Yenidendogus

Yenidendogus (https://www.yenidendogus.net/forum/index.php)
-   Osmanlı Imparatorluğu (https://www.yenidendogus.net/forum/osmanly-imparatorludhu/)
-   -   Yavuz Sultan Selim 'in Zerafeti...(kesinlikle bakın..) (https://www.yenidendogus.net/forum/osmanly-imparatorludhu/14453-yavuz-sultan-selim-in-zerafeti-kesinlikle-bakyn.html)

Gölge 06.12.2007 14:12

Yavuz Sultan Selim 'in Zerafeti...(kesinlikle bakın..)
 
Yavuz Sultan Selim Han döneminde,İran hükumdarı Şah İsmail, kıymetli mücevherlerle dolu bir hediye sandığı gönderiyor Hünkar 'a.Sandık açılır.İçinden çeşir çeşit değerli taşlar,kıymetli atlas,kadife kumaşlar çıkar.Fakat sandık açılır açılmaz etrafa pek fena bir koku yayılır.Önce,hiç kimse bir anlam veremez nadide mücevherler ile dolu sandıktaki bu fena kokuya. Sonra mesele anlaşılır.Sandığın dibine insan dışkısı doldurulmuş.Yani Şah İsmail aklı sıra cihan Padişahına Hakaret ediyor...
Cihan Padişahı emir verir :
''Herkes düşünsün , bu edepsizliğe Osmanlı 'nın şanına yakışacak şekilde bir mukabelede bulunmalıyız!'' Ve çözümü kendisi bulur.

Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatılır.Sandığın içine o zamanın en nefis gül kokulu lokumlarından hazırlanmış bir kutu yerleştirilir.Kutunun altınada , bir satırlık yazıdan ibaret not yerleştirilir.Hediye sandığı, itina ile yerleştirildikten sonra Şah İsmail 'e gönderilir.Sandık Şah 'ın huzurunda açılır.Sandık açılır açılmaz etrafa mis gibi gül kokusu yayılır.Mücevher vs. gibi hediyeler takdim edildikten sonra Osmanlı elçisi Şah 'ın tedirgin olmaması için,önce kendisi tatmak kaydıyka Şah 'a ikram eder.Sonra görevliler,huzurunda bulunanlara teker teker ikram etmeye başlarlar.Şah bütün olup bitenler anlam veremez.Osmanlı elçisi Şah 'ın merakını gidermek için , lokum kutusunun altına ilştirilmiş notu uzatır.Notu okuyan Şah 'ın yüzünde, bu sefer şaşkınlığın yerini büyük bir utanç ifadesi alır ...

''İsmail herkes yediğinden ikram eder''

Loya 06.12.2007 15:25

Hakarate, nezaketle mukabele...güzeldi...Yakışanı yapmışlar :)
Teşekürler gölge farklı ve güzel bi paylaşım olmuş...

yasemin71 06.12.2007 15:48

çok zeki ve zarif bir vevap olmuş paylaştığınız için teşekkürler

Gölge 06.12.2007 20:47


zeyno 07.12.2007 05:13

Yakışır...

Bir_Katre 07.12.2007 13:35

Harika bir cevap olmuş paylaşımın için teşekkürler...

ayel_sevan 07.12.2007 18:53

bız muslumanların zekılıgı o zaten guzeldı tesekkurler paylasımına ;) :tongue:

Loya 07.12.2007 19:02

Osmanlılarız, can veririz nam alırız!

Heyt beee söze bak!
Teşşekkürler...gölge

SolakBeyi 27.12.2007 03:19

600 yıl 3 kıtada boy göstermiş, koca cihan namından korkar olmuş. Birde şimdiki durumumuza bakalım. Elin AB ve Abd'sinden medet umar kedi köpek gibi yalakalık yapar hale gelmişiz. Bizi bu hala getirenler utansın. Çalışmayıp ta çalışanlara laf atanlar utansın. Müslüman bir ülkede müslümanları çekemeyen adı müslüman kalbi münafık olanlar utansın. Allah cümlemizi ıslah eylesin -amin-

papatya_ 04.06.2008 15:18

Yavuz Sultan Selim: Herkes Yediğini İkram Eder
 
Yavuz Sultan Selim zamaninda, Iran Şahı İsmail kiymetli mücevherlerle süslü bir sandik hediye gönderiyor,Sultan Selime.

Sandık açılıyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife kumaşar çıkıyor. Fakat bir de pis bir koku yayılıyor. Dehşet bir koku, herkes burnunu tikiyor.Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği çıkıyor.. Yani Osmanlı'ya büyük bir bir hakaret ediliyor!!!!! Cihan Padisahı emir veriyor, herkes düşünsün, buna ince bir sekilde cevap vermemiz gerekir.

Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor. Ayni şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandik hazirlatiyor. İçine o zamanın Osmanlı Istanbul´unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlatiyor, en altina da küçük bir kağıt ve bir satir yazi ekleyip gönderiyor.


Sah sandığı açıyor. Halılar,değerli taşlar... Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum. Anlam veremiyorlar tabii. Bizim elçi yiyor önce,zehirsiz olduğunu göstermek için, sonra oradakilere ikram ediyor. lokum bittikten sonra kutunun içindeki notu Sah İsmail okuyor:

"Biz biliriz ki,herkes yediğinden ikram eder.

Alıntı"


Saat : 05:19 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1