Portal
Geri git   Yenidendogus > Edebiyat Konulari > Yürek Esintileri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Efendilik bitmez tükenmez bir hazinedir

Üye Etiketleri


Like Tree2Beğeni
  • 2 Mesaj Yazan Vukuf-i Kalbi
Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 01.05.2010, 11:32   #1
Vukuf-i Kalbi
ڪےàؤôمà Кàﺸڗễ۳
 
Vukuf-i Kalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.02.2008
Nereden: iskeLetLer diyarından
İletiler: 2.683
Aldığı Beğeniler : 1410
Beğendiği Mesajlar : 248
Standart Efendilik bitmez tükenmez bir hazinedirEfendilik bitmez tükenmez bir hazinedir

Onu ilk nerede gördüğümü hayal meyal hatırlıyorum. Sessiz ve düşünceli biriydi. Yaşı olgunluk yaşını bulmuştu. Fakat yaşından fazla gösterdiği aşikardı. Sürekli kitap okuyor, konuşmayı sevmiyordu. Kitaplarla olan ünsiyetine karşın bilgiç bir tavır sergilemiyordu. Bir iki kez onunla konuşmayı denedim, bazı sorular yönelttim. İsteksizce ama alabildiğine kibar bir biçimde bilmediğini söyledi.
Zaman geçtikçe onu görmezden gelmeye çalışsam da garip bir etkisi vardı. İnsanda saygı sunusunu zorlayan bir hali vardı. En gürültülü zamanda dahi çalışma ortamına dahil olduğunda o gürültülü ortam, onun girişiyle beraber bir sessizliğe bürünüyordu. Bulunduğu ortamda garip bir etkisi vardı.
Giyim kuşam konusunda çok şık değil, temiz ve özenli giyiniyordu. Konuştuğu insan sayısı alabildiğine azdı. Onun yakın dostlarından biriyle ünsiyet oluşturmuştum. Bir gün merakımı yenemeyip nasıl birisi diye sordum. "Haza beyefendi" dedi. Zaten belli olmuyor mu? Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmaz. En yakın dostları kitaplardır. Kendisi aleyhinde konuşanlara tebessüm edip, aleyhlerinde tek kelime etmez. Yalnızlığı pek sever. Dağda bayırda dolaşmayı. Yaptığı işi iyi yapar.
Bazı iş arkadaşları ona kolay alışamadılar. Fakat çok geçmeden onlar da saygı göstermek zorunda kaldılar. Cümlelerini özenle seçer. Fütursuzdur, kimseden çekinmez. Haksızlıklara uğramıştır. Şu an ekabir takımından pek çok tanıdığı olsa da, o hiç oralı olmaz. Bazı dostları onu arayıp sorsalar da, o hiçbir zaman onları aramaz. Sessizlik ve çalışkanlık en büyük özelliğidir.
Dostumun bu ifadeleri bana A. Ragıp Akyavaş'ın "Üstad-ı Hayat"ta Osman Efendi namlı bir efendiyi hatırlattı. Şöyle ki:
Hâlet Efendi Sultan Mahmud'a çatkın ve o devrin en nüfuzlu simâlarından cebbar bir adam olup bir dediği iki olmazdı. Efendi'nin yakın musâhiplerinden meşhur Keçecizâde İzzet Molla bir gün Hâlet Efendi'nin yalısında birlikte oturup çubuk içerlerken Osman Efendi'nin geldiğini uşaklar haber verirler. Hâlet Efendi pürtelâş sofaya çıkıp Efendi'yi karşılar, baş köşeye oturtup ikram eder, giderken de merdiven başına kadar geçirir.
İşin evveliyatını bilen İzzet Molla bu muameleye hayret içinde kalır ve:
-A efendim, bu adama etmediğiniz fenalık kalmadı. Şimdi de bu mertebe iltifatınıza sebep ne?
Diye sorunca, Hâlet Efendi:
-Hakkın var, dediğin gibi evet bu adamı hiç sevmem. Ona hakikaten çok fenalık ettim, elinden rütbesini, memuriyetini aldım, nüfuzunu kırdım, hattâ canını da alabilirim. İllâ velâkin herifin üzerinde öyle bir Osman Efendililiği var ki, işte onu bir türlü alamıyorum. Onun içindir ki görünce böyle hürmet etmeye mecbur oluyorum!
Demiş olduğu İzzet Molla'dan rivâyet olunmuştur."
Durun daha Osman Efendi hakkında malumat bitmedi Cevdet Paşa bile eserinde Osman Efendi hakkında şu bilgiyi vermekten kendini alamamış, hakkı teslim etmiştir: "Osman Efendi, sahihan devlet ricalinden değerli bir zat idi. Ancak pek vakurlu olup Halet Efendi'ye boyun eğmesinden Halet Efendi dahi onu İstanbul'da tutmayıp mücerret tahkir için hasis işlerle taşralarda dolaştırırdı. Osman Efendi buna rağmen vakarına halel getirmeyip her nerede ve ne türlü hizmette bulunsa vazifesini hakkıyla görür, kusur etmezdi."
Bu hikâyeyi aktardıktan sonra şu gerçeğin altını çizmek gerekir: Makam mevki gelip geçici şeylerdir. Aslında insanların makam sahiplerine gösterdiği itibar, kişiye değil, makamadır. Ne var ki makam sahipleri bunu kendilerine zannedip şayet gurur ve kibire kapılırlarsa işte o zaman en büyük hatayı yapmış olurlar. Altlarındaki koltuklar çekilince ne yapacaklarını şaşırıp kalır ve büyük bir boşluğa düşerler. Bir noktada onların gözünde yaşamanın dahi bir anlamı kalmaz. O nedenle bir büyüğümüzün ifadesiyle makam mevki bir gölge gibidir. Şayet kişi gölgenin peşinden koşarsa, o makam onu büyütmez, aksine şahsiyetini rencide eder. Tersi olursa, yani gölge insanı takip ederse o önemlidir. Diğer taraftan "beyefendilik" önemlidir. Eski Osmanlı beyefendileri benzetmesi bu açıdan anlamlıdır. Ağırlığını taşıyan, edebi bilen, konuşması ve susması gereken yerleri iyi bilen insanlara verilen bir sıfattır, beyefendilik sıfatı. Nitekim sohbet sırasında birisinden bahsedilirken, o mu, o gerçekten bir beyefendidir, deniliyorsa bundan güzel paye ne olabilir... Bu paye ancak dürüst davranışlarla kazanılır, hak edilir.
Beyefendilik derken, "Hanımefendilik" bundan ayrı ve farklı bir sıfat değildir. Davranışlarında ölçülü, ismet sahibi, asil ve vakur kadınlara verilen bir sıfattır hanımefendilik. Davranışlarında itidalli, giymesinde kuşanmasında ölçülü, hareketlerinde asil olan hanımefendilerin sayısının giderek artması elbette çok dikkat-i şayan ve sevindirici gelişmelerdir...
Dolayısıyla "Beyefendilik ve hanımefendilik" eşi bulunmaz bir hazinedir. Kıymetini ancak kültürümüze vakıf olanlar bilir ve anlar.
Dilerseniz Ahmed Cevdet Paşa'nın "Ma'rûzât" adlı serinin son cümleleriyle yazımızı bitirelim:
"... Anadan babadan korkmak hikmetdir. Büyüklerden vesâireden korkmak, sakınmak, utanmak hikmettir. Ve cümlesinin başı Allah korkusudur."

Fahri Güven
semerkand ve Geceler bu mesajı beğendi.
__________________
BeLkide GünahLarımı Yıkayacak Akıttığım DamLa YaşLar [ !!! ]


██████████████] % 100
FenerBahçeli
ڪےàؤôمà Кàﺸڗễ۳

Vukuf-i Kalbi isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 01.05.2010, 12:35   #2
semerkand
Onursal Üye
 
semerkand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.07.2008
Nereden: Başakşehir-istanbul
İletiler: 4.485
Aldığı Beğeniler : 5855
Beğendiği Mesajlar : 5625
Standart

çok güzeldi.. Yüreğine sağlık kardeş selam dua ile
__________________

semerkand isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 01.05.2010, 22:30   #3
Geceler
Sükut_u Sonbahar
 
Geceler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.04.2007
İletiler: 23.637
Aldığı Beğeniler : 18690
Beğendiği Mesajlar : 34181
Standart

Cenab-i Hak razi olsun insaAllah kardesim paylasimin icin tesekkürler
Selam ve Dualarimla.......
__________________

Suskunluğumu Bağışla, Tüm Sözcüklerim Sana Duâda...

Henüz Resmedilmemis Bir Hüznün Cizgilerini Tasir Suretim...
Iste Bu Yüzdendir Icten Ice Döküntülerim...

Geceler isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Cevizin faydaları saymakla bitmez vakkas Ana Yemekler 3 13.07.2009 05:34
Kulun Sözü Bitebilir, Ama O'nun Sözü Bitmez. vakkas Hakikat Incileri 7 08.03.2009 09:00


Konu Etiketleri
, , , efendilik , , , efendilik nedir , , beyefendilik , ,


Saat : 01:59 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica