Yeniden Doğuş

• 🍂🍃Bu çağdan etinizle, kemiğinizle nefret edeceğinize bir şeyler yapın 🍃 Güzel bir şeyler 🍃Yerdekiler ve göktekiler desin ki "Orada güzel şeyler yapan birileri var. .🍂🍃

Habibemsin

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
0
bu tür konular üzerinde tartismayi cok severim..
yanlis anlasilmayim amac kavga deyil sadece bildiklerimi sizlerle paylasmak ve kirmadan üzmeden tartismaktir..
insallah zamanim oldugunda bu konu hakkinda bazi seyler yazacagim..

Rabia A'tul Adviyye

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
2
Orjinal Yazarı Habibemsin
bu tür konular üzerinde tartismayi cok severim..
yanlis anlasilmayim amac kavga deyil sadece bildiklerimi sizlerle paylasmak ve kirmadan üzmeden tartismaktir..
insallah zamanim oldugunda bu konu hakkinda bazi seyler yazacagim..

Senin dusuncelerinden ve bilgilerinden faydalanmak isterim ablam.

Musait vaktin olurda yazarsan, sevinirim =)

Dua ile.

Hasbi

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1
Fasil
LİBAS (GİYECEKLER) BÖLÜMÜ
Konu : Giyim Ve Kıyafet
Ravi : Aişe
Hadis :
Esma Bintu Ebi Bekr (ra), üzerinde ince bir elbise olduğu halde Resulullah (sav)`ın huzuruna girmişti. Aleyhissalatu vesselam, ondan yönünü ters istikamete çevirdi ve: "Ey Esma! Kadın hayız yaşına girdi mi ondan sadece şunun ve şunun dışında hiçbir yerinin görünmesi caiz değildir!" dedi ve yüzü ile ellerini işaret etti.

HadisNo : 5248

Fasil: LİBAS (GİYECEKLER) BÖLÜMÜ
Ravi : Dihye el-Kelbi
Hadis :
Resulullah (sav)`a (Mısır`dan), (beyaz renkli ve ince olan) kubati kumaşlar getirilmişti. Bana ondan bir kupon verdi ve: "Bunu ikiye böl, bir parçayı kendine kamis yap, diğerini hanımına ver. Bununla kendine burgu yapsın!" buyurdular. (Ayrılmak üzere Dihye) geri dönünce: "Hanımına söyle, bunun altına bir astar koysun da bedenini vasfetmesin!" buyurdular.

HadisNo : 5249
Fasil : LİBAS (GİYECEKLER) BÖLÜMÜ
Ravi : İbnu Ebi Müleyke
Hadis :
Hz. Aişe (ra)`ye: "Kadın (erkeğe mahsus) ayakkabı giyer mi?" diye sorulmuştu: "Resulullah (sav) kadınlardan erkekleşenlere lanet etti!" diye cevap verdi.

HadisNo : 5260

Ravi : Muaz İbnu Enes
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim muktedir olduğu halde tevazu maksadıyla (Allah için) (kıymetli) elbise giymeyi terkederse, Allah kıyamet günü, onu mahlukatın başları üstüne çağırır ve dilediği iman elbisesini giymekte onu muhayyer bırakır."

HadisNo : 5262

Hasbi

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1
Fasil
:
LİBAS (GİYECEKLER) BÖLÜMÜ
Ravi : Ebu`l Ahvas
Hadis :
Babasından naklen diyor ki: "Üzerimde adi bir elbise olduğu halde Resulullah (sav)`ın yanına gelmiştim. Bana: "Senin malın yok mu?" diye sordu. "Evet var!" cevabıma: "Hangi çeşit maldan?" sorusunu yöneltti. "Her çeşit maldan Allah bana vermiştir [deve, sığır, davar, at, köle, hepsinden var]" demem üzerine: "Öyleyse Allah Teala hazretleri sana bir mal verdiği vakit Allah`ın verdiği bu nimetin eseri ve fazileti senin üzerinde görülmelidir!" buyurdular.

HadisNo : 5264

Ravi : İbnu Ömer
Hadis :
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim şöhret elbisesi giyerse Allah ona zillet elbisesi giydirir." Bir rivayette de şöyle denmiştir: "...Kıyamet günü Allah ona onun aynısını giydirir, sonra içinde ateşi tutuşturur."

HadisNo : 5263

HACI BORAN

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
6
islamı sorarsaksa deniliyorki değil kot pantolon ne olursa olsun insanın vucut ölçülerini gösteren her şey haramdır yani olmuyor bizlere ister erkek olsun ister bayan fark etmez

Rabia A'tul Adviyye

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
2
Hasbi kardesim,

Tesettur konusunda hadis-i serif'ler eklediginiz icin ALLAH (cc) razi olsun!

En guzel kaynaklardan birine basvurmussunuz.

Rabia A'tul Adviyye

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
2
Orjinal Yazarı deli_boran
islamı sorarsaksa deniliyorki değil kot pantolon ne olursa olsun insanın vucut ölçülerini gösteren her şey haramdır yani olmuyor bizlere ister erkek olsun ister bayan fark etmez

Evet kardesim, sizin de belirttiginiz gibi vucudu belli etmeyen kumaslarla bedenimizi ortmeliyiz.
Kot'un bu konuda rolu buyuk. Cunku kot kumas olarak genelde vucuda gore sekillenir.

cüneyd-i

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1
Orjinal Yazarı ExELaNcE
araştırmalarımdan edindiğim ve bildiğim kadarıyla asıl olan örtünmesi gereken yerlerin örtülmesi,giyilen elbisenin cilt rengini göstermemesi,ve vücuda yapıık olmaması lazım..bunu kot pantolon sağlıyorsa o da giyilebilir..Allahu alem..ben de ara sıra giyiyorum..

duas

cüneyd-i

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1
Orjinal Yazarı YaMusaB
Biraz beyin cimnastiği yapalım, kot kelimesini ne bir ayette bulabiliriz, ne bir hadisde...

Şimdi televizyon seyretmek caiz mi sorusuna ben desem ki, sen Televizyondan ilim öğreniyorsan, sohbet dinliyorsan, Kur'an-ı Kerim takip ediyorsan sorun yok... Caiz...

Ama sen islama uymayan programlara bakıyosan, namaz kılmayıp vaktini dizi seyretmekle geçiriyosan... Caiz değil...

Kot meseleside bu gibi... Kadının vucudunu belli etmiyosa ve kafirlere benzemek gibi de bi düşüncesi yoksa bence sorun yok, caizdir...

Ama vücudu belli eden kumaş dahi olsa caiz değil...

Bilmem anlatabildim mi...

Kaynak: Kendi düşüncelerim, cümlelerim... Mantıkı yaklaşımım... Yanlış düşünüyor olabilirim... Allah-u Alem...

cüneyd-i

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
1
Orjinal Yazarı fzehra
GÜZEL KARDEŞLERİM İSLAMDA HERŞEYİN BİR FETVASI BİRDE TAKVASI VARDIR KOTTA BUNUN GİBİ HERNEKADAR FETVADA ŞERRİ ŞERİF ÖLÇÜLERİNDEN ÇIKILMAMAK KAYDIYLA GİYİLMESİ CAİZ DENİYORSADA TAKVA OLANI GİYMEMEKTİR BİRDE ŞÜPHELİ ŞEYLERDEN HER DAİM KAÇINMAKTA YARAR VARDIR

BUDA ACİZANE BENİM KENDİ DÜŞÜNCE VE GÖRÜŞLERİM..

...kardeşlerimiz belirlenen konularda öyle temiz akla sahip oluyorlar ki hakikatler gün gibi parlıyor...

Üst Alt