Portal
Geri git   Yenidendogus > Kitap Yurdu > Dergi Tavsiyeleri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor?

Üye Etiketleri

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 07.09.2012, 14:12   #1
zekaikc
Özel Üye

zekaikc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.411
Aldığı Beğeniler : 1296
Beğendiği Mesajlar : 735
Standart 4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor?

Semerkand Aile dergisi Eylül sayısında kapağa taşıdığı "4+4+4 Eğitim Sistemi Neler Vaad Ediyor?" dosyası ile okurun karşısına çıkıyor

Meral Uzunay'ın hazırladığı dosyada, uygulanmaya başlanacak olan 4+4+4 eğitim sistemi hakkında merak edilen soruların cevapları yer alıyor. Uzunay, şunlara dikkat çekiyor: "Yeni sistemin göze ilk çarpan yanı okula başlama yaşının öne alınması. 12 yıllık bu kesintisiz ve zorunlu eğitimde 66. ayını 30 Eylül 2012 itibarıyla doldurmuş olan çocukların adrese dayalı veri tabanı sistemine göre okul kayıtları otomatik olarak yapılıyor. 61-66 ay arası çocuklar da eğer velileri isterse okula başlayabilecek. Dolayısıyla okula başlama yaşı artık 5-6 yaş olarak belirlenmiş durumda. Bu yılın müfredatını merakla bekleyen öğrenciler en çok 1. ve 9. sınıflar olacak. Çünkü diğer sınıflar önceki yılın çizgisini sürdürürken bu öğrenciler yeni sistemle tanışacak. Özellikle de 1. sınıfların durumu en büyük merak ve endişe konusu. 'Çocuğum henüz küçük nasıl okula gidecek?' düşüncesi ile 'Çocuğum bu yaşta eğitim almaya hazır olabilecek mi?' düşüncesi birbirine karışmış durumda. Haliyle geçen yıllarda 5-6 yaş çocuklar ana okula gidiyordu ve bu yaş grubuna okuma yazma bile öğretilmeyip çeşitli etkinliklerle okula hazır hale getirilmeye çalışılıyordu. Bu yıl ise okula başlayan 5 yaşındaki bir çocuk (60-72 ay arası) 1. sınıfta şubat tatiline kadar ana sınıfa benzer bir eğitim alacak. İkinci yarıyılda okuma yazma öğrenmeye başlayacak. Çocuğun eğitim ve algı durumu daha ileri düzeyde ise okulun komisyon onayıyla bir üst sınıftan da okula başlayabilecek. Ortalamadan daha düşük algılama kapasitesine sahip öğrenciler ile üstün zekâlı çocukların eğitim aldığı özel eğitim öğrencileri için de 4+4+4 geçerli olacak."

Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle;

Gülnar Akbulut "Gençlere Sorduk?" köşesinde gençlere bu ay "Okula hazır mısın?" sorusunu soruyor ve gençlerin yanıtlarını sizlerle buluşturuyor.

Elvida Ünlü "Sahabi Hanımlar" köşesinde bu ay Ümmü Büceyd'i (r.a) anlatıyor.

Esra Mert "Yenidoğan Sarılığı" başlıklı yazısında yeni doğan bebeklerde görülebilen yeni doğan sarılığı hastalığını anlatıyor ve anne babaları bu konuda bilgilendiriyor.

Semerkand Aile dergisi ayrıca Başyazı, Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Değerlerimiz, Evlilik, Sanat, Pedagogum, Psikoloğum, Ev Hali, Mizah, Anne Baba Tutumları, Çocuğu Anlamak, Semerkand Aile Hatırası, Lezzet, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşeleriyle sizlere canlı bir sayı sunuyor.

zekaikc isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Seçenekler
Stil