Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Dini Içerikli Yazılar
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Besmeleyle Başlamak (Bed-i Besmele

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 22.11.2006, 20:29   #1
sündüse
Tam Üye
 
Üyelik tarihi: 09.11.2006
İletiler: 172
Aldığı Beğeniler : 4
Beğendiği Mesajlar : 0
Icon15 Besmeleyle Başlamak (Bed-i Besmele

Yavrularımız, yüreklerimizde umutla büyüttüğümüz çiçeklerimiz!.. Allah'ın bize sunduğu en büyük nimet ve lütuflardan sadece birisi& Ve ilk hesaba çekileceğimiz âhiret sermayelerimiz&

Nasıl ebeveynin çocuk üzerinde hakları varsa, çocukların da anne-babaları üzerinde hakları vardır. Kendilerine güzel isimler konulması, İslâm'ın güzelce öğretilmesi, helâlinden rızıklarla beslenmesi&. gibi.

Bunların en başında geleni de şüphesiz din eğitimidir. Aslında çocuk anne karnındayken, hatta rahme düşmeden evvel bu eğitim başlamış olur. Anne ve babanın her hâl ve hareketi, psikolojileri, yedikleri-içtikleri, ibâdet ve hayat şartları; doğumdan önceki çocuğun bile dünyasını şekillendirmeye başlar. Hâmilelikte de, annenin psikolojisi, dışardan gelen en küçük sesler bile çocuk tarafından hissedilir ve onu etkiler. Günümüz modern tıbbı da bunu tesbit etmiştir.

Eskiden büyükler, hâmile kadına güzele bakmasını ve sesli olarak Kur'ân-ı Kerim okumasını tavsiye ederlerdi. Bu tavsiyeleri dikkate alan anneler, doğumdan sonra da çocuklarını mümkün mertebe abdestliyken emzirmeye çalışır, yine emzirirken yavrusunun yüzüne baka baka Yasîn-i Şerîfi okurlarmış. Ailece, çocuğun ilk sözünün «Allâh» olmasına îtina gösterilir ve ezberine alacağı ilk şeylerin, günümüzdeki gibi boş ve mâlâyânî şeyler değil, kısa sûreler veya duâlar olması istenirmiş.

Çocukların en verimli ve kalıcı bilgiler öğrenecekleri yaşlar, hayata yeni yeni intibak gösterdiği yıllardır. Nitekim yapılan araştırmalar, 3 yaşındaki bir çocuğun, ayrı dili diksiyonlarıyla beraber öğrenip konuşabilecek zekâ ve hâfıza kuvvetine sahip olduğunu göstermektedir. Bu kabiliyet, zamanla azalmakta ve 20 yaşına ulaşan bir genç, kapasitesinin beşte dördünü kaybetmektedir.

Bu gerçeğin farkında olan ecdadımız, çocuklukta öğrenilenlerin mermere kazınan yazılar gibi olduğunu düşünmüşlerdir. Bu sebeple çocukların, 4 yaş, 4 ay, 4 günlük olmalarıyla şenlik edâsıyla dînî bir merâsim yaparlardı. Bed-i besmele veya âmin alayı da denilen bu merasime, âile ve komşular hep birlikte iştirak ederler ve çocukları büyük bir coşku içinde Kur'ân-ı Kerim ile tanıştırırlardı. Bu özel günde çocukların güzel hâtıralar eşliğinde Kur'ân-ı Kerim öğrenmeye başlaması için âdeta bir seferberlik havası estirilirdi.

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu âdeti, tekrar hatırlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

* * *

Osmanlı'da Mahalle Mektebleri

Müslümanlık, kadın-erkek diye ayırmaksızın herkesi dinini öğrenmeye teşvik ediyordu. Âyetler ve hadîslerle ve diğer şer'i delillerle de te'yid edi*len bu mükellefiyet dolayısıyla Osmanlı İmpara*torluğu'nda, hemen hemen her câmi ve mescid bi*tişiğinde veya yakınında yüksek kubbeli tavanla*rı olan mektebler inşâ edildiği gibi, hayır sahipleri tarafından da yâdedilmelerine ve sevâb kazanmalarına vesîle olmaları maksadıyla mek*tebler yaptırılmış ve bunların hizmetlerini devam ettirmeleri için gelir kaynakları vakfedilmiştir.

Ekseriyet îtibariyle taştan yapıldıkları için taş mekteb ismi ile de zikredilen bu mekteblerin daha ziyâde mahalle mektebi şeklinde isim*lendirildikleri görülmektedir. Nitekim resmî vesîkalarda sıbyan mektebleri  olarak geçen bu mekteblerin esas gâyesi İslâm dîninin âdab ve erkânını, bu cümleden olmak üzere Kur'ân okumayı, yazı yazmayı, namaz kılmayı ve ilmihâl bilgilerini öğretmekti. İsteyene tecvid de öğretilirdi. Tecvid kitaplarından bugün de halk arasında mû'teber tutulan ve okunan taşbaskı Karabaş Tecvidi isimlisi tercih edilirdi.

Mektebe başlayan çocukların sırasıyla halk arasında supara da denen Elifbâ cüzü, Amme cü*zü, Tebâreke ve diğer bazı cüzler ve bu arada mevlid ve en sonunda da Mushaf Kur'ân okutu*lurdu. Çocuğun Kur'ân okumaya başlaması ayrı bir sevinç vesîlesi olur ve Mushafa çıkmak diye isimlendirilirdi.

Hocanın nezâretinde Mushafı sonuna kadar okuyup bitirmeye Hatim indirme denir ve bile*bildiğimiz kadarıyla sadece kız çocukları için Ha*tim Duâsı yapılırdı. Bu merâsimlere de çocuğun âilesi, komşuları ve hatta mahalle sakinleri tara*fından çok ehemmiyet verilirdi ki, bu âdet günü*müzde de küçük yerlerde hemen hemen aynı can*lılıkla yaşamaktadır. Kız ve erkek çocuklarının mektebleri çoğu defa ayrı oluyor, karışık olarak devam edilen mekteplerde ise kız ve erkek çocuk*ları ayrı birer sıra teşkil ediyorlardı. Çocuklar ye*re, sıraların veya evden getirdikleri rahlelerin önüne, yine evden getirdikleri minderlerin üzerine oturuyorlardı. Derslerin bir kısmı müştereken, yani bütün çocukların katılmasıyla sesli bir şekil*de, bir kısmı da ayrı ayrı yapılır ve okunan dersin sonuna hoca balmumu parçası yapıştırırdı. Ertesi gün tekrar oradan derse başlanırdı. Konuşmamı*zın kesildiği yeri veya son söylediğin sözü unutma mânâsına gelen Sen buna bal mumu yapıştır sözü buradan kalmış olsa gerektir. (&) Bevvab adındaki hizmetli her sabah Haydi Mektebe!.. dâvetiyle çocukları toplar ve omuzunda taşıdığı uzun bir sı*rığa yiyecek çantalarını asarak onları mektebe iletirdi. Akşamları da yine aynı şekilde evlerine dağıtırdı. (Daha geniş bilgi için bakınız: Ali Birinci-İsmail Kara, Mahalle Mektebleri, Kitabevi, İstanbul)

sündüse isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 23.11.2006, 03:16   #2
Necmeddin
Onursal Üye
 
Necmeddin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.01.2006
Nereden: Batman
İletiler: 10.533
Aldığı Beğeniler : 5150
Beğendiği Mesajlar : 120
Standart

ALLAH razı olsun
MEVLAM en güzel makamlara koysun.
__________________

Necmeddin isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.11.2006, 07:22   #3
Sevval
Tam Üye
 
Üyelik tarihi: 01.09.2006
İletiler: 149
Aldığı Beğeniler : 5
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

allah razı olsun yine çok güzel bilgiler sunmuşsun

Sevval isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.11.2006, 09:13   #4
sündüse
Tam Üye
 
Üyelik tarihi: 09.11.2006
İletiler: 172
Aldığı Beğeniler : 4
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart

RABBIM sizlerden de razı olsun inşaAllah....

sündüse isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.11.2006, 18:42   #5
MuhacirEnsar
Onursal Üye
 
MuhacirEnsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31.10.2005
Nereden: MEDİNE
İletiler: 6.537
Aldığı Beğeniler : 469
Beğendiği Mesajlar : 163
Standart

allah razi olsun....

MuhacirEnsar isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, bed i besmele , , besmele sesleri , , besmale ve cocuk , , , , besmele sesi ,


Saat : 17:27 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica