Yenidendogus

Yenidendogus (https://www.yenidendogus.net/forum/index.php)
-   Paylasmak Istediklerim (https://www.yenidendogus.net/forum/paylasmak-istediklerim/)
-   -   Eleştiri nedir (https://www.yenidendogus.net/forum/paylasmak-istediklerim/56782-elethtiri-nedir.html)

turangida 02.11.2019 00:25

Eleştiri nedir

Benim eleştirdiğim şeyi sen yapıyorsun.
Senin eleştirdiğin şeyi ben yapıyorum.
Onun eleştirdiği şeyi biz yapıyoruz.
Bizim eleştirdiğimiz şeyi siz yapıyorsunuz.
Sizin eleştirdiğiniz şeyi biz yapıyoruz.
Onların eleştirdiği şeyi onların dışında olan, onlarında dahil olduğu herkes yapıyor.......
------------
Haksız eleştiri, çoğunlukla biçim değiştirmiş övgüdür.
---------------
Eleştiri şu demektir: "Benim yapmaya cesaret edemediğim bir şeyi yapmaya sen nasıl cesaret edersin?"
---------------
Size sözlü saldırı, ya da eleştiri yapıldığında korkmayın...
Yalnızca ahlaki olarak zayıf kişiler böyle durumlarda kendilerini savunma ve ötekilere anlatma çabası içine girerler...
Bırakın sizin için yaptıklarınız konuşsun...
Biz başkalarının bizim hakkımızda oluşturdukları izlenimleri kontrol edemeyiz...
Ve böyle bir kontrol çabası içine girmemiz, bizim karakterimizin değerini düşürür...
Dolayısıyla eğer birisi size belirli bir kişinin sizinle ilgili eleştirel bir şekilde konuştuğunu söylerse, sıkıntılı bir tavırla mazeretler ileri sürüp kendinizi savunmayın...
Yalnızca gülümseyin ve zannederim bu kişi benim başka hatalarımın da olduğunu bilmiyor...
Bilseydi bu kadarından bahsetmezdi...

Epiktetos

...vuslat 02.11.2019 00:46

Alıntı:

turangida´isimli üyeden alıntı (Mesaj 486826)
Benim eleştirdiğim şeyi sen yapıyorsun.
Senin eleştirdiğin şeyi ben yapıyorum.
Onun eleştirdiği şeyi biz yapıyoruz.
Bizim eleştirdiğimiz şeyi siz yapıyorsunuz.
Sizin eleştirdiğiniz şeyi biz yapıyoruz.
Onların eleştirdiği şeyi onların dışında olan, onlarında dahil olduğu herkes yapıyor.......
------------
Haksız eleştiri, çoğunlukla biçim değiştirmiş övgüdür.
---------------
Eleştiri şu demektir: "Benim yapmaya cesaret edemediğim bir şeyi yapmaya sen nasıl cesaret edersin?"
---------------
Size sözlü saldırı, ya da eleştiri yapıldığında korkmayın...
Yalnızca ahlaki olarak zayıf kişiler böyle durumlarda kendilerini savunma ve ötekilere anlatma çabası içine girerler...
Bırakın sizin için yaptıklarınız konuşsun...
Biz başkalarının bizim hakkımızda oluşturdukları izlenimleri kontrol edemeyiz...
Ve böyle bir kontrol çabası içine girmemiz, bizim karakterimizin değerini düşürür...
Dolayısıyla eğer birisi size belirli bir kişinin sizinle ilgili eleştirel bir şekilde konuştuğunu söylerse, sıkıntılı bir tavırla mazeretler ileri sürüp kendinizi savunmayın...
Yalnızca gülümseyin ve zannederim bu kişi benim başka hatalarımın da olduğunu bilmiyor...
Bilseydi bu kadarından bahsetmezdi...

Epiktetos

Başkalarından evvel,kendimizi kıyasıya masaya yatırıp kesip biçebiliyorsak yeterince acır canımız galiba...söz yahut davranışlarımızla/da kendimizi/de katıp başlıyor isek tahlile birde ...
Hisseyi alan alır zaten,içinden yahut dışından...

Gayrısı boş/a galiba...
:gul:,

turangida 02.11.2019 00:50

Alıntı:

...vuslat´isimli üyeden alıntı (Mesaj 486831)
Başkalarından evvel,kendimizi kıyasıya masaya yatırıp kesip biçebiliyorsak yeterince acır canımız galiba...söz yahut davranışlarımızla/da kendimizi/de katıp başlıyor isek tahlile birde ...
Hisseyi alan alır zaten,içinden yahut dışından...

Gayrısı boş/a galiba...

İçimizden nasılız sorusuna cevap aramaktan yorulmak, başka şeyleri unutturacak kadar çok dahiyane bir meşgulliyet,,,

...vuslat 02.11.2019 00:58

Alıntı:

turangida´isimli üyeden alıntı (Mesaj 486833)
İçimizden nasılız sorusuna cevap aramaktan yorulmak, başka şeyleri unutturacak kadar çok dahiyane bir meşgulliyet,,,

Başkalarını konuşmaya mecalimiz kalmaz galiba dimi...

Saat : 05:17 |