Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Türkiye'de Gündem
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Çağın Hastalığı Can Sıkıntısı

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 23.09.2006, 08:52   #1
fzehra
Onursal Üye
 
fzehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.08.2005
Nereden: İstanbul
İletiler: 9.551
Aldığı Beğeniler : 1432
Beğendiği Mesajlar : 2619
Standart Çağın Hastalığı Can Sıkıntısı

Çağın Hastalığı Can Sıkıntısı

7den 70 herkesten duyarız bu sözü, bu gün çok canım sıkılıyor Dünya hayatının tüm zevklerini hızla tüketen ve yalnızlığa mahkum olan, bir gençlik geliyor.

İNTERNET Sanal dünyaya hoş geldiniz.

İyi ve dozunda kullanıldığında teknoloji harikası diyebiliriz. Fakat iyi kullanılmadığı taktirde, Teknoloji hastalığı, yani can sıkıntısı ve beraberinde getirdiği ruhsal tahribatlar yaşayabiliriz.


Kimine göre bilgi hazinesi, kimine göre dünya kütüphanesi, kimine göre açık üniversite. Bu öyle bir dünya ki, sözlerin sustuğu, parmakların konuştuğu ve insanları hızla yalnızlığa çektiği sanal dünya. Bu yalnızlığa doğru yol alırken, iş hayatında sekreterimiz cep telefonu, ofisimiz internet oldu. Anlayacağınız neredeyse tek oda da, tek başına şirket olduk.Yani Avrupalıların dediği gibi, (Home Office) yani evimiz işimiz oldu.

Bu durma baktığımızda, uzay filmlerinde izlediğimiz, telepati olayları sanki gerçekleşiyor izlenimi veriyor insana. Yalnızlığa alışan gençleri bekleyen bir başka gerçek ise, tüm örf ve adetlerimizin yavaş, yavaş unutulup, sosyal yaşantıdan hızla uzaklaşmalarıdır. Sonuç olarak önlem alınmadığı taktirde, yeni nesilleri yalnız ve sıkıntılı bir gelecek beklemektedir.

İnternet tiryakiliği sadece gençlerle sınırlı değildir. İlkokul çağlarındaki çocuklarda da görmekteyiz. Çocukların en doğal hakları olan oyunları dahi, açık havada arkadaş ortamında, park ve bahçelerde olması gerekirken, sanal ortamlarda tek başlarına bilgisayar oyunlarına kilitlenerek, bu sahte zevki yaşamaya çalışmaları, onlarda geri dönülmez ruhsal tahribatlara yol açmasına sebep olabilir.
an-ı seyyale, vakkas, Gülyüzlüm ve diğer 1 kişi bu mesajı beğendi.
__________________


fzehra.blogcu.com

fzehra isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 23.09.2006, 08:56   #2
fzehra
Onursal Üye
 
fzehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.08.2005
Nereden: İstanbul
İletiler: 9.551
Aldığı Beğeniler : 1432
Beğendiği Mesajlar : 2619
Standart

Zengin hastalığı can sıkıntısı

İstatistikler, zengin ve refah seviyesi yüksek ülkelerde, psikiyatri hastalarının daha çok olduğunu gösteriyor. Bu ülkelerde henüz 18 yaşında olmadan tüm heyecan ve zevkleri hızla tüketen gençlik, bulunduğu hiçbir ortamdan zevk alamaz hale gelebilir. Bunun sonucunda da, ruhsal çöküntüler ve kötü alışkanlıklar olabilir.

Doğal olarak insan, istediği bir şeyi elde edene kadar heyecan duyar. Elde ettiğinde bu heyecan hızla yok olur. Sürekli yeniliklerin arayışına girer. Bu kısır döngü sonunda isteksiz hale gelip, her istediği sıradanlaşmaya başlayana kadar sürer. Toplumun diğer kesimlerine göre her şeyi elde edebilen insanlar, Allaha şükredeceği yerde, doyumsuz nefsinden dolayı, arayışlarının içinden çıkamaz hale gelir. Sonuç olarak can sıkıntıları başlar.

Kuranda Hz. Süleymanın kendisinden sonra kimseye nasip olmayan, büyük bir zenginlik ve mülkün sahibi olduğunu ve bu nimete olan şükredici tavrını şöyle anlatılır:

'Rabbim, beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasib olmayan bir mülkü bana armağan et. Şüphesiz sen, karşılıksız armağan edensin.'Böylece rüzgarı onun buyruğu altına verdik. Onun emriyle dilediği yöne yumuşakça eserdi. O da demişti ki: 'Gerçekten ben, mal (veya at) sevgisini Rabbimi zikretmekten dolayı tercih ettim&' (Sad Suresi,32.35.36)


Can sıkıntısıyla nasıl baş ederiz?

Dünya hayatı yalnızca bir oyun ve bir oyalanmadan başkası değildir.(Enam Suresi.32)

Ayetin ifadesiyle, bu oyunun farkına varıp, hayata hep heyecanla bakmaktır. Çünkü, heyecanın ve şevkin bittiği yerde sıkıntılar başlar. Heyecanı sürekli yaşatmanın tek anahtarı Allah inancıyla beraber, dünyadaki var oluşumuzun amacını keşfetmektir.

Neden var olduk? Bu sorunun cevabını derin düşünerek aramaktır. Bu cevap Kuran'da,

Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım.(
Zariyat Suresi,56

'... Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur.' (Rad Suresi, 2 ayetiyle haber verilmektedir.


Ayrıca düşüncelerimizde, geçmişin muhasebesini tekrar-tekrar yapmadan, bedeni ve zihni boş bırakmadan, geleceğe dönük çalıştırmaktır. Kendimizi monotonluktan kurtarıp, her gün yeni bir sayfa açmaktır.

Sıradanlıktan kurtulmanın bir başka yolu da sabit fikirlerden kurtulup, yeniliklere açık olmaktır. Hangi yaşta olursanız olun, kendinize severek yapacağınız bir meşguliyetiniz mutlaka olmalıdır. Sabah şevkle uyanmanız için size ihtiyacı olan, sizin sorumluluğunuzda olan bir uğraşınız olması gereklidir. Bunlar: Çiçek bakımı olabilir, çocuk olabilir, hayvan olabilir. Hatta en önemlisi, her yaşta yapılabilen ve en güzel uğraş olan, spor olabilir.

Belli bir yaştan sonra (emeklilik ) yaşlarında daha da boş zaman olacaktır. Bu boş zamanlara hazırlık, gençlik yıllarında edinilen faydalı alışkanlıklarla doldurulabilir. Aksi taktirde, emeklilik yaşlarında işlerinin büyük bir kısmında azalmalar olduğundan, can sıkıntısıyla baş etmeleri mümkün olmayacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli alışkanlık ise, kitap okumaktır. Dolayısıyla insanlara, okuma tiryakisi olmalarını öneriyorum.


Sıkıntıları gidermenin bir başka yolu da dua ve ibadet etmektir. Düzenli yapılan ibadetler insanı başıboşluktan ve tembellikten kurtarıp, harekete geçirir. Allaha karşı olan görevimizi yerine getirmenin, manevi huzurunu vererek vicdanımızı rahatlatır...

İnsanların arasında yaşanan yalnızlık

Kalabalıklarda yaşanan yalnızlık bence tüm yalnızlıklardan daha zordur. Bu yalnızlık, kimsenin seni anlayamaması, bulunduğun topluma göre bilgi seviyenin yüksek olması, insanı sessizliğe ve yalnızlığa mahkum edebilir. Hatta, aynı evi paylaşmak zorunda kalan ve eşleriyle anlaşamayan yalnız insanları görmek de mümkündür.

Yalnızlığı avantaj olarak kullanmak

Verimli insanlar yalnız değildir.

Fikir üreten güçlü ve zeki insanlar, yalnızlığı avantaj olarak kullanmayı çok iyi bilenlerdir. Belki bu insanlar kalabalıklar arasındaydılar ve hep öndeydiler fakat, düşüncelerinde hep yalnızdılar. Bu insanlar yalnızlıklarını ilim ve biliyle doldurarak, tarih boyunca insanlığa büyük hizmetler ve icatlar yapmış yalnız adamlardır.

Hatta peygamberler de, düşünce ve ilim açısından hep yalnızdılar. Fakat bu onların Allaha olan bağlılıkları, inançları ve teslimiyetleri derecesinde, kendilerine verilen akıl ve ilmin, iç dünyalarında yaşadıkları meşguliyetleri ile, kimsenin anlayamadığı dopdolu bir yalnızlıktır.

Nuran YELKENCİ
CiLeKTiNa isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________


fzehra.blogcu.com

fzehra isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2006, 16:56   #3
zübeyde
abim seni cok özledim:(
 
zübeyde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.03.2006
İletiler: 750
Aldığı Beğeniler : 40
Beğendiği Mesajlar : 52
Standart

çok güzel bir paylaşım ablacım sagol allah razı olsun allah yar ve yardımcın olsun
__________________
ÖLÜM NE ZORMUŞ ÖLMEDEN ÖNCE

NE DERDİN SEN PES ETME SABRET GÖNÜL... SABRIN SONU SELAMETTİR... İNŞALLAH SABREDİYORUM ABİM

zübeyde isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.09.2006, 17:01   #4
MuhacirEnsar
Onursal Üye
 
MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31.10.2005
Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.536
Aldığı Beğeniler : 468
Beğendiği Mesajlar : 161
Standart

güzel allah razi olsun.....

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2006, 01:54   #5
fzehra
Onursal Üye
 
fzehra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.08.2005
Nereden: İstanbul
İletiler: 9.551
Aldığı Beğeniler : 1432
Beğendiği Mesajlar : 2619
Standart

Chat ve msn, evlilikleri tehdit ediyor

Evlilik | Zaman

Chat veya MSN, web kamera ile hem görüntülü hem de sesli chat yapma eslerin arasina giren teknolojik bir ayrik otu. Chat ve msn giderek daha çok evliligin yikilmasina sebep oluyor.

Esleri buna en çok, boslukta kalmak, esinden ilgi görememek ve iyi bir iletisim kurulamamasi sürüklüyor.

Yeni dogum yapmis Sena hanim, yillik iznini alip gününü eskisinden daha fazla bilgisayar basinda geçiren esi Hamdi Bey'in kendisine karsi olan bu ilgisizliginden dertlidir. Sena hanim esinin dürüstlügüne çok güveniyor ve onun kendisini aldatacagina inanmiyor.Ama güveni gittikçe sarsilmakta ve esine rahatsizligini surat asarak göstermektedir.Bu durum esinin kendisinden daha fazla uzaklasmasindan baska ise yaramaz.Nihayet esiyle konusmaya karar verir,esi de yalan söylemek istemez ve dogrusunu anlatir.

Bir arkadasinin link verdigi bir bayan internette chatleserek kendisinden bazi ailevi sikintilari için yardim ister.Baslangiçta amaci sadece o bayana ailevi sorunlarinda yardimci olmaktir.Fakat kendisinibu yardima o kadar kaptirmistir ki,su anda yardimina ihtiyaci olan esini ihmal etmektedir.Karsilikli yazismalar arttikça,kisiler özel konularla ilgili bilgi alisverisinde bulundukça; bu durum karsisinda es de tavir alip soguk davrandikça bilgisayar diger ese bir kaçis olarak görülüyor.Mazeret de esin ilgisizligi olup kisi kendisini hakli görmeye basliyor.

Kisi esine dogru cevap verirse,sorunlara yol açan nedenler de görülüp bunlara çözüm yollari üretilebilir.Eger sanal âlemdeki konusmalar iliskiye dönüsmeden bitirilirse evliliklerin devami da sözkonusu olabilir.Nitekim esi Hamdi beyden süphelenen Sena hanim,sorunlarini esiyle tartismis, esiyle birlikte çözümler üretmisti.Böylelikle sanal alemdeki diyaloglar bir yakinlasmaya dönüsmeden son bulmustu.Buna ragmen iliskiye dönüsen birçok olumsuz örnek vardir.Uygun çözüm üretemeyen,kendisini koruyamayan birçok kisinin evliligi tehdit altindadir.

Sanal âlemde kisi,aldatmaya yol açacak dürtülerine karsi daha savunmasiz ve yenik düsmeye daha müsaittir.Baslangiçta belki kisi karsisindakini karsi cins olarak düsünmez. Özel konularda konusulup samimiyet ilerledikçe hatalar yumagi büyümektedir.Bazen de bir taraf birakmak istese de diger taraf birakmamakta,bu da problemi daha da içinden çikilmaz hale getirmektedir.Aslinda sanal ortamda kisinin karsilastigi problemler hayatin her asamasinda vardir:

Isyerinde,akraba,dost ve komsulukta, aile ortaminda,diger sosyal ortamlarda.Sanal ortamda genelde ses ve görüntü olmadigindan mahremiyet dairesine girmek söz konusu degilmis gibi göründügünden kisiler daha az çekinip daha rahat kendilerini ifade ediyor Birçok kisi,gerçek hayatta firsat vermeyecegi sorunlarla karsilasiyor.

Dikkat edin,evliliginiz chat ayırabilir!

Bilmediginiz,tanimadiginiz kisi ile (kurumsal yazismalar haricinde)bir problem çözmeye yönelik de olsa chatlesmeyin.

Karsinizdaki kisi size bir konuda soru sordugunda sadece sorusuna cevap verin.

Özel olarak sürekli görüstügünüz kisilerle ilgili esinize veya yakin aile üyelerine bilgi verip,konustugunuz kisilerin taninmasini saglayin.

Evlilikle ilgili sorunlariniz varsa sanal âlemdeki tehlikelere karsi daha açiksiniz demektir.Evliliginizi monotonluktan kurtarmaya çalisin.

Sanal âlemdeki tehlikelere karsi hazirlikli olun ve problemi problemle çözmeye çalismayin.

Esiniz ile problemlerinizin sürüncemede kalmasina firsat vermeyin.

Bazi duygusal ihtiyaçlariniz karsilanmiyorsa,kendinizi mesgul edecek mesguliyetler bulun.

Hayat kolayliklar ve zorluklarla dolu; hayat arkadasinizin isini zorlastirmayin, kolaylastirin.Farika Teymur Artir
CiLeKTiNa isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________


fzehra.blogcu.com

fzehra isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 24.09.2006, 06:04   #6
sürmeli
Bir_Katre
 
sürmeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20.08.2006
İletiler: 3.331
Aldığı Beğeniler : 121
Beğendiği Mesajlar : 15
Standart

Valla güzele kullandığınız sürece harika bişey bu internet şahsen ben bilmediğim bir çok şeyi internetten öğrendim...
Sağol ablam güzel paylaşımdı ....
__________________
BiR_KaTRe
yürekte acın hep taze, diyecek söz yok tek söz buna 'ne çare'

sürmeli isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2006, 06:16   #7
rumeysa
Onursal Üye
 
rumeysa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.10.2005
İletiler: 3.169
Aldığı Beğeniler : 169
Beğendiği Mesajlar : 9
Standart

Bilmediginiz,tanimadiginiz kisi ile (kurumsal yazismalar haricinde)bir problem çözmeye yönelik de olsa chatlesmeyin.
en iyi çözum bu..

bayan kardelerimiz karşısında kinin evli olduğunu bilip te konuşuyorsa Allah akıl fikir versin..böyle olaylarda herşey kadında bitiyor..Rabbim şaşırtmasın..evli kadınlarda eşlerini pc ye oturtmasın bence
__________________
Gülüme Gül Ol Götür Gülüm Ol Rasulüme Götür Beni..

rumeysa isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.10.2009, 19:29   #8
an-ı seyyale
br garip gezgin
 
an-ı seyyale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.08.2009
Nereden: bir garip dünya
İletiler: 1.673
Aldığı Beğeniler : 1545
Beğendiği Mesajlar : 3571
Standart

faidelendik inş .aktardığınız bilgilerden

rumeysa´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
..Rabbim şaşırtmasın..evli kadınlarda eşlerini pc ye oturtmasın bence
__________________
.
Yusuf/86

an-ı seyyale isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.10.2009, 19:35   #9
vakkas
Sonsuzluk Yolcusu
 
vakkas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.10.2008
Nereden: karaman,almanya
İletiler: 7.032
Aldığı Beğeniler : 3701
Beğendiği Mesajlar : 3517
Standart

Allah razı olsun tesekkürler
__________________

ATMASINA IZIN VERDIGIN SU KALBIM:SENIN.ASKINLA ATSIN SENIN ASKINLA DURSUN YARABBIM:


vakkas isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.10.2009, 09:40   #10
-Su Gibi-
Tam Üye
 
-Su Gibi- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28.08.2009
İletiler: 102
Aldığı Beğeniler : 55
Beğendiği Mesajlar : 51
Standart

Pc aslında her insan aradıgını bulur koca bir dünya Allah c.c. hayır yollarda kullanmamızı nasip etsin son 4 senedir pc le tanışmışlıgım var ama bu 4 sene benden insanlara karşı güvenide almıştır , insanlara karşı sevgi aşılamayı tutunmayı ögrenmeyi, ögretmeyide nasip etmiştir mevla çok şükür .Siz ne kadar iyi niyetli olsanız karşıdaki mühatabınızın niyetini iç dünyasını bilmediginiz için aslında tanımadıgımız kimselerle muhatab olmak dogru degil.Allah c.c. her daim bizi gören ve işitendir şüphesiz bunun bilincindeki ERKEK yada BAYAN yanlış yapmaz Allah c.c. hepimizin yar ve yardımcısı olsun olan çok kötü olaylar var Allah c.c. kimseyi o duruma düşürmesin düşenede Rabbim c.c. yardım etsin ..pc aslında bizleri toplumdanda gerçeklerdende uzaklaştırıyor herşeyi tadında yaşamak lazım her şeyin azı hayırlı...teşekkürler kardes...
__________________
Veysel sapma saga sola sen ALLAH tan birlik dile ikilikten gelir bela dava insanlık davasıdır...

-Su Gibi- isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
StilSaat : 02:33 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica