Portal
Geri git   Yenidendogus > Kitap Yurdu > Dergi Tavsiyeleri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kampüsü aşıp dünyaya yardım eden dergi

Üye Etiketleri

Like Tree1Beğeni
  • 1 Mesaj Yazan zekaikc

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 31.01.2013, 15:06   #1
zekaikc
Özel Üye

zekaikc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1.411
Aldığı Beğeniler : 1296
Beğendiği Mesajlar : 735
Standart Kampüsü aşıp dünyaya yardım eden dergi

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci zalim coğrafyaların mazlum insanlarını işleyen dergi çıkartıyor.

Kenan AYDIN

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci zalim coğrafyaların mazlum insanlarını işleyen “Kampüsten Dünyaya” dergisini çıkararak yaraları sarmaya çalışıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan ve çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunan öğrenciler bu işi daha farklı bir mecraya çekerek hem yardım faaliyetlerinde bulunmak hem de mazlum coğrafyalarla ilgili fiili yükümlülüklerini bir nebze de olsa yerine getirmek amacıyla “Kampüsten Dünyaya” dergisini yayınlamaya başladılar.

Dönemlik yayımlanan ve üçüncü sayılarını çıkartan derginin mutfağından öğrenciler Tüm Haber’e özel açıklamada bulundular.

Dergi ekibinden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Ahmed Faruk Demircioğlu, derginin çıkış hikâyesini şöyle anlattı:

“Üniversitede yardım faaliyetlerinde bulunan arkadaşlar vardı. biz de bu işin elinden tutalım, ufkumuzu biraz daha geniş tutup uluslararası düzeyde faaliyette bulunalım istedik. Önce ‘Nasıl bir yardım faaliyeti yapalım?’ diye düşündük. Sadece yardım etmektense bilgilendirici amacı da olan bir işe girişirsek çok daha faydalanabileceğimize karar verdik. Bunun sonucunda ise şimdilerde 3. sayısını çıkarttığımız Kampüsten Dünyaya dergisi doğdu.”

Tamamen üniversite öğrencilerinin emekleriyle

Dergi gönüllülerinden İnşaat Mühendisliği bölümü birinci sınıf öğrencisi Safa Ahmet Gürbüz ise derginin tamamen üniversite öğrencilerinin emekleriyle çıktığını hatırlatarak derginin basım giderlerini sponsorlarla karşıladıklarını, satış gelirleriyle de derginin o sayısında konu edindikleri coğrafyalara yardım ettiklerini söyledi.

Yayımladıkları üç sayıda Filistin, Afrika ve Balkan coğrafyalarını işlediklerini belirten Gürbüz, dergi satışlarıyla ve yapılan ilave yardımlarla şimdiye kadar 18 Filistinli ve 9 Afrikalı yetimin 1 yıllık ihtiyaçlarını giderdiklerini söyledi.

Uluslararası Karikatür Yarışması, Afrika sayımızın bir ürünü

İkinci sayısını Afrika coğrafyası olarak belirleyen dergi ekibi, bununla da yetinmeyerek uluslararası alanda karikatür yarışması düzenledi. “Açlık, Obezite ve Ölüm” konulu yarışmaya ise dünyanın dört bir tarafından bine yakın eserin geldiğini söyleyen dergi ekibinden Okul Öncesi Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisi Yasemin Bozoğlu, gelen tüm karikatürlerin jüri üyeleri Hasan Aycın, Dağıstan Çetinkaya, Turan Dertli ve Yusuf Kot tarafından değerlendirildiğini ve yayımlanmaya hak kazanan ilk 100 eseri Karikatür Albümü’nde topladıklarını söyledi.

Öğrenci dayanışması bu dergide…

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin çıkarttığı dergide mühendislikten iktisadi ve idari bilimlere, fen edebiyattan siyaset bilimi ve öğretmenliğe kadar birçok bölümden öğrenciyi de görmek mümkün.

Çok sayıda öğrencinin katkılarının bulunduğunu söyleyen Yasemin Bozoğlu, dergi ekibinde Fatma Erdim, Ayşenur Yalınkılıç, Benâzir Fazlıoğlu, Merve Soy, Selim Yaman, Mehmet Altuntaş ve Yusuf Kulu’nun da yer aldığını söyledi.

kaynak

http://tumhaber.com.tr/HaberOku.php?haber_id=120929
Beste isimli üye bu mesajı beğendi.

zekaikc isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Seçenekler
Stil