Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Yaşam - Sağlık
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Maden suyunun bilinmeyen yönleri! COK FAYDALI

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 03.03.2006, 12:39   #1
konyali-kiz
Bilgili Üye
 
Üyelik tarihi: 15.09.2005
İletiler: 1.035
Aldığı Beğeniler : 9
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart Maden suyunun bilinmeyen yönleri! COK FAYDALI

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, Maden suyu bebeklikten, yaşlılığa kadar her yaşta rahatlıkla kullanılabilir dedi.

Maden suyunun Avrupa ülkelerinde sofra suyu olarak kullanıldığını belirten Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, Bunun gerekçesi yemeklerle alınamayan bazı minerallerin, maden suyuyla tamamlanabilir olması dedi.

Ülkemizde çıkarılan maden suları içerdikleri mineraller nedeniyle yüzyıllardır, hatta binlerce yıl insanlara şifa dağıtıyor diyen Prof. Dr. M. Karagülle, Maden suları minerallere bağlı etkilerin dışında, mineralli suların fizyolojik etkileri ve bazı hastalıklardaki terapötik yararları da söz konusudur. Maden suyu böbreklerde ve idrar yollarındaki taş oluşumunu önler ve iltihabı geriletici bir etki gösterir. Safrakesesi tembelliğinde yararlı ve pankreas fonksiyonlarını da destekler. Kronik mide mukozası iltihabında veya mide asidi fazlalığında yüksek bikarbonat içeren maden suları yararlıdır. Maden suyu sindirim sisteminde de önemli etkileri olmakla birlikte kabızlığa da iyi gelir.

HER ALANDA HER YAŞTA MADEN SUYU
Maden suyunun çocuk mamasından, et kızartmasında bile kullanılabileceği belirten Karagülle, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: Maden suyu bebeklikten, yaşlılığa kadar her yaşta rahatlıkla kullanılabilir. Bebeklerde anne sütü vazgeçilmez besin ve sıvı kaynağıdır. Bunun yanında ek beslenmeye geçildiğinde ise hazırlanacak mamalar maden suyu ile olursa ideal bir mama karışımı olacaktır. Spor yapan insanlarda görülen kilo kaybı tamamen su kaybıyla orantılıdır. Bu nedenle spordan önce ve sonra içilecek olan maden suyu vücudun su kaybını önleyecektir. Bununla birlikte sıcak günlerde meydana gelebilecek su kaybı maden suyuyla ideal bir şekilde önlenecektir. Özellikle çalışan insanlarımızın kahve ve çay yerine maden suyu tercih etmelerini tavsiye ederim. Sabah işe başlayan bir kişi içinden kabarcıklar çıkan bir bardak soğuk maden suyu ile güne daha dinç ve enerjik başlayabilir.

İçilen maden suyunun cilde gerekli olan suyu ve sonuçta gerginliği ve pürüzsüzlüğü de sağlayabileceğini belirten, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: Maden suyu içildiği sürece cilt pörsük, yorgun ve solgun görünmeyecektir. Maden suyu sadece içildiğinde değil aynı zamanda dışardan sürüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.
AA
MalcolmX61 ve Uhibbu bu mesajı beğendi.

konyali-kiz isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 03.03.2006, 12:45   #2
Hekimoglu
Portal Yerlisi
 
Hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.08.2005
Nereden: Amerika
İletiler: 1.968
Aldığı Beğeniler : 186
Beğendiği Mesajlar : 51
Standart

Mineral Wasser....

Cok severim....sudan cok Mineral Wasser Icerim
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________


Do not put Question(?) mark where Allah put a period(.)...

Hekimoglu isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.03.2006, 12:45   #3
konyali-kiz
Bilgili Üye
 
Üyelik tarihi: 15.09.2005
İletiler: 1.035
Aldığı Beğeniler : 9
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

Alıntı:

ORiJiNAL YAZARI : Hekimoglu
Mineral Wasser....

Cok severim....sudan cok Mineral Wasser Icerim
bende bende
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

konyali-kiz isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.03.2006, 12:47   #4
konyali-kiz
Bilgili Üye
 
Üyelik tarihi: 15.09.2005
İletiler: 1.035
Aldığı Beğeniler : 9
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

* Maden suyu ile soda arasında ne fark vardır?
Maden Suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen doğaldır. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen yapay olan bir içecektir.


* Maden suyu asitli midir?
Halk arasında asitli denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki karbondioksit gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.


* Günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz ?
Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi yararlı sıvı tüketilmesini öneriyor.


* Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?
Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.


* Hamilelikte maden suyu içilir mi?
Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.


* Maden suyu cilde yararlı mıdır ?
Maden suyu içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Hatta piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılır.


* Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
Böbrek taşlarının oluşumunda ana neden, yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir deyişle, yaşamı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.


* Avrupada ve Türkiyede kişi başına yıllık maden suyu tüketimi ne kadar?
Avrupada kişi başına yılda 150 litre maden suyu tüketirken bu oran Türkiyede 3 litrenin altında. Ülkemiz aslında Avrupanın doğal mineralli sular açısından en zengin coğrafyasına sahip ancak, yıllık 65 milyon litre olan bu kaynağın sadece yüzde biri şişeleniyor, yüzde doksandokuzu boşa akıyor. Süt ve süt ürünleri tüketiminde de Avrupa ile aramızda benzer oranlar olduğu için, neticede ulusal beslenme kültürü ile bağlantılı ilginç tablolar ortaya çıkıyor. Örneğin bu beslenme kültürü sayesinde Avrupalı kemik erimesi gibi hastalıkları nadiren duyarken Türkiyede belirli yaş ve cinsiyet gruplarında kemik erimesi oranları % 30larda yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni, yaşam boyunca düzenli olarak tüketilen süt ve doğal suların miktarlarındaki, bu yol ile alınan doğal kalsiyum takviyesindeki büyük farklılık.


* Maden suyu son kullanma tarihinden sonra bozulur mu?
Maden suyu kapağı açılmaz ise kesinlikle bozulmaz. Ürünlere son kullanma tarihi konulmasının tek nedeni, dolumdan sonra belirli bir süre geçtiği zaman sadece kapak ve ambalajdan dışarıya karbondioksit gazı kaçması ve azalmasıdır.


* Düzenli maden suyu tüketimi ile bazı hastalıklar arasında bağlantı var mıdır?
Maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıkları ile çok ilgisi vardır. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur.
Sodyum vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımı ile sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.
Kalsiyum vücudumuzda en fazla bulunan elementtir. Kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olur. Yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Kalsiyum sadece süt ve doğal sularda bulunur. İçerisinde kalori ve kolesterol olmadığı için maden suyu, kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.
Bikarbonatlar, magnezyum, sitratlar, sodyum, flor ve kalsiyum maden suyunda bulunan doğal dengeleri ile, ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında çok etkendir. Böbrek taşlarının tekrarlamasını önlemenin en kolay, en pratik ve doğal yolu bu sıvıları bolca tüketmektir.
Bikarbonatlı sular alkali yapıları sayesinde mide asiditesini nötralize eder ve bu özelliği nedeni ile peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli rol oynarlar. Yine fonksiyonel mide ve bağırsak hastalıklarında semptomları azaltıcı etkileri vardır.
Kalsiyum ve magnezyum içeren sular bağırsak molaritesini azaltarak stress sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede etkili olurlar. Sülfatlı sular safra salgılarını ve akımlarını arttırır.
Kalsiyum zengini doğal mineralli sular, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.

not: alinti ntv den

konyali-kiz isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.03.2006, 15:49   #5
silaucan
Portal Yerlisi
 
Üyelik tarihi: 09.09.2005
İletiler: 1.967
Aldığı Beğeniler : 20
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

anaaa,bundan sonra maden suyu içeyim......bu kadar faydası varmış madem....

ama ben fazlaca tüketildiği zaman mide faaliyetlerini yavaşlattığını yani mideyi tembelleşirdiğini duydum.....herşeyin fazlası zarardır elbet...
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

silaucan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 03.03.2006, 15:54   #6
eslem
Bilgili Üye
 
eslem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.09.2005
İletiler: 1.072
Aldığı Beğeniler : 32
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

bende maden suyunun aç karnına içilirse mideyi deldiğini biliyorum aşırısı ..o yüzden doktorlar genel de yemekden sonra tavsıye ediyorlar ..

aynı zamanda ben gerçek dağdan inme maden suyu içdim, Rizede ayder yaylasına giderken bir dağ vardı resmen tepesinden maden suyu akıyordu ilkden sıf su zannetdim içdiğimde maden suyu olduğunu anladım eğer birgün Rizeye yolunuz düşerse tavsıye ederim ..
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

eslem isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 03.03.2006, 16:35   #7
iLkay*
Bilgili Üye
 
iLkay* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28.09.2005
Nereden: Şehr-i İstanbul
İletiler: 1.211
Aldığı Beğeniler : 11
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

inş. eslem yolumuz düşecek Allahın izniyle tadarız inş.

bende fazla sevmem
ama bu yazıyı dikkate alacağa benziyorum
ama bak! meyvalılarına sözüm yok güzel oluyorlar...
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

iLkay* isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.2006, 15:00   #8
kerems
Onursal Üye
 
kerems - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08.11.2005
İletiler: 624
Aldığı Beğeniler : 131
Beğendiği Mesajlar : 328
Standart

E Seyfo Dayı boşyere şiştiği zaman Maden Suyu içmiyodu... Varmış bi hikmeti demekki
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

kerems isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.2006, 15:06   #9
konyali-kiz
Bilgili Üye
 
Üyelik tarihi: 15.09.2005
İletiler: 1.035
Aldığı Beğeniler : 9
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

ya arkadaslar bende duydum ama annemden maden suuyunun güya mideyi deldigini ama ben inanmiyorum önce hekimlerden ve arastiranlardan duyamyi tercih ederim
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.

konyali-kiz isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.2006, 15:34   #10
ExELaNcE
Onursal Üye
 
ExELaNcE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03.09.2005
İletiler: 3.491
Aldığı Beğeniler : 117
Beğendiği Mesajlar : 15
Standart

yararlarına bişey demiyorum ama içemiyorum ..meyvelilerini hiç denemedim..denemek lazım..
Gülistan isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________

Ölüler gibi donmuş bizlere de Belki Mescid-in ateşinden bir köz düşer de Buzlarımız çözülür
ey yahudi..
Sezai Karakoç

ExELaNcE isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, , , , , , , , , ,


Saat : 06:07 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica