Portal
Geri git   Yenidendogus > İslam > Tasavvuf > Mürşid-i Kamillerin Sohbetleri
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Mürşid-i Kamillerin Sohbetleri Ümmeti muhammedi irşadla görevli olan Allah dostlarının sözleri.(Abdulkadir Geylani,Şah-ı Nakşibend,Mevlana hzleri vb.)

Dr. Abdülhamid el- Kendah es-Sayyadi er-Rufai

Üye Etiketleri

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 20.11.2008, 05:28   #1
altun47
Dinler ve Diller diyarı

altun47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: MARDİN
İletiler: 139
Aldığı Beğeniler : 160
Beğendiği Mesajlar : 13
Icon16 Dr. Abdülhamid el- Kendah es-Sayyadi er-Rufai

Telberek Mevlid Konuşması
Dr. Abdülhamid el- Kendah es-Sayyadi er-Rufai
Bismillahirrahmanirrahim.Bizi evliyanın nurunda bir araya getiren Allah´a hamdolsun. Salat ve Selam Peygamberlerin efendisi Muhammed´e olsun. Ey Allah´ım! Bu azamet ve kerem sahibi Peygamber´e gözler baktığı müddetçe, yerler yağmurla cıvıl cıvıl olduğu müddetçe, hacıların hacca ve umreye gittiği müddetçe, Beytullah´ı tavaf ettikleri ve Hacer-ül Esved´i öptükleri sürece salat eyle! Ey Allah´ım! Bu azamet ve kerem sahibi Peygamber´e her bir vakitte ve her an salat, selam, tebrik ve tazim eyle!

Ey Efendim, ya Resulallah! Varlığın amacı sensin! Her babanın ve her
doğanın efendisi sensin! Mükevvenatın etrafında döndüğü eşsiz inci sensin!
Yerleri ve gökleri dolduran nur sensin! Ağaçlar ve taşlar sana selam verirler! Dilsiz hayvanlar senin önünde dile gelirler! Hurma kütüğü senin firakınla sana özlem duyar ve ağlar! Kurumuş kuyu senin mübarek ağzının mübarek tükrüğü sayesinde suyla dolup taşar!

Ey Muhammedî bir varis olan Muhammed Muta? el-Haznevî! Ebu Nuaym
"Hilye"sinde, İmam Ahmed "Müsned"inde, Hakim "Müstedrek"inde, Beyhaki "Şuab-ul İman"ında, Taberani "Evsat"ında, Abdullah İbn Mesud radıyallahu anh´tan şöyle dediğini rivayet eder: "Resulullah sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:"Muhakkak ki Allah´ın, mahlukat içinde kalpleri Seyyidüna Adem aleyhi sselam´ın kalbi gibi olan üçyüz kulu vardır! Muhakkak ki Allah´ın, mahlukat içinde kalpleri İbrahim aleyhisselam´ın kalbi gibi olan kırk kulu vardır!

Muhakkak ki mahlukat içinde kalpleri Musa´nın kalbi gibi olan yedi kulu vardır! Muhakkak ki mahlukat içinde kalpleri Cebrail´in kalbi gibi olan beş kulu vardır! Muhakkak ki mahlukat içinde kalpleri Mikail´in kalbi gibi olan üç kulu vardır! Mahlukat içinde kalbi Seyyidüna İsrafil´in kalbi gibi olan bir kulu vardır! Onların vesilesiyle Allah belaları kaldırır. Onların vesilesiyle Allah yağmur indirir. Dediler ki: Ya Resulallah! Bize onların amellerinin vasıflarını bildir! Buyurdu ki: Onlar ki; kendilerine zulmedeni affederler ve kendilerine kötülük yapanlara iyilik ederler!"

Ey Muhammedi Varis!Ceddim Ahmed er-Rufai´nin Burhan-ı Müeyyed´inde söylediği şeye kulak ver! Bir "varis"e hased edenleri anlatır ve der ki:"Cahillerin bazısı zanneder ki;Muhammedi Veraset dedikoduyla, dirhem ve malla, amca ve dayıyla kazanılır.Hayır, Azzevecelle! O Hakk teala´nın, "Tarafımızdan kendilerine bir güzellik takdir edilmiş olanlara gelince, işte bunlar cehennemden uzak tutulurlar!" fermanıyla Müteal olan Allah tarafından bağışlanan bir hibedir!" Allah Efendimiz Muhammed´e salat eylesin! Şimdi Hızır aleyhisselam´ın seyyidim ve ceddim Muhammed Baha er-Ravas´a kendisini bir "gemi"de (fülk) gördüğü sırada söylediği şey aklıma geldi. "Gemi" (fülk), Irak´ta küçük dikdörtgen bir teknedir.

Efendim Hızır aleyhisselam ona size söyleyeceğim şu sözleri söylemiş:
"Ey gemideki yolcu!
Muştularım seni ki; Herşey senindir!
İşte bu da Yüce Züleyha´dır!
Sana açıkça ´Hadi gelsene!´ der."

Ey Efendim! Bir adam bir makamdan veraset makamına ancak "temkin" ile
yükselir. Temkin Ehli de ancak bütün sufi tarikatları bilmesiyle olur! Seni
müjdelerim ki, Rufailik´ten de bir hissen var! Sana "seni müjdeleyen" bir rüya anlatacağım. Bana değerli kardeşim Şeyh Salih el-Cezra´dan, Sayın Şeyh Ahmed es-Süveyhil´den, Sayın Şeyh Seyyid Muhammed el-Hâmid´den davet geldikten sonra uyudum. Hiç aklımda yoktu! Rüyamda, bir şehrin evliyaları senin için Tel Berek´te bir duvar inşa ediyorlardı.

O evliyalar Rufailerdi! Sonra Şam evliyası´ndan bir adam senin ismini yazmak için geldi. O velinin adı kalbimin kendisine bağlı olduğu Ebu Süleyman´dır. Ebu Süleyman ed-Darani! Şam´ın Reyhane´si!Şamlılar onu tanırlar. Prof. Abdürrezzak el-Munis ve Şam uleması Ebu Süleyman ed-Darani kimdir, tanırlar. O "Muhammedi Varis, Muhammed Muta? el-Haznevî" adını yazmak için geldiğinde ona, "Bekle! Duvarı seramikle kaplayıncaya kadar bekle!" dediler.

Ey Efendim! Bizimle sizin arasındaki ilişki Şeyh İsa´nın Ailesi ile Namus´un
Ailesi gibi ezele dayanır! Benim ceddim Namus´un, senin ceddin Şeyh Ahmed el-Haznevî ile müttefik ve birbirini seçmesi ezelde gerçekleşmiştir. Bugün de Allah´ın izniyle ve Resulullah´ın bereketiyle biz senin önünde birbirini seven iki sevgiliyiz! Azamet sahibi Allah´tan bu beldeye rahmet etmesini ve bu beldeyi himaye etmesini diliyorum.

Allah´ın Selamı ve Rahmeti üzerinize olsun!

altun47 isimli üye şu anda çevrimdışı  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...

Seçenekler
Stil