Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Tasavvuf
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Üye Listesi Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Tasavvufta bir takım mertebeler

Tasavvufta bir takım mertebeler Rabıta-Murakabe-Muşahede gibi. Müridler,nefis muhasebesi yapmazlarsa,bu mertebelerden hiçbirisini kat edemezler.Nefsimizi azgın bir düşman olarak görüp,akşamları yatmadan önce,amansız bir hesaba çekmek gerekir.Müminler önce büyük günahlarından dolayı istiğfar eder;yoksa küçük günahlarından dolayı, o da

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 10.02.2006, 07:18   #1
Necmeddin
Onursal Üye

Necmeddin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Batman
İletiler: 10.519
Teşekkürler: 120
2.598 Mesajına 5.116 kez Teşekkür Edildi
Icon16 Tasavvufta bir takım mertebeler

Tasavvufta bir takım mertebeler
Rabıta-Murakabe-Muşahede gibi. Müridler,nefis muhasebesi yapmazlarsa,bu mertebelerden hiçbirisini kat edemezler.Nefsimizi azgın bir düşman olarak görüp,akşamları yatmadan önce,amansız bir hesaba çekmek gerekir.Müminler önce büyük günahlarından dolayı istiğfar eder;yoksa küçük günahlarından dolayı, o da yoksa edeplere uymadaki kusurlarından dolayı istiğfar ederler;onda da kusurları yoksa o zaman ihsan mertebesinde olamamadan dolayı, murakabe mertebesinde olamamadan,müşahede mertebesinde olamamadan dolayı ....mutlaka kendilerinde kınayacakları, istiğfar edecekleri bir hal bulurlar.

Peygamber efendimiz:Kalbime perdelenme gelirde,günde 70 kere istiğfar ederim.diye buyurmuştur.Peygamberlerin istiğfarı, günahtan dolayı değildir.Onlar masumdurlar.Onların istiğfarı bir önceki derecelerinden dolayıdır.Onlar devamlı mertebe geçerler.Hâşâ bu gaflet manasına bir perdelenme de değildir.Hâl,kâl ile ifade edilemez.

v BEŞ ŞEY ZEHİRDİR,BEŞ ŞEY DE ONUN PANZEHRİDİR

1. Dünya öldürücü bir zehirdir;Zühd onun şifasıdır.Zühd:Kişiyi,Allahdan alıkoymayacak şekilde dünyalıktan kifayet miktarı almaktır.Zühd,kuru bir dünya terki değildir.Kalbinden dünya sevgisini çıkarmaktır.Peygamber Efendimiz(s.a.v):Dünyada bir garip gibi ya da yol geçen kimse gibi ol! buyurmuştur.

2. Mal,öldürücü bir zehirdir; şifası,zekatını hakkıyla vermektir.

3. Söz,öldürücü bir zehirdir;Allahı zikretmekte onun şifasıdır.

Peygamberimiz(s.a.v):Ademoğlunun bütün sözleri Onun aleyhinedir.İyiliği emretmek,kötülükten yasaklamak;Allahı (c.c) zikir hariçbuyurmuştur.

4. İnsanın ömrü zehirdir;Onun şifası,Allaha itaattır.ibadetle geçirilmeyen ömür,zehirdir!

5 Seneler,zehirdir;Ramazan ayı da Onun şifasıdır.Geceler zehirdir;Kadir gecesi Onun şifasıdır.

v KABİR HER GÜN BEŞ DEFA NİDA EDER:

İnsanlar ve Cinler dışında her canlı kabrin bu nidasını duyar.

1. Ey Ademoğlu!Ben,küçük kurtçukların eviyim

2. Ey Ademoğlu!Ben,yalnızlık eviyim.

3. Ey Ademoğlu!Ben,karanlık bir evim.

4. Ey Ademoğlu!Ben,teklik eviyim(yalnız girileceği için).

5. Ey Ademoğlu!Ben,gariplerin ve gurbet eviyim.

Peygamberimiz(s.a.v):Kabrin yılanları özel yılanlardır.Tek bir tanesinin zehiri,bütün dünyadakileri zehirlemeye yeterlidir.buyurmuştur.Onun sokmasının acısı şiddetli ve çok uzun sürer.

Kabir ehli de yaşayan insanlara nida eder:Ey insan!Ben hakikatı gördüm;ama amel edemem.Sen amel makamındasın;ama hakikati bilemiyorsun! 

Yine başka bir hadis-i şerifde, Peygamberimiz(s.a.v):Akıllı,hesaba çekilmeden önce kendini hesaba çekendir. Buyurmuşlardır.

Yine başka bir hadis-i şerifde, Peygamberimiz(s.a.v): Benim ümmetim,rabbimin merhamet ettiği bir ümmettir.Benim ümmetime Ahirette azap yoktur.Benim ümmetimin azabı dünyadadır:Savaşlar,depremler,fitneler,ölümler. buyurmuştur.

Yine başka bir hadis-i şerifde, Peygamberimiz(s.a.v):Ölüm,kıymetli bir hediyedir.buyurmuştur.

v ON KİŞİ VARDIR Kİ,MÜNKER NEKİR KABİRDE ONLARA SUAL BİLE SORMAZ

1. Allah yolunda yolunda nöbet tutan,

2. Allah yolunda savaşırken şehid olan,

3. Sıddık,Hz.Ebu Bekir efendimiz gibi,dininde tam sadık olan,

4. Sabır ederek,hiç isyan etmeden karın ağrısından ölen,

5. Her gece Tebâreke(Mülk suresini) okumayı ihmal etmeyen,

6. Kalbinde iman olduğu halde,Cumanın faziletini bildiği halde Cuma gecesi ölen,

7. İman,irfan sahibi olup boğularak ölen,

8. Tâun hastalığından ölen,

9. Allahın tevhidini düşüne düşüne,İhlâs Suresini okuyarak ölen,

10. Bütün peygamberler...

BEŞ KİŞİ VARDIR Kİ,TOPRAK ONLARIN CESEDİNİ YİYEMEZ:

1. Peygamberler:Allahu Teala peygamberlerin cesetlerini toprağa haram kılmıştır.

2. İlmiyle âmil olan alimler

3. Allah yolunda savaşırken şehit olanlar

4. Aşkla şevkle,manasını düşüne düşüne Kurân-ı Kerim okuyanlar

5. Hiçbir karşılık beklemeden Müezzinlik yapanlar(Bazı kitaplarda 7 yıl müezzinlik yapma şartı vardır)

v SIRAT KÖPRÜSÜ ÜZERİNDE YEDİ GEÇİT VARDIR:

Sırat Köprüsü 3 bin yıllık yoldur.Bin yılı yokuş,bin yılı düzlük,bin yılı da yokuş aşağıdır.Zifiri karanlıktır.Kıldan ince,kılıçtan keskindir.Ayet-i Kerimede:Her Can, ölümü tadacaktır.Sonra bize döndürüleceksiniz.buyurulur.(Ankebut sûresi,57.ayet)

Allahın huzuruna yalnız,tek başımıza varacağız. Her bir geçitte şunlardan sorulur:

1. Kelime-i şehadetten

2. Namazından,

3. Oruçtan,

4. Zekatından,

5. Hacc ve umreden,

6. Abdest,taharet ve gusülden,

7. Kul haklarından.

HZ.EBU BEKİR-İ SIDDIK(R.A) KARANLIKLAR BEŞTİR;AYDINLIKLAR DA BEŞTİR:

1. Dünya sevgisi bir karanlıktır;Takva da Onun aydınlığıdır.

2. Günah karanlıktır;Tevbe Onun aydınlığıdır.

3. Kabir karanlıktır;Kelime-i şehadet de Onun aydınlığıdır.

4. Ahiret karanlıktır;Salih amel de Onun aydınlığıdır.

5. Sırat karanlıktır;Tereddütsüz iman da Onun aydınlığıdır.

Necmeddin isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 10.02.2006, 10:27   #2
Bayram
LA İLAHE İLALLAH

Bayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Ankara
İletiler: 7.404
Teşekkürler: 2.513
1.447 Mesajına 3.449 kez Teşekkür Edildi

Allah razı olsun kardeşim yararlı ve faydalı bilgiler

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner

Bayram isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil

Konu Etiketleri
tasavvufta mertebeler , mertebeler , tasavvuf mertebeleri , tasavvuftaki mertebeler , tasavvufda mertebeler , tasavvufun mertebeleri , tasavvufi mertebeler , tasavvuf mertebe , tasavvufta müşahede , ihsan mertebesi ,

Saat : 21:33 |