Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Islamda Aile Hayatı
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Evlilik öncesi Atılması Gereken Adımlar Ve Yasaklar

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 25.08.2008, 06:55   #1
BeyAz_İnci
Çırak
 
BeyAz_İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.08.2008
Nereden: SEVGİNİN DOĞDUĞU YER
İletiler: 76
Aldığı Beğeniler : 37
Beğendiği Mesajlar : 18
Thumbs up Evlilik öncesi Atılması Gereken Adımlar Ve Yasaklar

Evlenecek Kadında Aranacak Özellikler
Evlenmek mutlu olmak içindir. Mutluluk güzel geçime bağlıdır. Güzel geçimin temeli güzel ahlâktır. Sonra diğer şartların güzel olması gelir. Ailede tek taraflı mutluluk olmaz. Ailede koca gibi kadın da sevgi ve huzurdan payını almalıdır. Herkesin mutluluk tarifi, şekli ve sebebi aynı değildir. Fakat biz mutluluk deyince dünya ve ahirette devam eden huzuru kastediyoruz. Böyle bir huzura yardımcı olacak kadında şu özelliklerin bulunması tavsiye edilmiştir:
1- Dinine bağlı, saliha biri olması,
2- Ahlâklı, güzel huylu olması,...........3- Güzel olması,
4- Mehrinin az olması,
5- Çocuk doğurmaya elverişli olması,
6- Bakire olması,
7- Güzel bir çevrede yetişmesi.

Evlenecek Erkekte Aranacak Özellikler


Kadında olduğu gibi evlenecek erkeklerde de aranacak özellikler, huylar ve hasletler vardır. Damat adayını önce aile reisi ve çevresi tanımalı, onun ahlâk, fıtrat, sıhhat ve iş yönlerini araştırmalıdır.


Ahlâkı kötü, dini terbiyesi zayıf, aile hukukuna uymamasından korkulan kimselere kızını vermemelidir. Bir de kültür farkına dikkat etmelidir.


Kız tarafı damadı tanırken çok ihtiyatlı davranmalıdır. Bu karar kız için çok önemlidir. Çünkü kız nikâh ile bir erkeğin yönetimine giriyor. Herhangi bir kötü durumda kendini kolayca kurtaramıyor; hemen ayrılamıyor. Erkek ise bu konuda daha rahat haraket imkânına sahiptir.


Bu konuda kadının yapısı yanında toplumun yanlış anlayışı da sıkıntıyı artırmaktadır.


Kızını zalim, fasık, bidat ehli, büyük günahlara dalan, din terbiyesi almamış ahlâksız birine veren kimse, dinine karşı bir cinayet, kızına karşı hıyanet işlemiş olur. Ayrıca kötü ahlâklı kimseyi tercih ederek akraba hukukunu bozduğu ve damat seçme hakkını kötüye kullandığı için, yüce Allah kendisine hesap sorar.


Adamın biri Hasan-ı Basri’ye (rah), “Kızımı isteyen birçok kişi var; hangisine vereyim?” deyince, Hasan-ı Basri (rah),


“Yüce Allah’tan korkana ver; çünkü o, kızını severse, ona iyi bakar; sevmezse zulmetmez!” demiştir.


Sadece parası için tercih edilen pek çok erkek, maalesef ailesini mutlu edememiştir. Onun parası dert olmuş, havası huzur getirmemiştir.


Hadiste, erkeklere dindar kadını tercih etmeleri tavsiye edilirken, aynı tavsiye kadına da yapılmaktadır.


Erkek, kadının kabullenemeyeceği şekilde farklı bir yapıya ve sevimsiz bir görüntüye sahipse, sırf parası için veya çevresinin hatırına evlendirilmemelidir.


Akıllı, dürüst, doğru sözlü, terbiyeli ve sevimli bir erkek fakir olsa, bir zararı olmaz. İnsan kısa zamanda maddî fakirliğine bir çare bulabilir, fakat ahlak fakirliğine çare bulmak, dengeli insan olmak çok zordur. Bunun için hadis-i şerifte, akıllı ve ahlakı güzel bir erkeğin evlenme teklifinin geri çevrilmesi cemiyet için çok zararlı görülmüştür.


Damat adayı ile gelin adayının fıtrat ve fikir uyumu da dikkate alınmalıdır. Fıtratları değişik kimseler, ne kadar dindar da olsalar anlaşamazlar. Birisinin zevk aldığı şey diğerine acı verir. Birisinin hoş gördüğünü diğeri boş görür. Bu durumda yuva ancak idare ile devam eder. Karı koca belki Allah'tan korkup kullardan utanıp boşanmazlar fakat biri diğerinin dört gözle ölümünü bekler.


Adayların beden ve yaş uyumu da önemlidir. Vücut yapıları ve yaş seviyeleri çok farklı olan ailelerin ister istemez sorunları olur.


Erkeğin yaş olarak kadından biraz büyük, tecrübe olarak ileride, ilim yönünden daha yüksek ve hal olarak daha olgun olması güzel bulunmuştur; çünkü erkek evin reisi olacaktır. Reislik, bazı özel kabiliyetler ister


Yine erkeğin meslek, sanat, meslek ve maddiyat olarak kadından üstün veya onunla eşit durumda olması tercih edilmelidir. Çünkü erkek evin reisi olacaktır. Reis, idaresi altında olanlardan çok geride olursa, onlara faydalı olamaz, küçük düşebilir.

Adayların Aldatılması Yasaktır


Evlenecek adaylar tanışırken yalan ve aldatmadan kaçınmalıdır. Her iki taraf da olduğu gibi gözükmeli, gözüktüğü gibi olmalı ve doğruyu söylemelidir.


Kel olanın peruk takması, yaşlı olanın saçlarını siyaha boyatması, eli yüzü kırışık olanın bir sürü kimyevî maddelerle cildini parlatması, hastalıklı olanın gayet dinç ve neşeli durması, ince ve zayıf olanın bol elbiseler giyerek şişman gözükmesi, işçi olanın kendini patron olarak tanıtması yasaktır.


Yine kadının veya erkeğin ilâç, büyü, sihir ve benzeri şeylerle aklî dengesini bozup istemediği ve dengi olmayan bir kimse ile evlenmeye mecbur edilmesi caiz değildir.


Bu tür bir hile yapan erkek ve kadın karşı tarafı aldatmıştır. Bu iş nikâhın bozulmasına kadar gider.


Evlenecek Adayların Görüşmesi


Kişinin evlenmek istediği kızı, kızın da erkeği görmesi sünnettir.


Peygamber Efendimiz (s.a.v) evlenmek isteyenlere, alacakları kızı önce görmelerini, bunun ileride anlaşmaları için faydalı olduğunu söyleyerek şöyle buyurmuştur:


“Allah, bir erkeğin kalbine, (nikah manisi bulunmayan) bir kadınla evlenme düşüncesi koyarsa, ona bakmasında bir günah yoktur.”


Bir kızla evleneceğini söyleyen Muğîre bin Şube’ye, Peygamber Efendimiz (s.a.v) alacağı kızı görüp görmediğin sormuş, o da görmediğini söyleyince:


“Git onu gör, ileride anlaşmanızın sürekliliği için, bu ikinize de iyidir” buyurmuştur.


İslâm’a göre evlenme niyetinde olan kız ve erkek ancak kızın yakın akrabalarından birinin yanında özel görüşme yapabilirler, tanışıp konuşabilirler. Bir defa görüşmek yeterli olmadı ise tekrar ayın şartlarda görüşme yapılabilir.


Erkek evlenmek istediği kızın yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Zira yüz ve ellerin görülmesi kadının güzelliğini ve bedenin arzu edilene uygun olup olmadığını anlamak için yeterlidir.


Damat ve gelin adaylarının tanınması için aile çevresi de yardımcı olmalıdır. Adaylar hakkında doğru bilgi elde edilmeli, erkek ve kadının evliliğe mani olacak ve ileride sorun çıkaracak bir durumları varsa, bu önceden tespit edilmelidir.


Yuva kurulurken damat ve gelin adayları hakkında bilinen kusurların söylenmesi gıybete girmez. Mesela, taraflardan birisi çok geveze, korkak, cimri, yalancı, huysuz, uyuşturucu veya içki müptelası ise, karşı tarafa bu huyların söylenmesi gerekir, bu kusurları söylemek haram değil, belki lazımdır.

Eğlenmekle Evlenmek Karıştırılmasın


Evlenmek ile eğlenmek ayrı şeylerdir. Hiçbir yabancı kadınla eğlenmek ve vakit geçirmek için görüşüp konuşmak, dertleşmek, gizlice buluşmak, arkadaş olmak helal değildir. Bu hiç kimseye hayır getirmez.


Bu tür işler nefse hoş gelse de biraz ince düşünüldüğünde gereksiz olduğu anlaşılır. Bu beraberliklerin sonu hep sıkıntı, zarar ve pişmanlıkla biter. Edep çiğnendiğinde aşk safiyetini yitirir, sevgi zedelenir, kalp huzurunu kaybeder. Bunu insan tövbe edip edep dersini alınca ve gerçek aşktan bir derece tadınca anlar.
__________________
NAKŞİ SUSAR...KONUŞURSA ALEM SUSAR..!!!
BeyAz_İnci isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Var Son İleti
Nokta! ve Öncesi... Loya Yürek Esintileri 5 25.06.2008 08:27
Nikah Öncesi Görüşme ve Tokalaşma Bayram Soru - Cevap Köşesi 3 02.11.2007 04:18
Komik ama Garip Yasaklar Onur Mizah 6 21.05.2006 12:24
Aşk, Öncesi ve Sonrası ... !!! Gölge Serbest Kürsü 4 23.02.2006 14:46
yasanmasi gereken ne var ise... HayalMavisi Güzel Sözler ve Edebi Yazılar 3 16.12.2005 05:33


Konu Etiketleri
, , , , , , evlilik adimlari , , , ,


Saat : 11:13 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica