Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > İslamın Şartları
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Hac Nasıl Yapılır?

Üye Etiketleri


Like Tree7Beğeni
  • 5 Mesaj Yazan semerkand
  • 1 Mesaj Yazan Hafız_70
  • 1 Mesaj Yazan Beste
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 26.10.2009, 13:00   #1
semerkand
Onursal Üye
 
semerkand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.07.2008
Nereden: Başakşehir-istanbul
İletiler: 4.485
Aldığı Beğeniler : 5854
Beğendiği Mesajlar : 5625
Icon16 Hac Nasıl Yapılır?

Hac Nasıl Yapılır?



Islâm sartlarinin besincisi hac'dir. Hac, belli zamanda, belirli yerleri özel bir sekilde ziyaret etmektir.

Hicretin dokuzuncu yilinda farz olmustur. Hac hem mal, hem de beden ile yapilan bir ibadettir. Belirli sartlari tasiyan müslümanlarin ömründe bir defa hacca gitmesi farzdir. Allah'in her emrinde oldugu gibi haccin farz kilinmasinda da bir çok hikmetler ve faydalar vardir.

Çesitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen, dilleri ve renkleri ayri olan müslümanlarin tek gaye etrafinda bir araya gelmesi ve hep birlikte Allah'a yönelmesi islâm kardesligini güçlendirir. Müslümanlarin birbiri ile tanismalarini, birbirlerinin dert ve sikintilarina çare bulmalarini saglar..

Zengin-fakir her seviyede müslümanin ihrama girerek ayni kiyafet içinde bulunmasi insanlara esitlik fikrini asilar, mahser gününü haltirlatir. Hac yolculugu, insanin bilgi ve görgüsünü artirir, zorluklara karsi dayanma aliskanligi kazandirir. Mala bağımliligi azaltarak, fakirlere, yoksullara karsi merhamet ve yardim duygularini gelistirir.

Sevgili peygamberimizin dogup büyüdügü, Islâm dini'nin cihana yayilmaya basladigi kutsal yerleri görmek ruhlara manevi bir heyecan verir, dini duygulari kuvvetlendirir .Kutsal yerlerde insan kendisini Allah'a daha yakin hisseder, yaptigi ibadetlere kat kat fazla sevab verilir. Allah rizasi için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakinanlarin (kul haklari hariç) birçok günahi bagislanir. Bu konuda peygamber Efendimiz söyle buyurmustur:

"Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranislardan sakınirsa, annesinin onu dogurdugu günkü gibi günahlarindan arinmis olarak döner." (1)



HAC KIMLERE VE NE ZAMAN FARZDIR

Asagidaki sartlari tasiyanlara hacca gitmek farz olur:

1 ) Akilli olmak,

2) Erginlik çagina gelmis olmak,

3) Müslüman olmak,

4) Hür olmak,

5) Haccin farz oldugunu bilmek. (Bu sart müslüman olmayan ülkelerde müslümanligi kabul edenler içindir. Islâm ülkelerinde yasayan müslümanlar için haccin farz oldugunu bilmemek özür degildir.)

6) Zorunlu ihtiyaçlardan baska hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü oldugu aile fertlerinin geçinebilecegi maddi güce sahip olmak.

7) Durumuna uygun bir vasita ile hac yolculugunu yapabilmesi için vasita ve yol masraflarini karsilayacak parasi olmak.

Hac vazifesini yapabilecek zamana yetismis olmak.

Saydigimiz bu sartlardan baska hac vazifesini bizzat yapmak için su sartlarin da bulunmasi gerekir. Bunlara haccin edasinin sartlari denir.

Haccin Edasinin Sartlari:

1) Vücutça saglikli olmak, (Kör, kötürüm ve hac yolculuguna dayanamayacak derecede hasta ve yasli olmamak.)

2) Hacca gitmesine bir engel bulunmamak, (Hapiste olmak gibi)

3) Yol güvenligi olmak,

4) Kadinin yaninda kocasi veya evlenmesi caiz olmayan bir mahremi bulunmak,

(2) Riyazü's-Salihin, c. 2, s, 521. I Sâfi mezhebine göre; yaninda kocasi veya mahremi olmayan kadin, güvenilir iki veya daha

fazla kadinla birlikte farz olan haccini yapar.

5) Kocasi ölmüş veya boşanmış olan kadinlarin iddet süreleri bitmiş olmak.

Bu saydigimiz sartlara sahip olan bir kimsenin önündeki ilk hac mevsiminde hacca gitmesi farz olur.

HACCIN FARZLARI

Haccin farzlari, birisi sart ikisi rükün olrnak üzere üçtür:

1) Ihrama girmek (sarttir),

2) Arafatta vakfe,

3) Ziyaret tavafi.



HACCIN ÇEŞITLERI

Yapilisi Bakimindan Hac Üç Çesittir:

1) Ifrad Hacci: Umresiz yapilan hac demektir. Haci adayi ihrama girerken sadece hacca niyet eder ve hac vazifelerini yerine getirir. Ifrad hacci yapanlara kurban kesmek vacib degildir.

2) Temettu Hacci: Umre ve hacci ayri ayri ihrama girerek yapmaktir. Haci adayi önce umre için ihrama girip umre vazifelerini yapar ve ihramdan çikar. Günü gelince yeniden ihrama girerek hac vazifelerini yerine getirir. Temettu haccında kurban kesmek vacibdir.

3) Kiran Hacci: Umre ve hacci bir ihramda yapmaktir. Haci adayi ihrama girerken hem umre, hem de hacca niyet eder. Önce umreyi yapar fakat ihramdan çikmaz, sonra da hacci yapar. Kiran haccinda da kurban kesmek vacibdir.

Hacca gitmek isteyen bir kimse bu üç çesit hacdan hangisini dilerse onu yapar. Usulüne uygun olarak hangisini yaparsa hac görevini yerine getirmis olur.

Ihram, Telbiye, Tavaf, Sa'y ve Vakfe:

Ihram: Hac veya umi'e yapacak olan kimsenin diger zamanlarda helal olan bazi fiil ve davranislari belirli bir süre kendisine haram kilmasidir. Hac veya umreye niyet etmek ve telbiye getirmekle ihrama girilmis olur.

Telbiye: Ihramli olarak ve yüksek sesle: ''Lebbeyk, Allahümme Iebbeyk, Iebbeyke la serike Ieke Iebbeyk, innel'hamde ve'n ni'mete Ieke ve'lmülk; la serike Iek.'' demektir .Kadinlar hafif sesle telbiye getirirler,

Tavaf: Kabenin etrafini usulüne göre yedi defa dolasmaktir.

Sa'y: Kabenin yakininda bulunan Safa ile Merve tepeleri arasinda gidip gelmektir. Bu gidis-gelisler, Safa'dan Merve'ye dört, Merve'den Safa'ya üç olmak üzere yedi defadir.

Vakfe: Hacda Arafat ve Müzdelife denilen yerlerde belirli zamanlarda bir süre kalmaktir.Arafat vakfesi farz, müzdelife vakfesi vacibdir .

HACCIN YAPILISI

Hacca gitmek isteyen kimse, bu kutsal görev için helal kazanç temin eder. Yola çikmadan önce varsa borçlarini öder, hak sahipleri ile helallasir. Günahlarinin bagislanmasi için tevbe edip Allah'tan af diler. Kazaya kalmis ibadetleri varsa müinkün oldugu kadar kaza eder. Yola çikacagi zaman evinde iki rek'at namaz kilar. Aile fertleri, dostlari ve yakinlari ile helallasip veda ederek yola çikar. Yolculukta ve hac ibadeti esnasinda baskalarini incitecek kötü söz ve davranislardan sakinır .

Ihrama girme yeri olan ''Mikat'' sinirina gelmeden önce tirnaklar kesilir, gerekli vücut temizligi yapilir ve mümkünse gusledilir, degilse abdest alinir. Erkekler giydikleri bütün elbiselerini çikararak ''izar'' ve ''Rida'' denilen iki parça örtüye sarilirlar.Ihram1i olduklari sürece ayak ve baslarinı açik bulundururlar. Kadinlar ihrama girerken elbiselerini çıkarmazlar.

Bundan sonra ''Mikat'' sinirinda ''ihramm sünneti'' niyetiyle iki rek'at namaz kilinir ve hacca niyet edilerek telbiye getirilir. Böylece ihrama girilmis olur. Ihram devam ettigi sürece ihramliya yasak olan seylerden sakinmak gerekir .

Mekke'ye varilinca gusûl yapilir veya abdest alinir. Sonra haremi serife gidilerek Kabenin etrafinda kudüm tavafi yapilir ve ardindan iki rek'at tavaf namazi kilindiktan sonra Safa ile Merve arasinda usulüne uygun olarak sa'y yapilir. Haci adayi bundan sonra ihramli olarak Mekke'de kalir. Burada kaldigi süre içinde mümkünse namazlari Harem-i Serifte kilmak, firsat buldukça nafile tavaf etmek çok sevablidir.

Terviye günü, yani Arefe'den bir gün önce Arafata çikilir. Arefe günü günes batincaya kadar Arafat'ta kalinir. Ibadet ve dua ile vakitler degerlendirilir... Burada ögle ile ikindi namazlari cemaatle ögle vaktinde birlikte kilinir. Buna ''Cem'i Takdim'' denilir. Ögleden sonra vakfe yapilir. Günes battiktan sonra aksam namazi kilinmadan 'Müzdelife' ye hareket edilir. Müzdelifede aksam ve yatsi namazlari cemaatle yatsi vaktinde birlikte kilinir. Buna ''Cem-i Tehir'' denilir. Geceyi Müzdelifede geçiren haci adaylari seytan taslamak için kullanilacak taslari burada toplar.

Bayram sabahi, sabah namazi erken kilinarak, ''Müzdelife Vakfesi'' yapilir. Hava aydinlindiktan sonra Mina'ya hareket edilir.

Bayramın Birinci Günü Minada Sırasıyla:

a) Akabe Cemresine yedi tas atilir.

b) Saçlar tiras edilerek ihramdan çikilir.(Ifrad hacci yapanlara kurban kesmek vacib olmadigindan, bunlar Akabe Cemresine tas attiktan sonra tras olup ihramdan çikarlar. Temettü veya Kiran hacci yapanlar Akabe Cemresi'ne tas atip kurban kestikten sonra tras olur ve ihramdan çikarlar .)

c) Vakit ve imkan bulunursa ayni gün Mekke'ye gidilerek farz olan ziyaret tavafi yapilir.

Bayramin Ikinci Günü Sirasiyla: küçük, orta ve akabe cemrelerine yediser tas atilir. Bayramin birinci günü ziyaret tavafini yapamayanlar ikinci günde yaparlar .

Bayramın üçüncü Günü: Yine Küçük,orta va akabe cernrelerine yediser tas daha atilir. Ayni gün Mina'dan Mekke'ye dönülünce veda tavafi yapilarak hac vazifesi tamamlanmis olur.

Uygulamasini anlattigimiz Ifrad haccidir. Temettü ve Kiran haclarinin yapilisinda bazi farkliliklar vardir.

Temettü Hacci: Temettü haccı yapacak olan kimse Mikat sinirinda umre için ihrama girer. Mekke'ye gelince usulüne uygun olarak umreyi yaptiktan sonra tras olur ve ihramdan çikar. Terviye gününe kadar. (Yani Arefe gününden bir gün önce) Mekke'de ihramsiz olarak bekler. Terviye günü Mekke'de hac için yeniden ihrama girer ve yukarida anlatildigi gibi hac vazifelerini yapar .

Ancak ifrad haccindan farkli olarak:

1) Bayramin birinci günü Cemre Akabesine tas attiktan sonra kurban keser, ondan sonra tras olur ve ihramdan çikar.

2) Ziyaret tavafindan sonra haccin sa'yini yapar.

Kiran Hacci: Kiran hacci yapacak olan mikat sinirinda hem hac, hem de umreye ikisine birden niyet ederek her ikisi için de bir ihrama girer. Mekke'ye varınca önce umre yapar, umreyi tamamladiktan sonra haccin kudüm tavafini, pesinden de haccin sa'yini yapar. Fakat ihramdan çikmaz. Ihramli olarak bekleyip terviye günü gelince Arafat'a çikarak tarif edildigi gibi hac vazifelerini yerine getirir. Kiran haccinda da ifrad haccindan farkli olarak: Bayramin birinci günü Cemre Akabesine tas attiktan sonra kurban keser, ondan sonra tras olur ve ihramdan çikar.





Katre-i Matem, nur_41, Hafız_70 ve diğer 2 kişi bu mesajı beğendi.
__________________

semerkand isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 26.10.2009, 17:43   #2
Hafız_70
Onursal Üye
 
Hafız_70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29.09.2007
İletiler: 7.885
Aldığı Beğeniler : 5125
Beğendiği Mesajlar : 2504
Standart

Allah razı olsun kardeşim.Haç ibadetinin nasıl yapıldığını kimlere farz olduğunu tüm detayları ile açıklamışsınız.Ellerinize sağlık.Hacca gitmek isteyen kardeşimiz varsa mutlaka okumalı bu yazıyı.Rabbim orası için yanıp tutuşan her müslümananasip etsin inşaAllah.
Vesselam.
semerkand isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________

Hafız_70 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 26.10.2009, 17:49   #3
semerkand
Onursal Üye
 
semerkand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.07.2008
Nereden: Başakşehir-istanbul
İletiler: 4.485
Aldığı Beğeniler : 5854
Beğendiği Mesajlar : 5625
Standart

Hafız_70´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Allah razı olsun kardeşim.Haç ibadetinin nasıl yapıldığını kimlere farz olduğunu tüm detayları ile açıklamışsınız.Ellerinize sağlık.Hacca gitmek isteyen kardeşimiz varsa mutlaka okumalı bu yazıyı.Rabbim orası için yanıp tutuşan her müslümananasip etsin inşaAllah.
Vesselam.

aleykum selam..Amin. inşALLAH Rabbim her müslümna nasip eder..Allah cc razı olsun Hfız kardeşim
__________________

semerkand isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 26.10.2009, 18:06   #4
Geceler
Sükut_u Sonbahar
 
Geceler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.04.2007
İletiler: 23.612
Aldığı Beğeniler : 18619
Beğendiği Mesajlar : 33753
Standart

Cenab-i Hak razi ve memmun olsun insaAllah Semerkand kardesim
Cenab-i Hak cümlemize nasib eylesin Hacca gitmeyi
Selam ve Dualarimla.......
__________________





Suskunluğumu Bağışla, Tüm Sözcüklerim Sana Duâda...

Henüz Resmedilmemis Bir Hüznün Cizgilerini Tasir Suretim...
Iste Bu Yüzdendir Icten Ice Döküntülerim...

Geceler isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 26.10.2009, 18:22   #5
semerkand
Onursal Üye
 
semerkand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.07.2008
Nereden: Başakşehir-istanbul
İletiler: 4.485
Aldığı Beğeniler : 5854
Beğendiği Mesajlar : 5625
Standart

Geceler´isimli üyeden alıntı İletiyi göster
Cenab-i Hak razi ve memmun olsun insaAllah Semerkand kardesim
Cenab-i Hak cümlemize nasib eylesin Hacca gitmeyi
Selam ve Dualarimla.......

aleykum selam bacim..Amin..inşAllah bizede nasip olur..Geçenyıl hac kuram çıktı..gidemedim.. Rabbim beni af etsin.. yüce Mevla sizden razı olsun
__________________

semerkand isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 26.10.2009, 19:08   #6
nur_41
..hamd..
 
nur_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03.07.2009
Nereden: Nicomedia
İletiler: 3.022
Aldığı Beğeniler : 3495
Beğendiği Mesajlar : 2445
Standart

Allah razı olsun, birde uygulamak nasip olsa Allah ın izni ile...
__________________







وَاللّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ
Enfâl - 66

nur_41 isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2009, 03:25   #7
Beste
Doğuş
 
Beste - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 13.10.2009
Nereden: Sessiz
İletiler: 8.249
Aldığı Beğeniler : 8199
Beğendiği Mesajlar : 10080
Standart

Allah razi olsun,emeginize saglik insAllah
Rabbim nasip ettsin insAllah her mümine Hacca gitmeyi...
semerkand isimli üye bu mesajı beğendi.
__________________
الله


Küllü men aleyhâ fân

Beste isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Tevbe istiğfar nasıl yapılır semerkand Soru - Cevap Köşesi 2 12.08.2009 18:34
Sağ klikle neler yapılır? semerkand Mizah 5 23.07.2009 16:35
Teyemmüm Nedir ve Nasıl Yapılır vakkas Dini Içerikli Yazılar 2 03.04.2009 15:44


Konu Etiketleri
, , , , , hacda gezilecek yerler , hacda gezilen yerler , hac da gezilecek yerler , , ,


Saat : 05:04 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica