Yeniden Doğuş

• 🍂🍃Bu çağdan etinizle, kemiğinizle nefret edeceğinize bir şeyler yapın 🍃 Güzel bir şeyler 🍃Yerdekiler ve göktekiler desin ki "Orada güzel şeyler yapan birileri var. .🍂🍃

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
Muallim Naci'den güzel bir beyit:

"Dersi bitmez bir debistan-ı hakayıktır cihan/
Onda en kamil muallimler sebak-handır bütün"

(Bu cihan, dersi hiç bitmeyen bir hakikatler okuludur. Onda en kamil muallimler bile talebe gibidir.)

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
"İnsanlardan uzaklaşmak beni kitaplara yaklaştırdı. Ben artık enis ve celisimi buldum (...) Kitaba minnettarız...
Benim her şeyim, saadetim, neşem kitap. Sen olmasaydın beşeriyet ne olurdu?"

Süheyl Ünver

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
"Şair oğlu şair" olmakla her daim övünen Munis Faik, babası Faik Âli Ozansoy'un ölümünün ardından hislerini şöyle yansıtmış:

"Bir boşluk ortasında ve yokluk içindeyim/
Yok yeryüzüyle bağlılığım... göçtü desteğim"

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
İsmail Habib Sevük kavga edip uzun süre dargın kaldığı Ahmet Hamdi Tanpınar'la barıştıktan sonra ikisi arasında ölene kadar sürecek sıkı bir dostluk başlar. Bir sohbette bu olayı anlatırken şöyle der İsmail Habib:

"Ebedi dostlukların en sağlamı, çetin imtihanlardan geçenlerdir."

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
"İnsan niçin yaşadığını bilmezse günü gününe yaşamakla kalıyor; günün geçmesini, gecenin gelmesini beklemekten başka zevki olmuyor. Bugün nasıl yaşadım sorusuna cevap vermeden uykuya dalıyor, ertesi gün gene aynı hayat..."

Oblomov/ İvan Gonçarov

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
Haritada Bir Nokta'dan...

Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim; hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım.
Koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. Oturdum. Adanın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım.

Sait Faik Abasıyanık

turangida

YD Üyesi

Aldığı Beğeniler
14,430
Takım
Galatasaray
"Benim işim, şu büyülü dünyayı, şu büyülü dünyadaki olanı biteni anlatmak. Doğanın, insanın gerçeğine, anlatımın büyülü gerçeğine, sözcüklerin büyüsüne kapılıp gitmek. Bu büyülü dünyanın gerçeğine, gerçekten daha çok gerçek eklemek."

Yaşar Kemal

Üst Alt