktır. "Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım" ayetine göre cinlerin yaratılış gayesi de, insanlarda oldu u gibi, Allaha inanmak, ona ibadet ve onu tanıma yolunda terakki etmektir. İnsanlar içerisinde bu imtihanı kaybeden küfür ehli insanlar bulundu u gibi cinlerde de bulunuyor. İşte şeytan bu ikinci kısım cinlerdendir. Kendisi Hz.Ademe (as.) secde etmedi i için İlahi rahmetten kovulmuş ve kendi arzusu üzerine bir İlahî hikmet olarak, kendisine kıyamete kadar insanlara musallat olma, onları yoldan çıkarmak için çalışma izni verilmiştir.

Bu iznin verilme hikmeti ise bir de il yüzlercedir. Bunlardan en önemlileri şu iki hikmettir. Cenab-ı Hak, şeytan vesvesesi olmaksızın da insanları imtihan edebilir, şeytanın görevini de insan nefsine yükleyebilirdi. Ama böyle yapmakla, şeytanın o çirkin arzusunu, yani kıyamete kadar insanları hak yoldan saptırma arzusunu kabul etmekle şeytanın cehennemde çekece i azabı milyarlarca kat artırmış oldu. Zira, "Sebep olan işleyen gibidir." hadis-i şerifine göre, insanların şeytan vesvesesine uyarak işledikleri günahların bir katı da şeytana yazılıyor ve böylece onun azabı attıkça artıyordu.

Di er hikmet ise, insanların nefis ve şeytan ile bir imtihan geçirmeleri ve bu imtihanı kazanan müminlerin meleklerden daha ileri derecelere yükselmeleridir. E er, insan nefsine kötülü ü emretme özelli i verilmemiş olsaydı ve insanlara şeytan musallat olmasaydı insanların dereceleri de meleklerde oldu u gibi sabit kalacaktı.

Alaâddin Başar (Prof. Dr.)

Do not put Question(?) mark where Allah put a period(.)...

Hekimoglu isimli üye şu anda çevrimdışı  
Sağ taraftaki 3 üye yazdığınız bu mesaj için size teşekkür ediyor.
an-ı seyyale (08.01.2010), dilsitan (08.01.2010), semerkand (08.01.2010)

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 30.08.2005, 03:55   #2
fzehra
Onursal Üye

fzehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: İstanbul
İletiler: 9.547
Teşekkürler: 2.602
936 Mesajına 1.418 kez Teşekkür Edildi

rabbim nefsin ve şeytanın eline bırakmasın

bizleri onların şerrinden muhafaza buyursun

fzehra.blogcu.com

fzehra isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 08.01.2010, 13:57   #3
an-ı seyyale
br garip gezgin

an-ı seyyale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: bir garip dünya
İletiler: 1.672
Teşekkürler: 3.572
817 Mesajına 1.559 kez Teşekkür Edildi

a.r.o
rabbim şeytanlarında şeytanlaşmış insanlarında şerlerinden korusun bizleri

an-ı seyyale isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 11.01.2010, 17:33   #4
ŞAKİRT
Üye

ŞAKİRT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 19
Teşekkürler: 5
8 Mesajına 14 kez Teşekkür Edildi
Exclamation Şeytanı seviyorum

eğer insan iradesine hakim olur,hevayı nefsine uymazsa,şeytan bir kamçı vazifesi görür ki bunun sonucunda insanın mertebesi alay'ı illiyine çıkar.bizlerin bu mertebeye çıkmasına vesile olduğu için bu yüzden şeytanı sevmek lazım diye düşünüyorum.rabbımdan dileğim şeytanını esir edip rızay'ı ilahiyi kazanma yolunda tüm inananları muvaffak kılmasını CAN'I GÖNÜLDEN NİYAZ EDERİM.yaradan insanlara merhameti gereği şeytanı yaratmış ki melekler gibi makamları sabit kalmasın diye.

ŞAKİRT isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
, , , , , , , , , ,

Saat : 16:14 |