Portal
Geri git   Yenidendogus > Güncel Konular > Yaşam - Sağlık
Portal Forum Kayıt ol [Yardım Masası] Kuran-ı Kerim Dinleme Arapça Dersleri Konularım Cevaplarım Arama Son 24 Saatteki Konular Forumları Okundu Olarak İşaretle

Haftada 5 Gün Spor Yaparak Kolestrolünüzü Düsürebilirsiniz...

Üye Etiketleri


Cevapla
 
Paylaş Seçenekler Stil
Alt 26.08.2005, 20:48   #1
Gülneva
Çırak
 
Üyelik tarihi: 19.08.2005
İletiler: 45
Aldığı Beğeniler : 0
Beğendiği Mesajlar : 0
Standart Haftada 5 Gün Spor Yaparak Kolestrolünüzü Düsürebilirsiniz...

Kandaki kolesterol fazlası yıllar içinde damar duvarında birikir. Bu birikim sonucu damarda daralma, tıkanma ortaya çıkar. Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ortaya çıkar. Kalbi besleyen damarlarda kolesterol birikimi sonucu, oluşan daralma ve tıkanmalar, gö üs a rısı, kalp krizi gibi sorunlara neden olur. Bunların sonucu hasta koroner by pass ameliyatı (cerrahi olarak darlı ın ortadan kaldırılması) veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemine ihtiyaç duyabilir. Beyini besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi olması da felce, konuşma bozukluklarına, dengesiz yürümeye, bilinç kaybına zemin hazırlar. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezli ine neden olur. Ana atardamarda (aort) kolesterol birikimi de tehlikelidir. Buradan kopan kolesterol birikintileri daha küçük damarları tıkayarak farklı sorunlara yol açabilir. Örne in göz damarlarını tıkayarak körlü e, bacak damarlarını tıkayarak kangrene neden olabilirler.

KOLESTEROL NEDİR?

Kolesterol, mum kıvamında ya ımsı bir maddedir. Tüm vücutta bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon, D vitamini ve ya ları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Kanda fazla kolesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve damarların sertleşmesine, daralmasına yol açar.

NEDEN YÜKSELİR?

Kalıtımsal faktörler, beslenme alışkanlıkları, şişmanlık ve stres gibi faktörler, kolesterolü yükseltebilir. Düzenli egzersiz, iyi huylu kolesterolü yükseltir, kötü huylu kolesterolü düşürür. 60-65 yaş sınırına kadar yaşla birlikte kolesterol düzeyi artar. Kadınlarda menopozdan sonra da kolesterol düzeyi artış gösterir. Bazı hastalıklar da artışta etkili olur:

Hipotiroidi: Tiroid bezinin yetersiz çalışması,
Nefrit: Böbre in mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları,
Karaci er hastalıkları ve şeker hastalı ı.

TEDAVİ

Sakatattan uzak durun
Kolesterol tedavisinde en önemli konu ilaçsız tedavilerdir. Bu tedavilerin en önemlisi beslenme alışkanlı ının de iştirilmesidir. Bunun için başlangıç olarak sıvı ya , bol sebze, meyve ve hububat tüketin. Kızartmalardan kaçının. Kırmızı et yerine beyaz et tercih edin. Karaci er, böbrek ve beyin gibi kolesterolden zengin etlerden uzak durun. Diyet süt ve peynir yiyin. Ama ölçüyü kaçırmayın.

Egzersiz çok önemli

Ayrıca sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Düzenli egzersiz de HDL kolesterolü (iyi kolesterol) yükseltir, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürür. Haftada en az 3, tercihen 5 kez, 30 45 dakika süre ile yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi sporlar yapılmalıdır. Bu arada alkol, HDL kolesterolü (iyi kolesterol) yükseltir, ancak alkolün insan sa lı ı üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi oldu u unutulmamalıdır.

( the science dergisinden türkceye cevrilmistir...)

Gülneva isimli üye şu anda çevrimdışı  
Alıntı ile Cevapla

Reklamsız bir forum için sitemize destek olun...
Cevapla

Seçenekler
StilKonu Etiketleri
, haftada 5 gun spor , kolesterol fazlasi , , , , kolesterol ve spor , kolesterol spor , , spor yaparak kolesterol ,


Saat : 05:54 |

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
Yandex.Metrica