Portal
Geri git   Yenidendogus > Diger Konular > Paylasmak Istediklerim
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Kıraç, (Evlilik)

Üye Etiketleri

Like Tree4Beğeni
  • 2 Mesaj Yazan turangida
  • 1 Mesaj Yazan dilsitan
  • 1 Mesaj Yazan Uhibbu

Paylaş Seçenekler Stil
Alt 30.09.2019, 21:09   #1
turangida
Özel Üye

İletiler: 3.680
Aldığı Beğeniler : 7760
Beğendiği Mesajlar : 6199
Standart Kıraç, (Evlilik)

Kıraç çözmüş olayı..

BENCE EVLİLİK BEŞ-ON YIL İÇİNDE ORTADAN KALKACAK!

Soru- "Evlilik ve boşanmalarla ilgili bir tartışmanın ortasında bir arkadaşım şöyle demişti. “Mesela Kıraç bence asla boşanmayacak biri.” Sizce insanlara böyle düşündüren ne olabilir?

Kıraç - Bir şarkı vardı “Sevdim mi tam severim” Yukarıda bir Allah’ımız var, büyük konuşmam; ben inanan biriyim. Ama arkadaşının algısı da yanlış değil. Benim değerlerim var. Bir de ben sevdiğim insanı bir süre sonra parçam gibi görmeye başlarım. Ayrılmak kolumu, bacağımı bırakmak gibi gelir. Ama bunu söylerken bile yine üst perdeye saygı duyarak, Allah’a saygı duyarak söylüyorum. Bence artık evlilik kurumu çok ciddi tehlikede. Belki de beş-on yıl sonra artık kimse evlenmeyecek. Evliliğin yakın tarihte yasalar bazında ortadan kalkacağını düşünüyorum. Boşanma sürecinde öyle sorunlar oluyor ki insanlar sırf onu yaşamamak için bile evlilikten uzak duruyor.

ŞEHİRLİ KADIN ÇOCUĞUNA BAKMIYOR, ONU GEÇTİM EVDE KAHVALTI BİLE HAZIRLAMIYOR

- ‘Deli Düş’ adlı kitabınızda “Bir karı koca ayrıldığında erkek eşinden ayrıldığı için, kadın sosyal konumundan ayrıldığı için üzülür” diyorsunuz. Ne demek istediniz?

- ‘Deli Düş’ benim 2003’te yayımlanan bir kitabım. Bir yayınevi benimle yaptığı röportajı kitap haline getirip bastı. Dolayısıyla orada bambaşka bir cümlenin ve konunun içinden onu çekip aldığınızda yanlış anlaşılmaya müsait bir hale geliyor. Ama kadınların sanıldığı gibi duygusal olmadığı konusunda netim. Boşanmalara bakınca bile bunu görebilirsiniz. Boşanan kadın üç ayda topluyor kendini, boşanan adam darmaduman oluyor.

- Evliyken her şeyin sorumluluğunu kadına yüklediği için olabilir mi erkeğin sonradan o kadar dağılması...

- Alakası yok. Sen artık gömlek ütüleyen, yemek yapan kadın var mı zannediyorsun? Onların hepsi geçmişte kaldı. Onlar gariban kadınlardı. Eski, zavallı kadınlardı. Şimdi kadınlar öyle değil maalesef.

- Gömlek ütülemek bir kadının asli görevi mi sizce?

- Değilse, o zaman ‘gömlek ütüleyen, çocuğa bakan kadın’ metaforunu kadınlar işlerine geldiği gibi kullanmasın.

- Bu ne demek?

- Kendileriyle ilgili bir yorum yapıldığında hemen başlıyorlar: “Kadın temizlik mi yapsın, çocuğa mı baksın, yemek mi yapsın?” demeye. Çocuklara yabancı dadılar bakıyor. Hafta sonu kahvaltıcılar tıklım tıklım. Şehirli kadın çocuk bakmayı geçtim, evde kahvaltı bile hazırlamıyor. Bu algı yanlış. Bu yanlış algıyı parçalamak lazım."
dilsitan ve Uhibbu bu mesajı beğendi.

turangida isimli üye şu anda  çevrimiçi.  

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Alt 01.10.2019, 00:25   #2
dilsitan
Ya HaY

dilsitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 14.079
Aldığı Beğeniler : 9211
Beğendiği Mesajlar : 11544

turangida isimli üye bu mesajı beğendi.

dilsitan isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alt 01.10.2019, 16:23   #3
Uhibbu
~ Bast-ı Zaman ~

Uhibbu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: istanbul
İletiler: 11.927
Aldığı Beğeniler : 16176
Beğendiği Mesajlar : 16036

Güzel düşünceler içindeymiş sanatçımız
Peygamberin (s.a.v)min söküğünü kendisi dikmesi ,kalkınca yatağını düzeltmesi yeterli bi örnek bence
Hanımlar da yaptıklarını eziyet olarak görmesse tamamdır
turangida isimli üye bu mesajı beğendi.

Uhibbu isimli üye şu anda çevrimdışı  

Seçenekler
Stil